Escape from the Aliens in Outer Space

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: mauserem »

Obrazek
Jakoś nie mogę się doszukać wątku dedykowanego grze, a chciałbym szerzej poznać Wasze opinie na jej temat.
Mam nadzieję, że trafiła w wasze ręce, przewinęła się przez stoły, grupy, konwenty - wywołała podobną ekscytację jak u mnie.
Ukryte tożsamości.
Ukryta pozycja na mapie.
Obcy ścigają - ludzie próbują uciec.
Czyste SF w dusznej atmosferze rodem z filmu Obcy
60 kart, arkusze z mapami, ołówki - tylko tyle

EFTAIOS na BGG
Oficjalna strona gry
Twórcy zapewnili świetne wsparcie fanom udostępniając edytor map, oraz edytor scenariuszy.
Kilka scenariuszy i zasad fanowskich po prostu urywa głowę, zamieniając grę w konkretne epizody Obcego.
To wszystko sprawia, że możemy się spodziewać wydania Ultimate Edition - które już można zamawiać.
Jestem też ciekaw czy coś pojawi się na tegorocznym Essen (mam wrażenie, że coś, gdzieś mi na ten temat mignęło, ale nie potrafię tego potwierdzić)

Recenzja Toma Vasela też mnie nakręca
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: kwiatosz »

To znaczy grałeś w to i jest świetne, czy pytasz czy jest świetne? Z tego co pamiętam to było do recenzji w Świecie Gier Planszowych, ale chyba w ogóle nie trafiło do druku (recenzja nie trafiła do druku), bo było słabe. Jest szansa, że mylą mi się te gry (to było kilka lat temu), ale na jakieś 87% jestem przekonany że to to.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: SaszaPL »

Gra jest dość specyficzna. Ciężko było mi znaleźć partnerów do gry więc ostatecznie wymieniłem w MatHandlu.

Cały czas trochę żałuję, że pozbyłem się tej gry bo sama rozgrywka w moim odczuciu była naprawdę miodna. Ukryte tożsamości, klimat polowania / desperackiej ucieczki w całkowitych ciemnościach (na oślep, kierując się jedynie słuchem), świetna sprawa.

Mimo to, zdaję sobie sprawę że jeśli ktoś tego klimatu nie poczuje, a potraktuje grę jako zwykłą dedukcję, to już traci co nieco z atrakcyjności. Jeśli zaś całkiem nie lubimy tego typu gier to łatwo można dojść do wniosku, że strzelamy na oślep... Ludzie nie mogą atakować więc do momentu gdy pierwszy gracz-potwór zadeklaruje atak, nie wiemy kto jest kim. I to jest piękne. Ale przy grze z niewielką liczbą osób nie daje takiej radości jak w większej grupie - bo kto z pozostałych jest drugim/trzecim obcym? Po ataku wszyscy sprytnie zmieniają kierunek...

Jako wadę klimatyczną można uznać również fakt iż potwory też polują wyłącznie na słuch a nawet nie wiedzą o sobie nawzajem ale to łatwo zmienić homerulem..

Osobiście, uważam że to naprawdę świetna gra i polecam każdemu kto lubi gry: dedukcyjne, trzymające w napięciu, klimatyczne, etc.
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: mauserem »

kwiatosz pisze:To znaczy grałeś w to i jest świetne, czy pytasz czy jest świetne?
No właśnie jeszcze nie grałem, ale od pierwszego wejrzenia zaczęło mi pulsować światełko "me want!"
Gra ma już 5 lat - musiała gdzieś, coś... a tu zero "Hajpa", a moim zdaniem ten klimat a'la Alien (Alien Isolation) jest rewelacyjny. Z tego co czytam na forum bgg zgrabnie się balansuje - ludzki trup się ściele gęsto a sama rozgrywka długa nie jest, więc można sprawdzić się w każdej roli.
Podejrzewam, że obecność ołówków i arkuszy do zapisywania działa na minus - i jak ludzie widza w mechanice "Paper-and-Pencil" to od razu "buee.." i kłuje w ząbki.

Musze w to zagrać - na razie przygotowuje się na wersję P&P, ale coś czuję już w kościach, że Ultimate Edition nie wytrzymam i kupię. :)
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: SaszaPL »

mauserem pisze:Podejrzewam, że obecność ołówków i arkuszy do zapisywania działa na minus - i jak ludzie widza w mechanice "Paper-and-Pencil" to od razu "buee.." i kłuje w ząbki.
Te podejrzenia mogę osobiście potwierdzić :)
Ta nowa wersja, która ma wyjść w Marcu przyszłego roku ma zawierać laminowane mapy oraz kilka sztuk ścieralnego markera/pisaka. To na pewno rozwiąże częściowo problem tej gry (ograniczone arkusze). Z drugiej strony zawsze można coś sobie wydrukować samemu...
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: schizofretka »

Polecam, super zabawa dla większych grup. Dla czwórki pewnie wyjąłbym inne hidden movement, ale jeśli potrzeba fillera dla 6 czy 8 osób to trudno przebić.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: GoldenDragon »

Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: SaszaPL »

Hmm... Wydaje mi się, że planszówkowi esteci powinni być zadowoleni z grafik na kartach... idealnie wprowadzają w klimat tego tytułu.

Robicie mi smaka, chyba znów zanabędę ten tytuł... i znów nie będę miał kiedy w niego pograć :(
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: Pierzasty »

Miałem, grałem, sprzedałem.

W teorii klimat faktycznie świetny, poza tym trochę minimalistyczne wykonanie, mmm super. Problem w tym, że jak przyjdzie co do czego to sama gra przypomina trochę statki - coś idzie w sektorze XYZ, gryzę sektor PQR15, blam zatopiony, ee przepraszam, zabity. Trochę sucho.

Szkoda, bo rozkminianie kto którędy się udał, jak zrobić sobie trasę dla zmyłki i wkręcić innym, że trasa zmyłkowa jest tak naprawdę tą właściwą "bo mnie karty nie lubią i mam cały czas czerwone" bardzo wciąga. Świetny też motyw z kapsułami - ludzie grają pół-kooperacyjnie tzn wszyscy mogą wygrać, ale w każdej kapsule jest jedno miejsce i czasem opłaca się współludzia zastrzelić albo wypchnąć na żer alienom, żeby uniknąć konkurencji.

Dla mnie "prawie". Chętni zagram przy okazji, niestety okazji za mało, a znudziło mi się nosić :P
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Escape from the Aliens in Outer Space

Post autor: schizofretka »

No ja nigdy nie traktowałem tego do regularnego grania. Rzadko gram w gry w nieoptymalnym składzie, a 8-osobowy filler, ale jednak nie i prezówka pokroju dixita nie ląduje na stole co tydzień. Niemniej za 50 dych uważam, że było warto.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ