Gry z serii COIN od GMT

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: skiper_83 »

Według mnie wybór akurat z całej serii Liberty or Death i wydanie go w Polsce, to może być porażka projektu "polskiego COIN'a". Warto się zastanowić co zdecydowało o sukcesie serii na całym świecie, która gra w naszym kraju spotkała się z najlepszymi opiniami i wreszcie kto to kupi (czy tzw. przeciętny klient będzie wolał rewolucję amerykańską czy np. Wietnam lub Afganistan)? Zastanawiam się też czy opinie o jakiś nadzwyczajnych walorach Cuba Libre jako gateway'a piszą osoby, które grały chociaż w dwie gry z tej serii?
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: hamanu »

wyjasnilo sie, ze w przewidywalnym czasie nie ma szans na Polska edycje ktorejkolwiek gry z serii COIN
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: clown »

Rozsądna decyzja.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: rastula »

hamanu pisze:wyjasnilo sie, ze w przewidywalnym czasie nie ma szans na Polska edycje ktorejkolwiek gry z serii COIN


szkoda , bo ja akurat Liberty or Death bym chętnie przyjął w wersji PL - mam Wietnam i w kolejną grę w systemie po angielsku raczej nie wejdę - ale rozumiem - ekonomiczne niezbyt uzasadnione.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: misioooo »

rastula pisze:szkoda , bo ja akurat Liberty or Death bym chętnie przyjął w wersji PL - mam Wietnam i w kolejną grę w systemie po angielsku raczej nie wejdę - ale rozumiem - ekonomiczne niezbyt uzasadnione.
rastula, a ile tam jest tego angielskiego? Czy poza kilkudziesięcioma kartami coś jeszcze? (pomijam instrukcje, plejbuki etc).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: hancza123 »

grałem wszystkie 4: CL, AA, AdP, AFitL i myślę że faktyczynie CL najbardziej nadaje się jako gateway. mała mapa, raptem kilka regionów i tylko 2 miasta, chyba dla nowej osoby łatwiej to ogarnąć niż Wietnam

jeżeli ktoś nie zna angielskiego to najistotniejsze jest posiadanie przetłumaczonej "karty pomocy gracza". z tego "menu" korzysta się non stop. karty które się powoli pojawiają można sobie głośno czytać i to nie problem

nie widzę żadnego sensu wydawać coiny po polsku, to bardzo niszowa gra o bardzo ograniczonej ilości potencjalnych graczy. ileż to trudu znaleźć ekipę 4 osób do grania nawet w dużym mieście.. takie wydanie było by klapą finansową na 100%
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: clown »

Rastula - akurat Liberty or Death jest moim zdaniem najsłabszą grą w serii (powiedzmy na równi z CL). Po pierwsze na siłę upakowano Indian jako osobną frakcję i granie nimi jest uzależnione od brytyjskiego widzimisię, Francuzi na początku się nudzą i wykonują te same akcje a potem muszą koniecznie współpracować z kolonistami. "Taka se" gra. Zagrać można, ale szału nie ma.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Trolliszcze »

Już miałeś okazję grać? A ja ciągle czekam na swój egzemplarz...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: rastula »

clown pisze:Rastula - akurat Liberty or Death jest moim zdaniem najsłabszą grą w serii (powiedzmy na równi z CL). Po pierwsze na siłę upakowano Indian jako osobną frakcję i granie nimi jest uzależnione od brytyjskiego widzimisię, Francuzi na początku się nudzą i wykonują te same akcje a potem muszą koniecznie współpracować z kolonistami. "Taka se" gra. Zagrać można, ale szału nie ma.


i tak nie będzie, więc nie ma się czym przejmować...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: tomb »

Trolliszcze pisze:Już miałeś okazję grać? A ja ciągle czekam na swój egzemplarz...
Obstawiam vassala.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Trolliszcze »

Pewnie tak. Mnie wady wymienione przez clowna przekonały do zakupu (choć przyznaję, że bez lektury instrukcji). Chociażby Indianie jako autonomiczna frakcja - nie jestem znawcą gier wojennych, ale dotychczas byli (w tej tematyce) traktowani raczej wyłącznie jako przystawka. Cieszę się, że będę mógł nimi zagrać. I tematycznie w system COIN-a wpisują się chyba nieźle. Może o tyle trudno to ocenić, że dotychczas COIN traktował wyłącznie o konfliktach współczesnych, a tu jest odmiana. Jak widać nie dla każdego miła :D
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: tomb »

Może dla gry czteroosobowej zarzuty clowna są bardzo istotne, ale ja i tak większość partii rozegram we dwójkę, a w takim układzie jeden gracz kieruje Brytyjczykami i indianami, więc ich wzajemna zależność powinna mniej uwierać.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: clown »

Tak, rozgrywki Vassalowe pomagają podjąć późniejszą decyzję zakupową :)
Trolliszcze - teoretycznie tak, tylko ich uzależnienie od Brytyjczyków nie czyni ich frakcją zbyt "swobodną". Ich akcja specjalna związana z pozyskiwaniem zasobów niezbędnych do jakichkolwiek akcji zależy od Brytyjczyka - jeśli ten się uprze, może skazać Indian na ciułanie po jednym zasobie (tyle samo daje im spasowanie), a jest to pewna taktyka, żeby nie dać się im zbytnio rozwinąć. Sami Indianie nie są też w ten sposób specjalnym zagrożeniem dla Patriotów i Francuzów. Niby tym pierwszym mogą podbierać zasoby rajdami i grabieżami, ale muszą wcześniej odpowiednio się "rozbujać".
Tomb - gram akurat teraz partię dwuosobową. Teoretycznie masz rację, ale problem grania dwiema frakcjami ma drugie dno: układ impulsów może spowodować budowanie takich kombosów, że drugi gracz może się nie pozbierać po naszej akcji. Miałem tak samo grając w dwie osoby w FitL. Druga sprawa jest taka, że w dwie osoby łatwiej mają Patrioci/Francuzi ze względu na ich różnorodność oddziałów oraz możliwość używania oddziałów sojuszników praktycznie bez ograniczeń.
Natomiast żeby nie było, że wszystko potępiam w czambuł - fajna jest zmiana dotycząca końca etapu - tutaj jest to karta zimowych kwater. Zmiana zasadnicza, bo po odsłonięciu tej karty "wskakuje" ona na miejsce tej aktywnej, dzięki czemu nie ma możliwości "podkręcenia" wyniku przed końcem etapu.
Ciekawe są też bitwy, aczkolwiek nie wiem jeszcze czy na plus, czy na minus. Na pewno zwiększony został udział czynnika losowego w grze.
Podsumowując - na pewno warto zagrać. Nie do końca akceptuję setting gry (przede wszystkim ze względów historycznych, nawet nie serii jako takiej), ale jest to coś nowego.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Tyrek »

GMT w swoim ostatnim newsie zapowiedziało, że Falling Sky rozsyła już 27 kwietnia - rozbujali się. Ktoś zagłębiał się w informacje biegające tu i ówdzie lub czytał przepisy? Ciekawi mnie czy to kolejna ewolucja w serii i jak będzie z poziomem skomplikowania (bliżej Andean Abyss czy Fire in the Lake?)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: clown »

Po samej lekturze przepisów i znajomości wszystkich innych gier z serii powiedziałbym, że bliżej tej grze do Liberty or Death w sensie komplikacji przepisów plus jeden poziom. Natomiast sam rdzeń to klasyczny COIN. "Easy to learn, hard to master". Podstawową różnicą jest obecność piątej frakcji, czyli Germanów, którzy są też grywalni, ale na swój sposób.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: misioooo »

No i jak dla mnie wygląda, że będzie dużo więcej "klasycznych" walk toczonych.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: clown »

Pewnie masz rację, aczkolwiek pytanie, czy nie będzie tak, że to Rzymianie będą dążyć do "klasycznych" bitew, a plemiona będą tylko się odgryzać i raczej uciekać. Czekam na moduł Vassala i chętnych na rozgrywki ;]
Z kolei w LoD z bitwami różnie bywa. Rozpiętość wyników powoduje, że nie zawsze można być pewnym zwycięstwa a koszty są duże, szczególnie przy dużych bitwach. W FS procedura bitwy wygląda też ciut trudniej niż w LoD.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: misioooo »

clown pisze:Pewnie masz rację, aczkolwiek pytanie, czy nie będzie tak, że to Rzymianie będą dążyć do "klasycznych" bitew, a plemiona będą tylko się odgryzać i raczej uciekać.
Wątpię... W żadnych chyba COINie nie było to takie proste i oczywiste ;P I ja chętnie bym potestował jak by sie vassal znalazł... Albo tabletopia (wśród tytułów darmowych).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: palladinus »

misioooo pisze:
clown pisze:Pewnie masz rację, aczkolwiek pytanie, czy nie będzie tak, że to Rzymianie będą dążyć do "klasycznych" bitew, a plemiona będą tylko się odgryzać i raczej uciekać.
Wątpię... W żadnych chyba COINie nie było to takie proste i oczywiste ;P I ja chętnie bym potestował jak by sie vassal znalazł... Albo tabletopia (wśród tytułów darmowych).
Żadne plemię generalnie nie ma szans otwartej bitwie przeciwko legionom, a jak Juliusz stoi na czele to w ogóle pozamiatane. Natomiast jeśli Wercyngetoryks uzbiera kilka capabilities to może próbować jakichś akcji militarnych. Poza tym Belgowie mają taką akcję specjalną, że mogą wypierać ze swoich regionów inne jednostki, więc ciężej ich zmusić do walki. Rzymianie nie mają jednak lekko, bo jak się zapędzą w gląb Galii, to na zimę jak nie mają zaopatrzenia, może och to zaboleć.

Mnie się podoba, że jest walka między praktycznie każdą frakcją, a nie, że wszyscy przeciwko jednemu. Zwycięstwo trzeba od początku wypracowywać. Germanie są ciekawą opcją jako neutralne siły mogące zmienić nieco balans na planszy dzięki eventom.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: clown »

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Nycte »

Hej. Szukam właśnie jakiegoś coina i wybór padł na Liberty or Death (którego bardzo ciężko znaleźć) a teraz czytam że jedna frakcja jest niegrywalna i nie wiem teraz co robić. cuba Libre odzrucilem bo to najprostszy Coin a pozostałe średnio mnie interesują pod względem tematyki. Czekać na nowego coina (Rzym itp) czy e takim przypadku całkowicie zrezygnować?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: misioooo »

Nycte pisze:Hej. Szukam właśnie jakiegoś coina i wybór padł na Liberty or Death (którego bardzo ciężko znaleźć) a teraz czytam że jedna frakcja jest niegrywalna i nie wiem teraz co robić. cuba Libre odzrucilem bo to najprostszy Coin a pozostałe średnio mnie interesują pod względem tematyki. Czekać na nowego coina (Rzym itp) czy e takim przypadku całkowicie zrezygnować?
Zrób tak, jak ja :) Podrukuj, potnij sobie i masz własnej roboty Coina. Oczywiście tylko do testów przed zakupem, bo piratować nie wolno... Nawet, jak jest niedostępny...
Spoiler:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Nycte »

Chyba jednak nie pójdę w Twoje ślady i planuje zakup potyczek Rzymu w Galii. Jednak patrząc na opis te gry to te frakcje poza Rzymem nie są zbyt podobne i działają na podobnych zasadach? W Liberty i cuba podeszłym mi te różnorodne frakcje i karty wydarzeń a jak jest tutaj?
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: imssah »

A ja trochę z innej beczki. Mam parę tytułów z serii coinow i trochę strach się za nie wziąć :/ gdyby ktoś miał chęć w coś pograć z tej serii to lokal i zimne piwo z wdzięczności się znajdzie ;)
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry z serii COIN od GMT - czy ktoś planuje wydać po pols

Post autor: Nycte »

To zapraszam do Słupska :p
ODPOWIEDZ