Food Chain Magnate - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: grzeslaw90 »

Efekt jest stały
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: kamilpr »

Wiem ze efekt jest stały. Chodzi mi o to czy jeśli ktoś dostanie tego milestone powiedzmy w rundzie 5 to czy inna osoba może go dostać w rundzie 6?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: grzeslaw90 »

Wszystkie milestoney ogólnie można dostać jedynie egzekwo w jednej rundzie, potem są już niedostępne.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: kamilpr »

Ok myślałem ze ten jest inny bo nie ma w nazwie first.
Agistral
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2019, 10:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Agistral »

Szybkie pytanie-

Jeżeli braknie pieniędzy na wypłaty rozumiem, że trzeba usunąć pracowników z teamu gracza ?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: vinnichi »

W podstawce tak, w dodatku można opłacać jedzeniem i napojami przy odpowiednim kamieniu milowym.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Gosterq »

Chudej pisze: 29 paź 2021, 13:10 [Teoretycznie jeśli to są ci, których można awansować wyżej, to możesz ich zwracać do puli po awansie jakby zabrakło, ale będziesz musiał tego pilnować.
To nie jest tak, że awansowanego pracownika TRZEBA zwracać do puli?
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: shaggy92 »

Gosterq pisze: 29 paź 2021, 14:37
Chudej pisze: 29 paź 2021, 13:10 [Teoretycznie jeśli to są ci, których można awansować wyżej, to możesz ich zwracać do puli po awansie jakby zabrakło, ale będziesz musiał tego pilnować.
To nie jest tak, że awansowanego pracownika TRZEBA zwracać do puli?
Jest tak :)
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Kampania lotnicza - wątpliwość co do zasad

Post autor: magnetfix »

Witajcie
Mam pytania o kilka zasad Food Chain Magnat:

1) w jaki sposób stawiamy kafelek kampanii lotniczej? Czy może zakrywać drogę lub rysunek napoju? Czy też można wyłącznie stawiać go przy pustych krawędziach mapy?

2) czy osiągnięcie "pierwszy billboard" powoduje że dany gracz może inicjować niekończące się kampanie reklamowe każdego rodzaju? Jeśli obaj gracze zdobędą to osiągnięcie w 1 turze to czy oznacza to że do końca gry ich kampanie będą trwały w nieskończoność? Czy to ma sens?
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Kampania lotnicza - wątpliwość co do zasad

Post autor: Xenir »

magnetfix pisze: 31 paź 2021, 10:31 Witajcie
Mam pytania o kilka zasad Food Chain Magnat:

1) w jaki sposób stawiamy kafelek kampanii lotniczej? Czy może zakrywać drogę lub rysunek napoju? Czy też można wyłącznie stawiać go przy pustych krawędziach mapy?

2) czy osiągnięcie "pierwszy billboard" powoduje że dany gracz może inicjować niekończące się kampanie reklamowe każdego rodzaju? Jeśli obaj gracze zdobędą to osiągnięcie w 1 turze to czy oznacza to że do końca gry ich kampanie będą trwały w nieskończoność? Czy to ma sens?
1. Kampanie lotnicze stawia się zawsze obok krawędzi mapy, nigdy na samych kafelkach mapy. Dlatego nigdy nie zachodzi sytuacja że coś będzie szansa przykrycia czegokolwiek

2. Nawet nie może, ale musi. Wszystkie do końca gry (włącznie z tą która dała ten milestone). Tak, obaj gracze będą musieli skorzystać z tego efektu. Czy ma to sens? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi - jak wszystko w tej grze jest to zależne od sytuacji, mapy, rozłożenia startowych restauracji, itd.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Kształtowanie ceny

Post autor: magnetfix »

Jeszcze jedno pytanie odnośnie zasad:

Czy karta kierownik ds cen obniża moja cenę sprzedaży tylko przy kalkulacji, która restauracja dostarczy produkty do danego domu, czy jest stosowana także przy rozliczeniu kosztów dostawy?

Przykładowo dla poniższej sytuacji
Dostawa do domu odległość + koszt to 10$ + 1$ za odległość i -2$ za kierowników to razem daje 9$.

Czy jak moja restauracja z tą cena wygra rywalizacje to otrzymuje 16$ (2x8$)? Pomijam koszt odległości ale kierownicy dalej obniżają cenę? Będę wdzięczny za pomoc.


Obrazek
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Kształtowanie ceny

Post autor: Bruno »

magnetfix pisze: 31 paź 2021, 13:43 Czy karta kierownik ds cen obniża moja cenę sprzedaży tylko przy kalkulacji, która restauracja dostarczy produkty do danego domu, czy jest stosowana także przy rozliczeniu kosztów dostawy?
Tak, sprzedajesz też taniej. I jeśli dodatkowo zrobiłeś to jako pierwszy w grze, to bierzesz (też obowiązkowo) odpowiedni kamień milowy, który na stałe obniża Twoje ceny (przy kalkulacji i podczas sprzedaży).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Xenir »

Dla ścisłości - dystans NIGDY nie wpływa na cenę za którą się sprzedaje produkty. Służy on jedynie do liczenia chęci odwiedzenia danej restauracji przez danego klienta. Dystans to nie "koszt dostawy" (więc nie jest wyrażany w jednostce monetarnej), tylko dystans "jak daleko są skłonni pojechać z domu, by zjeść w mojej restauracji". Wg mnie tak jest prościej zrozumieć, bo nie prowadzimy restauracji z dowozem, a restauracje stacjonarne, więc klient się musi sam pofatygować (gdyby tak było, to potrzebni byli osobni pracownicy do dostawy zamówień do domów, nie?).

W powyższym przykładzie:
Cena bazowa: 10 - 2 = 8
Dystans: 1
Razem: 9
Jeśli to najniższa wartość "atrakcyjności" restauracji dla właśnie rozpatrywanego domu, to ta restauracja sprzeda dobra po $8 za szt. (bo taka jest cena) + ewentualne bonusy. Dystans już nie ma znaczenia. W tym przypadku dostanie $16 za sprzedaż 2 burgerów
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Kampania lotnicza - wątpliwość co do zasad 2

Post autor: magnetfix »

Jeszcze jedna wątpliwość co do kampanii lotniczej. W instrukcji na stronie 10 pisze:

"Dostępne kafelki samolotów mają rozmiar 1, 3 lub 5 pól..."

Tymczasem według mnie to odpowiednio 2, 3 i 5 pól. Czy to nie jest błąd w instrukcji?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Kampania lotnicza - wątpliwość co do zasad 2

Post autor: Bruno »

Spoiler:
Tak, to błąd, ale zanim ktoś tradycyjnie rzuci się na Portal, to uprzedzam - taki sam błąd jest w instrukcji angielskiej :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Kampania lotnicza - wątpliwość co do zasad 2

Post autor: Domeru »

Bruno pisze: 13 lis 2021, 22:45 Tak, to błąd, ale zanim ktoś tradycyjnie rzuci się na Portal, to uprzedzam - taki sam błąd jest w instrukcji angielskiej :wink:
A skąd informacja, że to błąd?
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Kampania lotnicza - wątpliwość co do zasad 2

Post autor: Void »

Domeru pisze: 13 lis 2021, 23:54
Bruno pisze: 13 lis 2021, 22:45 Tak, to błąd, ale zanim ktoś tradycyjnie rzuci się na Portal, to uprzedzam - taki sam błąd jest w instrukcji angielskiej :wink:
A skąd informacja, że to błąd?
Przeglądając informacje na bgg wychodzi na to że nie jest to błąd, prawidłowo jest 1 pole a nie 2. Nawet twórca to potwierdził. Po prostu kafelek samolotu 2x1 trzeba odwrócić o 90 stopni względem planszy i będzie 1 :wink: https://boardgamegeek.com/thread/1452161/airplane-sizes
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: magnetfix »

Bardzo dziękuję Wam za wyjaśnienie tej sytuacji. Teraz to ma sens.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Kampania lotnicza - wątpliwość co do zasad 2

Post autor: Bruno »

Domeru pisze: 13 lis 2021, 23:54
Bruno pisze: 13 lis 2021, 22:45 Tak, to błąd, ale zanim ktoś tradycyjnie rzuci się na Portal, to uprzedzam - taki sam błąd jest w instrukcji angielskiej :wink:
A skąd informacja, że to błąd?
Void pisze: 14 lis 2021, 11:19 Przeglądając informacje na bgg wychodzi na to że nie jest to błąd, prawidłowo jest 1 pole a nie 2. Nawet twórca to potwierdził. Po prostu kafelek samolotu 2x1 trzeba odwrócić o 90 stopni względem planszy i będzie 1 https://boardgamegeek.com/thread/1452161/airplane-sizes
Zatem nie błąd instrukcji, a projektu żetonu najmniejszej reklamy lotniczej.
Konieczność obrócenia go o 90 stopni jest cholernie nieintuicyjna... (pozostałe dwa rodzaje żetonów umieszcza się dłuższym bokiem przy planszy; identyczna jest też orientacja zamieszczonej na nich grafiki).
No nic, będzie trzeba ten wyjątek po prostu wykuć na blachę :roll:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: kokosowy14 »

Cześć,

Mam pytanie odnośnie pensji. Czy płacę pensje pracowników których dopiero zatrudniłem i są on the beach? Z tego co ja rozumiem płacę za wszystkich posiadanych pracowników niezależnie czy ich zagrałem czy nie i kiedy ich pozyskałem.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Bruno »

kokosowy14 pisze: 21 mar 2022, 14:52Z tego co ja rozumiem płacę za wszystkich posiadanych pracowników niezależnie czy ich zagrałem czy nie i kiedy ich pozyskałem.
Zgadza się, opłacasz wszystkich.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Taungar »

Może glupie pytanie ale nie bardzo wiem gdzie wędrują pieniądze za wypłaty pracowników do banku czy są odkladane na bok?
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Void »

Taungar pisze: 22 wrz 2022, 20:42 Może glupie pytanie ale nie bardzo wiem gdzie wędrują pieniądze za wypłaty pracowników do banku czy są odkladane na bok?
Do banku.
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: cichywiatr »

Mam wątpliwość dotyczącą działania gry lub błędnej interpretacji zasad.

Po 4 grach gracze coraz bardziej idą w strategie:
-> zebranie jak najwięcej towaru;
-> zakupienie jak najwięcej kart obniżki ceny;
-> sprzedanie wszystkich swoich towarów i obsłużenie 90% rynku przez jednego gracza;

Głównie mam zarzut do kart obniżki cen. Gracze prześcigają się z kupnem kart zniżek. Kolekcjonują np. dwie zniżki -3$, dwie zniżki -2$, ewentualnie dodatkowy kamień milowy -1$ i sprzedają pojedynczy towar za 1-3$. Taki gracz wygrywa dosłownie wszystko na mapie. Dodatkowo zarabia na kamieniach milowych za sprzedaż danego produktu (5$ za pizze/burger/napój) oraz z dyrektora finansowego + 50% dochodu.

Cenę liczymy: PROUKT * (10$ - obniżki) + dystans

Czy gramy w to źle ?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Food Chain Magnate - pytania

Post autor: Pynio »

Cena według mnie liczona dobrze. Nie mylę się chyba, żeby obliczyć kto sprzeda do danego domu, to wystarczy obliczyć cenę jednego produktu, ponieważ wszystkie najlepsze burgery i cole w mieście nie wpływają na cenę końcową towaru dla danego domu. Dodatkowo dyr finnansowy liczony jest jako bonus końcowy, zatem 50% ceny jest podliczane do finalnej sprzedaży. Kamień milowy zdobywamy w jednej turze, jesli ktoś w danej turze go otrzymał, nikt inne w turach kolejnych go nie uzyska. Pricing manager i discount manager - może pracować ich wielu u jednego gracza. Za kazdego discont managera należy zapłacić 5 dolców wynagrodzenia, jak pracuje...

Tak ja pamiętam zasady - jak tak gracie, to chyba wszystko jest w porządku. Pamiętamy jeszcze, że sprzedaż prowadzimy w kolejności cyferek na domkach, to samo kampanie reklamowe...
ODPOWIEDZ