Gry z serii COIN od GMT

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po polsku

Post autor: kisiel365 »

Odi pisze: 04 sty 2021, 14:29 To już chyba lepiej online...
Gdzie można zagrać w dobre coiny w necie? :)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po polsku

Post autor: Odi »

Vassal? TTS?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po polsku

Post autor: mat_eyo »

Marzy się jakaś oskryptowana implementacja, jak Labirynt na Steamie. Z tego, co pamiętam, to poznawanie gry poprzez vassala było dla mnie zabójcze, bo do pilnowania zasad dochodziła jeszcze upierdliwość obsługi. To trochę tak, jakbym w tego COINa miał zagrać na żywo, ale pałeczkami do sushi ;)

Co do mojego poszukiwania, to efekt jest dosyć... zabawny. Poczytałem o poszczególnych częściach i zawęziłem wybór do Cuba Libre i Fire in the Lake, czyli najłatwiejszego i najtrudniejszego ;) CL wydał mi się jednak zbyt ograniczony (oraz niedostępny) i uznałem, że jeśli mam mieć w kolekcji jedną grę z tej serii, to niech będzie ta, która w oczach wielu osób jest najbardziej grywalna. Poziom trudności i złożoności? Jak spadać, to z wysokiego konia! Zamówiłem od razu z dodatkiem do usprawnienia botów, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Swoją drogą może któryś z administratorów się zlituje i usunie z tytułu wątku dopisek "- czy ktoś planuje wydać po polsku"? Wydaje mi się, że wszyscy już się pozbyliśmy złudzeń ;)
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: feniks_ciapek »

Miałem okazję zagrać w "All Bridges Burning" i muszę przyznać, że jest to kolejna bardzo przystępna gra z tej serii. Nie wiem, czy zalecałbym ją "na początek", bo w pozostałych być może trzeba będzie się przestawić w kwestii tego, kiedy jednostki partyzanckie są skuteczniejsze, natomiast sama wariacja zasad jest zrobiona świetnie. Dwie frakcje niby ze sobą nie konkurują - jedna chce kontrolować miasta, drugiej potrzebne jest wsparcie - ale tak naprawdę nie mogą pozwolić sobie na odpuszczenie, bo ten drugi element daje im dodatkowe zasoby, więc przepychają się na planszy bardzo mocno. Frakcja trzecia chce doprowadzić do porozumienia i zamiast konfliktów militarnych szuka rozwiązań politycznych i propagandowych, jednocześnie wchodząc w paradę pozostałym. Dodatkowym elementem są armie mocarstw ościennych, które z jednej strony mogą być bardzo pomocne, a z drugiej zbytnia polaryzacja i zaognianie konfliktów oraz poleganie na "sojusznikach" może skończyć się porażką nie tylko danej strony, ale też całego kraju. Ciekawy element "semi-koop", chociaż jego celem jest tak naprawdę danie szansy zwycięstwa frakcji neutralnej.

Kolejną interesującą wariacją jest też brak ustalonej kolejności frakcji na kartach, zależy ona od działań wykonywanych w poprzedniej turze. Rozbudowany jest też wariant solo, ale w niego akurat nie miałem okazji zagrać.

Całość jest zaskakująco klimatyczna i przy okazji sporo dowiedziałem się też o konflikcie, o którym nie miałem wcześniej pojęcia.

Gorąco polecam. Podobnie jak "Falling Sky" jest to tytuł, który może się spodobać osobom spoza kręgu miłośników typowych COINów, o ile nie odbiją się od tematu. Po ogarnięciu zasad rozgrywka wygląda na 3-4h maks.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Mr_Fisq »

Chyba w końcu doczekałem się COIN'a który ma szansę u mnie zadziałać
feniks_ciapek pisze: 12 sty 2021, 08:16 Miałem okazję zagrać w "All Bridges Burning" i muszę przyznać, że jest to kolejna bardzo przystępna gra z tej serii.
Które inne COIN'y uważasz za podobnie przystępne?
(jeśli wierzyć BGG to na podobnym poziomie jest tylko Cuba Libre)
Nie wiem, czy zalecałbym ją "na początek", bo w pozostałych być może trzeba będzie się przestawić w kwestii tego, kiedy jednostki partyzanckie są skuteczniejsze, natomiast sama wariacja zasad jest zrobiona świetnie.
To jest dla mnie właśnie argument za tym, by od tej gry zaczynać swoją przygodę z COIN'ami - łatwiej po tej grze przełączyć się na innego COIN'a, niż po kilku innych COIN'ach oduczać się pewnych mechanik.
Rozbudowany jest też wariant solo, ale w niego akurat nie miałem okazji zagrać.
A z botami miałeś styczność? Ponoć są przyjemniejsze w obsłudze niż w poprzednich częściach.
Gorąco polecam. Podobnie jak "Falling Sky" jest to tytuł, który może się spodobać osobom spoza kręgu miłośników typowych COINów, o ile nie odbiją się od tematu. Po ogarnięciu zasad rozgrywka wygląda na 3-4h maks.
Na dwóch graczy/solo chyba (naj)lepiej wygląda All Bridges Burning (np. mniej botów do kierowania)?

Edit:
Dość wyczerpująca recenzja gry (ABB) w języku angielskim (The Players Aid):
https://www.youtube.com/watch?v=ffpsi2a8Olw
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: feniks_ciapek »

Mr_Fisq pisze: 14 mar 2021, 09:12 Które inne COIN'y uważasz za podobnie przystępne?
Uważam, że Falling Sky: The Gallic Revolt Against Caesar jest bardziej przystępne dla osób, które zaczynają z COINami, ponieważ bardziej przypomina typowe area control, do którego już gracze mogą być przyzwyczajeni.

Co do Twoich pytań o solo, to jeszcze nie grałem. Rozłożyłem sobie raz grę na 3 graczy i grałem w ten sposób.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Probe9 »

Nowy system botów oparty na kartach jest przyjemniejszy w obsłudze, więc jeżeli masz zamiar dużo grać solo to można by rozważyć Ghandiego lub właśnie ABB. W ABB jeszcze nie grałem, Ghandi jest nieco bardziej złożony niż Cuba Libre ale jest też zwyczajnie lepszą grą. Falling Sky jest fajne, ale tam boty w oparciu o flowchart chodzą, więc obsługa 3 do najprzyjemniejszych nie należy :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Mr_Fisq »

Akurat Ghandi i Indie tematycznie są kompletnie poza obszarem moich zainteresowań. Zostanę przy ABB, dzięki (wyjdzie na to, że podwójnie przyczynisz się do zakupu przeze mnie tej gry ;) ).
W kontekście ABB warto wspomnieć o Upgrade Packu który pojawił się ze względu na błędy w pierwszym wydaniu:
Naklejki na mapę:
https://gmtwebsiteassets.s3-us-west-2.a ... -FINAL.pdf
Poprawione karty solo:
https://gmtwebsiteassets.s3-us-west-2.a ... wnload.pdf
jeśli nie macie tych errat w postaci fizycznej, to warto się odezwać do sklepu w którym kupowaliście grę (nawet jak wam się nie przydadzą, to będą stanowić dodatkowy atut przy sprzedaży).

Ja obecne ustalam czy mój ulubiony sklep ma erratę w fizycznej formie z GMT, i będę zamawiał grę

PS. Karciane boty chyba na dobre zagoszczą w systemie; China's War: 1937-1941 będące w moim obszarze zainteresowań również ma zawierać: "Rules for the card-based solitaire opponent".
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: mat_eyo »

Mr_Fisq pisze: 14 mar 2021, 12:16 Ja obecne ustalam czy mój ulubiony sklep ma erratę w fizycznej formie z GMT, i będę zamawiał grę
Zostały mi elementy do ABB z upgrade packa, mogę oddać jeśli ktoś jest chętny :)
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Probe9 »

Mr_Fisq pisze: 14 mar 2021, 12:16
PS. Karciane boty chyba na dobre zagoszczą w systemie; China's War: 1937-1941 będące w moim obszarze zainteresowań również ma zawierać: "Rules for the card-based solitaire opponent".
Tak, boty karciane od Ghandiego już są standardem. Dla starszych gier z serii też pewnie będą wydawane w formie dodatku (póki co wydali dla Fire in the Lake - ale ten tytuł raczej sugeruje na późniejszy etap przygody z serią ;p).
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Mr_Fisq »

mat_eyo pisze: 14 mar 2021, 12:44 Zostały mi elementy do ABB z upgrade packa, mogę oddać jeśli ktoś jest chętny :)
Jak w Planszomanii nie będą mieli (czekam na odpowiedź), to się odezwę :)

No i mam swojego pierwszego COIN'a (z erratą) bliższe zapoznanie zasad zaczynam od:
https://www.youtube.com/watch?v=Ody4W4_DTC4 (How to play ABB by Legendary Tactics)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Pir4t
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2020, 17:28
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Pir4t »

Hejka

Póki co, COIN to dla mnie gra solo. Pierwsze było Cuba Libre i wbrew większości waszych opinii, było całkiem fajnie. Teraz na stole jest Grandi, jestem w trakcie pierwszej rozgrywki i tradycyjnie nie mam pojęcia co robię. :)

Tak mi się zamarzyło po raz kolejny, żeby jednak znaleźć kilku podobnych świrów i pograć w to na żywo. Elbląg, wiec trójmiasto niedaleko. Ktoś, coś?

Fire in the Lake z zestawem kartdla bota wciąż leży na półce, jeszcze nie czuję się gotowy...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Odi »

Zapraszamy tutaj. Mamy COINy, graliśmy - pewnie znajdziesz kogoś chętnego.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Galatolol »

Od czasu swojego postu o Cuba Libre zagrałem jeszcze raz w CL, 2 razy w Andean Abyss, 3 razy w Falling Sky (w tym raz z dodatkiem). Czyli już wszystkie pozycje polecane przez forumowiczów na początek zaliczone.

I niestety moje zarzuty tylko się pogłębiły :P Mało tego, to Cuba Libre uważam za najlepsze z tego towarzystwa, bo odczucia i akcje jak w innych, ale sprawniej. Najmniej natomiast mi podszedł Andean Abyss. Główne uczucie jakie mi towarzyszy, gdy gram w te gry, to brak sensu i dłużyzna – i to mimo, że wcale jakoś długo nie gramy (większość tych gier trwała 2-3h). Mechanizm wyboru akcji już dawno przestał wystarczać, by zatuszować całą resztę.

Dlatego odpuszczam sobie już tę rodzinę gier. Dałbym szansę People Power, które wygląda na jeszcze bardziej usprawnione Cuba Libre, albo tytułowi, który porusza interesujący mnie temat (np. rewolucja francuska lub coś z Polską).

Na koniec jeszcze słowo o dodatku do Falling Sky. Poza może graczami mającymi na koncie 50 partii i potrzebujących powiewu świeżości: po co? :twisted: Naprawdę ta 4-osobowa gra potrzebuje dodatkowo proceduralnego bota? I to bota skutkującego tym, że część interakcji dotychczas gracz–gracz staje się interakcją gracz–bot...


EDIT:
Grałem też dwukrotnie w All Bridges Burning i niebieskimi było spoko, ale ogólnie są wątpliwości co do balansu, no i wszystkie wady pozostałych COINów wciąż obecne.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2022, 13:33 przez Galatolol, łącznie zmieniany 2 razy.
Pir4t
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2020, 17:28
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Pir4t »

Odi pisze: 10 cze 2021, 08:08 Zapraszamy tutaj. Mamy COINy, graliśmy - pewnie znajdziesz kogoś chętnego.

Super, już sprawdzam, dzięki.
Pir4t
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2020, 17:28
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po polsku

Post autor: Pir4t »

dżodżo pisze: 06 sty 2021, 20:24 Osobiście to nie chciałbym w coś takiego grać, zbyt bliski i tragiczny temat.
Jugisławia, jak to wspomniane było wcześniej, niby była opracowywana. Autor ten sam co Colonial Twilight, pewnie za jakiś czas się pojawi na P500.
Ja najbardziej bym się ucieszył ze wspominanej w tym wątku z bgg gry o irlandzkiej wojnie o niepodległość. Zdecydowanie jeden z najciekawszych dla mnie tematów.
A co sądzicie o Scifi w COIN w postaci nadchodzącego Red Dust Rebellion? Zapowiada się ciekawie z tego co czytałem.
Poczytałem, ale dla mnie futurystyczne COIN odpada. Przy nowej grze z tej serii, zawsze najpierw kupuje książkę czy dwie, aby trochę zgłębić temat i to jest cześć zabawy, której tutaj nie będzie.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Chudej »

Galatolol pisze: 11 cze 2021, 00:07 Główne uczucie jakie mi towarzyszy, gdy gram w te gry, to brak sensu i dłużyzna
Obrazek

Co prawda grałem tylko w FitL, ale trochę czytałem o COINach ogólnie (według często panujących opinii nie jesteś sam) i mam wrażenie, że gry te są tematyczne aż do bólu i nie boją się przy tym poświęcać przyjemności z rozgrywki dla oddania innych uczuć związanych z tematyką. Wymaga to od gracza albo pewnego rodzaju masochizmu, albo głębszego zainteresowania tematem w celu przebolenia tego. Ostatecznie można powiedzieć, że nie jest to po prostu seria dla każdego :)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Wosho »

No to troche kicha bo my akurat postanowilismy zaczac od Andean Abyss, widac odbijemy sie jak o paxow ktore nikomu sie nie spodobaly :/
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Probe9 »

Nie ma się co zniechęcać po 1 opinii. AA to przyjemna gra, dla mnie z kolei lepsza od CL.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: kamron6 »

COINy czy Paxy według mnie podpasują ograniczonej liczbie graczy. Są nie tylko złożone w zasadach (relatywnie), ale przede wszystkim wymagają akceptacji: 1) losowości, 2) sensownej gry nad stołem 3) bardzo skomplikowanej, zmiennej i niejednoznacznej sytuacji na planszy. Nie mówiąc już o tym, że trzeba poznać karty, podstawowe strategie i taktyki, - a to wymaga przynajmniej paru partii. Z moich obserwacji wynika, że jeśli gracze potrzebują czuć dużą kontrolę i/lub systematykę w tym co robią w grze to nie polubią gier tego typu i tyle.

Z ciekawostek zauważyłem ostatnio, że COINy objawiły się lekko w świadomości 'mainstremu' planszowego, gra Trzewiczek, gra Rodney Smith ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
lemon_curry
Posty: 275
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 51 times
Been thanked: 21 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: lemon_curry »

Szukam spolszczeń do Liberty or Death :)
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Otorek »

Czy ktoś próbował spolszczyć karty pomocy do All Bridges Burning? Ja jestem w połowie drogi i zastanawiam się czy nie odkrywam koła na nowo.
Mam też pytanie o opinie, czy takie tłumaczenie, można gdzieś wrzucić na próbe do oceny ( wiadomo, że nie będzie profesjonalnie, ale żeby chociaż zasad nie przeinaczać), nasze forum pewnie zbyt skromne, a trochę strach mi to pakować od razu na BGG.
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: mk20336 »

First Look at the Fire in the Lake Tri-Pack

Moja kolekcja gier COIN została właśnie uzupełniona przez fantastyczny zestaw: Fire in the Lake - gra podstawowa, bot Trung i rozszerzenie Fall of Saigon. Dzisiaj pierwsze spojrzenie na komponenty i mechanikę, wkrótce kolejne artykuły. Zapraszam!

LINK: First Look at the Fire in the Lake Tri-Pack

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Shodan »

Czy polskie zasady do Fire in the Lake dostępne na BGG są kompatybilne z najnowszym (3) drukiem z 2022 r.?

Czy pod kątem rozgrywek solo bot z podstawki daje radę czy warto zaopatrzyć się w dodatek Trung? Który z tych botów jest mniej upierdliwy w obsłudze?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gry z serii COIN od GMT

Post autor: Mr_Fisq »

Też mam pytanie odnośnie najnowszego wydania Fire in the Lake:
- Ma już wbudowanego Tru'ng Bota, czy trzeba go dokupować oddzielnie?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ