Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: KubaP »

Szanowni.

Potrzebuję zarekomendować koleżance grę lub gry o prostych, jasnych zasadach, w którą można grać w dwie, a potencjalnie w 4 osoby. Gra potrzebna do spotkań terapeutycznych z dwudziestoparoletnią osobą z zespołem Aspergera, która wybitnie dobrze czuje się właśnie w realiach fantasy.
Zarówno koleżanka, jak i osoba terapeutyzowana nie ma doświadczenia z planszówkami. Z początku myślałem o Splendorze, ale boję się, że będzie za abstrakcyjny. Władca Pierścieni LCG z kolei za skomplikowany. Help?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Chaaber »

Ja wiem, ze niektórzy powiedzą, że to podłe i nie warto, ale może Wiedźmin? Prosta gra, bez większej złośliwości, jedyny minus, że może sie ciągnąć. Może Lords of Waterdeep? Może Legendary Marvel jako coop.
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

O takim Talizmanie to zapewne pomyślałeś, czemu więc się nie nadaje?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: KubaP »

Edmund Czarna Szyja pisze:O takim Talizmanie to zapewne pomyślałeś, czemu więc się nie nadaje?
Nie pomyślałem o Talizmanie zupełnie! To może być dobry strzał, pytanie, czy da radę utrzymać skupienie na tak długo.

Teraz pomyślałem jeszcze o Władca Pierścieni: Konfrontacja.

Wiedźmin zdecydowanie nie i jeszcze raz nie, nie można krzywdzić ludzi.
Lords of Waterdeep może się okazać za trudne. Legendary Marvel też może być trudne, ale nie wiem.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: everan »

To może jeszcze bardziej klasycznie i Talisman? Na 2-4 osoby w realiach fantasy poleciłbym pewnie jeszcze Dominion, ale tu z kolei kuleje trochę ten aspekt fabularności.

EDIT: No, ta propozycja już padła ;)
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

O Talizmanie warto pamiętać zawsze :wink: Podobny, a może i niższy poziom komplikacji jest np. tu https://www.boardgamegeek.com/boardgame/1339/dungeon

Konfrontacja, to również briljant ajdij, jak mawiamy w naszym domostwie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: KubaP »

Przeglądając pierwszą pięćsetkę BGG, pomyślałem jeszcze o następujących tytułach:

Takenoko
Potwory w Tokio
Cytadela
Escape: Ucieczka ze Świątyni Zagłady
Mr. Jack
Tash-Kalar
Tytus, Romek i A'Tomek

a do tego myślałem o Herosach.
Kal-El83
Posty: 1154
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Kal-El83 »

Wojownicy podziemi :)
Lekka, z jajem no i fantasy pełną buzią ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Dellas »

Może warto zastanowic się nad:
- Magia i Myszy - fabularna i taka familijna gra o prostych zasadach. Grać można od 1-4 - pytanie tylko czy kooperacja pasuje (ale jak była wymieniana Władca Pierścieni LCG to pewnie i to się nada).
- Drako - prosta bardzo gra - właśnie to zależy jaki stopień skomplikowania ma być. Ale jest smok, są wstrętne krasnoludy.
- Znak Starszych Bogów - uproszczony Horror Of Arkham (albo Eldritch Horror jak kto woli). Gra kościana, szybka, prosta i dość klimatyczna.
- Potwory w Tokio - klimat dość specyficzny, ale może się spodobać. Zasady proste jak i wartka przykuwająca uwagę akcja.
- Smallworld - nie wiem czy to może nie za duży abstrakt - ale jednak klimat gry takie baśniowe fantasy.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: everan »

A czy wiesz/możesz powiedzieć jak miałaby wyglądać ta praca terapeutyczna?
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: KubaP »

everan pisze:A czy wiesz/możesz powiedzieć jak miałaby wyglądać ta praca terapeutyczna?
Nie mam pojęcia. Koleżanka jest wolontariuszką, pewnie chodzi po prostu o spędzanie razem czasu i przy okazji uczenie funkcjonowania w obrębie jakichś zasad.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: misioooo »

Lords of Waterdeep jest proste, ale... Jaka otoczka fabularna? Toć to pół suchara jest jak nic. Nie ma fabuły.
Z prostych gier, łatwych do wytłumaczenia i grania (mechanicznie): seria Legendary Encounters, czy też Legendary: Marvel. Mechanicznie proste bardzo, klimatycznie - podskoki na krzesłach, walki z bossami (W LE: Alien) na stojąco nad stołem... Jest klimat, jest fabuła, można dostać niezły wpier...nicz od gry :) Wszystkie gry Legendary działają nawet na 1 gracza. Seria Legendary Encounters od 1do 5. Realia może i nie są do końca fantasy, ale... to stricte fantastyka. Czy to superbohaterowie Marvela, czy Obcy czy też Predator...

Wiedźmin nie jest złą grą dla wszystkich. Dla większości nas, "geeków" jest popsuty etc. Ale nie każdy gra w 4 tytuły/tydzień gdzie w każdym czacha dymi. Niektórzy czasami ze znajomymi, raz na 2 miesiące siadają przy piwku do jakiejś planszówki :) Musimy im wybaczyć, początki są zawsze trudne hehe. Wiedźmin, jak ktoś lubi klimat, nie ma czasu na tłumaczenie zasad i oczekuje łażenia, ubijania potworów etc (z czymś do przegryzienia/popicia między strzygą a topielcem) to spoko, gra się nada :) Jak ktoś wcześniej grał tylko w monopol czy fortunę i chińczyka... To Wiedźmin będzie arcydziełem gier planszowych :) I potem odkryje, że są gry inne, lepiej pasujące "mi"...

Dla mnie:
Talizman - za długo się gra, minimalna kontrola nad rozgrywką, niewiele myślenia (jedynie "w lewo czy w prawo pójdę?" Omijał bym z daleka
Wiedźmin - trochę może nużyć, ale w towarzystwie i podczas plotek - zleci :) Być może
Relic - talizman w wersji "short". Niestety nie ma interakcji między graczami (nie da się natłuc koledze/koleżance). Hmm, trzeba się zastanowić
Legendy Krainy Andor - Ciekawe, ciekawe :) Są questy, jest przygoda i fabuła...
Władca Pierścieni: Konfrontacja - toć to szachy w ciekawszej oprawie. Nie wiem jak osoba będąca obiektem daje radę z szachami.
Dominion - fabu...co? fantasy? bez jaj... Nie spełnia nic z kryteriów KubyP. To już lepiej moja suka się spisuje w pracy z chorymi :) Kuba, może psiaka jakiegoś? Swoją mogę użyczyć jak mieszkasz niedaleko.

Pamiętajmy, że rozpatrujemy gry "entry", nie "geekowe" ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: everan »

misioooo pisze: Dominion - fabu...co? fantasy? bez jaj...
Hej, wiedźma klątwy rzuca :D
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: KubaP »

misiooo, patrzyłem na Relica, mówisz, że Talizman w wersji szort, a na BGG stoi, że 180 minut o.O
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Furan »

Witchcraft? Stronghold (w sumie nie jest tak strasznie skomplikowany)? Kamień Gromu?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: bogas »

KubaP pisze:Szanowni.

Potrzebuję zarekomendować koleżance grę lub gry o prostych, jasnych zasadach, w którą można grać w dwie, a potencjalnie w 4 osoby. (...)Help?
Przejrzałem swoje zapasy i takie mi się propozycje nasuwają:
- BattleLore - drogie i w 4 trzeba by drużynowo grać
- Neuroshima Hex - niedrogie, można grać w 4, ale klimat postapo, a nie fantasy
- Galaxy Trucker - też nie fantasy
- z karcianek Glory to Rome bym proponował (myślałem też o Race for the Galaxy, ale trudno nazwać terapią tłumaczenie zasad tej gry ;) )
- no i oczywiście.... CARCASSONNE - tanie jak barszcz (i to nie sosnowskiego), fajnie działa na 2 i 4 osoby, są rycerze :P (a z dodatkiem nawet smok ;) ), banalne zasady. Same plusy :D
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Chaaber »

Takenoko oraz Magia i Myszy to powinien byc strzal w dziesiatke. Nie wiem czy ktos z zespolem aspergera moze byc chetny na granie z negatywna interakcja. Chyba lepiej zaczac od jakiegos coopa.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: misioooo »

KubaP pisze:misiooo, patrzyłem na Relica, mówisz, że Talizman w wersji szort, a na BGG stoi, że 180 minut o.O
Tylko, że Relica jak grałem to skończyliśmy po jakichś 150min... Talismana wszystkie przygody jak pamiętam - to na kilka dni były porozkładane ;P Zatem przy grze zajmującej mi jakieś 6h, relic to wersja short, do ogarnięcia w te bggowe 180min :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
lukiluk
Posty: 56
Rejestracja: 04 kwie 2006, 16:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: lukiluk »

Zakazana Wyspa - bardzo prosta, niedługa, kooperacyjna i właśnie na 2-4 osoby. Dla geeków pewnie za prosta, ale dla początkujących powinno być w sam raz. Klimat też jest, chociaż nie typowe fantasy.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Trolliszcze »

Od Wiedźmina to ja już bym wolał Wiedźmy. Prościutkie zasady, stosunkowo krótki czas rozgrywki (poniżej godziny) i całkiem przyjemna mechanika push-your-luck. Bardzo fajna (i niedoceniona) gra rodzinna.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: kamron6 »

Dungeoneer lub Runebound? Krótkie lub średnio długie, fantasy, proste.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
ghostartur
Posty: 411
Rejestracja: 09 lut 2014, 16:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: ghostartur »

Ponad 4k postów na forum i dalej nie znasz działów forum :lol: ?
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: Ginet »

Może Cyklady albo Drakon, z przygodowych polecam np Runebound. Heroes jak dla mnie fajny, klimatyczny ale jak się bitwy rozgrywa to downtime rozwala
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
gryAlibi
Posty: 31
Rejestracja: 23 cze 2015, 22:58

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: gryAlibi »

Dobra gra terapeutyczna to Empatio ale ona od 3 osób jest no i nie jest to fantasy ale do pracy z zespołem Aspergera jest bardzo dobra. A z typowych przygodòwek może Labirynth ścieżki przeznaczenia?

Wysłane z mojego Lenovo A3500-F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Prosta gra z wyraźną otoczką fabularną na 2 lub 4 osoby

Post autor: mauserem »

Tokaido - miałem okazję grać z takim mocno wycofanym dzieciakiem (wstępnie zdiagnozowany asperger)
Rewelacyjnie złapał ten dziwny "powolny wyścig". Wkręcił się w zbieranie kolekcji, zwłaszcza motyw z kompletowaniem malarstwa. Ogólnie to mocno klimatyczna gra, bez agresywnej konfrontacyjnej interakcji. Zajmowanie miejsc innym jest w zasadzie bezbolesne. Gra wzbudza mocno pozytywne uczucia - kiedy się kończy nawet na ostatnim miejscu, to podliczanie "skarbów", pamiątek z podróży daje sporą satysfakcje - jakby z naprawdę odbytej wycieczki.
Warto spróbowac.
ODPOWIEDZ