The Gallerist (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 663
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 71 times
Been thanked: 151 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Tyrek »

Fajna dyskusja się tutaj zawiązała, która chyba zasługuje na osobny wątek (w stylu osobisty ranking gier Vitala) - może jakiś mod wydzieli?

Nie grałem w Lizbonę - trochę szkoda. Ciekaw jest, ze EP jest tak nisko w Waszych rankingach.

U mnie wyglada to tak:

Vinhos, Gallerist, Escape Plan, CO2, Kanban

Mi Kanban nie siadł. Bardzo chciałem, żeby siadł. Bardzo doceniam pomysł, odwzorowanie mechanizmu pracy w korpo, ale coś mi w tej grze nie klikało tak osobiście i grało mi się średnio (nie potrafię powiedzieć czemu, ale męczyła mnie ta gra).

Jestem bardzo ciekaw Marsa, ale boję się nadmiernego skomplikowania po tym co udało mi się przeczytać w wypowiedziach innych.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Trolliszcze »

Jest wątek top gier Felda, może czas na wątek top gier Lacerdy?
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: mauserem »

Trolliszcze pisze: 04 lis 2019, 14:28 Jest wątek top gier Felda, może czas na wątek top gier Lacerdy?
Dobry pomysł! Chyba w wątku każdej gry Lacerdy wypływa w którymś momencie kwestia jej pozycji na liście jego dokonań.
Będzie trochę zabawy z wyodrębnieniem tych tematów - ale będzie przydatne do celów kronikarsko-statystycznych - kolega Halloween będzie wniebowzięty :mrgreen:
Może wątek z ankietą? :D
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 227 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: bardopondo »

Jest już takie coś viewtopic.php?f=64&t=62952
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: ChlastBatem »

Dla mnie niezmiennie:

1. Vinhos ...góry, rzeki, doliny, lasy... potem przepaść i 2. Kanban, 3. The Gallerist, 4. CO2 ...czarna dziura... 5. Lisboa

Escape Plan - raczej nie zamierzam nawet próbować. On Mars mogę zagrać z ciekawości, ale nie wróżę dużej chemii. Ogólnie tendencja tego autora jest spadkowa i martwię się czy jeszcze kiedykolwiek przykuje moją uwagę czymś sensownym i mięsistym.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Tony23 »

Też się z chęcią wypowiem, u mnie:

Kanban >Gallerist>...... Długo nic.... >Lisboa> CO2

Lisboa byłaby znacznie wyżej, bo nie uważam że jest przekombinowania, podobają mi się te wszystkie zależności, ale ma jeden problem jak dla mnie: jest za łatwa. Ale nie w sensie rozkminiania, ale fakt, że nie brakuje tam surowców, zasobów etc. Zwykle już w drugiej erze jedna produkcja, sprzedaż i pieniędzy jest w cholerę i może a pozwolić sobie na prawie wszystko.
Zagrałem co prawda chyba z 8 partii, pewnie ciężko mówić że gra ograna, ale nie miałem poczucia braku zasobów, tylko kombinowanie co najwięcej punktów da.
W Kanbanie i Galleriscie prawie zawsze czegoś brakuje gdy się chce coś zrobić. I to coś bardzo lubię
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Pan_K »

A ja jestem po drugiej partii solo w CO2 Second Chance i powiem wam, że jestem bardzo przyjemnie zaskoczony. Pięknie mi weszła ta gierka i wspaniale masuje zwoje. Podoba mi się zazębianie się wszystkiego i spasowanie tematyczne (co jest rodzajem paradoksu, bo nie przepadam za eko-ideologią). Nie wiem, czemu tak słabo oceniacie CO2? Dla mnie w chwili obecnej jest tuż za Galleristem i przed Lizboną, o Escape Planie nie wspominając. Co prawda, to dopiero 2 rozgrywki, więc pewnie wiele może się zmienić. Jestem tylko nieco zaniepokojony stopniem trudności: pierwsza partia wykończyła mnie po drugiej dekadzie. Ale dziś przeszedłem cztery i zabrakło mi 4 punktów, żeby zredukować poziom CO2 do 500. Co implikuje drugą obawę: gdyby jedna elektrownia węglowa wyszła słabsza - bym wygrał. Na ile zatem losowość może dawać się tu we znaki? Zobaczymy.

Osobiście czekam na Marsa i nową wersję Kanbana. Co do rzekomej tendencji spadkowej: jestem raczej sceptyczny. Nie wspominając już, że w zestawieniu ChlastBatem nie widać sugerowanej tendencji, bo CO2 było wcześniej niż Gallerist i Kanban.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: dwainlittle »

Z przymrużeniem oka ;)
Niemal zawsze napotykam powtarzane jak mantrę - Jego gry to świetne połączenie mechaniki z klimatem. To ja mam pytanie jak mechanika worker placement wiąże się z prowadzeniem galerii bo coś mi umyka? (Powiązania worker placement czy zagrywania kart z osbudową miasta też nie dostrzegam).
A gdyby tak bardziej konkretnie - akcja w której mogę odkryć artystę lub sprzedać dzieło.
Odkrywam nieoszlifowany diament zyskując jego autograf i teraz kupując jego dzieło mam preferencyjną cenę (super). Jednak gdy sprzedam dzieło, oddaję autograf i już ceny nie mam preferencyjnej. Znaczy się co - artysta się obraża, że zdecydowałem się sprzedać?? Jak to się spina klimatycznie?
Akcja - daj like by podnieść prestiż artysty i w efekcie wartość jego dzieł. By to zrobić muszę opłacić koszt z toru swojego prestiżu?? Czyli, że jak - likowanie to obciach i obniża mój prestiż?
Akcji po lewej stronie nie będę się czepiał bo nawet akolici w wątku wspominali, że akurat to, to się klimatycznie nie spina.
Wykonanie to ogromny plus - z tym trudno dyskutować.
Naczytałem się zachwytów nad tym, że wszystkie ilustracje na dziełach to autentyczne rysunki/grafiki różnych artystów. Spodziewałem się efektu wow. Grafiki jak grafiki (dzieł) ani nie odpychają ani wzroku nie przykuwają.
A że to bardzo klimatyczne, bo powiązane ze sobą? Co niby? Że promujesz artystę i jego dzieła są droższe? Tak samo klimatyczne jest, że musisz zdobyć drewno by wybudować ogrodzenie i dopiero wtedy masz gdzie trzymać owce, albo, że bez budynku magazynu towary, których nie wyślesz na statek w fazie kapitana Ci zgniją/rozkradną na nabrzeżu...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Od razu mówię, że nie uważam G. za klimatyczne arcydzieło ale to co zarzucasz dość prosto można sobie wrzucić w ramki.
Bo worker placement może być łażeniem po mieście i załatwianiem różnych spraw. Bardziej bym się czepił tego, że ja kogoś wypycham z budynku. Strasznie brutalny ten świat artystów :).
Z prestiżem też nie problem bo jak w życiu - jak zaczniesz swoją reputację rozmieniać na drobne i chwalić wszystko jak leci (przy okazji odnosząc z tego powodu osobiste profity) to ją będziesz tracił.
Autograf też jest ok bo odkrywasz artystę i On w podzięce daje Ci dzieło po kosztach ale przecież nie będzie Ci tego robił do końca świata.
Niektóre dzieła są wątpliwej urody ale de gustibus autobus.
I dokładnie Twoje porównanie do płotu i Agricoli jest tak samo klimatyczne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Aby wypromować artystę to nie zużywasz prestiżu tylko wpływ (influence). Jest to całkiem logiczne i tematyczne.
U artysty, którego odkrywasz masz jedno dzieło po taniości - trudno żeby do końca życia malował Ci obrazy za pół darmo prawda?
I tak wypromowany artysta ma droższe dzieła - jest to zgodne zarówno z intuicją jak i z rzeczywistością.
Porównałeś tę grę do Agricoli gdzie (moim zdaniem) to euro z jednym z najlepszych powiązań mechanika/klimat - także chyba nie jest tak źle.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: roadrunner »

Kanban (uznaje tylko wersje hard), Lisboa, Gallerist, Vinhos 2016. Kanbana mam w topce, Kanbana mam w domu. To fenomenalna gra. Byc moze opus magnum Vitala, jakie to opinie widzialem w anglojezycznych internetach.
Podobnie jak @up nie spodziewam sie wkrotce lepszych jego gier niz wymienione. Wena is a bi***.
Na escape plan po tym, co czytalem, mi sie kompletnie nie spieszy. Czuje, ze zagram raz i that's all she said.
Vinhos 2010 i co2 chetnie sprawdze.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Ulvlar »

Podrzucę tutaj amatorsko przetłumaczone karty pomocy z BGG. Może komuś się przydadzą :D
https://drive.google.com/open?id=1xCse5 ... tsZ4-WNu1S
Yooreck
Posty: 132
Rejestracja: 28 kwie 2014, 06:35
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 23 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Yooreck »

Czy ta gra jest out of print? Bo jest niedostępna w sklepach w Polsce.

I drugie pytanie do osób, które grały: czy wersja sklepowa jest wystarczająca, czy warto zainwestować w wersję KS?
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: mauserem »

Yooreck pisze: 27 sty 2020, 12:53 Czy ta gra jest out of print? Bo jest niedostępna w sklepach w Polsce.

I drugie pytanie do osób, które grały: czy wersja sklepowa jest wystarczająca, czy warto zainwestować w wersję KS?
wersja sklepowa jest wystarczająca

a sądząc po tym jak kształtują się ceny na BGG, Ebay i Amazon - możliwe, że nakład się wyczerpuje.
W sklepie Eagle-Gryphon gra jest dostępna w obu wersjach odpowiednio 119 i 99 dolarów
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Pan_K »

Wydaje się jednak, że gra jest hitem sprzedażowym EGG i w którymś momencie zrobią (kolejny) dodruk. Bo nie wierze, że nie była już dodrukowywana.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: orzeh »

Pewnie przy okazji KS KanbanaEV będzie możliwośc domówienia
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: orzeh »

orzeh pisze: 03 lis 2019, 21:54 Lisboa>Gallerist>Kanban>Vinhos>CO2>EP
Uaktualnienie:
Lisboa>Kanban>Gallerist>Vinhos>CO2>EP>NoMars
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Gatherey »

orzeh pisze: 02 mar 2020, 23:25
orzeh pisze: 03 lis 2019, 21:54 Lisboa>Gallerist>Kanban>Vinhos>CO2>EP
Uaktualnienie:
Lisboa>Kanban>Gallerist>Vinhos>CO2>EP>NoMars
To 4p czy ogólna liczba graczy?
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: pegzi »

Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ostatnio mnie naszło na robienie swoich pudełek w które upycham to i owo. Czasochłonne to zajęcie, no ale jak się lubi to się robi :D
Zastanawiałem się czy dam radę wszystko zmieścić po zapudełkowaniu, ale okazuje się że jest jeszcze sporo luzu :D


Obrazek
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: staniach21 »

Czym sie różni wersja deluxe od zwykłej? Czy zawsze przy wydaniu nowej gry Lacerty jest mniejszy/wiekszy dodruk wczesniejszych gier? Widziałem te gre po 250-300zł, teraz jedynie wersje deluxe po 500zl. Interesowalby mnie zakup nawet anglojezycznej wersji, ale w polskim sklepie. Czy jedyna słuszną metoda dodac do obserwowanych gre na wszystkich mozliwych stronach i czekac na maila?
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 174 times
Been thanked: 53 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

staniach21 pisze: 10 gru 2020, 02:36 Czym sie różni wersja deluxe od zwykłej? Czy zawsze przy wydaniu nowej gry Lacerty jest mniejszy/wiekszy dodruk wczesniejszych gier? Widziałem te gre po 250-300zł, teraz jedynie wersje deluxe po 500zl. Interesowalby mnie zakup nawet anglojezycznej wersji, ale w polskim sklepie. Czy jedyna słuszną metoda dodac do obserwowanych gre na wszystkich mozliwych stronach i czekac na maila?
Od razu mówię, że nie mam 100% pewności. Każda gra Gallerist jest wersją deluxe. Niektóre z nich mogą posiadać dwa dodatki z Kickstartera co sprawia, że są droższe. A to, że cena osiąga teraz okolice 500zł jest spowodowane pewnie brakiem na rynku. Jeśli poczekasz jeszcze z miesiąc - dwa (za niedługo rusza transport Kanbana EV do europy a wraz z nim dodruk gallerista i innych gier Vitala) to powinieneś dostać grę w sklepie w okolicach 370zł.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Są gdzieś do dostania planszetki gracza w PL :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: kmd7 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 10 gru 2020, 13:01 Są gdzieś do dostania planszetki gracza w PL :?:
PW, coś tam mam ;).
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 174 times
Been thanked: 53 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

Dr. Nikczemniuk pisze: 10 gru 2020, 13:01 Są gdzieś do dostania planszetki gracza w PL :?:
O jakie planszetki chodzi? Zaciekawiłeś mnie?
ODPOWIEDZ