CO2

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: CO2

Post autor: warlock »

Spoko, i tak wielkie dzięki za pomoc ;).

Uczę się "na sucho" CO2 i Aquasphere, więc mózg mi dymi. Dopóki "fizycznie" nie rozegram partii w obie te gry to nie ułoży mi się to wszystko w głowie (a na mnie spoczywa ciężar ogarnięcia reguł i tłumaczenia :D). Ale mam nadzieję, że damy radę - najwyżej będziemy posiłkować się instrukcją ;).

W razie czego pozwolę sobie podpytać o pewne kwestie ;).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

Pytaj pytaj nie ma problemu. Zagraj sobie sam ze sobą na 2 ręce bo uczenie się na sucho jest bardzo trudne. Wręcz pewne jest, że siądziesz przed planszą i eeeeee.... ;)
Jak poprzesuwasz tekturę to samo wskoczy na swoje miejsce - zostaną detale.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: CO2

Post autor: warlock »

Jedna rzecz mnie pociesza - w wątku na BGG sam Vital Lacerda musiał 3 albo 4 razy odpowiadać Paulowi Groganowi (temu od Gaming Rules!) na to samo pytanie dotyczące odsyłania własnego naukowca z projektu :D Czyli zasady naprawdę są miejscami trochę niejasne i może nie jestem aż taki głupi ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: CO2

Post autor: detrytusek »

warlock pisze:Jedna rzecz mnie pociesza - w wątku na BGG sam Vital Lacerda musiał 3 albo 4 razy odpowiadać Paulowi Groganowi (temu od Gaming Rules!) na to samo pytanie dotyczące odsyłania własnego naukowca z projektu :D Czyli zasady naprawdę są miejscami trochę niejasne i może nie jestem aż taki głupi ;)
Heh, a to nie wiedziałem :). Zasady wcale nie są jakoś wybitnie skomplikowane. Całe ZUO robi nieintuicyjna instrukcja. Polskie tłumaczenie nie pomaga bo ma błędy. Taki Kanban, który wg mnie jest trudniejszy wszedł mi dużo szybciej pod strzechę bo instrukcja jest fajna i przejrzysta.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: CO2

Post autor: Rafalm »

Cześć,

Jestem przed pierwszą partią w CO2, przeczytałem instrukcję oraz wątek z pytaniami i mam wrażenie, że znam zasady i wiem na co zwracać uwagę z tzw "kruczków", ale nadal nie wyjaśnione pozostają dla mnie dwie kwestie:

1. W swojej rundzie mam do wykonania jedną z trzech akcji obowiązkowych i maksymalnie po jednej z akcji dobrowolnych (czyli potencjalnie 1 obowiązkowa i 3 dobrowolne). I tutaj pojawiła mi się wątpliwość, czy mogę dowolnie decydować o kolejności ich wykonywania, czy zawsze najpierw muszę wykonać akcję obowiązkową, a potem dobrowolne? W instrukcji jest tylko o możliwości skorzystania z akcji opcjonalnych (lub z ang. "free"), ale nie znalazłem nic o kolejności ich wykonywania.
2. Czy w momencie gdy realizuję karty celów NZ te same elektrownie mogą posłużyć do realizacji więcej niż jednego celu? Zakładam, że tak, ale wolę się upewnić. Oczywiście cele muszę realizować w kolejnych rundach, bo każdorazowo zużyję akcję opcjonalną związaną z kartami.

Będę wdzięczny za pomoc w rozstrzygnięciu powyższych kwestii - zwłaszcza tej z pkt 1, bo ona znacząco może wpływać na taktykę podczas rozgrywki.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: CO2

Post autor: Tomzaq »

Ad.1 Kolejność wykonywania akcji jest dowolna.
Ad.2 Możesz zrobić tak jak piszesz.
Who is John Galt?
Posiadam
vitas
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:24
Lokalizacja: Krapkowice

Re: CO2

Post autor: vitas »

Po kilku latach zbierania kurzu, przyszedł czas na CO2. Gram tak sobie na dwie ręce już drugi wieczór i pojawiło się kilka wątpliwości.

1. Uruchomienie projektu lub budowa elektrowni, jeśli na tym polu stał mój naukowiec. Instrukcja mówki tak:
- w przypadku uruchomienia projektu: Jeśli w projekcie uczestniczyli twoi naukowcy, możesz ich tam pozostawić po jego uruchomieniu
- w przypadku budowy elektrowni: Odeślij naukowca z tego projektu (patrz 2.2. Akcje opcjonalne oraz 2.2.1. Naukowcy).
Zgodnie z powyższym, w pierwszym przypadku mam możliwość alternatywnie, pozostawienia lub odesłania naukowca, w drugim tylko odesłania. Odsyłanie następuje zgodnie z zasadą opisaną w 2.2. Akcje opcjonalne - 2.2.1. Naukowcy. Czy więc odesłanie naukowca należy traktować jako "wymuszoną" akcję opcjonalną, którą wg 2.2. można wykonać tylko jednokrotnie podczas tury? Czy może jest to akcja nadzwyczajna, niezależna od akcji opcjonalnej choć realizowana w podobny sposób?

2. 2.2.3 Zagrywanie kart i realizacji celów NZ.
Jest np. czwarta runda, na ręce gracza jest karta NZ dająca dochód pod warunkiem wybudowania elektrowni słonecznej. Tym czasem elektrownię gracz postawił kilka rund wcześniej. Czy to wystarczający warunek do odpalenia karty w późniejszych rundach?
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: CO2

Post autor: M&T »

(...)Czy więc odesłanie naukowca należy traktować jako "wymuszoną" akcję opcjonalną, którą wg 2.2. można wykonać tylko jednokrotnie podczas tury? Czy może jest to akcja nadzwyczajna, niezależna od akcji opcjonalnej choć realizowana w podobny sposób?
Przy uruchamianiu projektu i budowie elektrowni, gdy na takim projekcie stoi Twój naukowiec, zużywasz akcję na jego ruch. Nie jest to darmowa akcja ruchu.
Przy uruchamianiu projektu i budowie elektrowni, gdy na takim projekcie stoi naukowiec innego gracza, płacisz mu 1 monetę a gracz, do którego należy naukowiec musi go usunąć z tego projektu. To jest darmowa akcja ruchu dla tego gracza.
Zwróć uwagę, że tylko w drugim przypadku, gdy gracz do którego należy usunięty z projektu naukowiec umieści tego naukowca w swoich zasobach ogólnych, otrzymuje od razu 1 punkt doświadczenia w dziedzinie odpowiadającej rodzajowi projektu.
Jest np. czwarta runda, na ręce gracza jest karta NZ dająca dochód pod warunkiem wybudowania elektrowni słonecznej. Tym czasem elektrownię gracz postawił kilka rund wcześniej. Czy to wystarczający warunek do odpalenia karty w późniejszych rundach?
Chyba pomieszałeś karty NZ z kartami lobbowania.
Gdy masz wybudowane wszystkie rodzaje elektrowni widniejące na wybranej karcie NZ, możesz użyć akcji "Realizacja celów NZ", płacąc jeden zasób technologiczny. Od razu otrzymujesz wskazaną na karcie liczbę punktów,a kartę zachowujesz do końcowego podliczania punktów.
A sytuacja, którą opisałeś dotyczy karty lobbowania. I w tym przypadku jej działanie to dodatek do wskazanej akcji. Czyli w momencie wykonania akcji budowy elektrowni słonecznej, wykonujesz drugą akcję zagrania tej karty lobbowania i otrzymujesz wskazany bonus.
vitas
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:24
Lokalizacja: Krapkowice

Re: CO2

Post autor: vitas »

Dziękuję, teraz wszystko jasne! Zagrałem kilka razy. Gra jest niesamowita (a mówi to inżynier-ekolog ;-) silniczek fajnie się zazębia i oddaje wszelkie niuanse współczesnej energetyki alternatywnej, pozwoleń na emisję, rozwoju itd. Wprawdzie rodzi się "CO2: Second Chance" ale po tak przyjemnej rozgrywce nie mam parcia na nowość (nietanią zresztą)
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: CO2

Post autor: Valhalla »

Odświeżę trochę temat, bo nie znalazłem informacji.
Czy pierwszy gracz zawsze jest pierwszym graczem, czy następuje zmiana np wg wskazówek zegara?
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: CO2

Post autor: Gatzky »

Valhalla pisze: 17 paź 2022, 15:46 Odświeżę trochę temat, bo nie znalazłem informacji.
Czy pierwszy gracz zawsze jest pierwszym graczem, czy następuje zmiana np wg wskazówek zegara?
W następnej rundzie albo gracz po lewo albo licytacja- przynajmniej w moim egzemplarzu :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: CO2

Post autor: Valhalla »

Tak jak myślałem, przegapiłem tą regułę - dzięki!
Jeszcze jedno - czy jest jakaś opcja, kiedy dokładam PNE do obszaru? Nie wyhaczyłem takiej sytuacji.
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: CO2

Post autor: Gatzky »

Valhalla pisze: 17 paź 2022, 16:11 Tak jak myślałem, przegapiłem tą regułę - dzięki!
Jeszcze jedno - czy jest jakaś opcja, kiedy dokładam PNE do obszaru? Nie wyhaczyłem takiej sytuacji.
Wydaje mi się że punkt 4 z rodzialu przepływ PNE odpowiada na pytanie:
"Rynek przekazuje PNE władzom regionu gdy:
a) zamieniasz elektrownie konwencjonalną na nową, ekologiczną
b) przesuwasz swój dysk na skali doświadczenia na pole dające wskazanemu regionowi premię w postaci PNE."

Obrazek
ODPOWIEDZ