Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: feniks_ciapek »

Nie mogę tego znaleźć w FAQ, ani w oficjalnych zasadach, ale zasady skonsolidowane mówią, że atakować można figurkę albo dowolny obiekt, który może być celem ataku i otrzymuje obrażenia:

http://a1bert.kapsi.fi/TheConsolidatedI ... tRules.pdf
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: 13thSON »

Bardok pisze: 05 sty 2016, 11:01
3. W konfrontacji figurka może raz atakować chyba, że jej zdolność opisana na karcie pozwala na kilka ataków jak np. zdolność Gaarkhana Rozwścieczony, czy tak?
Dokładnie - każda może tylko raz o ile nie zmienia tego zasada karty.

Grałem trochę w kampanię, teraz zaczęliśmy grać w konfrontację ale nie rozumiem tego atakowania. Taki przykładowy Gaarkhan może w swojej aktywacji zrobić najpierw specjalny atak czyli podbiec do postaci i zaatakować, a potem drugą akcję wykorzystać na zwykły atak ? W kampanii tak może zrobić, ale nie wiem właśnie jak to jest w konfrontacji, bo w instrukcji jest napisane tak:

Atakowanie: Figurki w swojej aktywacji mogą użyć tylko jednej ze swoich akcji do ataku. Wlicza się w to wszelkie akcje specjalne, które wiążą się z wykonaniem jednego lub więcej ataków (takie, jak „Sus” Nexu, czy „Brutalność” Dartha Vadera).

Co z wspomnianą wyżej brutalnością ? Brutalność to 2 ataki czy 1 atak na 2 figurki. Nie wiem czy mogę to użyć w konfrontacji czy nie. Czy mogę użyć Vaderem brutalności i zaatakować 2 figurki a potem jeszcze zrobić standardowy atak ? Jeśli nie to czy mogę brutalność a jako druga akcja duszenie ?

Nie wiem też jak rozumieć to co ma na karcie Fenn Siggins lub IG88 - Szturm, który pozwala na więcej niż jeden atak.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: Bardok »

Wszystko rozbija się o słowo "atak" "zaatakować" - jeżeli na zdolności jest atak, to w skirmishu NIE możesz użyć jej i normalnego ataku.
Przy duszeniu nie ma nic o atakowaniu - możesz zaatakować Brutalnością (to jedna zdolność pozwalająca na atak, a to ile ich jest to już drugorzędne), a następnie Dusić.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: Jilwah »

cześć, po bardzo długiej przerwie udało się zabrać pełen skład i postanowiliśmy zrobić kolejne podejście do Star Wars Imperium Atakuje. Po pierwszej misji w kampanii pojawiło się kilka wątpliwości, które chciałbym rozwiać:
  • Czy wskaźnik zagrożenia i rundy jest widoczny dla wszystkich czy tylko dla gracza imperium? Osoba sterująca imperium uważała, że tylko on ma do tego wgląd.
  • Cała plansza misji jest rozkładana od razu?
  • Karty rozstawienia - są trzy talie. Jedna z talii to karty Rebelii w których znajdują się karty bohaterów. Czy wykorzystuje się je podczas kampanii?
  • Na kartach rozstawienia są opisane zdolności. Np. na karcie szturmowca za wydanie jednego wzmocnienia można otrzymać +1 obrażenie, za wydanie jednego wzmocnienia można otrzymać +2 do celności. Jest jeszcze Działanie drużynowe: Jeśli podczas wykonywania ataku sąsiadujesz z innym przyjaznym ŻOŁNIERZEM, możesz przerzucić 1 kość ataku. Pytanie czy jeżeli podczas ataku na kości wyrzucę dwa wzmocnienia (dwie błyskawice) to otrzymam +1 obrażenie i +2 do celności czy +1 obrażenie lub +2 do celności? Dodatkowo czy zawszę mogę skorzystać z Działania drużynowego? Czy jeżeli z tych zdolności skorzystam przy pierwszej figurce szturmowca to czy przy drugiej również będę mógł z tego skorzystać jeśli wyrzucę odpowiednią ilość wzmocnień?
  • Bohaterowie i zdolności. Np. na arkuszu bohatera - Gideona Argusa jest zdolność Dowodzenia (akcja specjalna) wymagająca 2 punktów zmęczenia. pytanie czy wcześniej musiałem już posiadać 2 punkty zmęczenia żeby z tego skorzystać czy teraz chcąc skorzystać z umiejętności dopiero je na siebie nakładam? Kolejne pytanie dotyczące zdolności wyrzucam na kości dwa wzmocnienia czy mogę skorzystać zarówno z Unieszkodliwiający strzał (wydaj jedno wzmocnienie aby zadać ogłuszenie) i zdolności na broni Ukryty blaster (wydaj jedno wzmocnienie aby zadać przebicie 2)?
  • Przerywanie - na arkuszu Gideona Argusa jest akcja specjalna Dowodzenie: "Wybierz inną przyjazną figurkę w promieniu 3 pól. Ta figurka może przerwać, aby wykonać 1 ruch lub 1 atak"? Z tego co przeczytałem wcześniejsze odpowiedzi z tej akcji można skorzystać tylko podczas fazy bohatera, który posiada tą umiejętność. Nie do końca wiem jak należy zinterpretować 1 ruch lub 1 atak. Ruch o jedno pole czy ruch o wartość szybkości wskazanej figurki? Atak zadanie jednego obrażenia czy rzut kościami zgodnie z informacją na broni wskazanej figurki? Oficer imperialny ma akcję specjalną Rozkaz według której wskazana figurka może wykonać ruch, ale nie jest napisane o ile.
  • Czy można stawać na terminalu bądź skrzynce?
  • Wybór misji pobocznych. W instrukcji jest zapisane: "Po rozpatrzeniu misji wprowadzającej należy potasować talię misji pobocznych, dobrać z niej dwie karty i umieścić je odkryte na stole. Po rozpatrzeniu każdej misji pobocznej, nie będącej agendą należy potasować talię misji pobocznych, dobrać z niej jedną kartę i umieścić ją odkrytą na stole." Pytanie: Zagraliśmy misję wprowadzającą - co mam teraz zrobić? Wybrać jedną z dwóch misji? Ile kart misji losuję, jeżeli rozgrywam kolejną misję poboczną dwie czy jedną?
  • Dodatkowy punkt ruchu za zmęczenie - w instrukcji jest zapis: "W dowolnym momencie swojej aktywacji bohater może otrzymać zmęczenie, aby zyskać dodatkowe punkty ruchu. Za każde otrzymane zmęczenie bohater zyskuje jeden punkt ruchu, który dodaje do sumy już posiadanych punktów ruchu." Posiadanie punktów ruchu nie jest jednoznaczne z akcją ruchu, z drugiej strony tytuł tego akapitu nazywa się "Dodatkowy ruch", Pytanie czy ta aktywność zwiększa zasięg ruchu czy umożliwia przesunięcie się figurki poza swoimi standardowymi dwoma akcjami?
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: feniks_ciapek »

Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Czy wskaźnik zagrożenia i rundy jest widoczny dla wszystkich czy tylko dla gracza imperium? Osoba sterująca imperium uważała, że tylko on ma do tego wgląd.
Nie widzę powodu, dla którego ta informacja miałaby być tajna. Boi się, że widać, co wystawi, a czego nie? Przecież to można w razie potrzeby policzyć.
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Cała plansza misji jest rozkładana od razu?
Są scenariusze w kampanii Hoth, gdzie tak nie jest, ale w ogólności tak.
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Karty rozstawienia - są trzy talie. Jedna z talii to karty Rebelii w których znajdują się karty bohaterów. Czy wykorzystuje się je podczas kampanii?
W rogach kart jest oznaczenie, które karty są do skirmisha, a które do kampanii. Karty bohaterów nie są wykorzystywane w kampanii.
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Na kartach rozstawienia są opisane zdolności. Np. na karcie szturmowca za wydanie jednego wzmocnienia można otrzymać +1 obrażenie, za wydanie jednego wzmocnienia można otrzymać +2 do celności. Jest jeszcze Działanie drużynowe: Jeśli podczas wykonywania ataku sąsiadujesz z innym przyjaznym ŻOŁNIERZEM, możesz przerzucić 1 kość ataku. Pytanie czy jeżeli podczas ataku na kości wyrzucę dwa wzmocnienia (dwie błyskawice) to otrzymam +1 obrażenie i +2 do celności czy +1 obrażenie lub +2 do celności? Dodatkowo czy zawszę mogę skorzystać z Działania drużynowego? Czy jeżeli z tych zdolności skorzystam przy pierwszej figurce szturmowca to czy przy drugiej również będę mógł z tego skorzystać jeśli wyrzucę odpowiednią ilość wzmocnień?
Każde wzmocnienie możesz aktywować tylko raz, wydając jeden z wyrzuconych symboli wzmocnienia. Więc 2 wzmocnienia = +1 obrażenie i +2 do celności. Jedno = wybierasz jedno z nich. Korzysta tylko aktywnie strzelająca figurka (nie drużyna). Działanie drużynowe - korzysta każda z postaci, która może (np. dwaj szturmowcy sąsiadują ze sobą, a trzeci jest gdzieś dalej - ten trzeci nie przerzuca).
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Bohaterowie i zdolności. Np. na arkuszu bohatera - Gideona Argusa jest zdolność Dowodzenia (akcja specjalna) wymagająca 2 punktów zmęczenia. pytanie czy wcześniej musiałem już posiadać 2 punkty zmęczenia żeby z tego skorzystać czy teraz chcąc skorzystać z umiejętności dopiero je na siebie nakładam? Kolejne pytanie dotyczące zdolności wyrzucam na kości dwa wzmocnienia czy mogę skorzystać zarówno z Unieszkodliwiający strzał (wydaj jedno wzmocnienie aby zadać ogłuszenie) i zdolności na broni Ukryty blaster (wydaj jedno wzmocnienie aby zadać przebicie 2)?
Dodajesz zmęczenie, wykonując daną akcję. Wzmocnienia - tak, jak wyżej. Każdej zdolności można użyć tylko raz, płacąc za to jednym wyrzuconym wzmocnieniem. Nie pamiętam, czy są wyjątki, ale na pewno są zaznaczone, jeśli jest inaczej.
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Przerywanie - na arkuszu Gideona Argusa jest akcja specjalna Dowodzenie: "Wybierz inną przyjazną figurkę w promieniu 3 pól. Ta figurka może przerwać, aby wykonać 1 ruch lub 1 atak"? Z tego co przeczytałem wcześniejsze odpowiedzi z tej akcji można skorzystać tylko podczas fazy bohatera, który posiada tą umiejętność. Nie do końca wiem jak należy zinterpretować 1 ruch lub 1 atak. Ruch o jedno pole czy ruch o wartość szybkości wskazanej figurki? Atak zadanie jednego obrażenia czy rzut kościami zgodnie z informacją na broni wskazanej figurki? Oficer imperialny ma akcję specjalną Rozkaz według której wskazana figurka może wykonać ruch, ale nie jest napisane o ile.
To jest akcja Gideona, nie przerywanie. Zamiast jego akcji (w trakcie jego aktywacji) wykonujesz jedną akcję innym bohaterem. 1 Ruch = ruch o tyle pól, ile ma szybkości. Atak = normalny atak z kośćmi zależnymi od broni. Zobacz w instrukcji, te akcje są dokładnie opisane. To standardowe akcje ruchu i ataku. Podobnie w wypadku oficera imperialnego. Akcja ruchu zawsze o tyle, ile wynosi szybkość postaci.
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Czy można stawać na terminalu bądź skrzynce?
Tak
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Wybór misji pobocznych. W instrukcji jest zapisane: "Po rozpatrzeniu misji wprowadzającej należy potasować talię misji pobocznych, dobrać z niej dwie karty i umieścić je odkryte na stole. Po rozpatrzeniu każdej misji pobocznej, nie będącej agendą należy potasować talię misji pobocznych, dobrać z niej jedną kartę i umieścić ją odkrytą na stole." Pytanie: Zagraliśmy misję wprowadzającą - co mam teraz zrobić? Wybrać jedną z dwóch misji? Ile kart misji losuję, jeżeli rozgrywam kolejną misję poboczną dwie czy jedną?
Wybierasz jedną z kart misji do zagrania. Dokładasz potem jedną misję. Gracz imperialny może kupując kartę Agendy dołożyć jeszcze jedną.
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Dodatkowy punkt ruchu za zmęczenie - w instrukcji jest zapis: "W dowolnym momencie swojej aktywacji bohater może otrzymać zmęczenie, aby zyskać dodatkowe punkty ruchu. Za każde otrzymane zmęczenie bohater zyskuje jeden punkt ruchu, który dodaje do sumy już posiadanych punktów ruchu." Posiadanie punktów ruchu nie jest jednoznaczne z akcją ruchu, z drugiej strony tytuł tego akapitu nazywa się "Dodatkowy ruch", Pytanie czy ta aktywność zwiększa zasięg ruchu czy umożliwia przesunięcie się figurki poza swoimi standardowymi dwoma akcjami?
Dostajesz punkty ruchu i możesz je wykorzystać, nie biorąc akcji ruchu.
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: Jilwah »

Dzięki za rozwianie wątpliwości. Mam jeszcze pytanie do poniższego.
feniks_ciapek pisze: 15 gru 2019, 20:33
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 18:21
  • Na kartach rozstawienia są opisane zdolności. Np. na karcie szturmowca za wydanie jednego wzmocnienia można otrzymać +1 obrażenie, za wydanie jednego wzmocnienia można otrzymać +2 do celności. Jest jeszcze Działanie drużynowe: Jeśli podczas wykonywania ataku sąsiadujesz z innym przyjaznym ŻOŁNIERZEM, możesz przerzucić 1 kość ataku. Pytanie czy jeżeli podczas ataku na kości wyrzucę dwa wzmocnienia (dwie błyskawice) to otrzymam +1 obrażenie i +2 do celności czy +1 obrażenie lub +2 do celności? Dodatkowo czy zawszę mogę skorzystać z Działania drużynowego? Czy jeżeli z tych zdolności skorzystam przy pierwszej figurce szturmowca to czy przy drugiej również będę mógł z tego skorzystać jeśli wyrzucę odpowiednią ilość wzmocnień?
Każde wzmocnienie możesz aktywować tylko raz, wydając jeden z wyrzuconych symboli wzmocnienia. Więc 2 wzmocnienia = +1 obrażenie i +2 do celności. Jedno = wybierasz jedno z nich. Korzysta tylko aktywnie strzelająca figurka (nie drużyna). Działanie drużynowe - korzysta każda z postaci, która może (np. dwaj szturmowcy sąsiadują ze sobą, a trzeci jest gdzieś dalej - ten trzeci nie przerzuca).
W instrukcji nie znalazłem informacji czy można korzystać z dwóch zdolności jednocześnie jeżeli ma się odpowiednią ilość punktów wzmocnienia do wydania.
Drugie pytanie z konkretnej zdolności można skorzystać raz na aktywację bohatera/figurki? Przykład: Gideon Argus ma zdolność Unieszkodliwiający strzał - Podczas wykonania ataku bronią (ikona pistolet) zyskujesz: ogłuszenie (wydając jedno wzmocnienie). Bohaterem mogę wykonać dwie akcje ataku. Jeżeli skorzystam z tej zdolności w pierwszym ataku w drugim też mogę? Takie samo pytanie ma do zdolności opisanych na broniach.
W instrukcji znalazłem tylko informację, że "Figurka może wykonać każdą zdolność z akcji specjalnej tylko raz na aktywację."
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: feniks_ciapek »

Jilwah pisze: 15 gru 2019, 21:17 W instrukcji nie znalazłem informacji czy można korzystać z dwóch zdolności jednocześnie jeżeli ma się odpowiednią ilość punktów wzmocnienia do wydania.
Przepraszam, że po polsku teraz nie znajdę, ale w Rules Reference (https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... _guide.pdf) zerknij sobie na rozdział "Surge". Tam jest napisane, że każda umiejętność wymagająca wzmocnienia może być aktywowana tylko raz na atak. Potem w sekcji "Attacks" jest wyjaśnione, skąd się biorą wzmocnienia, a w "Abilities" jest, że aby aktywować umiejętność wymagającą wzmocnienia, trzeba wydać jedno wzmocnienie (a surge result). Tam nie ma za bardzo miejsca na inną interpretację i nie znam nikogo, kto by to interpretował inaczej.
Jilwah pisze: 15 gru 2019, 21:17 Drugie pytanie z konkretnej zdolności można skorzystać raz na aktywację bohatera/figurki? Przykład: Gideon Argus ma zdolność Unieszkodliwiający strzał - Podczas wykonania ataku bronią (ikona pistolet) zyskujesz: ogłuszenie (wydając jedno wzmocnienie). Bohaterem mogę wykonać dwie akcje ataku. Jeżeli skorzystam z tej zdolności w pierwszym ataku w drugim też mogę? Takie samo pytanie ma do zdolności opisanych na broniach.
W instrukcji znalazłem tylko informację, że "Figurka może wykonać każdą zdolność z akcji specjalnej tylko raz na aktywację."
Tutaj, z tego co pamiętam, to była złożona sprawa. Specjalnie zdolności z karty postaci - raz na aktywację, ale ten limit dotyczy tylko zdolności wymagających użycia akcji (ze strzałką), czyli strzał się nie kwalifikuje, można korzystać zawsze. Zdolności z broni - do wykorzystania przy każdym ataku tą bronią (chyba że wymagają wyczerpania karty).
simpsonowie
Posty: 15
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:25

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje (J. Kemppainen, C. Konieczka, J. Ying)

Post autor: simpsonowie »

Zagrałem 3 misje nasuneły się takie problemy/PYTANIA - gramy kampanię-
1) w dodatkowych nagrodach pisze : KAŻDY GRACZ otrzymuje 1 pkt doświadczenia - czy jeżeli gramy w 5 to 1 pkt dla gracza imperium i po 1 pkt dla KAŻDEGO BOHATERA rebelii ?
2) czy sojusznik możę robić TEST ? ( pisze ze jesli musi zrobić to figurka szeregowa ma niezdany , a czerwona karta ma zdany 1 ) - czy np. Chewebacca możne sam pojsc na test i go zdać za 1 ? czy figurki nie bedace bohaterem nie mogą same iść na test ?
3) STAN KRWAWIENIE - czy sojusznik moze go dostać ? jak tak to czy zamiast ZMĘCZENIA ma dostawać OBRAZENIA ?
4) wjescie na niebieskie pole kosztuje 2 ruchu - czy tylko wejśćie czy poruszanie sie na nastepne niebieskie pole tez 2 ruchu ?
5) czy na wstępie jak chce dołożyć figurki imperium moge wybierać tylko zielone pola ?
6) figurka nexu ma w zdolnościach KRWAWIENIE - rozumiem ze wystarczy ze zaatakuje kogoś i ten AUTOMATYCZNIE dostaje krawawienie
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Star Wars: Imperial Assault / Imperium Atakuje (J. Kemppainen, C. Konieczka, J. Ying)

Post autor: 13thSON »

1. Tak
2. Nie wiem, bym musiał sprawdzić czy w ogóle sojusznik może robić test. Chyba nie w każdej misji ?!
3. Tak i tak
4. Każde niebieskie to 2 pkt ruchu (chyba graliście misję z przyprawami, co ?)
5. Tak, tylko zielone, później odblokowuje są inne w zależności od misji
6. Tak, wystarczy że zada 1 ranę i krwawienie jest pasywnie czyli nie musi używać wzmocnienia
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 518 times
Been thanked: 153 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: gregoff »

4. W aplikacji i k8sji szkoleniowej chyba byli pokazane że tylko wejście przez niebieską linię pola kosztuje +1 A samo poruszanie normalnie 1 punkt ruchu A potem wyjście z tego pola znowu +1
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Mulczas
Posty: 89
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: Mulczas »

Witam.
W dodatku W Sercu Imperium są 4 figurki Clawdicki Zmiennokształtny, a tylko 3 karty rozstawienia 2 szeregowe i 1 elitarna. O co tu chodzi ?
pozdrawiam
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: Jilwah »

Mam pytanie dotyczące zasad specjalnego przygotowania. Misja zabójcza transmisja. W ramce dotyczącej rozstawienia i przygotowania w części dotyczącej specjalnego przygotowania jest zapis: "Należy zwiększyć zagrożenie o podwójny poziom zagrożenia i rozpatrzyć opcjonalne rozstawienie. Bohaterowie kontrolują Obi-Wana Kenobiego jako sojusznika."
Rozumiem, że gracze od samego początku go kontrolują, a jako tak na prawdę już na samym początku misji zwiększam poziom zagrożenia zgodnie z rozpiską. Nie otrzymuję jako gracz Imperium ilości zagrożenia równej kosztowi rozstawienia wskazaniu na karcie tego sojusznika, tak jak zostało to napisane w kompletnym podręczniku zasad?
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault

Post autor: feniks_ciapek »

Jilwah pisze: 19 mar 2021, 17:45 Rozumiem, że gracze od samego początku go kontrolują, a jako tak na prawdę już na samym początku misji zwiększam poziom zagrożenia zgodnie z rozpiską. Nie otrzymuję jako gracz Imperium ilości zagrożenia równej kosztowi rozstawienia wskazaniu na karcie tego sojusznika, tak jak zostało to napisane w kompletnym podręczniku zasad?
Rozumiem to tak, że już nie dodaje się kosztu Kenobiego do poziomu zagrożenia, bo to nie gracze go wystawiają.
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: Jilwah »

Dzięki za poprzednią odpowiedź. Mam kolejne pytanie dotyczące kampanii. Gracze mogą wykonać akcję odpoczynku. W ramach odpoczynku leczą zmęczenie, a za nadwyżkę punkty zdrowia. Czy można wykonać odpoczynek jeżeli nie ma się zmęczenia i tym samym za pełną wytrzymałość wyleczyć obrażenia?
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Jilwah pisze: 23 mar 2021, 22:32 Dzięki za poprzednią odpowiedź. Mam kolejne pytanie dotyczące kampanii. Gracze mogą wykonać akcję odpoczynku. W ramach odpoczynku leczą zmęczenie, a za nadwyżkę punkty zdrowia. Czy można wykonać odpoczynek jeżeli nie ma się zmęczenia i tym samym za pełną wytrzymałość wyleczyć obrażenia?
Można.
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: Jilwah »

To nie jest OP?
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Jilwah pisze: 23 mar 2021, 22:46 To nie jest OP?
Nie sądzę. Nie ma tego nigdzie zabronionego w instrukcji, a pozostałe zasady raczej sugerują, że jak najbardziej jest to możliwe. Dodatkowo, jeśli masz z tym problem, to po prostu weź 1 zmęczenie, żeby się przesunąć o 1 pole i wtedy odpocznij :D
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: Jilwah »

ja mam z tym problem bo gram imperium :D
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Jilwah pisze: 24 mar 2021, 10:41 ja mam z tym problem bo gram imperium :D
To niech cały czas odpoczywają, czas im się skończy :D
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: Jilwah »

Po dwóch przegranych misjach już się nauczyli, że trzeba iść ostro do przodu. W trzeciej misji zamiast się bronić to wybrali obronę poprzez atak i niestety skończyło się dla mnie sromotną porażką.
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: Jilwah »

Mam pytanie dotyczące warunków zwycięstwa w misji Mroczna Obsesja (Dark Obsession). Czy Imperium wygrywa tylko w sytuacji, gdy ranni zostaną wszyscy bohaterowie i Lord Vader skorzysta z miejsca sabotażu czy może ranienie wszystkich bohaterów jest warunkiem opcjonalnym?
Joshua Spencer
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2021, 12:29

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: Joshua Spencer »

Witam wszystkich,

po zagraniu kilku misji narodziło mi się kilka pytań/wątpliwości dotyczących niektórych zasad w trybie kampanii. Parę spraw jest dla mnie oraz reszty graczy niezrozumiałych albo po prostu nie zrozumieliśmy ich. Mam nadzieję, że jacyś doświadczeni gracze jeszcze tu zaglądają i rozwiają nasze wątpliwości, a więc:

1. Czy jeśli w tabelce "rozstawienie i przygotowanie" w grupach otwartych jest jakaś cyfra, np. 2 to znaczy że gracz imperium wybiera jakie chce dwie karty rozstawienia?
2. Karty klasy można zagrywać raz na rundę czy raz na misję?
3. Jak rozumieć informację na kartach agend: "po tym jak bohaterowie rozegrali dowolną inną misję poboczną, odrzucasz tę kartę i dostajesz opisaną poniżej nagrodę"? oznacza to że albo gracz imperium grą tą misję albo odrzuca kartę i zbiera nagrodę?
4. do czego odnosi się przedział czasowy na kartach?
5. o rozgrywaniu misji z talii agend decydują tylko bohaterowie czy gracz imperium takze?
6. jak rozumieć nagrodę karty z talii agned, np przeciwnik Dart Vader"?
7. jak powinna przebiegać aktywacja sojusznika rebelii? odbywa się zamiast aktywacji bohatera, czy sojusznika traktuje się jako dodatkowego bohatera?
8. czy dodatkowy punkt ruchu za zmęczenie można uzyskać tylko w akcji "ruch" czy można np. wykonać dwie akcje ataku i dobrać dodatkowy punkt ruchu? Czy 1 punkt można wykorzystać do jednej akcji?

Z góry dziękuję za pomoc.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Joshua Spencer pisze: 15 kwie 2021, 18:45 1. Czy jeśli w tabelce "rozstawienie i przygotowanie" w grupach otwartych jest jakaś cyfra, np. 2 to znaczy że gracz imperium wybiera jakie chce dwie karty rozstawienia?
Tak, z wyjątkiem kart unikalnych oznaczonych kwadracikiem przy nazwie - te zdobywa się tylko w trakcie misji (patrz niżej)
Joshua Spencer pisze: 15 kwie 2021, 18:45 2. Karty klasy można zagrywać raz na rundę czy raz na misję?
Jak jest napisane "exhaust", to pod koniec rundy się regenerują, czasem można je przywrócić, więc niekoniecznie raz na rundę. Jak jest napisane "deplete" (wyczerp?), to raz na misję. Nie wiem, jakie są polskie terminy, mam wersję angielską.
Joshua Spencer pisze: 15 kwie 2021, 18:45 3. Jak rozumieć informację na kartach agend: "po tym jak bohaterowie rozegrali dowolną inną misję poboczną, odrzucasz tę kartę i dostajesz opisaną poniżej nagrodę"? oznacza to że albo gracz imperium grą tą misję albo odrzuca kartę i zbiera nagrodę?
Po zagraniu tej agendy wchodzi ona do puli wyboru misji w trakcie wyboru następnej misji pobocznej. Jeśli gracze Rebelii zdecydują się rozegrać inną misję, gracz Imperium automatycznie dostaje tę nagrodę i misja jest odrzucana. Jeśli gracze Rebelii zdecydują się rozegrać tę misję, zwycięzca dostaje takie nagrody, jakie przewiduje misja. Przeważnie dla Rebelii to jakaś nieduża nagroda plus powstrzymanie gracza Imperialnego przed pozyskaniem jakiejś mocnej postaci itp.
Joshua Spencer pisze: 15 kwie 2021, 18:45 4. do czego odnosi się przedział czasowy na kartach?
Do niczego. Był jakiś zamysł, żeby je segregować przedziałami czasowymi, jak ich będzie więcej, ale przestali wydawać grę, zanim do tego dotarli.
Joshua Spencer pisze: 15 kwie 2021, 18:45 5. o rozgrywaniu misji z talii agend decydują tylko bohaterowie czy gracz imperium takze?
Tylko gracze Rebelii. Gracz Imperium jedynie dodaje swoje misje do puli wyboru, przeszkadzając im w zgarnięciu wszystkich bonusów.
Joshua Spencer pisze: 15 kwie 2021, 18:45 6. jak rozumieć nagrodę karty z talii agned, np przeciwnik Dart Vader"?
Po wygranej misji karta Dartha Vadera może zostać dołączona do puli kart dostępnych w ramach grup otwartych.
Joshua Spencer pisze: 15 kwie 2021, 18:45 7. jak powinna przebiegać aktywacja sojusznika rebelii? odbywa się zamiast aktywacji bohatera, czy sojusznika traktuje się jako dodatkowego bohatera?
Jak dodatkowego bohatera.
Joshua Spencer pisze: 15 kwie 2021, 18:45 8. czy dodatkowy punkt ruchu za zmęczenie można uzyskać tylko w akcji "ruch" czy można np. wykonać dwie akcje ataku i dobrać dodatkowy punkt ruchu? Czy 1 punkt można wykorzystać do jednej akcji?
Można. Tak naprawdę akcja ruch daje punkty ruchu, które można wykorzystać w dowolnym momencie, np. ruszyć się o 2 pola, wykonać atak, ruszyć się o następne 2 pola. Albo: wykonać atak, wydać zmęczenie na ruch, dokonać interakcji z otoczeniem. Wyjątkiem jest to, jak się dostaje punkt ruchu z jakiejś akcji specjalnej - wtedy go trzeba wydać natychmiast.

W zasadzie wszystkie z tych rzeczy są opisane w drugiej instrukcji - "Rules Reference". Polecam zerkać. W "Learn to Play" nie ma wszystkich zasad.
Jilwah
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2018, 20:39
Has thanked: 9 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: Jilwah »

Mam pytanie dotyczące kampanii, a dokładnie specjalnego przygotowania. Jest kilka misji które w polu specjalne przygotowania mają zapis:
Należy zwiększyć poziom zagrożenia o podwójny poziom zagrożenia i rozpatrzyć opcjonalne rozstawienie.
I w instrukcji jest tylko wzmianka
Specjalne przygotowania: Należy postępować według instrukcji wymienionych w tym punkcie. Wiele misji nie posiada żadnych zasad dotyczących specjalnych przygotowań
Znaczy to tyle, że podczas fazy porządków zwiększam poziom zagrożenia o podwójny poziom zagrożenia jaki jest w danej misji, a następnie mogę rozpatrzeć opcjonalne rozstawienie? I tak w każdej rundzie?
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars Imperial Assault - pytania i wątpliwości

Post autor: feniks_ciapek »

Jilwah pisze: 25 maja 2021, 16:29 Znaczy to tyle, że podczas fazy porządków zwiększam poziom zagrożenia o podwójny poziom zagrożenia jaki jest w danej misji, a następnie mogę rozpatrzeć opcjonalne rozstawienie? I tak w każdej rundzie?
Nie, tylko raz na początku misji. W trakcie jej przygotowania dodajesz do licznika 2 x poziom zagrożenia misji i wystawiasz jednostki z rezerwy.
ODPOWIEDZ