Druga gra Felda. co wybrac?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Wincenty Jan »

Witam. Kilka miesiecy temu kupilem Zamki Burgundii. Nie jest to gra ktora przewrocila moj planszowkowy światopogląd do góry nogami ale solidnie namieszala mi w głowie. Bardzo dobre euro. No ale czas leci dalej i czas na kolejny tytul Pana Felda. Co doradzacie? Zastanawiam sie pomiedzy Trajanem, Bora Bora i Amerigo. Biore pod uwagę jeszcze Badaczy Głębin. Proszę o Wasze opinie na temat wymienionych gier lub inne feldowskie propozycje.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: mig »

Wszystkie cztery doskonale. Wydaje mi sie, ze najbardziej wymagająca i mózgożerną są Badacze, choc W Trajanie rownież jest milion rożnych rzeczy do ogarnięcia. BB i A mają chyba najbardziej zróżnicowane opinie w środowisku.
Ja bym wziął Badaczy. A jak nie to Trajana ;)
A najlepiej wszystkie... ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Veridiana »

Badacze mają najkrótszą kołderkę ze wszystkich, chyba trzeba do nich trochę jeszcze "dojrzeć", żeby nie sfustrowały ;) Amerigo z rozgrywki na rozgrywkę podoba mi się bardziej, ale jest zwyczajnie brzydkie heh. Bora Bora albo Trajan - dwie wielkie gry :!:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Tomzaq »

Zgadzam się z migiem, aczkolwiek Amerigo dopiero jedzie do mnie (hehe). Pozostałe trzy są doskonałe. Jeżeli chodzi o zajefajność to brałbym w kolejności Trajan, Bora Bora, Aquasphere. Jeżeli chodzi o mózgożerność to brałbym w kolejności Aquasphere, Bora Bora, Trajan
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: KubaP »

Trajan, Bora, Badacze, Amerigo. Zacznij od Trajana, Bora potrafi zabić instrukcją.
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: admi99 »

Wincenty Jan pisze:Witam. Kilka miesiecy temu kupilem Zamki Burgundii. Nie jest to gra ktora przewrocila moj planszowkowy światopogląd do góry nogami ale solidnie namieszala mi w głowie. Bardzo dobre euro. No ale czas leci dalej i czas na kolejny tytul Pana Felda. Co doradzacie? Zastanawiam sie pomiedzy Trajanem, Bora Bora i Amerigo. Biore pod uwagę jeszcze Badaczy Głębin. Proszę o Wasze opinie na temat wymienionych gier lub inne feldowskie propozycje.
Badacze Głębin bardzo słabo wypadają po kilku rozgrywkach, gra staje się schematyczna i nudna - szybko sprzedaliśmy swój egzemplarz przez to. Bora Bora i Trajan to świetne gry, ale zwróć uwagę na dwa aspekty:
- wyglądu (Bora Bora jest przepiękna)
- w ilu graczy grasz, w 2 osoby w Bora Bora masz interakcję, w Trajanie może być o nią ciężko
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Tomzaq »

admi99 pisze: Badacze Głębin bardzo słabo wypadają po kilku rozgrywkach, gra staje się schematyczna i nudna - szybko sprzedaliśmy swój egzemplarz przez to.
Hm. Zupełnie się nie zgadzam. Według mnie jest dokładnie odwrotnie. Z gry na grę jest coraz ciekawiej, ale trzeba dać tej grze szansę na pokazanie swoich możliwości, z tym, że gra najlepiej działa w pełnym składzie. Możliwe, że graliście tylko we dwójkę to wtedy być może można odnieść wrażenie, że gra staje się nudna i schematyczna. :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: admi99 »

Zgadza się, graliśmy w 2-3 osoby.
W naszej ekipie ta gra z feldowych najgorzej wypadła.


Sent from my iPhone using Tapatalk
anakin
Posty: 8
Rejestracja: 20 maja 2015, 15:12
Been thanked: 1 time

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: anakin »

Troszkę się podepnę bo temat ten sam. Też chce kupić coś z Felda bo nie mamy. Gramy w 2 osoby (rzadziej 3) - z ambitniejszych tytułów mamy Caylusa i Puerto Rico obie bardzo lubimy (ze wskazaniem na Caylusa).
Jak tak czytam, to wnioskuję że dla tej ilości graczy najbardziej Bora Bora ?? a może Zamki Burgundii? - nie boimy się trudności gry,ani że brzydka, musi być wiele opcji do wyboru(dróg zwycięstwa) i czas gry poniżej 3h.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Dzika Mrówka »

Brugia :)
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Tomzaq »

Wszystkie gry Felda (no może poza Die Speicherstadt) bardzo dobrze działają na dwie osoby.
Brugia również jest godna polecenia :D
No i oczywiście RIALTO :mrgreen:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: mig »

Dla dwóch chyba Zamki :) z nieco lżejszych to rownież nieco bardziej kontrowersyjne (tzn nie wszystkim feldomaniakom przypadły do gustu) ale imho również bardzo dobre Rialto i La Isla.

Ale, faktycznie, poza nielicznymi wyjątkami wszystkie jego gry śmigają aż miło rownież na dwie osoby.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: rastula »

W wyborze można jeszcze wziąć pod uwagę dominującą mechanikę.


Trajan - mankala - czyli dodatkowa łamigłówka

Bora Bora - kostki - ale mniej rzucania niż w Zamkach

Aquasphere - programowanie akcji - tutaj ta dominująca mechanika jest chyba najmniej wyrazista.


wymieniłem w kolejności najczęściej u mnie trafiających na stół.

dla mnie każda świetna - ale np. najtrudniej tłumaczyło mi się Aquasphere - i najmniejszy entuzjazm wywołała - z drugiej strony jest to chyba najlepiej wydana gra z tych trzech ( baza, meeple itd)


trudny wybór :)
Ostatnio zmieniony 10 lip 2015, 13:36 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Tomzaq »

rastula pisze: Trojan - mankala
Oj, brzmi groźnie. Nie wiem czy bym kupił :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: rastula »

Tomzaq pisze:
rastula pisze: Trojan - mankala
Oj, brzmi groźnie. Nie wiem czy bym kupił :wink:

no - głowa potrafi się zagotować :)... ale sama zasada do ogarnięcia dla małego dziecka - gorzej z zaplanowaniem 5 ruchów do przodu ;D
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Tomzaq »

Chodziło mi o tytuł gry :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: rastula »

Tomzaq pisze:Chodziło mi o tytuł gry :D
no tak :) poprawione
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Wincenty Jan »

Przygode z Feldem zacząłem od Zamków Burgundii i gorąco polecam. Cieszę się, że temat wywołał taka dyskusje. Niestety w wyborze gry cena nie jest bez znaczenia. Amerigo zachęca mechanizmem rozgrywki ale cena juz niezbyt. Pozostaje mi zdecydować pomiędzy Bora Bora a Trajanem. Każdy z nas ma jakieś "topy" Felda ale pewnie każdy z nas uważa, że to cholernie dobry projektant . Oby zaskoczył nas czymś nowym! Dziękuję za Wasze opinie!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: DarkSide »

rastula pisze: dla mnie każda świetna - ale np. najtrudniej tłumaczyło mi się Aquasphere - i najmniejszy entuzjazm wywołała - z drugiej strony jest to chyba najlepiej wydana gra z tych trzech ( baza, meeple itd)
Mam to samo. Zamki są banalne do wytłumaczenia a ich dłuższy czas tłumaczenia wynika z omówienia wszystkich rodzajów kafli (żółte kafle tłumaczę tylko te które weszły w danej fazie gry).
Natomiast tłumaczenie Badaczy Głębin to mordęga. Casuale wymiękają i nie ma co w ogóle próbować. To też może być czynnik który należy wziąć pod uwagę.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: mig »

Przy dodatkowych kryteriach (obecność kości, mechanika, liczba graczy, poziom ciężkości, tematyka (jednak miewa znaczenie;), wybór mógłby byc bardziej precyzyjny.
Jestes tes w o tyle dobrej sytuacji, ze o ile nie wydarzy sie cos specjalnego, to czego byś nie wziął to bedzie ok, bo to sa co najmniej "dobre" gry.
Po prostu weź na czuja i sprawdź sam ;) albo pokombinuj z jakas wypożyczalnią, czy konwentem.
Jesli cena jest mocno spistotna, to pomoc bedzie nieznaczna, bo zarówno BB jak i Trajan (ale tez Aquasphere) kosztują dość podobnie i jest to cena (jak na jakość wydania) zadowalająca.

Nie chciałbym tu Co tez za bardzo mieszać ale na rynku jest jeszcze kilka "niezłych" Feldow: Macao, Notre Dame, niezbyt ładne, ale fajnie konfrontacyjne W roku smoka, czy bajecznie tanie Rialto.
Nie MS sid ci zastanawiać- kupować i grać trzeba. A najwyżej na rynek wtórny pójdzie :)

Eeech... Się tak rozmarzylem, ze juz wiem jakie gry zostaną odkurzone w pierwszym rzucie ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Wincenty Jan »

A Rialto? Właśnie są bardzo mieszane opinie na temat tej gry. A Waszym zdaniem, która z gier sprawdza się najlepiej w gronie dwuosobowym - Rialto, Bora Bora, Trajan, Amerigo? I ma dużą regrywalność?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Tomzaq »

Wszystkie znakomicie chodzą na dwie osoby (W Amerigo nie grałem). Rialto dwuosobwe z graczem neutralnym to majstersztyk. Polecam
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: orzeh »

My gramy w BB we dwojkę, to jest gra która wywołuje gotowanie pod kopułką (szczególnie w późniejszych grach). Nieco inna strategia we dwie osoby niz w więcej, uwielbiamy tą grę.
Co do zasad nie ma tak źle jak dużo ludzi pisze!
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: norkbes »

+Rialto

i troche poczekac, na dniach ma być wznawiana Luna.

Zainteresowalbym sie rowniez Notre Dame (bardzo dobrze dziala w 2os i ciagle do dostania).

Ma byc rowniez wznawiany "W roku smoka" (wg Michaela Mindesa, właściciela wydawnictwa TMG (Tasty Minstrel Games), i Notre Dame a później i Macao)) ale ta (wybitna) gra w dwie osoby akurat bez szalu. Jest i łyżka dzięgciu, SCD dla Luny ma być ok 60 USD.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Druga gra Felda. co wybrac?

Post autor: Wosho »

O a ostatnio sie pytalem czy mozna gdzies dostac Lune, swietna wiadomosc :)
My dla odmiany zaczelismy od Badaczy i w pierwszej grze patrzylem na plansze i nie wiedzialem co do czego..
Ale z kazda kolejna coraz lepiej i teraz zawsze chetnie gramy jak sa 3/4 osoby :)
Teraz kupiona Bora i czeka na pierwsza gre :)
ODPOWIEDZ