Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: shod »

Yuri pisze: 19 sty 2022, 20:02
shod pisze: 19 sty 2022, 20:01
Sir_Yaro pisze: 19 sty 2022, 19:46 Przez dłuższą chwilę chciałem nawet kupić, ale potem do mnie dotarło, że myślę o wydaniu 500zł na kilkanaście figurek dyskusyjnej jakości .... i mi trochę przeszło... :(
długo chorowałem na te figurki, zwłaszcza, że maluje od niedawna. jednak jak zobaczyłem je zarówno "gołe" jak i pomalowane, to też zacząłem mieć spore wątpliwości co do ich jakości i ostatecznie odpuściłem.
Eeeeeee.... ja malowanie wszystkich 3 KSów wspominam strrrasznie miło, serio. Akurat figsy do "Folklore" jakoś najbardziej mi sprawiły frajdę w kwestii malowania. Wiem, że to subiektywna opinia, ale może się nie zrażaj :)
tak, to są Twoje subiektywne odczucia ;). obiektywnie to jednak nie wyglądają za dobrze. Być może to też kwestia tego, jak są pomalowane.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Sir_Yaro »

Yuri pisze: 19 sty 2022, 20:02 Eeeeeee.... ja malowanie wszystkich 3 KSów wspominam strrrasznie miło, serio. Akurat figsy do "Folklore" jakoś najbardziej mi sprawiły frajdę w kwestii malowania. Wiem, że to subiektywna opinia, ale może się nie zrażaj :)
Akurat malowało je się fajnie. W ogóle czułem, że muszę się do tego przykładać. :D Pomazałem 3 kolorami, wrzuciłem do bejcy i są spoko.
Obrazek Obrazek

A tutaj u znajomego można zobaczyć ze nawet te paskudy można super pomalować :)
https://www.instagram.com/printplayandpaint/
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: shod »

Sir_Yaro pisze: 19 sty 2022, 20:27 A tutaj u znajomego można zobaczyć ze nawet te paskudy można super pomalować :)
https://www.instagram.com/printplayandpaint/
jak oko mnie nie myli to robota Lunatykuku ;). Akurat bardzo mi się podoba Jego styl malowania i fakt, potrafi wyciągnąć bardzo dużo z nawet średnich figurek.
Ja widziałem wcześniej gdzieś pomalowane te figurki i wyglądały naprawdę słabo i dlatego odpuściłem, ale jak widać można je pomalować naprawdę dobrze.
W związku z tym, że ostatnio zainwestowałem w inne figurki i już tych nie chcę :).
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: lunatykuku »

Tak to moja sprawka ;)
Aktualnie kończę malować potworki i zabieram się za bohaterów i z perspektywy osoby która zmalowała w swoim życiu tysiące figurek, to te z Folklore są bardzo nierówne. Są takie które maluje się bardzo przyjemnie (moje ulubione to chyba night stalkerzy), ale jakość niektórych jest tragiczna. Podejrzewam, że albo rzeźbiarzy było kilku i nie wszyscy mieli odpowiednie umiejętności, albo bardzo goniły ich terminy i część jest zrobiona na odwal się.
Dodatkowo upierdliwy jest fakt, że niektóre figurki nijak nie przypominają postaci na artach, co dodatkowo utrudnia malowanie. No ale wkładając trochę wysiłku coś tam da się z tego wyciągnąć, niemniej nie polecam kupować tej gry dla figurek ;)
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

Moim zdaniem są mega! +10 do klimatu. Grimdark był strzałem w dziesiątkę. Faktycznie jest sporo rozbieżność pomiędzy detalami na figurkach zwłaszcza w fall of the spire (ooze to nawet ja lepsze zaprojektuje, a umiejętności mam -3 do handcraftingu).
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: lunatykuku »

Jakby ktoś szukał inspiracji do malowania Folklore to podrzucam resztę figurek:

https://www.instagram.com/p/CZGzHIGtsmI/
https://www.instagram.com/p/CZGzlEOt173/
https://www.instagram.com/p/CZGzzOLt96E/

Bohaterowie zdecydowanie wykonani lepiej niż większość potworów, część wydaje się trochę niedoskalowana, ale można to przełknąć.
Grahf
Posty: 162
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Grahf »

Ja się właśnie zbieram, głównie finansowo do zakupu Creature Crate ze strony wydawcy. Nie wiem kiedy pomaluje, bo czekają w kolejce dodatki do Descenta (5), Sword & Sorcery, Anachrony i Kingdom Death (jeszcze jest sklejanie). Kupiłem ostatnio aero, to może jednak szybko pójdzie...
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: bajbaj »

Grahf pisze: 03 lut 2022, 01:11 Ja się właśnie zbieram, głównie finansowo do zakupu Creature Crate ze strony wydawcy. Nie wiem kiedy pomaluje, bo czekają w kolejce dodatki do Descenta (5), Sword & Sorcery, Anachrony i Kingdom Death (jeszcze jest sklejanie). Kupiłem ostatnio aero, to może jednak szybko pójdzie...
Nie wiem, czy już to zrobiłeś - dodaj do koszyka i sprawdź cenę z kosztem przesyłki... Mnie to zniechęciło do jakichkolwiek zakupów z ich strony. Myślę, że lepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie w EU. Niektórzy mają nieruszone CC z ks (pełny zestaw z wszystkimi figurkami), częściej za to można kupić CC tylko z FotS. Do dokupienia/zdobycia wtedy pozostaje Miniature Box Set, Ghosts i figurka wielkiego mrocznego dębu. Ja akurat tak na części kompletowałem pudło (brakuje mi już tylko duchów i dębu). Wychodzi zdecydowanie taniej, choć na pewno nie szybciej.
Spoiler:
Grahf
Posty: 162
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Grahf »

Dzięki za info. Szukałem już od kilku miesięcy i lipa (jedna przynajmniej CC mi na ebayu przeleciała, ktoś sprzedał na przysłowiowym pniu) .Chyba się jednak skuszę. Nie mieszkam w PL i ta cena mimo że dość wysoka to jednak inna relacja niż w PL, aczkolwiek VAT pewnie doliczą.

Co prawda mam już zestaw Ghost Pack, więc pewnie sprzedam 8) .
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jiloo »

Ja zamawiałem od nich ze strony, ale przez pośrednika (Polamer). Znajomy organizuje grupówki, wtedy koszty są akceptowalne – za VAT i przesyłkę do Polski dzieloną na liczbę uczestników dopłaca się około 25% ceny produktu.
Grahf pisze: 03 lut 2022, 12:46 (...) Co prawda mam już zestaw Ghost Pack, więc pewnie sprzedam 8) .
Ghost Pack to niezły sposób na figurki bohaterów – trzeba tylko pomalować ;)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 190 times
Been thanked: 23 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: musicer »

Nabyłem Creature Crate i zastanawiam się co można jeszcze dodrukować do tej gry zanim zacznę. Widziałem budynki na world map. Jest warto coś jeszcze?
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

ja polecam, żebyś sobie wydrukował i zalaminował karty dla postaci + mazak ścieralny i mega ułatwia i przyśpiesza rozgrywkę. Druga rzecz to kary statusów (cursed, sickened itd) z bgg. Kolejna rzecz to, jeżeli nie masz, mata dla bohaterów z możliwością rozłożenia ekwipunku w odpowiednich slotach. Gra bez tego, dla mnie, to wielki bałagan i zamieszanie.
Z elementów 3d - do zastanowienia, bo mapa jest dośc mała (chyba, że grasz z neo mapą) i jak ustawisz teren 3d to dość dużo zasłania (drogi itd). Prędzej zastanawiałbym się nad wydrukiem elementów do map spotkań np. grobowce, mury, posągi - takie rzeczy.

No i koniecznie pomalować figurki! ;)
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 190 times
Been thanked: 23 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: musicer »

Neomata już jedzie, plansze bohaterów też. Figurki oczywiście zajmują kolejkę w pierwszej kolejności:)
Widziałem też aplikacje dla statusów bohaterów zamiast kart trackingowych. Zobaczymy czy się sprawdzi.
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 190 times
Been thanked: 23 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: musicer »

I jeszcze podpytam. A jakas muzyka w tle... coś polecacie?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Soundtrack z Conana Barbarzyncy do walk, Trine do podróży, a Arcanum of Steamworks and Magick Obscura do Story Journala. Wszystko to OSTy.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jiloo »

musicer pisze: 07 lut 2022, 12:41 I jeszcze podpytam. A jakas muzyka w tle... coś polecacie?
W sekcji „downloads” na stronie Greenbrier Games jest link do podkładów stworzonych pod grę i konkretne elementy rozgrywki.
https://www.ambient-mixer.com/s/folklore-the-affliction
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

Soundtrack: idealnie skyrim składanka.
Hit hitów dla mnie to baldurs gate, icewind dale albo dragonage. +3 do klimatu i epickości +1 do criticali :)
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: shod »

https://melodice.org/playlist/folklore- ... tion-2017/
Soundtracki z Wiedźminów, Skyrim, składanki pod sesje RPG, ambient, muzyka Adriana von Zieglera. Pełno tego na youtube.
hachi35
Posty: 181
Rejestracja: 16 sty 2018, 17:29
Lokalizacja: Jaworzno
Been thanked: 5 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: hachi35 »

Hej mam nadzieję że w dobrym temacie:)

Kolega zachęcił mnie żeby kupić tą grę ?, z tego co widzę to można kupić podstawkę za 300 zł i jeden dodatek dostępny ( ala Diuna Fall of the Spire ok 250 zł) i tyle , są chore ceny na allegro ,olx z masą figurek niczym Comon:) i wszystkimi dodatkami (min tym który już nie jest dostępny w sklepach)

Podstawka i 1 dodatek można kupić na tą chwilę czy to wystarczy ? czy planują kolejny ks? i np będzie można uzupełnić kolekcję jak gra podejdzie :)

Dodatek tez nie jest tani rozumiem że daje prawie tyle samo zawartości co podstawka?

pytanie czy warto w to wejść posiadając Tantai Graila ,Hexploreit ? czy to całkiem inna gra?

Czytałem że są fanowskie tłumaczenia tej gry (czy są dostępne na BGG)?

Mam nadzieję ze teraz jest trochę jaśniej:) z góry dziękuję za odpowiedzi:)
Ostatnio zmieniony 11 lut 2022, 15:51 przez hachi35, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: bajbaj »

hachi35 pisze: 11 lut 2022, 15:16 Hej mam nadzieję że w dobrym temacie:)

Kolega zachęcił mnie żeby kupić tą grę ?, z tego co widzę to można kupić podstawkę za 300 zł i jeden dodatek dostępny ( ala Diuna Fall of the Spire ok 250 zł) i tyle , są chore ceny na allegro ,olx z masą figurek niczym Comon:) i wszystkimi dodatkami (min tym który już nie jest dostępny w sklepach)

Podstawka i 1 dodatek można kupić na tą chwilę czy to wystarczy ? czy planują kolejny ks? i np będzie można uzupełnić kolekcję jak gra podejdzie :)

Dodatek tez nie jest tani rozumiem że daje prawie tyle samo zawartości co podstawka?

pytanie czy warto w to wejść posiadając Tantai Graila ,Hexploreit ? czy to całkiem inna gra?

Czytałem że są fanowskie tłumaczenia tej gry (czy są dostępne na BGG)?

Mam nadzieję ze teraz jest trochę jaśniej:) z góry dziękuję za odpowiedzi:)
Pogadaliśmy już trochę przez telefon, wiec tylko kluczowe sprawy:

1. Folklore często jest oceniane jako przeniesienie klasycznego RPG na planszę. Tu chodzi głównie o klimat, przygodę, niezapomniane wydarzenia, poczucie uczestniczenia w czymś niesamowitym. To nie jest gra taktyczna, ale zdecydowanie bardziej planszowe RPG. Spotykasz nadąsanych typów robisz test, aby ich uspokoić. Wchodzisz do knajpy robisz test, żeby nie dostać krzesłem w czerep. Zobaczyłeś coś strasznego, robisz test opanowania etc. Czyli rzucasz kostką, dodajesz do wyniku określone cyfry postaci i porównujesz z wartością wymaganą. Walka to z kolei też częściowo test. Rzucasz dwoma kostkami k100 i k10. Wyrzucasz ileś tam, dodajesz punkty siły woli postaci, punkty za jakieś tam uzbrojenie, za coś innego i porównujesz z obroną złola. Jeśli masz więcej, to znaczy, że trafiłeś. Chcesz wiedzieć jak bardzo, to patrzysz na broń, którą masz w łapie. O... masz np. widły, rzucasz np. k6, do wyniku dodajesz demage postaci i masz liczbę hitów. Ok, jest element taktyczny podczas walki, ale nie oszukujmy się, to festiwal rzucania kostkami i korzystania w odpowiednim momencie z dodatkowych skili. Jeśli tego nie lubisz, to będziesz się męczył. Jeśli nie masz nic przeciwko, to gra może Cię zachwycić.

2. Folklore to podstawka, dwa duże dodatki fabularne (Dark Tales, Fall of the Spire) oraz mnóstwo mniejszych. Pełny spis tego, co ta gra może zawierać masz tu (link do sklepu wydawcy): https://greenbrier-games-inc.myshopify. ... affliction
Przy okazji - to sklep z USA z niezmiernie drogą wysyłką. Gdybyś chciał od nich sprowadzić do PL, to pomnóż razy 2 albo i nawet 2,5.

3. Są dwie edycje Folklore - starsza 1 ed. z ks, pudła zawierają figurki i nowsza retailowa 2 ed. pudła zawierają standees (dotyczy podstawki i Dark Tales). Podczas ks Fall of the Spire można było kupić ten dodatek wraz z tzw. Creature Crate, czyli wielkim pudłem z czterema szufladami, dedykowanym właśnie trzymaniu figurek. Creature Crate w tej akcji na ks było w dwóch wersjach - pełnej (czyli to, co w sklepie wydawcy jest za 199 USD, zawierającej wszystkie figsy) oraz niepełnej (zawierającej tylko figsy i duchy wprowadzone przez Fall of the Spire). Ta druga pojawia się częściej do kupienia w PL na olx. Wymaga jednak dokupienia Miniature box set (figsy do podstawki i Dark Tales) oraz Ghost (miniature pack).

3. Na początek przygody, jeśli nie wiesz, czy gra u Ciebie chwyci, najlepiej kupić samą podstawkę. Jeśli znasz dobrze angielski, to nie będziesz miał problemu. Tekst fabularny w księdze opowieści jest dość złożony, ale bez przesady. Teksty na kartach wydarzeń są na standardowym poziomie. Niezależnie jednak od znajomości angielskiego, warto polecić znakomite, zrobione z serduchem, autorskie tłumaczenie Sir_Yaro (niech mu Matka Natura czym tylko zechce wynagrodzi). Tu jest wątek dotyczący tłumaczenia: viewtopic.php?f=61&t=71121&hilit=folklore.
Ja np. gram całym kontentem anglojęzycznym, ale części fabularne mam wydrukowane i czytam po polsku (jakoś jest to dla mnie bardziej klimatyczne).

4. Jeśli się spodoba i będziesz chciał mieś wszystko, to ... przede wszystkim należy być cierpliwym. Co pewien czas można kupić fajny zestaw w rozsądnej cenie (nie szukaj tylko PL, warto zerkać na odpowiedniki olx w Niemczech, Holandii etc.). Możesz też składać sobie zestaw z tego, co kupisz w różnych miejscach. Ja np. tak zrobiłem i finalnie brakuje mi już tylko z ważnych rzeczy figurki Colossal Dark Oak. Resztę zebrałem, kupując w PL, DE i UK. Wymagało to cierpliwości i sprawdzania portali co pewien czas, ale i kosztowało mnie relatywnie niewiele.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 12 lut 2022, 02:05 przez bajbaj, łącznie zmieniany 6 razy.
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

Moim zdaniem warto. TG u mnie nie siadł, mam hexplore it. Najwięcej gram w Folklore, niesamowity klimat, imersja, różnorodność. Każdy duży dodatek na 100% warto.
Te 3 gry są inne, mają inny cel, jaki chcą realizować, inne mechaniki. Moim zdaniem dobrze uzupełni kolekcje i jestem przekonany, że wyprze pozostałe dwie ze stołu.
Mi folklore kojrzy sie z Baldurs gate - nie umiem powiedziec dokladnie dlaczego:)
To moja gra zeszłego roku.
zachęcam
Grahf
Posty: 162
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Grahf »

Nie wiem czy wiecie, ale w sklepie wydawcy Greenbrier Games zaczęli sprzedawać mniejsze pudła z figurkami, po 50 USD za każdą szufladkę z Creature Crate:

https://greenbrier-games-inc.myshopify. ... ry-01-core

https://greenbrier-games-inc.myshopify. ... dark-tales

https://greenbrier-games-inc.myshopify. ... dark-spire

https://greenbrier-games-inc.myshopify. ... fflictions

Ja chyba się jednak skuszę dzisiaj na pełny Creature Crate (aczkolwiek drogo dosyć :roll: ).

Natomiast co dostępności podstawki i dodatków, to przecież jest sporo egzemplarzy na Ebayu.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 986
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Irr3versible »

Ktoś może dać przypomnienie czego brakuje gdy ma się samo Creature Crate? Jakie figsy są osobno dostępne? Dzięki.
Grahf
Posty: 162
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Grahf »

Jak już masz Creature Crate to już masz wszystko, ewentualnie można jeszcze kupić FL08 - Folklore: Terrain (Miniatures pack).
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: bajbaj »

Irr3versible pisze: 12 lut 2022, 12:57 Ktoś może dać przypomnienie czego brakuje gdy ma się samo Creature Crate? Jakie figsy są osobno dostępne? Dzięki.
Jeśli masz samo Creature Crate to przede wszystkim brakuje ... gry! Kup choćby podstawkę🤪
ODPOWIEDZ