(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Muad »

Z tłumaczeniem lekko ponad 4 godziny nam wyszło. Każdy z graczy grał już kiedyś w COINa
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Nevsky juz w 3miescie:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Zapewne już słyszeliście tego newsa, ale podam tak dla porządku:
https://dzieje.pl/wiadomosci/wg-odnalez ... -ix-1939-r
Godzina 3:14 potwierdza, że historia kołem się toczy, bo liczba pi to tak około 3,14 :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze: 13 paź 2022, 15:33 Nevsky juz w 3miescie:)
No właśnie. Zagraliśmy sobie z Jankiem w scenariusz wprowadzający, tj. dwa 40-dniowe etapy letnie. Jan Teutoni, ja Ruś. Ja grałem po omacku, obejrzawszy jedynie 40 z 80 minut "basic rules" JeanMichelGrosjeu. Etapy były mocno manewrowe i bitewne, zaczęło się od desantu Duńczyków (Knud & Abel) którzy zdobyli jedną z moich twierdz - Koporye, chwilę później na swoje nieszczęście przyjęli przed zamkiem bitwę z jednym z ruskich książąt wysłanym z Nowogrodu ("coś w stylu: wojska aeromobilne rzucone ze stolicy"). Teoretycznie Ruś nie miała szans z tej bitwie, szczególnie jako strona atakująca (jakkolwiek to pojęcie rozumieć w kontekście średniowiecznej bitwy w polu?), ale z masy rzutów kością nagle wyłonił się obraz klęski Duńczyków którzy przytomnie zwiali do zamku. Finalnie obie strony poniosły niewielkie trwałe straty i Ruś obległa Duńczyków w twierdzy. W połowie lata pod twierdzę z wojskami podszedł jeszcze niejaki Władysław "komornik (?) Ładogi" i obleganie rozpoczęło się na całego (tj. dokładanie znaczników Siege). Duńczycy byli raczej bezpieczni w twierdzy, ale ze względu na rozbudowane prace oblężnicze wokół nich, nie mieli widoków na żadne "sortie" z twierdzy. Generalnie pat.
Ku mojemu zaskoczeniu Teutoni (tj. pancerny biskup Hermann) nie ruszył historycznie na Psków, w którym to całe lato rozbudowywałem, trenowałem i trzymałem potężną armię. Hermann ograniczył się do plądrowania okolicznych wiosek a w drugiej połowie lata wykonał gwałtowny manewr na północny wschód i zameldował się pod Koporye, z misją deblokady oblężonych Duńskich sojuszników. Niestety nie znaleźliśmy zasad które by opisywały bitwę deblokującą, więc uznaliśmy że Knud & Abel spokojnie się przyglądają z murów twierdzy wynikowi bitwy na polu pomiędzy odsieczą a połączonymi wojskami dwóch rusińskich dowódców. Pancerny Hermann miał z jednej strony pod górkę bo przepisy w każdej bitwie faworyzują obrońcę, z drugiej strony miał on 3 straszne jednostki Men-at-Arms ze zdolnością "Kusznicy". Bitwa była więc krwawa, a kilka pechowych rzutów kością zdecydowało o załamaniu się trzonu armii Hermanna czyli 2 jednostkach rycerzy. Hermann walczył do końca, nie rozpoczął na czas wycofywania się bitwy i został praktycznie wyrąbany w pień i ograbiony z zapasów i łupów które wiózł ze sobą aż spod... Pskowa. Duńczyk Knud nie wyszedł z zamku do końca lata.
Finalnie na punkty to scenariusz wygrali Teutoni (więcej spalili terenu i utrzymali twierdzę), ale stwierdziliśmy zgodnie że punktacja w takim krótkim scenariuszu jest bez sensu, bo w kolejnym etapie nastąpiłby automatyczny armageddon Teutonów. Resztki armii Hermanna ze względu na utratę morale odeszłyby "z frontu", tak samo zagłodzeni w twierdzy Duńczycy.

Mam mieszane uczucia odnośnie tej gry, decyzji podejmowałem niewiele, były one ryzykowne, ale kości mi sprzyjały i w finalnej bitwie wszystko załatwiły. Gra ma swój klimat, ale mnogość zasad szczegółowych (które opanowywaliśmy wybiórczo) jest przytłaczająca. Obawiam się że gra ma sens jako cała kampania, ale to chyba wymaga 10 godzin.
Po tej rozgrywce zapoznawczej nie mam też koncepcji jak można w ogóle zdobyć większe twierdze, które nawet bez armii lorda mają "automatycznie respawnujące się" garnizony pełne kuszników a nawet rycerzy. Gdzie armie mobilne ponoszą straty bezpowrotne. Wydaje się że przy szturmowaniu dużej twierdzy straty będą ogromne a jak pierwszy szturm się nie powiedzie, to garnizon się odrodzi a wojska szturmującego już nigdy. Twierdze w tej grze jawią się jako potężne, samodzielne stacjonarne armie, wokół których można jeździć i palić otoczenie.
Co ciekawe (chyba) zdobyta twierdza nigdy nie może zostać spalona, po prostu przejmują ją zdobywca, i może się w niej za chwilę bronić i również dostaje automatycznie respawnujący się garnizon (który to 10-20 dni temu wyciął w pień podczas udanego szturmu). Dziwi mnie to bo tak jak pisałem nie ma możliwości odtwarzania jednostek w armiach mobilnych (a same jednostki z armii mobilnych, przynajmniej ruskie, są dużo słabsze niż garnizonowe).
Dziwna jest też zasada że istnieje pojęcie obrońcy i atakującego w bitwie polowej (mechanika żywcem przypomina drugowojenne Triumph&Tragedy, gdzie obrońca ma w każdej kategorii wojsk "first fire", w efekcie czego atakujący zwykle poniesie straty zanim sam "odda salwę" jednostkami danej klasy (strzelcy > konnica > piechota). Bardzo mocne jest rozszerzenie armii "kusznicy" oraz "łucznicy", w talii są po 2 każde, w scenariuszu wprowadzającym to chyba obowiązkowe rozszerzenia do zakupienia pomiędzy swoje 3 armie.

Myślę że jeszcze sobie poczytam rys historyczny oraz obejrzę do końca chociaż pierwszą część tutoriala JeanMichelGrosjeu. Ale czy odważę się zasiąść do tej gry raz jeszcze na całość kampanii - nie wiem.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

lacki2000 pisze: 22 paź 2022, 18:45 Zapewne już słyszeliście tego newsa, ale podam tak dla porządku:
https://dzieje.pl/wiadomosci/wg-odnalez ... -ix-1939-r
Godzina 3:14 potwierdza, że historia kołem się toczy, bo liczba pi to tak około 3,14 :P
Tylko to jest trochę jak w tym kabarecie:
- Jak zwą tę wieś tam za pagórkiem?
- Stare Pupy, mój Królu
- Hm... A tę za lasem?
- Grunwald, mój Królu
- To tam za lasem bedziemy walczyć"

Znacznie lepszym symbolem jest Westerplatte, bo i łączy się z polsko-niemieckim konfliktem o Gdańsk, i na nowo odczytuje legendę konia trojańskiego, i wreszcie pokazuje polskie bohaterstwo w obliczu przeważającego wroga.
Wieluń też się - powiedzmy - nadaje jako bombardowanie miasta "cywilnego", ale jakieś tam po Rybnikiem posterunki to już bez przesady. U nas mamy jeszcze mosty na Tczewie, Gliwice to w sumie też ciekawy symbol. Ale ten Rybnik... No nie nie, to się nie uda.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Highlander pisze: 23 paź 2022, 22:59
Jan_1980 pisze: 13 paź 2022, 15:33 Nevsky juz w 3miescie:)
Niestety nie znaleźliśmy zasad które by opisywały bitwę deblokującą, więc uznaliśmy że Knud & Abel spokojnie się przyglądają z murów twierdzy wynikowi bitwy na polu pomiędzy odsieczą a połączonymi wojskami dwóch rusińskich dowódców.
W Almoravidzie są takie zasady, więc sądzę, że i w Nevskim gdzieś się ukryły. Wtedy bodajże wojska z twierdzy atakują przeciwnika od tyłu.

A ile czasu zajęła rozgrywka?
Zaskoczyło mnie, że choć to gra o zarządzaniu logistyką całej kampanii i chciałeś w nią zagrać dla tej logistyki właśnie, to jednak chyba jednego słowa o logistyce nie napisałeś... No jak to tak? :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Wczesną nocą obejrzałem sobie do końca zasady podstawowe i połowę zasad zaawansowanych. Oj kilka baboli zrobiliśmy. Faktycznie jest specjalna zasada bitwy polowej z równoległa bitwą typu Sally. Niestety jakoś nie zauważyłem takowego wariantu na arkuszu pomocy gracza.
Nie zabieraliśmy też żywności Duńczykom podczas prac oblężniczych a to by ich szybko załatwiło.
Nie doczytaliśmy że jak masz wiele wozow albo żarcia to coś ci się co turę psuje i trzeba jeden żeton z armii wyrzucić.

Faktycznie nie napisałem wiele o logistyce ale to chyba dlatego że niewiele jej było w tak krótkiej grze.
Dążyliśmy do szybkiego zwarcia więc Levy się ograniczylo do zakupu wojska wasali, umiejętności kuszników lub łuczników, jakieś tam jedzenie czy monety i heja na wroga. A potem byliśmy na wrogim albo kontestowanym terenie więc drugiej Levy było tyle co nic. Zima by się to na pewno zemściło, ale zimą już nie było Teutonów na polu walki :)
Czas gry kilka godzin (19-23?) z tłumaczeniem i kartkowaniem zasad. Niemiarodajne.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Konwent Agrowar jest fenomenalny! Byłem pierwszy raz i właśnie wróciłem. Udało mi się zagrać tyle co taki roczny dorobek grania w Gdańsku:
- Napoleon 1807
- QG1914 (na dwóch)
- Battle of Stalingrad
- Fields of Despair
- Imperial Struggle
- Undaunted Reinforcements
- Iron Curtain
Jestem mega zadowolony a inni rozegrali średnio ze 2 razy więcej. Trochę sił zabrakło bo niepotrzebnie whiskey piłem. Można było cisnąć do 3 w nocy co wieczór jak inni. Ale na początek to i tak super. Miejscówka: Pałac Poniatowskich petarda, ekipa do grania elitarna. No w samych superlatywach mogę mówić. Żałuję że tyle konwentów przegapiłem. Późno się zdecydowałem!
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Obrazek
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Markus »

Del.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2023, 15:38 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Markus ja na tym konwencie rozegrałem więcej gier niż Ty za ostatnie 5 lat :lol:

A fakt że konwent to nie tylko gry ale i spotkanie towarzyskie. Dużo ciekawych ludzi się poznaje i jest integracja. Ja na codzień prawie już nie "trenuję" i chyba dlatego coś gorzej znoszę. Nad grami spędziłem w 2 dni łącznie 20h więc bardzo, bardzo fajnie.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

https://www.youtube.com/watch?v=YbIrpwLGhq0

Wesołych Świąt
A najbardziej sobie życzę żeby Odi miał czas na Nevskiego i Almodowara
oraz
Żeby Grzegorz miał więcej czasu na gry wojenne
:P
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

I żebyśmy za rok całą grupą pochwali na Agrowar! :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze: 23 gru 2022, 18:30 I żebyśmy za rok całą grupą pochwali na Agrowar! :)
Żebyśmy się całą grupą spotkali w 3mieście - to już będzie wystarczająco ambitny plan na przyszły rok, a nie jakieś tam odległe targi wojen rolniczych :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Niestety w tym roku nawet Odikon się nie odbył :((
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Panowie, Wam również najlepszości :) Powiem szczerze, że tęsknię za czasami regularnych spotkań. Tworzyliśmy fajną ekipę.
Spotkanie w Trójmieście celem na ten rok :)))
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 24 gru 2022, 22:00 Panowie, Wam również najlepszości :) Powiem szczerze, że tęsknię za czasami regularnych spotkań. Tworzyliśmy fajną ekipę.
Spotkanie w Trójmieście celem na ten rok :)))
Mamy jeszcze tydzień - damy radę!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze: 24 gru 2022, 23:08
Odi pisze: 24 gru 2022, 22:00 Panowie, Wam również najlepszości :) Powiem szczerze, że tęsknię za czasami regularnych spotkań. Tworzyliśmy fajną ekipę.
Spotkanie w Trójmieście celem na ten rok :)))
Mamy jeszcze tydzień - damy radę!
"A po pasterce chodziliśmy na planszówki" :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Proponuję spotkać się w czwartek o 18.00 w Krolmie.

- pograć w gry
- ustalić strategię działań na 2023
- ustalić na które konwenty jedziemy (Agrowar w Jabłonnej na koniec lata, Konwent Piotra Babrough w Warszawie w maju, konwent w Krakowie, w Przemyślu)

Dostałem od Mikołaja: Imperial Tide: The Great war 1914-18. Taki bardzo mocno uproszczony Paths of Glory. Nie 20h grania ale 4-5h. Od razu chcę przetestować bo intryguje.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

I jak tam dzisiejsze spotkanie? ;)

Ja z linkiem do filmiku o niezbyt znanym zatopieniu wielkiej nadziei imperium zbudowanej w 1944 r. na monstrualnym kadłubie klasy Yamato.
https://youtu.be/9Lgc_NtwApQ
Japońce to jednak mieli w wielu momentach wojny kombinację pecha, błędnych decyzji i braku kompetencji.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Pół żartem, pół serio proponowałem :wink:

Chciałem sprawdzić czy głębia demotywacji jest absolutna i nieskończona :mrgreen:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Dopiero zjechałem ze świąt do domu.
Dzięki za link, zobaczyłem, fajny materiał.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Ciekawy materiał. Wspomogłem się również materiałem z angielskiej Wiki + potem przeskoczyłem na opis bombardowań bazy floty Kura, do której zmierzał rzeczony superlotniskowiec.
ODPOWIEDZ