Zaginione Miasta - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Sztama
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2007, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Zaginione Miasta - pytania o zasady

Post autor: Sztama »

Najpierw chcę się przywitać, bo to mój pierwszy wpis na tym forum, chociaż wizyta bynajmniej nie pierwsza.
Pytanie mam takie: czy zmienialiście jakoś zasadę, że gra kończy się natychmiast po tym, jak zostanie pociągnięta ostatnia karta ze stosu? Bo wydaje mi się to trochę bez sensu, że ta ostatnia, a często i przedostatnia karta nigdy nie może być wykorzystana. A może źle zrozumieliśmy instrukcję? W każdym razie każdy, z kim gram, mówi, że coś jest nie tak.
Jeśli ktoś już o tym pisał, to przepraszam ale nigdzie nie znalazłam.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

to cała istota tej gry. Właśnie o to chodzi - pod koniec zawsze jest mniej czasu niż byś chciał. Trzeba uważać na kończące się karty i podejmować trudne decyzje - które karty zagrać, a z których zrezygnować.
Lofix123
Posty: 19
Rejestracja: 27 gru 2010, 09:15
Lokalizacja: Olkusz

Re: Zaginione Miasta - pytania o zasady

Post autor: Lofix123 »

Mam pytanie dotyczące ustalenia gracza rozpoczynającego "trzecią grę"
W instrukcji jest napisane:
"Wyniki zostają spisane, po czym karty są tasowane ponownie i rozdane. Gracz z większą ilością punktów rozpoczyna grę"
Czy ta większa ilość punktów dotyczy tylko drugiej gry czy już zsumowanej razem z pierwszą?
My gramy tak że trzecią grę rozpoczyna gracz który miał więcej zdobytych punktów tylko w drugiej grze, a dopiero po rozegraniu ostatniej trzeciej gry sumujemy punkty z wszystkich wcześniej rozegranych.
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zaginione Miasta - pytania o zasady

Post autor: Mamut »

Punkty sumujecie na bieżąco i wedle tego ustalacie kto zaczyna trzecią rundę.
Teoretycznie gracz, zagrywający pierwszą kartę, jest w gorszej sytuacji. Drugi gracz może bowiem reagować na zagrania pierwszego. Jest to wiec pewien rodzaj handicapu.
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Zaginione Miasta - pytania o zasady

Post autor: Joanka »

Miło mi, że jestem użytkownikiem forum, śledziłam wpisy od dłuższego czasu. Za Waszą radą kupiłam pierwszą grę Zaginione Miasta, spodobała się wszystkim w rodzince. Mam jednak pewną wątpliwość dotyczącą zasad gry. W opisie gry można przeczytać:
1. " Kto odważy się obstawić wynik swojej ekspedycji ?"
2. "Kart zakładów mogą być kładzione tylko na początek kolumny. Po umieszczeniu w kolumnie pierwszej karty ekspedycji (z zawartością liczbową na sobie) nie wolno już dodawać kart zakładu"
3. W przykładzie liczenia rezultatu wskazano na kartę zakładu , ekspedycja nie doszła do skutku - 40 pkt.)
Wobec powyżej wymienionych pkt. mam pytanie czy karty zakładu należy obstawiać jeszcze przed:
a. zajrzeniem jakie kary may na ręku,
b. w momencie kiedy wiem jakie karty mam na ręku
c. w każdym momencie gry jak w pkt. 2. - ten wariant testowaliśmy, lecz wtedy gra była mniej emocjonująca.
Dziękuję za wyrozumiałość i rady Joanka
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Zaginione Miasta - pytania o zasady

Post autor: poooq »

Z tego co pamiętam to karty zakładów dokładało się jak inne karty: z ręki, w dowolnym momencie kiedy zagrywasz swoja kartę, pod warunkiem że w wybranej kolumnie nie ma karty ekspedycji.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Zaginione Miasta - pytania o zasady

Post autor: garg »

Dokładnie tak - zagrywasz ją w dowolnym momencie rozgrywki, ale PRZED kartą z najniższą cyfrą. Czyli jednak ryzyko i niepewność są :wink: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Zaginione Miasta - pytania o zasady

Post autor: Joanka »

Dziękuję za informację :D J.
ODPOWIEDZ