Kupcy i Korsarze - wariant rozgrywki 5+

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Kupcy i Korsarze - wariant rozgrywki 5+

Post autor: dicer »

Wczoraj zrobiliśmy eksperyment i zagraliśmy w KiK w siedem osób.

Z drugiego egzemplarza gry wzięliśmy plansze graczy, kuferki, statki i kostki (dodatkowo oznakowane) oraz żetony ulepszeń i broni specjalnych.
Rozegraliśmy partię z modyfikacją, że punkt chwały dostaje się za 15 dukatów w kuferku (a nie za 10).
Rozgrywka trwała 5 godzin.

Wrażenia? Rewelacyjne. Świetna zabawa w o wiele większym gronie.

Nie dość, że gra nic nie straciła ze swej atrakcyjności, to wręcz przeciwnie, według wszystkich o wiele więcej zyskała.

Większy tłok na planszy stwarzał więcej możliwości wzajemnego atakowania się graczy. Zwiększyła się też konkurencja o towary, na które jest popyt w portach (w przypadku kupców) oraz o możliwości ataku na kupców niezależnych (w przypadku piratów).
Jednocześnie dzięki większej ilości graczy na planszy zwiększyła się interakcja pomiędzy graczami, a statkami Kapitanów Niezależnych, co tylko dodało smaczku rozgrywce.

Generalnie wszyscy byli zachwyceni i zupełnie nie rozumiem, dlaczego w tej grze występuje ograniczenie do 4 graczy. Z punktu widzenia mechaniki i balansu gry jest to IMHO kompletnie nieuzasadnione.
Tym bardziej jestem zdziwiony, że nic się w tym zakresie nie zmieniło w dodatku "Seas of Glory".

Wszystkim miłośnikom gry polecam spróbować wariant rozgrywki w szerszym gronie.
Tyle tylko, że trzeba mieć drugi egzemplarz gry lub wytworzone własnym sumptem dodatkowe elementy.
Ale wg mnie warto zainwestować, by mieć o wiele większą radochę z i tak fajnej gry.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Kupcy i Korsarze - wariant rozgrywki 5+

Post autor: sqb1978 »

Wg. mnie głównym ograniczeniem jest downtime. Przy 4 graczach dość długo się czeka, szczególnie na walkach i akcjach w porcie.
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Kupcy i Korsarze - wariant rozgrywki 5+

Post autor: sirwei »

Super pomysł. Sam myślałem o grze w większym gronie. Wiem kto ze znajomych ma drugą kopię gry. Czas zapukać do drzwi ;)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ