Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Kwartalna aktualizacja poprzedniego posta: Uznałem, że nie będę dokładnie numerować pozycji, wypiszę je alfabetycznie, ale podzielę je na 3 kategorie. Wszystkie te gry to moje pozycje o bggowej ocenie 9+. S+ Tier to gry, w które raczej będę grać już zawsze i nie wierzę, że kiedykolwiek mi się znudzą. Mam w nie wiele rozgrywek i nadal odkrywam nowe strategie. S Tier to gry, które z pewnych powodów nie są w S+, np. mają elementy których nie lubię (jak ograniczanie akcji kartami w Brassie, zbyt duża konfliktowość w FCM, za mała interakcja w Uczcie dla Odyna), co nie zmienia tego, że są to prześwietne tytuły. A Tier to gry które są bardzo fajne ale leżą jednak poza moim ulubionym gatunkiem, czyli ciężkim euro. Gry z A Tier to moje ulubione lekkie gry, jednak wierzę, że przy wystarczająco wielu rozgrywkach znudziłyby mi się.

Bardziej obszernego opisu do każdej z pozycji nie napiszę, zostawię to sobie na kolejną aktualizację lub na koniec roku.

S+ Tier
On Mars
Projekt Gaja


S Tier
Brass: Birmingham
Food Chain Magnate
Kanban EV
Uczta dla Odyna


A Tier
Kaskadia
Zamki Burgundii
7 Cudów Świata


Wrzucam dla siebie jeszcze fotkę regału i gier z topki, po jakimś czasie lubię wrócić do starszych postów i zobaczyć co wtedy stało na półce :)

Topka z okładkami:
Spoiler:
Zdjęcie kolekcji:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2022, 09:27 przez Abizaas, łącznie zmieniany 1 raz.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Moja najnowsza topka (TOP100) w połowie 2022 roku. Pół roku po poprzedniej topce. Do momentu utworzenia tej topki zagrałem w 534 gry.

1 Gaia Project
2 Cosmic Encounter
3 Tigris & Euphrates
4 Gloomhaven: Jaws of the Lion
5 7 Wonders Duel
6 Food Chain Magnate
7 Underwater Cities
8 The Castles of Burgundy
9 Ark Nova
10 The Quest for El Dorado



Kilka zdań o grach z TOP10:
Spoiler:
11 The Godfather: Corleone's Empire
12 Dominant Species
13 Star Wars: Rebellion
14 Clash of Cultures: Monumental Edition
15 Ra
16 Libertalia
17 Inis
18 Railroad Ink: Deep Blue Edition
19 Hive
20 Pax Pamir: Second Edition


21 Clank! In! Space!: A Deck-Building Adventure
22 For Sale
23 Praga Caput Regni
24 Pulsar 2849
25 Destinies
26 Imperial 2030
27 Survive: Escape from Atlantis!
28 Modern Art
29 Deception: Murder in Hong Kong
30 A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)


Miejsca 31-100:
Spoiler:
ignacy.ni
Posty: 36
Rejestracja: 09 maja 2020, 16:42
Has thanked: 59 times
Been thanked: 72 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: ignacy.ni »

1. Dune: Imperium
2. Ankh: Gods of Egypt
3. Lost Ruins of Arnak
4. Endeavor: Age of Sail
5. The Godfather: Corleone's Empire
6. Clash of Cultures: Monumental Edition
7. Blood Rage
8. Brass: Birmingham
9. Tyrants of the Underdark
10. Star Wars: Rebellion


11-50
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 05 lip 2022, 08:47 przez ignacy.ni, łącznie zmieniany 2 razy.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: tomg »

PytonZCatanu pisze: 22 cze 2022, 17:16
47 Air, Land, & Sea

69 Air, Land, & Sea
Rozumiem że w Air, Land & Sea grałeś dwa razy ?
;-)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

tomg pisze: 22 cze 2022, 22:05
PytonZCatanu pisze: 22 cze 2022, 17:16
47 Air, Land, & Sea

69 Air, Land, & Sea
Rozumiem że w Air, Land & Sea grałeś dwa razy ?
;-)
Poprawka 🙂


69 Air, Land, & Sea

100. Maracaibo
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: XLR8 »

Update:
SS Tier:
-Projekt Gaja
-Twilight Imperium 4+dodatek
-TTA+dodatek
-Brass Birmingham

S Tier:
-GWT+dodatek
-Rebelia+dodatek
-Pax Pamir 2
-Yokohama
-Podwodne Miasta+dodatek
-Concordia+dodatki

A Tier (poza top 10):
-Trajan
-Root+dodatki
-Barrage+dodatek
-Mombasa
-Maracaibo
-Hansa
-Eclipse
-Spirit Island
-Arnak+dodatek
+Diuna+dodatek
+Ganges
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

XLR8 pisze: 23 cze 2022, 09:21 Update:
SS Tier:
-Projekt Gaja
(...)
-Brass Birmingham

S Tier:
-GWT+dodatek
(...)
Czyli w końcu najlepsze euro (Projekt Gaja) zdetronizowało "GWT and Brass are best eurogames" :D

Szczerze to wszystkie trzy pozycje uważam za prześwietne, z pewnością najlepsze bądź jedne z najlepszych euro w jakie grałem. Kiedyś, gdy przeczytałem opis o Gwt i Brassie na bgg, to pomyślałem sobie - no tak, w sumie ma rację, ale co z Projekt Gaja? Jak widać, wystarczyło poczekać na korektę :) .

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 25 cze 2022, 20:12
XLR8 pisze: 23 cze 2022, 09:21 Update:
SS Tier:
-Projekt Gaja
(...)
-Brass Birmingham

S Tier:
-GWT+dodatek
(...)
Czyli w końcu najlepsze euro (Projekt Gaja) zdetronizowało "GWT and Brass are best eurogames" :D

Szczerze to wszystkie trzy pozycje uważam za prześwietne, z pewnością najlepsze bądź jedne z najlepszych euro w jakie grałem. Kiedyś, gdy przeczytałem opis o Gwt i Brassie na bgg, to pomyślałem sobie - no tak, w sumie ma rację, ale co z Projekt Gaja? Jak widać, wystarczyło poczekać na korektę :) .
Problem jest taki, że w GWT niestety zaczęły coraz bardziej doskwierać problemy designu, ale to dopiero po skończeniu zeszytu z punktacja. Natomiast problemy PG czyli brak balansu został przeze mnie zepchnięty na boczny tor, bo sama mechanika jest zbyt dobra żeby się tym przejmować. Brass zawsze jest i będzie topem. :)
Liczę, że nowe edycje GWT poprawią te kilka problemów.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: warlock »

czas na małą aktualizację:

#1: The Lord of the Rings: The Card Game (596 partii, żadna gra mnie tak nie wkręciła, kocham bezgranicznie)
#2: KeyForge (302 partie, uwielbiam odkrywać nowe talie i to, że w zabieganym życiu nie muszę poświęcać czasu na ich tworzenie. Mechanicznie ta gra to karciankowy majstersztyk pełen naprawdę ciężkich decyzji. Wybór jednego z trzech domów do aktywacji zamiast opłacania kosztu kart to najfajniejszy mechanicznie twist, z jakim spotkałem się od dawna - działa to po prostu pięknie). I generalnie samo to, że karty nie mają kosztu zagrania i nie trzeba balansować ich siły w oparciu o jakąś walutę gry jest wspaniałym powiewem świeżości w gatunku.
#3: Dominion (173 partie, tak wysokie miejsce wynika z tego, że Dominion to w mojej ekipie po prostu gwarancja udanego wieczoru, nigdy się na nim nie zawiodłem. Szczyt topki to zasługa genialnych dodatków pokroju Dark Ages, Empires, Menagerie, Renaissance czy Hinterlands).
#4: War of the Ring: Second Edition (22 partie, najlepsza epicka konfrontacyjna gra w jaką grałem).
#5: Twilight Struggle (15 partii, kocham za genialny klimat i dreszczyk emocji związany ze sposobem odpalania punktacji regionów z kart)
#6: Labyrinth: The War on Terror, 2001 – ? (18 partii, po dodaniu dodatku The Awakening zakochałem się w tej grze jeszcze bardziej, w tej chwili jest absolutnie na równi z Zimną Wojną).
#7: Dominant Species (10 partii, najlepszy worker placement na świecie ;). Wredna, kosmicznie interakcyjna gra z mnóstwem zmiennych).
#8: Pax Renaissance: 2nd Edition (łącznie 23 partie w obie edycje, chyba powinien być jeszcze wyżej na liście, ale nie wjeżdża na stół aż tak często, jakbym chciał. Fenomenalna gra, wyśmienita wielopłaszczyznowa łamigłówka).
#9: Innovation (Deluxe) (17 partii, najlepszy czysty tableau builder w jaki grałem - po dorzuceniu dodatków Figures in the Sand i Echoes of the Past staje się nieskończenie regrywalną, zawsze inną i zawsze kosmicznie angażującą karcianką. Chaos, interakcja, ryzyko - CUDO.).
#10: Agricola (32 partie - a tu już przedstawiciel klasycznych eurosków, chyba najbardziej żywotne euro na mojej półce. Uwielbiam za różnorodność kart i strategiczną mózgożerność. Po dorzuceniu Torfowiska i Talii graczy czacha dymi od różnych opcji)

Zawsze boli mnie, że nie mogę tu zmieścić wszystkich gier jakie kocham :D. Zabrakło genialnych i wiecznie walczących o miejsce w topce:
- Brass/Age of Industry
- Food Chain Magnate
- Gra o Tron: Gra Karciana (II edycja)
- Gra o Tron: Gra Planszowa (II edycja)
- Seria GIPF
- 1830/1882/1846
- Spirit Island
- Space Hulk: Anioł Śmierci (z dodatkami)
- Race for the Galaxy
- Hands in the Sea
- Ra
- Cywilizacja: Poprzez Wieki
- Empires: Age of Discovery
...itd...
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Kolejna aktualizacja, tym razem nie kwartalna bo minęło trochę więcej czasu. Kolejna wleci pewnie na koniec roku. Tym razem uwzględniam gry planszowe w które nawet nie gram na planszy - np. w Cywilizację gramy wyłącznie korespondencyjnie - przynajmniej w najbliższym czasie nie widzę, by miało się to zmienić. Nadal nie loguję rozgrywek online do Bgstats, wyjątkiem jest Projekt Gaja. Ostatnimi czasy przyznam, że zacząłem bardziej akceptować losowość w grach, o ile pozostałe warunki zostają spełnione - czyli bardzo wysoka regrywalność oraz dość wysoka interakcja. Ameri nadal mi nie siedzą, lubię jedynie WoPa i ewentualnie Twilight Imperium. Wyjątkiem w liście są Ark Nova i Wiedźmia Skała - moje ulubione luźne, łatwe i przyjemne gry. Voidfall nie miał jeszcze premiery, ale grałem na TTS i gra jest moim zdaniem świetna. Trzeba jednak przyznać, że jest to pozycja która ma największe szanse na wylecenie z topki, ze względu na niską liczbę partii. Zobaczymy jak to się pozmienia do końca roku. Z topki wyleciał też Brass, po rozegraniu wielu partii zaczął mi się nudzić. Barrage nadal zbyt irytuje mnie swoim systemem kontraktów i nie widzę po co miałbym w niego grać, skoro mam tak wiele innych gier które z nim konkurują o mój czas. Agricoli nadal nie lubię za karty a Zimnej Wojny za zbyt wysoką losowość. Kanbana nie wyciągamy na stół bo wolimy On Marsa - a gry jednak mają z sobą wiele cech wspólnych, jeżeli chodzi o odczucia z gry.

Poprzedni post znajduje się na tej samej stronie, ale wrzucam sobie link: #1: Projekt Gaja
#2: On Mars
#3: Cywilizacja: Poprzez Wieki (online)
#4: Voidfall
#5: Wojna o Pierścień
#6: Food Chain Magnate
Ostatnio zmieniony 04 gru 2022, 22:04 przez Abizaas, łącznie zmieniany 1 raz.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 209 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Darkstorm »

Od ostatniej topki minęły chyba ze 3 lata, więc czas na aktualizację:

1. Star Trek Ascendancy - Nowość na liście, niespodziewane odkrycie dla mnie tego roku. Pierwsza gra, którą odważyłem się kupić po angielsku :wink:

2. MageKnight - Spadek z 1 ale taki symboliczny. Jakbym miał czitować to w sumie byłoby razem z STA na 1 :wink:

3. Terraformacja Marsa - Spadek z 2. Stare dobre kapcie. Jest to druga gra jaką sobie kupiłem po poznaniu planszówkowego świata i niezmiennie pozostaje jedną z ulubionych.

4. Clash of Cultures - Nowość na liście. Wreszcie dorwałem swoją grę cywilizacyjną. Szkoda tylko, że nie ma tam rozwoju poprzez epoki. Jest niby jeszcze TTA (też lubię) ale tam nie ma łażenia po planszy.

5. Wojna o Pierścień - Kolejna nowość. Jakbym miał czas i okazję by częściej w to grać pewnie byłoby wyżej.

5. Zombicide (BP+GH) - Spadek z 4 - Nie ma to jak sobie poturlać kostkami przy piwie i pomordować chordy zombiaków. Mogę też ją zaproponować świeżakom co jest niewątpliwym atutem i powoduje, że częściej ląduje na stole.

6. Zerywia - Kolejna nowość - Udaję, że instrukcji do tej gry nigdy nie było.Tak naprawdę jest lepiej. Inaczej gra wyleciałaby z topki :wink: Mroczne klimaty Słowiańskie - uwielbiam.

7. Robinson - Nowość - Mój drugi Trzewik. Dosyć późno się za to wziąłem no ale zaległość nadrobiona i nie żałuję

8. Nemesis - Spadek z 6.

9. Brass - Spadek z 3. Niestety ostatnio mało ostatnio w to grałem i stąd pewnie spadek.

10. Arnak - Nowość. Alternatywa na rozgrywkę w środku tygodnia, gdy nie ma zbyt wiele czasu wieczorem.

Honorowe wzmianki:
Stronghold Undead - Mój pierwszy Trzewik, na którego się odważyłem :wink: Jakbym miał grać tylko nekrem, byłoby w topce a tak jest tuż za :wink:

Hero Realms - uwielbiam, ale o topki chciałem wrzucić nieco większe tytuły.
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: evrard »

Po blisko trzech latach czas odświeżyć topkę. Nadal niewiele zmian. Mimo ogrania sporej liczby gier przez ten czas w sumie niewiele się zmieniło. W tym roku zdecydowałem się na małe oszustwo i wrzucam 13 gier. Po prostu nie jestem w stanie wybrać, którą z gier lubię bardziej, na ogół to kwestia dnia. W nawiasie ocena z BGG.

#1:
Nations + Dynasties (10)

#2:
Ultimate Railroads (10)

#3:
Neuroshima Hex! (9.5)

#4:
Robinson Crusoe (9.5)

#5-7:
A Study in Emerald (1 edycja) (9)
Sid Meier`s Civilization + oba dodatki (9)
Gra o Tron: Gra Planszowa (9)

#8-13:
Star Wars: Imperial Assault (9)
Scythe (9)
Eclipse: Drugi Świt Galaktyki (9)
I, Spy (9)
Evolution: Climate (9)
Wielka Pętla (9)

Top 2019:
Spoiler:
Top 2018:
Spoiler:
Top 2015:
Spoiler:
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 859 times
Been thanked: 631 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: bajbaj »

Do tego wątku przez ponad 3 lata mojej obecności na forum podchodziłem niczym pies do jeża. Ciekawił mnie, z chęcią patrzyłem, co się tu dzieje, ale jakoś nie chciałem się zbliżać i pisać o sobie. Wynikało to trochę z braku przekonania, czy potrafię wskazać moje ulubione 10 gier, a trochę ze świadomości, że przecież to wszystko może się w niedługim czasie zmienić... W końcu drugiego przestałem się obawiać (a niech się zmienia!), a pierwsze się wykrystalizowało.

Moje granie w planszówki to ostatnie 7-8 lat. W pierwszej połowie czwartej dekady życia kolega pokazał mi Wsiąść do pociągu i ... się zaczęło. Zaczęło się od eurosucharów, a potem dochodziło coraz więcej różności i dziś lubię grać praktycznie we wszystko poza totalnymi abstraktami i pasjansami. Preferuję jednak gry z istotną interakcją (o ile ma to być gra rywalizacyjna) albo sprytne, tematyczne i wesołe gry przeciwko grze (wszelkie koopy ameri) oraz gry narracyjne. Do tego nie mam nic przeciwko losowości w grach, nawet w ciężkim euro. Gram głównie dla zabawy i wspomnień. Dlatego też w top10 mam niezły miszmasz. Oto on:

1. Too Many Bones - w zasadzie uwielbiam TMB za wszystko. Za chorą jakość komponentów (neopren i plastik), za cudne postacie, z których każda jest zupełnie inna, za rzucanie garścią kości, z których wiele jest unikatowych, a każda strona może robić coś innego, za takie dobieranie kości do rzutu, aby niezależnie od tego, co na nich wyjdzie, móc coś wesołego zmajstrować. Wreszcie za zabawne spotkania ze złolami. Na koncie mam najpewniej ponad 70 partii i nie mam dość. Do gry mam wszystko, co wyszło. W znacznej mierze dzięki Curiosity i jego przedinflacyjnym i przedcovidowym zbiórkom na zakupy bezpośrednio u wydawcy (Chip Theory Games)

2. Folklore the Affliction - gra, która ma nieco upierdliwy setup, sporo jest bookkeepingu oraz pilnowania, czy wszystko wziąłem pod uwagę, ale, ale, ale ... oferuje przezabawne historie, trochę śmieszne, trochę straszne, znakomite zadania poboczne, wydarzenia na drodze, poza nią, w mieście, gdziekolwiek, testy w stylu starych rpg i niesamowite postacie, które są świetnie napisane, każda "z jajem" i tworzą bardzo niepoprawną ekipę ratującą świat przez mrokiem. Kupiłem do tej gry wszystko, co było możliwe i nie żałuję, choć kończę dopiero pierwszą księgę opowieści.

3. Burncycle - druga w zestawieniu gra Chip Theory Games. Wspierałem ją na ks nieco z obowiązku. No... może nie obowiązku, ale poprzez oddanie do wydawcy i zaufanie, że gra będzie ciekawa. Intrygowała mnie główna linia narracyjna - jesteśmy robotami, które przywróciły ludzkość na Ziemi i znów przez to cierpią. Naszym celem jest włamywanie się do ludzkich korpo i realizowanie tam różnych misji. Pierwszy kontakt z instrukcją tylko mnie zniechęcił, gameplaye totalnie nudziły. Myślałem, że sprzedam bez otwierania. Dałem grze szansę i uwiodła mnie już w pierwszej partii. Jakie to wszystko jest tematyczne, jak świetnie przemyślane jest to skradanie się, uciekanie przed strażnikami (w zasadzie to zarządzanie ich ruchem), równoczesne włamywanie się fizyczne do pomieszczeń i do sieci. Wreszcie jest tu sporo przyjemnej losowości i zmienności, która sprawia, że można wielokrotnie ogrywać ten sam scenariusz.

4. Tales of the Arabian Nights
- tak, wiem, można spytać, czy to jest w ogóle gra... No niby jest, bo mamy "jakiś" wpływ na to, co się dzieje. Takie rozważania są dla mnie jednak nieważne. Po prostu uwielbiam dzikie losowe historie w tej czysto narracyjnej, klasycznej grze, które się wydarzają podczas gry w ToTAN. Gram zdecydowanie za rzadko, a mógłbym być w tym świecie co drugi dzień.

5. Gallerist - Lacerdę dopiero poznaję, ale bardzo lubię to dość ciężkie, a przede wszystkim bardzo tematyczne euro. Grając w G. zawsze mam poczucie, że mechanika bardzo dobrze odzwierciedla, to co robię jako szef galerii sztuki i że mechaniki zostały wymyślone pod temat. Bardzo cenię też dominującą w tej grze pozytywną interakcję, czyli kombinowanie jak wozić się na plecach rywali. Mógłbym grać kilka partii z rzędu.

6. Brass L. (ciut niżej byłby Brass B.) - klasyk interakcji, w którego grałem już chyba kilkadziesiąt razy (jeśliby zliczyć partie w L. i B.). Wolę L., bo jest ciaśniejszy, bardziej wredny i mniej sandboxowy niż B. Zagram zawsze.

7. Pax Porfiriana - mój ulubiony pax. Jeden z najprostszych. Uwielbiam częściowo za prostotę, ale nie tylko. Tematyka gry mnie urzekła (próba przewrotu władzy w Meksyku na przełomie XIX i XX w.), ale przede wszystkim powiązanie tematyki z mechanikami oraz interakcja między graczami. Wszyscy patrzymy się w centralnie ułożony rynek kart wciąż zastanawiając się, co może mi pomóc, co zaszkodzić, co może skończyć grę, a co zrobić niezły twist. W tej grze może się wydarzyć bardzo wiele. Można zabijać sprzymierzeńców rywali, nacjonalizować wszystkie firmy w regionie, prosić US o interwencję, nasyłać bojówki na firmy rywali, wzniecać rebelie w ich kopalniach lub plantacjach, wreszcie walczyć o władzę w Meksyku.

8. Mombasa - moja ulubiona gra Pfistera. Gra, w którą prawie zawsze przegrywam, ponieważ nie potrafię odpowiednio wcześnie obrać sensownej strategii. Odpowiada mi tematyka, którą bardzo czuć w grze (nie jest przyjemna, ale znakomicie oddana), znakomite mechaniki, w tym ta - może mało klimatyczna - ale bolesna, czyli zarządzanie ręką.

9. Legacy of Dragonholt - dla mnie gra fenomen. Najlepsza historia, którą przeżyłem w grach (wliczając gry wideo). Nie dlatego, że była najlepiej napisana, nie dlatego, że była bardzo unikalna, nie dlatego ... Ale dlatego, ponieważ cały czas miałem poczucie, że tam jestem, że moje decyzje mają znaczenie, że świat wokół mnie żyje, że ciągle coś się wydarza bez mojego udziału, co przegapiam, że moje czyny mają znaczenie... Obecnie przechodzę grę po raz drugi, już nie krasnoludem-mrukiem, ale elfim dziewczęciem o otwartej seksualności. Zupełnie inne wrażenia z gry!

10. Pax Viking - pax, ale nie Eklunda. Gra świetnie wydana, ale mająca i swoje bolączki (wciąż trzeba lampić się na planszę i rozczytywać nie za duży druk w różnych miejscach). Niemniej, jest to znakomity area control (a w zasadzie port control), w którym kombinujemy od początku jak spełnić jeden z czterech wylosowanych warunków zwycięstwa i sprawić, aby żadnego z nich nie spełnili konkurenci. Ostatnio w trzy osoby schodzimy już poniżej 1:20 na partie!

Dalej jest również bardzo zróżnicowanie...

Miejsca 11-20 w przypadkowej kolejności (GWT, Vinhos, Maracaibo, Uczta dla Odyna, Inis, Wielka Pętla, Eclipse, Hostage Negotiator, Marco Polo I, Time of Crisis).

Miejsca 21-30 w przypadkowej kolejności (Gugong, A Touch of Evil, Wsiąść do pociągu, Race for the Galaxy, Neanderthal, Pax Emancipation, Hansa Teutonica, Troyes, Robinson Crusoe, Iron Helm).

Tyle starczy :D
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: arturmarek »

Ostatnio zrobiłem rewizję swoich ocen na BGG zmieniając trochę "metodologię". Zawsze oceniałem z grubsza zgodnie z opisem na BGG, czyli jak chętnie zagram, ale scałkowane po historii. Nie tylko jak w tym momencie chętnie zagram, ale jak chętnie chciałem w to grać przez jak długi okres. Dodatkowo trochę kalibrowałem do tego czy mam z kim grać. Jeśli wszyscy hejtują i nie mam z kim grać, to trochę obniżałem.

Jednak teraz podszedłem do tego trochę inaczej i oceniam gry "w swojej kategorii". Niekoniecznie w obiektywnej kategorii, tylko jaką pełni funkcję w mojej kolekcji i jak się z niej wywiązuje. Ciągle robię to uśredniając historycznie (aczkolwiek niedawne uczucia mają na pewno większą wagę od bardzo odległych). I tak oceniłem 13 podstawek na 10/10. Te gry spełniają lub spełniały u mnie swoją rolę perfekcyjnie. Kolejność przypadkowa:
Kartografowie: liczę tutaj razem z Herosami. Mam zalogowanych ponad 100 rozgrywek. Zawsze bierzemy z żoną na wakacje do szybkiego zagrania wieczorek do winka. W domu też wyciągamy jako szybki fillerek.
Na Skrzydłach: również 100 zalogowanych rozgrywek. Znakomity fillerek na 45min. Po prostu bardzo przyjemna gra, bez większego móżdżenia.
Azul: uwielbiam Azula 2-osobowo, świetny abstrakt. Dodatkowo, można zagrać w więcej osób i wprowadzić nowe osoby.
Patchwork: w sumie spełnia głównie tę samą funkcję w kolekcji co Azul, jako 2-osobowy abstrakt. Z tym, że Patchwork, to tak na prawdę ekonomiczne euro z dwoma zasobami. Uważam, że ta gra ma najlepszy stosunek złożoności zasad do złożoności rozgrywki wśród wszystkich gier jakie poznałem.
Terraformacja Marsa: żona uwielbia. Dla mnie to bardzo przyjemne pykadełko na 90min. Proste zasady, ciekawe efekty kart.
Cywilizacja: poprzez wieki: moja ulubiona gra 2-osobowa. Jeśli miałbym wybrać jedną grę, w którą będę grał do końca życia i w żadną inną, to wybieram Cywilizację PW.
Spirit Island: mając SI nie potrzebuję innych niefabularnych gier kooperacyjnych. Serio, po ograniu SI, jeśli gdzieś widzę nową grę kooperacyjną, nie jestem zainteresowny. Po co ja mam w to grać mając Spirit Island?
Tajniacy: grałem chyba z największą liczbą różnych ludzi. Prawie zawsze super zabawa. Dodatkowo, można pograć "bardziej gamersko".
Zwierzak na zwierzaku: gra w którą moja 3-letnia córka gra zgodnie z zasadami. Fun ma ona, fun mam ja, fun ma dziadek, każdy w to może zagrać i dobrze się bawi.
Uczta dla Odyna: Trochę naciągane, bo grałem "tylko" 16 razy. Jednak bardzo cenię mechanicznie. Uwielbiam to wplecenie elementu przestrzennego do ciężkiej gry euro.
Detektyw: najlepsze przeżycie planszówkowe ever. Minus jest taki, że teraz się tylko wku$%^&m na Trzewiczka, że nie robi już "dobrych Detektywów", tylko jakieś popierdółki dla noobów.
Robinson: trochę nostalgiczna ocena. Od jakiegoś czasu nie mam w kolekcji. Jedak rozegrałem niezliczone scenariusze. Z wersji wspieraczkowej zrezygnowałem, bo miałem wrażenie, że jest tam "za dużo" i widząc jakie "niedoróbki" potrafi wypluć ostatnio Portal, nie chciałem dostać miliona nieprzetestowanych scenariuszy, w które i tak nie zagram.
Avalon: niestety mam dużą rzadko grupę do grania w takie gry, ale zawsze jest świetna zabawa. Nie wiem czy to najlepszy social deduction, pewnie nie, ale, że jest "wystarczająco dobry", a nie mam potrzeby posiadania więcej niż jednego, to ląduje w topce.

Zaraz za tą topką jest Wsiąść do Pociągu. Jeszcze niedawno oceniałem na 10/10. Jednak ostatnio jakoś mnie zmęczyła i zaczęła mi trochę przeszkadzać losowść, jak na stosunkowo długą grę. Największym plusem jest to, że "każdy" chce w to u mnie grać: rodzice, teściowa, znajomi...
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: tomg »

bajbaj pisze: 07 lis 2022, 23:47 Gram głównie dla zabawy i wspomnień. Dlatego też w top10 mam niezły miszmasz.
To nie jest wada ! To że ktoś lubi i docenia gry z różnych gatunków nie stanowi powodu do zawstydzenia i poczucia że jest się mniej "wytrawnym" graczem.
:-)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Do końca roku 1.5 mc, a tu już wysyp topek :) Spokojnie, ja też jestem w trakcie przygotowania swojej wielkiej topki 8)

arturmarek pisze: 08 lis 2022, 10:37
Avalon: niestety mam dużą rzadko grupę do grania w takie gry, ale zawsze jest świetna zabawa. Nie wiem czy to najlepszy social deduction, pewnie nie, ale, że jest "wystarczająco dobry", a nie mam potrzeby posiadania więcej niż jednego, to ląduje w topce.
KONIECZNIE sprawdź Dochodzenie (ang. Deception). To najlepszy klon mafii, według mnie liga wyżej niż Avalon. Będzie dodruk na wiosnę :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: arturmarek »

PytonZCatanu pisze: 08 lis 2022, 11:12 Do końca roku 1.5 mc, a tu już wysyp topek :) Spokojnie, ja też jestem w trakcie przygotowania swojej wielkiej topki 8)

arturmarek pisze: 08 lis 2022, 10:37
Avalon: niestety mam dużą rzadko grupę do grania w takie gry, ale zawsze jest świetna zabawa. Nie wiem czy to najlepszy social deduction, pewnie nie, ale, że jest "wystarczająco dobry", a nie mam potrzeby posiadania więcej niż jednego, to ląduje w topce.
KONIECZNIE sprawdź Dochodzenie (ang. Deception). To najlepszy klon mafii, według mnie liga wyżej niż Avalon. Będzie dodruk na wiosnę :)
Niestety nie mam ekipy do grania w social deduction. Tak rzadko udaje się zebrać 6+ osób chętnych do grania w tego typu grę, że niestety nie mam usprawiedliwienia do posiadania dwóch takich gier w kolekcji. Ekipę 6+ mam jedynie rodzinno-casualową i część z nich nie ogarnia Avalona :D 20+ lat temu grałem dużo w mafię... To były czasy.

Domyślam się, że są lepsze gry social deduction od Avalona. Jednak dla mnie Avalon jest "wystarczająco dobry.
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: preshiq »

Ostatnio trochę więcej udało się pograć więc wrzucę też moja Top10.

1. Władca Pierscieni LCG.
2. Marvel champions LCG.
3. Tyrants of the Underdark.
4. Brass.
5. Goa.
6. Puerto Rico.
7. Zamki Burgundii.
8. 7 cudow pojedynek.
9. Kemet.
10. Kingdomino
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Dhel »

Wydawało mi się, że już kiedyś moją topkę podawałem, ale wygląda na to że nie, więc nadrabiam.

1. Too many bones - dla mnie gra marzenie, nie jest pozbawiona wad, ale bledną one przy tym ile daje mi radości za każdym razem jak to ogrywam. Miejsce 1 i potem długo długo nic.
2. Mage knight - późno to odkryłem, oj późno. Ale tak to jest jak się człowiek nasłucha jaka to gra trudna w nauce, ciężka i w ogóle. Fantastyczny tytuł. Aaa, jest to przykład kapitalnego zarządzania miejscem gracza, gra szanuję to, że nie mam 2 stołów i dostawki by móc rozłożyć grę (hej Euthia), nie sądziłem że taki tytuł potrzebuje tak mało miejsca, chapeau bas.
3. Burncycle - no cóż mogę powiedzieć, wsparłem z ciekawości, bo to CTG, a zostanie na dłużej. (dodatek też wsparty)
4. Cloudspire - ciężko się za to wziąć po dłuższej przerwie, ale za każdym razem jak już to wyciągnę...nie ma drugiej podobnej gry w kolekcji, unikalna, przepiękna na stole, wysyłanie jednostek/kombinowanie ze skillami/rozbudowa bazy. Wszystko to co tygryski lubią najbardziej.
5. ISS Vanguard - przewiduję, że pewnie w przyszłości spadnie w rankingu, ale nie mogłem jej nie umieścić w tym roku, świetna kosmiczna przygoda.
6. Zerywia - to jest przykład gry, gdzie szkoda słuchać innych tylko warto sprawdzić. Dzięki Yuri za pozytywne opinie, dzięki temu spróbowałem i po początkowych problemach z instrukcją ( co za porażka) uwielbiam tą grę.
7. Marvel champions - szybka, przyjemna.
8. Spirit Island - wyjaśniać nie trzeba, bardzo dobry tytuł.
9. Ark Nova - no po prostu świetnie mi się w to gra, relaksująca, z fajnym tematem.
10. Shadowrun crossfire - bardzo fajna karcianka, wg mnie mocno niedoceniana.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: agt »

arturmarek pisze: 12 lis 2022, 18:56
20+ lat temu grałem dużo w mafię... To były czasy.
Oj były.. :wink:
Łezka się w oku kręci..
Aż offtopa zaryzykowałam :lol:
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: korne »

1. EasfFront (columbia games)
2. War Chest
3. Twillight Struggle
4. Friedrich
5. Manoeuvre (z lekkimi home rules <3)
6. Quartermaster General - Victory or Death
7. Richard III
8. Quartermaster General - 1914
9. Wojna o Pierścień
10. Kemet
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: yrq »

  1. Kartografowie
    Bezsprzecznie największy hit - do częstego grania rodzinnego i wciągania nowych osób sprawdza się idealnie. Mam duże pudło z Herosami i innymi dodatkami do trzymania w domu i małe pudełko, do którego przekładam karty i bloczek na wyjazd.
  2. Terraformacja Marsa
    Jest coś w niej, że nawet jak już jesteśmy zmęczeni a padnie hasło "to co, jedna szybka terraformacja?", to wyciągamy pudło i gramy. Liczbą dodatków regulujemy długość i złożoność gry a rozgrywka zawsze jest satysfakcjonująca.
  3. Poszukiwanie Planety X
    W sam raz na zagranie kilku partii, zmęczenie mózgu i odłożenie na dłuższą chwilę.
  4. Decorum
    Idealnie nam trafiła. Taka kooperacja w szukanie kompromisów. Super działa na dwie osoby, fajnie sprawdza się w więcej. Czekam na apkę, która da więcej scenariuszy.
  5. Azul
    Pierwszy Azul. Klasyk.
  6. Space Base
    Rzucanie kostkami, dużo szczęścia, trochę kombosów, luźna i szybka.
  7. Fantastyczne Światy
    Świetna na "dobicie". Mało czasu na coś większego, pyk pyk pyk i liczymy punkciki.
  8. Thunderstone Quest
    Rzadko ląduje na stole, ale jak już trafi, to daje mnóstwo frajdy.
  9. Gloomhaven
    Dawno niegrane, czekam na Frosthaven, ale co by nie narzekać, to jednak zapewniła mnóstwo godzin fajnej rozrywki i kombinowania.
  10. Cywilizacja Poprzez Wieki
    Od lat u mnie tylko w formie apki, która jest za to doskonała. Fajnie gra się z ludźmi, fajnie solo, super tryb wyzwań. I można całą partię rozegrać z AI w kilkanaście minut.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1096
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Harun »

Dotychczas nie składałem mojej topki. Ale ponieważ moja tegoroczna akcja "poznaj swoje gry" dobiega końca i że się tak wyrażę - zakończyła się niespodziewanym sukcesem, to jest nie mam już w kolekcji podstawki albo choćby dodatku zagranych mniej niż 3 razy, zabawiłem się w wolnej chwili na pub meeple w ranking moich gier.

Muszę jednak zaznaczyć, że jest ze mną ten problem, że po kilkunastu latach grania, przeważająca część mojego zbioru to gry, które niesamowicie lubię. Dlatego wielokrotnie "zawieszałem się" decydując w danej parze gier o wyborze lepszej gry, a w końcu uznałem, że w sytuacji remisowej za danym wyborem przemawiać będzie głównie to, czy obecnie w daną grę gram, jak i stopień poznania gry - w tym czas posiadania gry w kolekcji. Z tego względu, ponieważ z przyczyn osobistych, tymczasowo prawie nie gram w Tichu, gra jest niżej niż zasługuje - gdy dziecko współgraczy dorośnie i powrócą regularne partyjki - Tichu pójdzie do góry. Innym przykładem może być Załoga - wyprawa w głębiny, czy Praga caput regni - widzę bardzo duży potencjał, ale jeszcze za mało są ograne. Moja topka może się więc wydać trochę retro, ale zapewniam, że aż tak jeszcze nie zdziadziałem. Różnice między grami nawet do pozycji 40 są więc wyjątkowo małe - prawie żadne. Patrząc na to, jakie gry nie znalazły się w mojej top 10 wg stanu na dzisiaj przecieram oczy ze zdumienia, ale z drugiej strony te co są w topce, na to zasługują. Life is brutal - skoro ma być top 10 to 10. Jakiś ranking musiał więc powstać i na listopad 2022 jest właśnie taki.

Jeszcze jednym z czynników, które przeważały - było zainteresowanie mojej rodziny daną grą. W sytuacji remisowej, często sympatia żony lub starszego dziecka przemawiała za wyborem danej gry. Z kolei gier dziecięcych i w konsekwencji młodszego syna nie uwzględniłem. Jakkolwiek bardzo doceniam gry dla dzieci i wkurzają mnie ich zaniżone noty na BGG, wpisałem się w konwencję moich poprzedniczek i poprzedników i pozostałem przy grach dla dorosłych.

Zaznaczam przy tym, że oceniałem wyłącznie gry, które mam w swojej kolekcji. Ale mam w niej wszystkie gry, które oceniam wysoko poza Twilight struggle, którą gram tylko z jednym przyjacielem na jego egzemplarzu. Niemniej TS, choć byłaby wysoko, nie weszłaby do top 10.

No to lecimy:

1 Władca Pierścieni: Konfrontacja - za niebywałe emocje, blef, brak schematów, zaskakujące zmiany, wyrównane partie,
2 Santorini + dodatek Złote runo - za niesamowitą regrywalność, zmienność zdolności przy zachowaniu balansu, dynamikę, efektowny wygląd
3 Tales of the Arabian Nights - za klimat, za moją ukochaną arabską tematykę, za oprawę którą tworzy syn z pamiątek z podróży po krajach arabskich, no i za Haruna ar-Rashida oczywiście,
4 Goa - za bycie z nami od początku przygody z grami, perfekcyjną licytację, odpowiednią ciężkość i czas,
5 Shogun - za tematykę, fantastyczny pomysł na planowanie akcji, emocje w walce z optymalną domieszką losu,
6 El Grande Big Box - za esencję interakcji, czystość designu, nieustanną zmienność,
7 Dominant Species - za mózgożerność, dwuwarstwową area control, odwzorowanie tematu,
8 Russian Railroads z dodatkiem German railroads - za pomysłowość, zachętę do poszukiwania nowych pomysłów na wygraną, fajny tryb solo,
9 Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - za epickość, uniwersum, wygląd, zgrabne włączenie aplikacji oraz jako ukłon dla preferencji starszego dziecka,
10 Legendary: A James Bond Deck Building Game - tegoroczna nowość, która wdarła się do topki przebojem - za jakość i trudność wyzwania, klimat bardzo lubianej przeze mnie serii - a przez to z uderzenie w nutkę nostalgii, pełną możliwość gry solo, idealny stosunek złożoności do czasu gry.
funditto
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2021, 18:11

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: funditto »

1. Everdell
2. Star Wars: Zewnętrzne Rubieże
3. Clash of Cultures
4. 7 Cudów Świata
5. Pandemia
6. Catan (koniecznie z dodatkiem Miasta i Rycerze)
7. Detektyw
8. Terraformacja Marsa
9. Marvel United
10. Dixit
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: kastration »

Kolejny rok, czyli kolejna aktualizacja dla celów statystycznych.

1. Zimna Wojna
2. Clash of Cultures
3. Cywilizacja: Poprzez Wieki.
4. Uczta dla Odyna/Norwegians
5. Star Wars: Rebelia
6. 1960: The Making of the President
7. Ark Nova
8. Kupcy i Korsarze
9. Sid Meier's Cywilizacja
10. Fortune and Glory. The Cliffhanger Game
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 08 sty 2023, 23:35 przez kastration, łącznie zmieniany 2 razy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ