Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: asieko »

Witajcie,

Jestem nowa w temacie gier ale nabrałam chęci zakupienia czegoś swojego. Do niedawna grałam najczęściej w gry logiczne i imprezowe. Ale inna grupa znajomych wciągnęła mnie w inne gry i z nich w kolejności najbardziej podobały mi się:

1. Smallworld - jestem wręcz oczarowana, prosta gra ale z interakcją jaką lubię i do tego dzięki różnym konfiguracjom ras i funkcji każda rozgrywka może być inna. Do tego czas gry mi odpowiada nie za długo, nie za krótko i jest na tyle fajna, że mimo wszystko w trakcie rozgrywki można plotkować i nie tylko skupiać się na strategii.
2. Osadnicy z Catanu - też super ale nie aż tak jak nr 1.
3. Carcassone - podoba mi się pomysł budowania, akcja się zmienia co chwilę. Ale mam jakieś ale do niej w kwestii zasad zajmowanego obszaru. Dlatego trzecie miejsce, a nie drugie.
4. Ryzyko - dlatego czwarte miejsce, że dawno w nią grałam i już nie pamiętam czy były super emocje.

Szukam teraz jakiejś gry, żeby kupić w stylu tych powyższych z nastawieniem żeby było jak najbliżej do Smallworld, ale jednak coś innego. Może być więcej kombinowania itd. Aaaa i super jakby i we dwójkę też dało radę zagrać tak jak właśnie w Smallworld gdzie jest specjalna plansza dla 2 osób.

Gry, które poznałam ale mi nie leżą to Munchkin (mimo interakcji), Gra o tron (chyba dla mnie zbyt skomplikowane zasady i jednak za długo się gra) i Pan tu nie stał (jakaś taka o niczym).

Lubię natomiast Kolejkę, ale na chwilę obecną nie szukam gry w tej tematyce i z taką dozą losowości.

Z góry dzięki za pomoc.
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: asieko »

Jeszcze jako dodatkowa informacja, jeśli w grę da rade grać 6 osób to super. Ale jeśli coś jest dla 4, a jest naprawdę super to żaden problem.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Patyk »

Może Ankh Morpork? Zasady łatwe do przyswojenia, jest interakcja, jest kombinowanie i ustawianie pionków (chociaż poprzez zagrywanie kart). Wprawdzie żeby w pełni czerpać przyjemność z gry dobrze jest znać twórczość Pratchetta, ale bez tego też daje sporo radości. Nie wiem tylko jak z graniem w dwie osoby, w 3 lub 4 jest ok.
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: crus221 »

Ja tam lubię z moją lubą usiąść do Ankh Morpork i grać tylko we dwójkę przy winie :) Nie ma aż takiego chaosu na planszy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: misioooo »

+ Ankh Morpork, świetne, proste, sporo śmiechu i rozpychania się łokciami. Na dwie osoby bardziej taktyczna, da się coś zaplanować. Na szersze grono trudno coś planować, ale jest i tak wyśmienita zabawa i chaos (jak to w Świecie Dysku Pratchetta).

Również polecam Lords of Waterdeep (jak angielski czy tłumaczenia kart w koszulkach to nie problem). Świetny worker placement z ogromną dawką interakcji (głównie negatywnej, ale nie tylko!). Podstawka działa wyśmienicie na 2-5, dodatek (warto też mieć, daje dużo nowego i nowych możliwości!) dokłada 6 gracza :) Jedna partyjka to około godzinki do półtorej jak się więcej ludzi zbierze.

Skoro Ryzyko się podobało - to może Ryzyko na sterydach pt. Nexus Ops? Od 2 do 4 graczy, bardzo fajna naparzanka gdzie losowość kostek da się dosyć mocno kontrolować! W swojej kolejce kupujesz wojsko za $$$, ruszasz wojsko, rozgrywasz bitwy, zdobywasz $$$ za kontrolowane kopalnie... I tyle :) Tłumaczenia na 5-10min max. Gra na około godzinkę.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: asieko »

Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi. Ankh Morpork jest na mojej wstępnej liście. Nie przeszkadza mi, że nie czytałam nic ze Świata Dysku. Pozostałe z listy, niestety dużo - bo wybierałam intuicyjnie i na bazie tego co już trochę poczytałam (kolejność przypadkowa):

Abbys
Five Tribes
Wikingowie
Civilization
Osadnicy Narodziny Imperium
7 cudów świata - ale tu ponoć krótka rozgrywka
Imperializm droga ku dominacji
Ticket tu ride - wiem, że są różne wersje i też polskie
Relic Runners
Village - Pokolenia
Rynek w Alturien
Cyklady
Kupcy i Korsarze
Robinson Crusoe - Przygoda na przeklętej wyspie
Labirynth - ścieżki przeznaczenia
Pirates Cove


Pomożecie skrócić listę? Może jest coś na niej co wypadło z rynku i jest trudno dostępne i wtedy można odrzucić. Może coś jest dużo gorsze graficznie, może coś jednak za trudne albo nudne.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: misioooo »

Civilization - na 2 osoby mi się nie podoba (jesli mowa o Through the Ages). Jak masz na myśli Sid meiers Civ. - odpuść.

7 Cudów - na dwie osoby lipa. Trzeba jeszcze poczekać, bo lada moment wyjdzie wersja stricte na 2 graczy. Odpuść.

Kupcy i Korsarze - na 2 osoby mi się wogóle nie podoba. Tutaj to ze 3h trzeba liczyć na grę jak nie więcej :) Może też wykreślić?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Rafalm »

misioooo pisze:7 Cudów - na dwie osoby lipa. Trzeba jeszcze poczekać, bo lada moment wyjdzie wersja stricte na 2 graczy. Odpuść.
Na dwie osoby nie działa, ale na 4+ to świetna gra. Zastanów się jeszcze nad nią.

Jeśli myślisz o karciankach to bardzo fajny zestaw, niestety dwóch gier, to Osadnicy: Narodziny Imperium na 2-3 osoby i 7 cudów na 4+ graczy. W zależności od grupy wyciągasz jedno albo drugie i zabawa super!

Z TTR podobny problem, na 2-3 osoby najlepszy Nordic, a na więcej Europa.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Pixa »

Cyklady na pewno ci podpasuja - jest negatywna interakcja jak w SmallWorld, zasady nie sa zbyt trudne. Rozgrywka jest bardzo emocjonujaca. Da sie zagrac we 2 osoby, choc w wiecej gra sie przyjemniej.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Rocy7 »

Cyklady z Tytanami powinny pasowac, z tym ze licytacja na dwie osoby jest troche nudna IHMO.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Bea »

Jeśli ma być duża interakcja a gra ma chodzić od 2 do 6 osób, to polecam Cytadelę.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Pixa »

W wiecej jak 4 osoby Cytadele zabija downtime, a i dobre chodzenie na dwie osoby jest dyskusyjne.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
phantazm84
Posty: 29
Rejestracja: 02 lut 2013, 01:15

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: phantazm84 »

Odnośnie Labyrinth. Ja te gre uwielbiam, ALE na dwie osoby to wypada słabiej niż na 3-6. Generalnie w wiekszym gronie (4+) gra wymiata i jest wiele mozlwiosci napsucia krwi żonie czy teściowi ;) Na dwie osoby lepiej wprowadzic zasade ze trzeba zdobyc dwa klucze zamiast jednego i wtedy jest lepiej ale i tak nie czuc wtedy potencjalu tej gry. Moze troche faworyzuje Labyrintha bo byla to moja pierwsza gra ;) a
Zreszta teraz go i tak nigdzie nie dostaniesz. Ja mam ale nie sprzedam za njc w świecie :D
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Dyso »

Ja również polecam Cytadelę, mi osobiście przyjemnie się gra nawet w 6 osób.
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Awatar użytkownika
fruzia
Posty: 50
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:02

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: fruzia »

Abbys - bardzo, bardzo ładna gra. fajnie chodzi na każdą ilość graczy. niby jest do 5 ale zdarzyło mi się grać w 6 i też było dobrze :D
Five Tribes - podoba mi się w niej licytacja, jest sporo kombinowania, warto się jej bliżej przyjrzeć
7 cudów świata - rzeczywiście rozgrywka nie jest długa, ale jak zagrasz raz, to będziesz koniecznie chciała zagrać kolejny. co do rozgrywki na 2 graczy - opinie są podzielone. mi się podoba.
Ticket to ride - nie ma za dużo negatywnej interakcji, bo po prostu nie ma na to czasu - trzeba budować swoje połączenia kolejowe, a zaszkodzić komuś można raczej tylko przez przypadek
Cyklady - jeśli jesteś fanką Small World, to ta też powinna ci się spodobać, bo jest sporo negatywnej interakcji :)
Robinson Crusoe - jeśli przytłoczyły cię zasady w Grze o Tron to zdecydowanie odradzam Robinsona!


a poza powyższymi daję jeszcze +1 dla Cytadeli i Ankh Morpork :)
Ostatnio zmieniony 26 mar 2015, 14:54 przez fruzia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: DarkSide »

Survive! Escape from Atlantis - zasady tak proste że nawet 7-8-latki z łatwością je przyswajają. Gra dla wszystkich i w każdym wieku. Rozkręca każdą imprezę. Gdy dokupisz dodatek to można grać i w 6 osób.
Chinatown - negocjacje, wolna amerykanka, negatywna interakcja, wszystkie chwyty dozwolone a na końcu liczy się tylko money money money... choć w dwie osoby nie da rady.
Cytadela - przy pierwszym podejciu może wydawać się dziwna, ale swój potencjał odkrywa w gronie osób które już zagrały kilka razy. Warto!

Dobre fillery i szybkie przerywniki: Fasolki, Kameleon, Qwixx, 6 bierze

Jeśli lubisz kombinowanie i dobrze skalowalne tytuły to warto by spróbować poznać gry Stefana Felda.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: asieko »

Dziękuję, za wszystkie rady. Powoli będę wykreślać i na pewno ostatecznie coś wybiorę.
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: asieko »

No dobrze, trochę wykreśliłam, trochę dodałam i teraz zestawienie opiera się o:

Ankh Morpork
Labirynth - druga edycja ma wyjść z końcem kwietnia
Cyklady
Cytadela
Five Tribes
Pirates Cove
Relic Runners
Agricola
Village - Pokolenia

Nie ukrywam, że dwa pierwsze tytuły przykuły moją uwagę. Do tego polecane przez was Cyklady i Cytadela, a potem trzy gry z Days of Wonder i na koniec nowość w zestawieniu Agricola i chyba podobne Village. Teraz już zupełnie nie wiem :-). Pomożecie? I już wybieram tylko z tych tytułów bo inaczej się totalnie zaplączę :-)
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Dyso »

Większość z tych gier jest na 2-5 graczy, niektóre nawet 3-5, zastanów się w ilu osobowym towarzystwie będziesz najczęściej grać. Pozycje różnią się też cenowo. Cytadele zdobędziesz za 60 zł otrzymując karty i żetony służące za gotówkę, za Cyklady dopłacisz 100zł, ale otrzymasz w zamian dużą mapę, karty i figurki. Tutaj jest już kwestia Twoich preferencji, możesz kupić np. dwie tańsze gry lub jedną większą z figurkami.
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: asieko »

Po weekendowej analizie zdecydowałam co następuję:

Na razie budowę kolekcji zaczynam od dwóch tańszych, czyli:

Cytadela i Ankh Morpork

I czekam na nowe wydanie Labirynth jak będzie większy dostęp do gotówki i tamte się trochę ograją :-)


Baaardzo dziękuję za pomoc. To forum jest świetne.
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Dyso »

Polecamy się na przyszłość ;)
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Awatar użytkownika
fruzia
Posty: 50
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:02

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: fruzia »

asieko pisze:Na razie budowę kolekcji zaczynam od dwóch tańszych, czyli:

Cytadela i Ankh Morpork
No i super. Świetny wybór :)
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: asieko »

A tymczasem jako prezent urodzinowy mój chłop dostał Cyklady :-).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: Pixa »

Daj znac jak pogracie co Wam podeszlo.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
asieko
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2015, 12:44

Re: Gra dla 2 - 6 osób, dużo interakcji, prosta

Post autor: asieko »

Za mną już rozgrywka w Cyklady. I wyszło całkiem nieźle. Grałam z osobami, które lubią też Grę o Tron i inne bardziej strategiczne tytuły i bardzo im się podobało. Teraz czas na Cytadelę i Ankh Morpork. Generalnie cieszę się z takiego wyboru, bo są to trochę różne rzeczy i będę miała dla różnych grup znajomych, bo już widzę, że nie wszystko wszystkim podpasuje :-). A jak już mi się ograją to zacznę szukać jakiegoś tytułu, żeby się wzbogacać, budować, zbierać itd.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ