Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: karawanken »

Przeglądałem ostatnio gry figurowe, które mógł bym kupić. Oglądałem akurat AQ i żona siedząca obok, zaczęła piszczeć z zachwytu na widok figurek (uwielbia anime). Cóż zrobić, trzeba kupić :D ale potem pokazałem jej zdjęcia z SDE, efekt był identyczny. Więc moje pytanie która kupić. Widziałem informacje że będzie nowy KS odnośnie SDE więc może lepiej na razie sie wstrzymać, kupić AQ i czekać na nową wersję SDE, co myślicie?

@Fegat, widziałem już twoje recenzję, ale nadal nie mogę się zdecydować.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Fegat »

SDE - najnowsza wersja to będzie refresh pierwszej edycji, jestem pewien na 99.99%. Może bohaterowie inni, ale boss jak i reszta stara :P

SDE2 jest jaki jest, jedynka lepsza. Dla mnie to już nie ten "lochowy" klimat.

Arcadia jest zajefajna, o ile masz kickstarterowy pack. Bez tego regrywalność jest mocno przeciętna =/

@pisałem o tym już na tym forum:
za tyle żal nie kupić ;)
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Super ... plore/3655
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Azriel »

@Fegat SDE2 lepiej nazywać SDE: FK, żeby się nie pomieszało :P
Co do SDE edycja 2, to faktycznie jest to odświeżona podstawka z uaktualnionymi zasadami, zmienionym wyglądem figurek i płytek, dodatkowymi "profilami" potworów (nie znalazłem opisu, jak będzie to wyglądać), zmienionymi kartami Loot i Treasure oraz nowością - Explorer Deck.
Wszystkie te informacje pojawiają się m. in. na stronie http://sodapopminiatures.com/
Czy warto poczekać na tę edycję? No cóż, nie wiadomo jeszcze, jaka będzie cena, do której doliczyć trzeba jeszcze przesyłkę, a pudełko trochę waży. W przypadku Forgotten King było to chyba 40 USD (aczkolwiek tamta gra była chyba bardziej dopakowana). Jeżeli Ci się nie spieszy i nie rusza Cię spory koszt, to myślę, że można poczekać. W przeciwnym razie bierz z planszostrefy (link podany przez Fegata), bo jest to najniższa cena, jaką widziałem (sam zapłaciłem ~270 zł).

Edit: Nie grałem w AQ, ale po obejrzeniu filmików jakoś mnie nie przekonała. SDE jest natomiast - jak sama nazwa wskazuje - SUPER! :)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: karawanken »

Dlaczego AQ jest tak słabo regrywalny? Nie gram w gry codziennie. Nawet czasami zdarza się że raz na miesiąc zbieram ekipę. Więc może u mnie regrywalność AQ nie będzie problemem.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: karawanken »

Ups podwójny post
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Fegat »

Ze względu na bohaterów. Grając w komplecie (4 graczy, a gra najlepiej działa na 2 lub 4) w obiegu będą wszyscy bohaterowie.
Niestety umiejętności klasowe mocno urozmaicają grę, to dzięki nim można robić fajne combosy ;)

Do tego misji nie jest za dużo.



SDE takiego problemu nie ma, bo od początku do końca tam tylko wyłącznie idziesz i zabijasz :P
To jest hack&slash, więc nie musi być bardzo urozmaicony ;)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: karawanken »

Czy SDE działa na dwie osoby? Czyli rozumiem, że AQ na dwie osoby ma większą regrywalność.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Fegat »

SDE dla 2 graczy (jeden gra dwoma bohaterami, drugi potworami) jest nudne. Rozgrywka pozwala cieszyć się grą, gdy jest w grze 3-4 bohaterów, czyli albo na 4-5 graczy, albo kiedy jedna osoba kontroluje tyle figurek ;)

Grając we 2, SDE:FK wydaje mi się ciekawsze, bo ma tryb kooperacyjny.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: karawanken »

To kiepsko. Kiedy już uda się nam zebrać w 5 to najczęściej gramy w Descenta (kampania trwa już 3 lata :D) No i w końcu kupię IA więc będzie kolejna gra dla 5. Zresztą trochę szkoda, że w SDE nie ma kampanii. Myślałem bardziej nad grą do pogrania z żoną ewentualnie w 3, max 4 osoby. Wygląda na to, że AQ nieznacznie prowadzi w moim rankingu. Najchetniej kupił bym obie :D
pendzik
Posty: 81
Rejestracja: 04 kwie 2015, 22:42
Lokalizacja: Grodków
Has thanked: 4 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: pendzik »

Mam AQ, nie mam SDE, choć całkiem poważnie rozważałem zakup.
Te dwie gry trochę się różnią. SDE to dla mnie taki radosny descent w klimacie anime bez kampanii. W AQ nie masz mrocznego, kooperacji etc. To wesoła nawalanka PvP okraszona biciem mobów. Zastrzeżenia co do regrywalności podstawki biorą się, jak ktoś już napisał z liczby bohaterów i ilości misji w kampanii. Ja tego problemu nie odczuwam, mimo że mam tylko podstawkę. Nawet scenariusz wprowadzający zagram z chęcią ponownie. Bo to, że gracze łoją się wzajemnie ile wlezie powoduje, że mimo identycznego startu scenariusza, każda gra żyje swoim życiem. Co do ilości bohaterów - faktycznie przy 4 graczach wszystkie figurki są w użyciu. Ale system wyboru bohaterów to draft, więc tak szybko podobny skład twojej gildii się nie powtórzy. Dodatkowo, pod koniec scenariusza masz możliwość rozwoju każdej postaci poprzez zakup itemów, co też zwiększa ilość potencjalnych wyborów. Zresztą jak ogracie i stwierdzicie, że chcecie więcej to jest do kupienia dodatek i dodatkowi bohaterowie.
Co do ilości graczy - we 2 moim zadniem grać się da, ale szału nie ma. Przy 3-4 graczach jest weselej, trzeba się pilnować ze wszystkich stron, bo każdy ze współgraczy prędzej czy później będzie chciał ci zrobić kuku i zaciukać którąś z twoich postaci. Jak dla mnie nawet gra jest w porządku. Może gdybym wyciągał ją 2x w tygodniu to faktycznie podstawka to byłoby za mało, ale jak na razie nie mam nawet specjalnego parcia na kupno dodatków.

W przypadku SDE pomyśl czy chcesz 1 czy FG. Na forum sody jest kupe postów o zbyt długim czasie rozgrywki w FG, nawet widziałem fanowską wersję zasad mającą niwelować ten problem. Ale o detalach niech napiszą Ci co mają i grają.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Fegat »

SDE to takie stare diablo 1.0. Idziesz i bijesz, bijesz więcej, a jak już zabijesz, to się okazuje, że to dopiero początek ;)

Hack&Slash nie wzięł swojej nazwy z przypadku :P
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Azriel »

A mi SDE w 2 osoby się podoba - gram ze swoją dziewczyną i się świetnie bawimy. Jeśli interesuje Cię kampania, to Super Dungeon Legends takowy tryb będzie posiadać.
News z dzisiaj http://ninjadivision.com/exploring-kick ... g-legends/
The Hero Handbook is the complete guide for advancing your Heroes between adventures. It teaches you how to unlock new skills and abilities, go shopping, craft new items, and provides roleplaying tips to make a unique party of Heroes all your own! The Hero Handbook also includes a guild creation guide, which allows players to choose from multiple Heroes depending on the adventure.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: karawanken »

Piszą, że KS dla nowej wersji SDE już w październiku. Na pewno będę się przyglądał. Na razie zdecydowałem się na AQ.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Fegat »

Też będę śledzić ;)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: karawanken »

Jak uda mi się sprzedać do tego czasu obiektyw fotograficzny to może nawet wesprę :P
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Azriel »

Też bym wsparł, ale brak funduszy - jak zwykle z resztą, gdy SDE jest na kickstarterze... :(
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: karawanken »

To trzeba zaklepać 1$ a potem do czasu zamknięcia PM szukać kupca na nerkę :D Czysto teoretycznie czy w kampaniach tej firmy można zamawiać kilka gier aby obniżyć koszty wysyłki do naszego pięknego kraju tzn. czy na forum organizowane są zamówienia zbiorowe?
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Azriel »

Przy Forgotten King była taka opcja, aczkolwiek gry te są chyba mało popularne u nas, a do tego sporo kosztują i ciężko o chętnych.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Fegat »

karawanken pisze:Jak uda mi się sprzedać do tego czasu obiektyw fotograficzny to może nawet wesprę :P
A co masz ciekawego?
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Chaaber »

Sam zastanawiam się nad kupnem AQ, jednak SDE mnie tak nie zakręcił. Po pierwsze wydaje się znacznie droższy a już AQ wydała mi się droga. Po drugie do AQ lada dzień można się spodziewać kolejnej podstawki INFERNO, może nie lada dzień, ale jakoś do końca roku miejmy nadzieję, także nie wiem czy regrywalność będzie sporo mniejsza. Poza tym, jednak ten tryb kampanii, gdzie jedna gierka to max. 1,5h, a nie 2,5h jak w Descencie to coś co kusi strasznie.
Ja z kolei mam inny dylemat, mianowicie budżet ograniczony i zastanawiam się czy czekać na jakieś nowości z Essen i w nie inwestować czy zamawiać Arcadię Quest i czekać radośnie aż przyjdzie w paczuszce.
Co do Essen, to najbardziej czekam na Flick'em Up albo Catacombs i 7Wonders Duel, które niedługo wyjdzie po polsku.
Co do dylematu w tym temacie to wybrałbym AQ bez wątpienia, co do mojego dylematu to wciąż nie wiem niestety co począć.
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Azriel »

Chaaber pisze:Po pierwsze wydaje się znacznie droższy a już AQ wydała mi się droga.
Nie za bardzo chyba rozumiem. Co znaczy "wydaje się znacznie droższy"?
Chaaber pisze:Poza tym, jednak ten tryb kampanii, gdzie jedna gierka to max. 1,5h, a nie 2,5h jak w Descencie to coś co kusi strasznie.
Jak już zostało wspomniane, przy nadchodzącym kickstarterze SDE edycja 2 będzie również tryb kampanii.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Chaaber »

Azriel pisze:
Chaaber pisze:Po pierwsze wydaje się znacznie droższy a już AQ wydała mi się droga.
Nie za bardzo chyba rozumiem. Co znaczy "wydaje się znacznie droższy"?
Widziałem w Planszostrefie gdzieś wersję SDE za 45x zł, co rozumiem jako zdecydowanie drogo jak na planszówkę, nie wiem czy inne wersje tudzież dodatki też tak cenowo wypadają, bo do AQ dodatek też kosztuje 250zł co nie jest małą kwotą, dlatego nie jestem pewien jak one wypadają w porównaniu do siebie.
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Azriel »

Chaaber pisze:Widziałem w Planszostrefie gdzieś wersję SDE za 45x zł, co rozumiem jako zdecydowanie drogo jak na planszówkę, nie wiem czy inne wersje tudzież dodatki też tak cenowo wypadają, bo do AQ dodatek też kosztuje 250zł co nie jest małą kwotą, dlatego nie jestem pewien jak one wypadają w porównaniu do siebie.
W takim razie nie mam pojęcia, co to za wersja była :P Normalnie gra kosztuje ~300 zł. Obecnie nawet jest w planszostrefie w promocji za 250 zł. Dodatki chodzą po 100-200 zł (w zależności od zawartości), ale nie wiem, jak wygląda zawartość dodatków do AQ, więc nie będę oceniał, czy to taniej, czy drożej.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Fegat »

(cena podana przez producenta)
AQ = 100$
SDE:FK = 100$
SDE = 70$

AQ duży dodatek = 60$
SDE:FK Duży dodatek: 60 $
SDE = brak dużych dodatków, małe po 100 zł~

Tak więc cena ta sama, z tym, że SDE jest popularniejsze, więc jest znacznie więcej korzystnych ofert :P
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Super Dungeon Explorer czy Arcadia Quest

Post autor: Chaaber »

https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Super ... -King/5236

Ten tutaj mi chodził po głowie, ale cena to +100 w porównaniu do AQ narazie.
ODPOWIEDZ