The Gallerist (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Otorek »

Pierwsza rozgrywka, po jako takim przygotowaniu, z instrukcją obok trwała 3h na 2 osoby - jestem zachwycony. Kupiłem z myślą o Lacerdzie, który jest lżejszy od Lisboa i trafiłem bezbłędnie. Pomoce dla graczy, komponenty, mechanika i euro klimat - najwyższa czołówka wśród znanych mi gier. Polecam z czystym sercem.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Nilis »

Najczęściej gram w 2 osoby i pełna rozgrywka zajmuje nam 1h plus 15 -20 min. na rozłożenie i złożenie gry oraz jakieś przypomnienie zasad. Jest to ewidentnie ogromna zaleta gry oraz fakt że dobrze działa na 2 osoby. 3 osobowy skład jest najlepszy ale rzadko mamy trzecią osobę do gry.
Ja również jak Otorek grę polecam wszystkim
Mój top euro: 1.Trickerion 2. Gallerist 3. Lisboa 4. Great Western Trail
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: staniach21 »

Potwierdzam gra genialna na dwie osoby tak samo jak GWT obie w Topce z kolegą wyżej, więc to nie może być przypadek ;) Gdyby tylko ten Insert był zaplanowany bardziej z głową i rozłożenie zamykałoby się w 7min :)
ckbucu
Posty: 351
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 393 times
Been thanked: 549 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: ckbucu »

W sumie każda gra Lacerdy woła o porządny insert, szczególnie Gallerist i Vinhos Deluxe.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Dziami »

Długo wybierałem grę Lacerdy i w końcu padło na Gallerist.
Krótko i na temat... Świetna gra. Pierwsza rozgrywka na trzech graczy zajęła troszkę, bo ponad 2,5h z tłumaczeniem, ale to był dobrze spędzony czas.
Po pierwszej grze wydaje się, że to może na prawdę nieźle chodzić na dwie osoby, świetnie na trzy, a na cztery może być już dosyć duży chaos.
Wydanie piękne, tak jak ktoś pisał insert mógłby byc trochę lepszy. Czy warte tyle kasy? To już kwestia indywidualna.
Dosyć podobne odczucia miałem grając w Pipeline, który jest dużo prostszy zasadami, imho chyba troszkę bardziej mózgożerny i dużo mniej wybacza błędy.

Przy okazji zapytam.
Jeśli wychodzę z lokacji to żeby zostawić robolka muszę go miec w tym momencie? Czy mogę np. iść do centrum medialnego, kupić go (albo np. zrealizować kontrakt i odzyskać ziomka) i dopiero zostawić na miejscu z którego przyszedłem?
Super
Posty: 401
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Super »

Musisz go mieć, żeby go zostawić tam, skąd wychodzisz. Nie musi on natomiast siedzieć przy biurku, możesz wziąć takiego, który stoi na innym polu (tylko wtedy tamto zostawiasz puste).
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Rafal1970 »

Planuje zakup The Gallerist.
Z tego ci widać na rynku są dostępne chyba różne wersje tej gry np. The Gallerist Deluxe Edition, The Gallerist Deluxe Edition KS, The Gallerist Complet Edition oraz po prostu The Gallerist (to chyba wersja retailowa).
Zdaje się, że The Gallerist Complet Edition to wydanie zawierające wszystkie wydane do tej pory dodatki (Scoring expansion, SG pack 1 oraz SG pack 2).
Czy ktoś wie jaka jest różnica pomiędzy wersjami The Gallerist ?
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Nilis »

Poszczególne wersję mają wybrane SG packi albo nie mają ich w ogóle. Nie wiem jaka jest dokładnie różnica ale poleca Ci kupić Complete Edition, ja zakupiłem taką i mam wszystko. Szczególnie fajne są dodatkowe dzieła sztuki i różne nakładki na punktowanie po skończonej jednej talii biletów.

Te dwie rzeczy fajnie urozmaicają grę;)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Tylko z tego co kojarzę to complete edition nie ma sztalug.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

dave8 pisze: 08 kwie 2022, 12:43 Tylko z tego co kojarzę to complete edition nie ma sztalug.
Mini sztalugi bez problemu kupisz na allegro.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
khuba
Posty: 980
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: khuba »

dave8 pisze: 08 kwie 2022, 12:43 Tylko z tego co kojarzę to complete edition nie ma sztalug.
Kupowałem complete w planszostrefie i były sztalugi, są nawet tutaj na podsumowaniu:
https://planszostrefa.pl/pl/p/The-Galle ... tion/13028
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: planszufka »

dave8 pisze: 08 kwie 2022, 12:43 Tylko z tego co kojarzę to complete edition nie ma sztalug.
ma, bo mam ta wersje i sa sztalugi
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: staniach21 »

Skup się na wersji, ze scoring expansion, które zmienia pierwsze punktowanie. Te dwa SG pack są mało warte: jakiś dodatkowy worek, akrylowe kostki zamiast drewnianych, puste płytki do narysowania swoich obrazów i kilka nowych już gotowych. Najlatwiej obecnie dostać te full wersję za 500zl, ale ja swoją zawierającą jedynie scoring expansion wyrwałem od kogoś za 289. Oddzielnie widziałem kiedyś SG po 60zl od pack'a. Także jeśli znajdziesz 100-150zl wersje zawierającą jedynie scoring expansion to warto bo wpływ tych kickstarter exlusive na gre jest niewielki. (Mam nadzieje, że nikt nie widział tego koślawego wpisu przed edycją, bo pisałem z telefonu trafiając w co 3 poprawny klawisz :lol: )
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2022, 20:58 przez staniach21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Nilis »

Jeżeli znajdziesz Gallerist z tym jednym stretch goalem za około 300zl i go kupisz z to napisz koniecznie, i pamiętaj żeby puścić tego samego dnia kupon w lotto bo możesz spokojnie liczyć na kilka milionów :mrgreen:
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

Bierz samą podstawkę.
Gry Lacerdy mają to do siebie, że SG nie wnoszą prawie nic. A juz na pewno są nie warte swojej ceny.

Pozdrawiam.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

To ja uważam akurat że SG z dodatkowymi dziełami sztuki jest konieczny i dodaje ciekawe elementy i różnorodność.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: anitroche »

dave8 pisze: 09 kwie 2022, 07:41 To ja uważam akurat że SG z dodatkowymi dziełami sztuki jest konieczny i dodaje ciekawe elementy i różnorodność.
A możesz powiedzieć, co dodają mechanicznie te dodatkowe dzieła sztuki? Bo ja miałam wrażenie, że to w sumie dzieła, które działają tak samo jak te z podstawki, tylko mają nową grafikę, ale mechanicznie nie wnoszą żadnej różnicy i stąd ostatecznie nie kupiłam tego dodatku i teraz zaczynam żałować, jak tu czytam, że niektórzy jednak te dodatek polecają.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: staniach21 »

anitroche pisze: 09 kwie 2022, 09:19
dave8 pisze: 09 kwie 2022, 07:41 To ja uważam akurat że SG z dodatkowymi dziełami sztuki jest konieczny i dodaje ciekawe elementy i różnorodność.
A możesz powiedzieć, co dodają mechanicznie te dodatkowe dzieła sztuki? Bo ja miałam wrażenie, że to w sumie dzieła, które działają tak samo jak te z podstawki, tylko mają nową grafikę, ale mechanicznie nie wnoszą żadnej różnicy i stąd ostatecznie nie kupiłam tego dodatku i teraz zaczynam żałować, jak tu czytam, że niektórzy jednak te dodatek polecają.
Walcz z FOMO hahah. Też mam z tym problem, ale w grach Lacerdy naprawdę nie jest to konieczne. Wydaje mi się, że w nowych obrazach nie dochodzi nowa mechanika, więc wciąż mamy różne kombinacje biletów + podnoszenia fame. Być może są jakieś bardziej skrajne na zasadzie 0 biletów i fame +3/+4, ale nie słyszałem, żeby mocno się różniły (zakaldam tu jakaś nowe elementy np. kupienie tego obrazu pozwalaloby na sprzedaż go bez utraty odwiedzającego pomijam jak zachwiałoby to balans). W Kanban dochodzi nowa planszetka i surowiec, Vinhos również ma zmiany gameplay'owe, a Gallerist nie. Najważniejsze to posiadać scoring expansion.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Nilis »

Nowe dzieła nie wnoszą żadnej mechaniki i oczywiście nie wzbogacają gry drastycznie. Jednak te dzieła jak user wcześniej napisał mają bardzo skrajne bonusy czyli zero sławy + 3 bilety albo aż +3 sławy i zero biletów. Czy to zmienia grę ? Oczywiście że nie ale jeżeli gra się w 3 osoby i wyskoczą nam na górze dzieła - każde po 3 bilety to okaże się że kupując je pozbędziemy się maksymalnie szybko biletów a sława artystów nie ruszy anitrochę ;) to tylko taki malutki bonusik, bez niego i tak masz pełną grę:)
zgadzam się że scoring expansion bardzo fajnie urozmaica grę i szkoda tego nie mieć
I po trzecie zgadzam się aby walczyć z FOMO!:) Bo obawa że nam wykupią grę planszową jest chore
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: kmd7 »

Poszukiwaczom Scoring expansion polecam zajrzeć na Mepla ;).
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Dokładnie mają 0/+3 lub +3/0
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: anitroche »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź, w takim razie dla mnie prywatnie zawartość dodatku z obrazami nie jest warta tych pieniędzy ;) Jakbym miała go w pudle, to bym na pewno z niego korzystała, ale nie mam i jednak odpuszczam zakup. Na szczęście akurat kupiłam wydanie ze scoring expansion, więc to mi na razie wystarczy ;).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
LukaszLozz
Posty: 188
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: LukaszLozz »

Hej,
orientujecie się może czy Galleristy, które są obecnie w sklepach to wszystko na co można liczyć na najbliższe miesiące, czy może przy druku Weather Machine poszedł dodruk jak On Mars, tyle że jeszcze go nie widać na półkach?
Skywarden
Posty: 203
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 6 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Skywarden »

Może i dodatki nie wnoszą niczego specjalnego ale nasza koleżanka rysowniczka dostała te puste kafelki i coś na nich takiego pomalowała, że wiem, że mam genialny unikatowy i spersonifikowany egzemplarz. Nie wymienię go za nic ;).
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: vikingowa »

Skywarden pisze: 14 lis 2022, 14:02 Może i dodatki nie wnoszą niczego specjalnego ale nasza koleżanka rysowniczka dostała te puste kafelki i coś na nich takiego pomalowała, że wiem, że mam genialny unikatowy i spersonifikowany egzemplarz. Nie wymienię go za nic ;).
To proszę się pochwalić fotkami bo chyba nigdzie nie widziałam, żeby ktoś faktycznie te puste kafelki wykorzystał i stworzył własną sztukę :wink:
ODPOWIEDZ