kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podzielić?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podzielić?

Post autor: misioooo »

Nawiązując do rozpoczętej dyskusji z wątku KLIK...
jak byście podzielili różne gry? Jak je nazywać i kategoryzować, aby nie było wątpliwości o co nam chodzi?

Dla mnie gra planszowa to gra bez prądu (lub z niewielkim amperażem jakiejś aplikacji pomocniczej/prowadzącej). Zatem dla mnie to główna kategoria "bezprądowców".
Ja widzę to tak:
Gry
Gry komputerowe; Gry planszowe; Gry terenowe
...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: BartP »

Dla mnie i zapewne większości planszówkowców termin "gry planszowe" nie obejmuje gier RPG, gier paragrafowych, zagadek logicznych itd. Przyjmijmy dla prostoty, że grą planszową jest gra, która pojawia się w wynikach wyszukiwania na https://boardgamegeek.com w dziale "Board Games" (czyli nie RPGs lub Video Games).

Gdyby ktoś zaprosił mnie na rozgrywkę w grę planszową, a wyjął podręcznik do Warhammera i zaczął prowadzić sesję, to czułbym się wprowadzony w błąd.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

misioooo pisze:
detrytusek pisze:To nie ja generalizuje tylko "życie". Można twierdzić, że motor jest samochodem nikt nikomu nie broni ("każdy może")
detrytusku, i tu się bardzo mylisz... Idąc za twoimi słowami - wg "życia", a dokładniej księgi zwanej PORD:
"Pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego....
Motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.
Samochód osobowy - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu."

I jak się z tym czujesz, że ciągnik rolniczy to nie samochód, a motocykl to właśnie samochód? ;P Wszędzie nas coś zaskakuje na tym świecie (i w tym kraju, hehe)
no z tym PORD-em toś pojechał dosłownie i w przenośni. Czuję się bardzo dobrze. Z tego co wkleiłeś wynika jedynie, że motocykl i samochód osobowy są pojazdami samochodowymi ale jak Ci to wyszło, że motocykl = samochód to nie wiem. Skoro jest osobna definicja na motor i samochód osobowy (co wkleiłeś) tzn. że to dwie różne rzeczy i właśnie sam sobie to udowodniłeś:)

misioooo pisze:Nie nie, ja ci mówię, że to zielony. To Ty jesteś daltonistą czy czymśtam innym. Pamiętasz słynną sukienkę? Jaki miała kolor? Złoty czy niebieski? Może jeszcze inny?
Nie nie pamiętam słynnej sukienki - widocznie w moich rejonach jest mniej słynna:)
Wyznaję zasadę, że jak 10 osób mówi, że coś jest zielone, a mnie się wydaje, że niebieskie/czerwone/itp. to czas przebadać wzrok


Żeby nikt nie musiał czytać całego tamtego wątku to powiem o co chodzi...o klasyfikacje RPG-ów oraz karcianek. Czy karcianka to planszówka? Jeśli ktoś chce planszówkę, a ktoś inny poleca mu karciankę to spełnia jego kryteria czy nie?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Azriel »

Ja, tak samo jak misioooo, zaliczam do gier planszowych zarówno gry z planszą, jak i bez (karciane, kościane). Zastanawia mnie natomiast, do jakich gier należy np. Summoner Wars, z punktu widzenia osób, dla których nazwanie karcianki planszówką to herezja ;P
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: sqb1978 »

Ale macie problemy... Ewidentnie jedna osoba odbiera termin "planszówka" dosłownie, a druga potocznie i stąd cała dyskusja.

A jak traficie na grę z planszą i kartami? A z planszą z kart? :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: kwiatosz »

Planszówka to dlatego planszówka, że tłumaczenie table top na stołówka brzmiało debilnie - więc w Pl to szerszy termin, przynajmniej ja to tak zawsze traktowałem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

sqb1978 pisze:Ale macie problemy... Ewidentnie jedna osoba odbiera termin "planszówka" dosłownie, a druga potocznie i stąd cała dyskusja.

A jak traficie na grę z planszą i kartami? A z planszą z kart? :)
Mistfall? Tam chyba "plansza" jest z kart.

Motocykl to też samochód osobowy bo: jest pojazdem samochodowym? jest. Służy do przewozu nie więcej niż 9 osób z kierowcą i bagażem? Tak :)
I dla mnie potoczna nazwa "samochód" to odpowiednik "pojazdu samochodowego", a nie "samochodu osobowego".

Wracając do tematu - gry wykorzystujące aplikację na PC czy telefon... gdzie je wrzucić? Nie myślę tutaj o pace wspomagającej bez której mozna też zagrać (Alchemicy), a o koniecznej - X-Com :)
Co do gier RPG - rzeczywiście tutaj się zgadzam - to inna para kaloszy niż "gry planszowe". Tylko czy gry bitewne z figurkami też zaliczymy do "planszówek"? Jest plansza, figurki, turlamy kostkami...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

sqb1978 pisze:Ale macie problemy... Ewidentnie jedna osoba odbiera termin "planszówka" dosłownie, a druga potocznie i stąd cała dyskusja.

A jak traficie na grę z planszą i kartami? A z planszą z kart? :)
nie tu nikt problemów nie ma - zresztą co ciekawe zarzut wobec misiaaaa (jak to odmienic?:)) wcale nie wyszedł ode mnie tylko od autora tamtego wątku. Ja się zgodziłem z autorem, że planszówka i karcianka to inne kategorie. Oczywiście są hybrydy i tu się można zastanawiać ale mówimy o grach w "czystej swojej postaci".
Ja uważam, że to inne kategorie i świadczy o tym choćby opis forum, który każdy ma przed oczami w tej chwili.
Rozumiem, że jeśli (pomijając inne obostrzenia) chcecie planszówkę, a dostaniecie propozycję klasycznej karcianki to rozpatrujecie ją jako potencjalny zakup?
Ok...a jeśli chcecie karciankę, a ktoś Wam proponuje klasyczną planszę to rozumiem, że też?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: donmakaron »

W moim odczuciu jest to zbędne komplikowanie tematu. Zdarza się, że ktoś zostanie wprowadzony w błąd czy polecą mu nie to czego szuka właśnie z powodu innego rozumienia pojęcia "gra planszowa", ale to jest margines.
Najczęściej forumowicze dyskutujący namiętnie o różnicy między karcianką a planszówką prowadzą puste rozmowy bez celu. Ani nie dojdą do porozumienia, ani nie ustanowią klasyfikacji, ani nawet na koniec nie będą bliżej swojego celu w postaci na przykład znalezienia gry spełniającej ich wymagania. Mnożą się tylko w kółko te same posty z inną znów datą.

Podział może i mógłby się przydać, ale chyba nie jest do osiągnięcia prosty i przejrzysty. Bo czy takie Carcassone to gra planszowa? Planszy jako takiej nie ma. Ale zaraz ktoś powie, że jest tylko z kafelków. Trzeci wtedy przytoczy Dungeoneera: podobny przypadek ale z kartami tworzącymi pola do gry, reszta to typowa karcianka. Więc planszowa czy karciana? A czy karcianki bez planszy ale za to z mechaniką, w której lokalizacja na stole ma znaczenie, podchodzi już pod planszówkę?
Można tak chyba bez końca. A na pewno bez celu.

Dyskusja niczym o wyższości świąt wielkiej nocy nad świętami bożego narodzenia.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: kwiatosz »

A po co zaliczać gry bitewne do planszówek? Ja nie mam wątpliwości, że X-com jest planszówką, bo czym by miało być?

Detrytusek - w myśl tego, co napisałem wcześniej, karcianki to w zasadzie podzbiór planszówek i absolutnie nie mam problemu z tym, że ktoś poleca Osadników Trzewika jako planszówkę. Natomiast w drugą stronę to nie działa, bo karcianka to węższa kategoria.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

donmakaron pisze:W moim odczuciu jest to zbędne komplikowanie tematu. Zdarza się, że ktoś zostanie wprowadzony w błąd czy polecą mu nie to czego szuka właśnie z powodu innego rozumienia pojęcia "gra planszowa", ale to jest margines.
Najczęściej forumowicze dyskutujący namiętnie o różnicy między karcianką a planszówką prowadzą puste rozmowy bez celu. Ani nie dojdą do porozumienia, ani nie ustanowią klasyfikacji, ani nawet na koniec nie będą bliżej swojego celu w postaci na przykład znalezienia gry spełniającej ich wymagania. Mnożą się tylko w kółko te same posty z inną znów datą.

Można tak chyba bez końca. A na pewno bez celu.

Dyskusja niczym o wyższości świąt wielkiej nocy nad świętami bożego narodzenia.
+ 1000 ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

misioooo pisze:Motocykl to też samochód osobowy bo: jest pojazdem samochodowym? jest. Służy do przewozu nie więcej niż 9 osób z kierowcą i bagażem? Tak :)
Za wikipedia:
"Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg"
Jak już wklejasz definicje to rzetelnie. Chyba powyższa ostatecznie pokazuje różnicę pomiędzy samochodem osobowym, a motorem?
Jak pisałem wcześniej - można uważać, że samochód = motor tak jak można uważać, że stół jest krzesłem bazując tylko na tym, że mają 4 nogi i są drewniane pomijając różnice ale czy takie uważanie wprowadza zamieszanie? Wg mnie tak.

Wracając do tematu - gry wykorzystujące aplikację na PC czy telefon... gdzie je wrzucić? Nie myślę tutaj o pace wspomagającej bez której mozna też zagrać (Alchemicy), a o koniecznej - X-Com :)
Co do gier RPG - rzeczywiście tutaj się zgadzam - to inna para kaloszy niż "gry planszowe". Tylko czy gry bitewne z figurkami też zaliczymy do "planszówek"? Jest plansza, figurki, turlamy kostkami...[/quote]

Oczywiście gry nie dzielą się tylko na planszówki, karcianki i rpg....podkategorii jest więcej i tam zapewne należałoby umieścić wyżej wymienione.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

donmakaron pisze:W moim odczuciu jest to zbędne komplikowanie tematu. Zdarza się, że ktoś zostanie wprowadzony w błąd czy polecą mu nie to czego szuka właśnie z powodu innego rozumienia pojęcia "gra planszowa", ale to jest margines.
właśnie sam jestem ciekaw czy margines. Dyskusja się wywiązała w innym wątku i jak pisałem nawet nie byłem jej prowodyrem ale temat mnie zaciekawił. Oczywiście, że można uznać, że dyskusja jest jałowa i do niczego nie prowadzi (zapewne masz rację) ale jak ktoś chce sobie podyskutować i poznać opinie innych to co w tym złego? Zawsze można nie czytać takiego wątku :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

detrytusek pisze:
misioooo pisze:Motocykl to też samochód osobowy bo: jest pojazdem samochodowym? jest. Służy do przewozu nie więcej niż 9 osób z kierowcą i bagażem? Tak :)
Za wikipedia:
"Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg"
Jak już wklejasz definicje to rzetelnie. Chyba powyższa ostatecznie pokazuje różnicę pomiędzy samochodem osobowym, a motorem?
Jak pisałem wcześniej - można uważać, że samochód = motor tak jak można uważać, że stół jest krzesłem bazując tylko na tym, że mają 4 nogi i są drewniane pomijając różnice ale czy takie uważanie wprowadza zamieszanie? Wg mnie tak.

Wracając do tematu - gry wykorzystujące aplikację na PC czy telefon... gdzie je wrzucić? Nie myślę tutaj o pace wspomagającej bez której mozna też zagrać (Alchemicy), a o koniecznej - X-Com :)
Co do gier RPG - rzeczywiście tutaj się zgadzam - to inna para kaloszy niż "gry planszowe". Tylko czy gry bitewne z figurkami też zaliczymy do "planszówek"? Jest plansza, figurki, turlamy kostkami...
Oczywiście gry nie dzielą się tylko na planszówki, karcianki i rpg....podkategorii jest więcej i tam zapewne należałoby umieścić wyżej wymienione.[/quote]
detrytusek, wg ciebie wikipedia to rzetelne źródło informacji? Zawiera ona więcej "prawdy" niż przepisy o ruchu drogowym? Ok. Kończę temat zatem, bo nie potrafię tak nisko latać...
Idąc za twoją "rzetelną" wiedzą z wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Board_game
Zatem RPG też są grami planszowymi skoro tak w wikipedii napisał bliżej nieznany użytkownik internetu ;)

Gdzie byś umieścił te gry z aplikacją? Jako podkategorię którejś z kategorii? Może obok nich? Może pod grami komputerowymi?

PS:
"45) motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności
skokowej przekraczającej 50 cm 3 , dwukołowy lub z bocznym wózkiem –
wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o
symetrycznym rozmieszczeniu kół;"

Znajdziesz na stronie 8 tego dokumentu urzędowego: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9970980602 (w tekście ujednoliconym). Wikipedia ma rację czy ten papier?
Ciut wyżej, pkt 40) definiuje "samochód osobowy" - dokładnie jak wcześniej zacytowałem.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: donmakaron »

Ja nikomu dyskutować nie zabraniam :) ani jałowo ani ni ie jałowo ;) dobrze mieć świadomość jednak, że dyskutowaliśmy (my jako forum) o tym już wiele razy i nic z tego nie wynikło. Czytałem u nas wielokrotnie takie dyskusje i nie spotkałem się z żadną, która kończyła by się z jakimś sensem. A wszystkie zaczynają się jak najważniejsze na świecie ;)

Chyba że jestem w błędzie i ktoś wskaże mi gdzie temat był omówiony rzeczowo, a dyskusja skończyła się gdzieś indziej niż zaczęła. Czyli tam gdzie co osoba i gra to inna kategoria.

Tak czy inaczej nadal chętnie i bezcelowo poczytam co macie do napisania :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

Dorzuce swoje spostrzezenia
Dla mnie planszowka musi spelniac 1 warunek:
posiadac plansze istotna w mechanice gry
oraz uzupełniająco
posiadac inne elementy niz tylko karty, kostki i żetony
nie korzystac z deckbuildingu


ad1) ciezko zdefiniowac czym jest plansza, dla mnie to spojny wspólny obszar gry (swoista "mapa" terenu gry) po ktorym wszyscy gracze moga poruszac figurki, znaczniki.

W tym ujeciu Dragon's Ordeal, czy Mistfall posiadaja plansze, Pathfinder (kazda karta "planszy" nie laczy sie z innymi) oraz Summoner Wars (na planszy nie ma wspolnego obszaru sa tylko miejsca do wystawiania kart) nie.

Swoista plansza bedzie tez pole bitwy w bitewniaku - rozmieszczenie elementow na polu bitwy wplywa na przebieg starcia.

Dla mnie ten warunek jest najwazniejszy - jesli gra nie posiada/nie uzywa planszy za to tylko karty, ktore kazdy z graczy układa w swoim obszarze gry jest dla mnie karcianka.

2) chodzi przede wszystkim o figurki, meple itp.


Nadal bedzie jednak masa gier, ktore ciezko jednoznacznie zakwalifikowac np. Assault of Doomrock - karty tworzace plansze sa pojedyncze jednak powiazane z soba, w grze sa zetony bohaterow i potworow lecz karty przewazaja dlatego dla mnie bedzie to bardziej karcianka.

Dodatkowo gry celowo sa tworzone jako hybrydy jak Mage Wars (karcianka z deck buildingiem z mapa), co utrudnia rozroznienie.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 16:13 przez Rocy7, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

misioooo pisze:detrytusek, wg ciebie wikipedia to rzetelne źródło informacji? Zawiera ona więcej "prawdy" niż przepisy o ruchu drogowym? Ok. Kończę temat zatem, bo nie potrafię tak nisko latać...
ok tego tam nie ma - zwracam honor z wikipedią. Zazwyczaj mnie nie zawodziła...
sam wkleiłeś:
"...dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;"..."
to mi teraz znajdź dwukołowy samochód lub z bocznym wózkiem.
Od iluś postów wciskasz, że samochód osobowy to to samo co motocykl. Czy Ty się słyszysz? Są granice absurdu, których nie powinno się przekraczać ale Ty w nie radośnie brniesz i jeszcze bronisz jak Rejtan przed drzwiami.

Jeśli po tym co sam wkleiłeś dalej upierasz się, że to to samo to ja kończę temat bo to oznacza, że jeśli ja nisko latam to Ty zaryłeś w grunt wiele postów wcześniej.

misioooo pisze:Gdzie byś umieścił te gry z aplikacją? Jako podkategorię którejś z kategorii? Może obok nich? Może pod grami komputerowymi?
no to jest banalne akurat. Alchemików pod grami planszowymi, a jeśli ktoś by się bardzo upierał, żeby ją jakoś wyróżnić to pod planszowymi podkategoria - wykorzystujące apki. Analogicznie z karciankami.

Nie wiem czy czytałeś pod poprzednim wątkiem nową notkę autora. Myślę, że idealnie podsumowuje Twoje poprzednie wypowiedzi i tak naprawdę od czego to się wszystko zaczęło.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

Rocy7 pisze:ale w takim razie po co dublowac cala ta dyskusje w kolejnym watku? Wystarczyloby tylko podac wnioski z tamtej dyskusji a nie od razu kopiowac posty.
dyskusję przeniósł misiooo żeby nie zaśmiecać tamtego i słusznie. W tamtej dyskusji nie padły jeszcze żadne wnioski:).
Co do Twojej oceny dzielenia gier to się w pełni zgadzam.
donmakaron pisze:Tak czy inaczej nadal chętnie i bezcelowo poczytam co macie do napisania :)
Możesz na mnie liczyć :D
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

donmakaron pisze:Dyskusja niczym o wyższości świąt wielkiej nocy nad świętami bożego narodzenia.
Że tak sobie pozwolę na off topic...akurat ta dyskusja jest o ile się orientuję jednoznacznie rozstrzygnięta na korzyść Wielkanocy :)
Rocy7 pisze:ad1) ciezko zdefiniowac czym jest plansza, dla mnie to spojny wspólny obszar gry (swoista "mapa" terenu gry) po ktorym wszyscy gracze moga poruszac figurki, znaczniki.

W tym ujeciu Dragon's Ordeal, Impulse, czy Mistfall posiadaja plansze, Pathfinder (kazda karta "planszy" nie laczy sie z innymi) oraz Summoner Wars (na planszy nie ma wspolnego obszaru sa tylko miejsca do wystawiania kart) nie.

W Summoner Wars karty jednostek jednak poruszają się po planszy. Dlaczego w takim razie jest ona dla Ciebie gorsza niż ta z Impulse?
Rocy7 pisze:Dodatkowo gry celowo sa tworzone jako hybrydy jak Mage Wars (karcianka z deck buildingiem z mapa), co utrudnia rozroznienie.
W tym zdaniu według mnie jest kolejna zadra, która może spowodować dyskusję :) Mage Wars nie ma deck buildingu. Dominion go ma. Deck building dzieje się w trakcie gry, a nie przed grą.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: misioooo »

Deck-preparing może zatem?
Jak dla mnie to do podgatunku gier planszowych -> karciane wrzucam to, co ma karty + żetony/znaczniki etc. i nie ma tym tytule ruchu tymi kartami (Osadnicy: NI na przykład). Taki Mage Wars jak dla mnie to planszówka pełną gębą, bez żadnych podkategorii. Co za różnica, czy jako "pionka" uzywam drewna, plastiku, kostki czy papieru w postaci karty? Poruszam po planszy "coś" = gra planszowa bez podkategoryzacji.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Fegat »

Dla mnie:

-Gry planszowe (w tym):
*rodzinne
*strategie (w tym fantasy)
*przygodowe (w tym fatansy)
*pseudobitewniaki
*EURO

-Karcianki (czyli wszystko co opiera się na kartach, np. summoner wars) (dla mnie karcianka to gra w której główną rolę pełnią karty, nie uświadczymy w niej figurek)

-Gry bitewne (czyli wszystkie złożone, drogie i trudne systemy bitewne - jednym słowem figurki + kostki oraz miarki)

-RPG

-Gry imprezowe



Ogólnie nie bardzo rozumiem sensu podziału gier na allegro:
-strategie, fantasy, rodzinne... Tak jakby gry fantasy nie mogłyby być grami strategicznymi...


@edit: ciekawszy byłby temat czym się różnią bitewniaki od pseudobitewniaków :lol:
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Gambit »

Fegat pisze:Dla mnie:

-Gry planszowe (w tym):
*rodzinne
*strategie (w tym fantasy)
*przygodowe (w tym fatansy)
*pseudobitewniaki
*EURO
Ten podział może sugerować, że nie ma rodzinnych gier euro. Albo nie ma strategii euro :)
Fegat pisze:-Karcianki (czyli wszystko co opiera się na kartach, np. summoner wars) (dla mnie karcianka to gra w której główną rolę pełnią karty, nie uświadczymy w niej figurek)
Złośliwie można by rzucić przykład różnych card driven games. Tam też karty pełnią główną rolę, ale raczej nie nazwiesz Here I Stand, 1989 Dawn of Freedom, czy Thunder Alley karciankami :)
Fegat pisze:@edit: ciekawszy byłby temat czym się różnią bitewniaki od pseudobitewniaków :lol:
Też o tym pomyślałem. A potem przed oczami stanął mi Duel of Ages II i chyba już znam różnicę :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: detrytusek »

deck building to mechanika nie kategoria.

Osadnicy wedle mojego kategoryzowania to karcianka. Znów jeśli ktoś by powiedział aleeee przecieeeeeż....tak karcianka bo karty tam dominują co najwyżej podkategorie w karciankach można by utworzyć.

Proponuje:
1. Planszowe
2. Karcianki
3. Kościane
4. INNE

i pkt 4 załatwia bardzo wiele :D

edit: here I stand, twilight struggle itp nie są karciankami bo występuje tam plansza, żetony itp.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2015, 15:08 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Rocy7 »

Gambit pisze: W Summoner Wars karty jednostek jednak poruszają się po planszy. Dlaczego w takim razie jest ona dla Ciebie gorsza niż ta z Impulse?
po pierwsze w Summoners Wars poruszam sie karta, co ma dla mnie znaczenie, po drugie z tego co pamietam tam "plansza" sluzy jedynie porzadkowaniu obszaru gry nie wyznacza sama w sobie sposobu poruszania.

W Impulse statki poruszaja sie po planszy wyznaczonej przez karty mapy.

Choc w sumie mozesz miec racje, ze ciezko wprowadzac tu rozroznienie, zwlaszcza, ze "plansza" Impulse nie jest az tak wyrazista.

Bardziej wyrazistym przykladem planszy z kart bylaby mapa budowana z kart w Dragon's Ordeal.
Obrazek

W kwestii Mage Wars chodzilo mi bardziej o koniecznosc wyboru kart z talii pewnego jej "przygotowania" to czy nastepuje to przed gra czy w jej trakcie nie ma z mojego punktu widzenia az takiego znaczenia.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: kategorie gier - planszowe, karciane inne... jak podziel

Post autor: Pan_K »

Ten temat, to dla mnie trochę folklor, bo ja to taki naturszczyk jestem. Samochód, to dla mnie samochód, motor, to motor, a gra planszowa to taka, która stoi na regale w pudełku i można ją rozłożyć na stole żeby zagrać ;)

Szczerze: nie pojmuję Waszego zacięcia, ale ja wielu rzeczy nie pojmuję, więc się nie martwię... 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ