Settlers of Catan czy Puerto Rico

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
psyho
Posty: 4
Rejestracja: 04 paź 2004, 23:14
Lokalizacja: Kraków

Settlers of Catan czy Puerto Rico

Post autor: psyho »

Witam wszystkich,
chciałbym kupić sobie planszówkę ekonomiczną dla 3-4 graczy. Zastanawiam się nad Osadnikami z Catanu i Puerto Rico. Czy moglibyście pomóc mi w wyborze między nimi?
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Jeżeli wybierasz tylko między tymi tytułami to zdecydowanie Puerto Rico. Osadnicy to moim zdaniem gra bardzo fajna, ale średnio pasuje tu określenie gra ekonomiczna. Niby jest handel, zbieranie surowców, ale wszystko przy sporym czynniku losowym. Osadnicy to gra rodzinna.

Puerto Rico jest brzydkie (nie tylko w stosunku do ładnych Osadników), interakcja tylko pośrednia, trzeba jednak kombinować. Tu o wygranej nie decyduje rzut kostką (szczególnie, że nie ma kostki :) Grę się też stosunkowo długo poznaje. Początkowo ogrom możliwości trochę powala, ale szybko staje się to plusem - dużo sposobów na granie. Lekkim problemem może być, że gracze powinni być na podobnym poziomie, inaczej ktoś niedoświadczony może ustawić rozgrywkę. Generalnie jednak warto zakupić PR. Może pierwsze miejsce na BGG to przesada, ale gra bardzo dobra.
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

do tej listy dodałbym Wysokie Napięcie
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kruck »

Jeśli wybór ma się odbyć wyłącznie pomiędzy tymi dwoma grami, to po prostu wszystko zależy od tego na co ty i twoi gracze macie ochotę: lekką rozgrywkę przyprawioną drobnym handelkiem i ekonomią, czy też ciężkostrawną grę ekonomiczną, za to z morzem możliwości.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Zdecydowanie zgadzam się z dev0x00 i proponuję wybierać między Puerto Rico a Wysokim Napięciem. Chyba że ma to być gra rodzinna, to wtedy bierz po prostu Osadników.

pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

A ja bym zaproponował Goę. W porównywalnej cenie i chyba nikt, kto kupił, nie żałował ;)

Earl
Awatar użytkownika
Vilk
Posty: 223
Rejestracja: 10 cze 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Vilk »

Wyjąłeś mi to z klawiatury :D
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

Fakt, w kategorii przyjemnej ekonomicznej ja bym sie zastanawial miedzy PR i Goa. PR jest do 5 graczy z wariantem na 2 (czuc wtedy, ze to nie jest to). Goa jest bardzo fajna na 2 graczy i wizualnie ladniejsza, ale tylko do 4. Jezeli jednak czujesz potrzebe wymiany czegos miedzy graczami to moze dolozyc do tego jeszcze lekka karcianke? typu bohnanza, weinhandler lub coloretto (aby rozegrac szalonego Pit'a)
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

Gralem i w jedno i drugie. Tak jak mowia poprzednicy to chyba zupelnie inna polka gier :)
Catan jest swietny na lekka i przyjemna rozrywke w gronie rodziny a PR to juz wyzsza szkola jazdy i najlepiej w 5 osob :).

Mimo tego: jesli chcesz wybrac bardzo dobra gre ekonomiczna wybierz PR.
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

Earl_MW pisze:A ja bym zaproponował Goę. W porównywalnej cenie i chyba nikt, kto kupił, nie żałował ;)
Earl
mi Goa nie podeszła, preferuję gry z większą interakcją
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: macike »

max_star pisze:Catan jest swietny na lekka i przyjemna rozrywke w gronie rodziny a PR to juz wyzsza szkola jazdy i najlepiej w 5 osob :).
Dokładnie tak. Jeżeli ma być lekko, łatwo i przyjemnie, a poziom graczy zróżnicowany, to Osadniki.

Jeżeli ma być ciekawie i z wyzwaniem, a umiejętności zrównoważone, to PR.

PS
Ja zamiast PR wybrałem Caylusa i nie żałuję (zwłaszcza, że mam też gdzie pograć w PR ;) )
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kruck »

Goa? Cholercia, pierwsze słyszę. Trzeba będzie obadać temat, skoro tak zalecacie. :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Post autor: bogas »

Ja też oddam swój głos na Goa, ale głównie z tego względu, że gra świetnie chodzi na 2 graczy (znacznie lepiej niż PR). Jeśli jednak nie masz problemów ze skompletowaniem 4 graczy to Puerto Rico też świetnie się sprawdzi. A Osadnicy? No cóż... :? Grą ekonomiczną bym tego nie nazwał. I w tej kategorii zdecydowanie odradzam.
ODPOWIEDZ