(Video)casty o grach

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
bartsamel
Posty: 24
Rejestracja: 20 lut 2015, 17:47

(Video)casty o grach

Post autor: bartsamel »

Cześć,

na wstępie zaznaczę, że z częścią z was mogłem mieć okazję spotkać się na targach, konwentach albo spotkaniach poświęconych hobby, jakim dla nas są gry planszowe. Nazywam się Bartek Samel i od czterech lat pracuję w Bardzie. To konto, jest kontem jak najbardziej prywatnym, więc wszystkie umieszczane przeze mnie opinie są moimi opiniami .

Przeglądając youtube, znad planszy, polter, gildię, gamesfanatica czy wiele innych napotykam na wiele materiałów dotyczących konkretnych tytułów. Filmy są skrajnie różnej długości. Możemy natrafić na recenzje trwające kilkadziesiąt minut oraz kilkuminutowe. Nie zawsze wpływ na czas trwania materiału ma stopień skomplikowania i rozbudowania zasad gry.
Zdarza się trafić na teksty krótkie, schematycznie ukazujące tematykę, zbiór najważniejszych zasad oraz podsumowanie.

Przyznam, że mam swoje zdanie na temat wielu recenzentów, natomiast chciałbym poznać wasze.
Co jest najważniejsze w recenzji, żeby przykuła wasz wzrok?
Długość materiału? Im więcej minut osoba prezentująca grę poświęci na -prezentację historii, zasad i wyrażenie swojego zdania na temat gry tym lepiej?
Najważniejsze jest dla was budowanie spójnej historii, prezentacja zasad np w sposób przykładowej rozgrywki, czy może dokładne uzasadnienie poparte argumentami dlaczego wg. konkretnej osoby ta gra zasługuje na przyznaną jej notę?

A może powinno być zgrabnie i zwięźle?
A może jeszcze inaczej?


b.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: (Video)casty o grach

Post autor: lacki2000 »

Cześć,
Tak na początek to się zastanawiam czy to dobry dział do takiej dyskusji.
Ja sobie cenię różną długość. Gdy grę chcę tylko zobaczyć to wystarczają mi krótkie recki (np. BoardGameGirl). Gdy chcę poznać rozgrywkę i opinie szczegółowe dla niektórych tytułów to wolę recki dłuższe (jak rahdo i planszolandia). Nie ma jednoznacznej recepty na idealną v-recenzję. Ważne są czasem kwestie pozornie drugorzędne, jak jakość obrazu i dźwięku, dykcja, gestykulacja czy cycki (najlepiej by to wszystko było pierwszorzędne :P).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Geek Factor
Posty: 6
Rejestracja: 09 mar 2015, 11:17
Been thanked: 4 times

Re: (Video)casty o grach

Post autor: Geek Factor »

Mały ruch tutaj, a temat ciekawy ... szczególnie dla mnie, bo takowy vlog prowadzę, więc chętnie bym poczytał czego gracze oczekują :)

Jakby nie było jestem też graczem, który ogląda dużo recenzji i mam o tym pewne zdanie. Zauważyłem, że dla mnie długość nie ma znaczenia. Może być krótkie, może być dłuższe. Lubię te rzeczy oglądać, więc zawsze gdzieś tam znajdę na to czas.

Najważniejsze jest dla mnie to, żebym dowiedział się jak najwięcej rzeczy dot samej gry. Jakby nie było sporo gier teraz kosztuje w okolicach 150 zł, więc wydatek jest to nie byle jaki i w takim przypadku chcę wiedzieć jak najwięcej się da, żeby podjąć świadomą decyzję o zakupie. I nigdy nie ograniczam się do jednego recenzenta, tylko zawsze robię przegląd jeżeli jest to tytuł, który mnie interesuje.

Z rzeczy, które mi się nie podobają, to na pewno czepianie się dla czepiania. Trzeba znaleźć jakiś minus to go znajdę. I to jeszcze nie byłoby takie złe, gdyby nie to, że czasami rozwijają to czepialstwo i z drobnej niedogodności robi się olbrzymia wada gry.
Nie lubię też kiedy widzę (albo po recenzji albo po komentarzach) że recenzentowi trochę już łepetyna urosła i ma się za nie wiadomo jakiego znawcę, którego zdanie jest najlepsze. Może niektórzy to robią nieświadomie, ale tak to czasami odbieram. Może to ze mną jest problem :)

Oczywiście z szacunku do konkurencji nie powiem o kogo mi chodzi, ale parę razy coś takiego zaobserwowałem i mnie to zniechęcało do śledzenia kolejnych recenzji.

Reasumując: treść, treść i jeszcze raz treść i bez bufonady ;)

Aha ... i jeżeli ktoś się zabiera za przedstawienie zasad, to niech to robi tak, żeby faktycznie można było dzięki takiemu instruktażowi gry się nauczyć...

Tyle z moich uwag ...
ODPOWIEDZ