Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 964
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Bart Henry »

W sumie to dopiero po raz pierwszy podchodziłem do ustalania topki. Kryteria miałem jasne - jeżeli w jakąś grę nie grałem w 2021 roku, to nie ma mowy by była w topce. Topka to gry, do których mam motywację, by wrócić. "Pułkownicy" precz! W ten sposób wypadło mi 6-7 mocnych kandydatów do top 10.
  1. Tzolk'in: Kalendarz Majów
  2. Super Fantasy Brawl
  3. Concordia
  4. Suburbia
  5. Flamme Rouge
  6. Zaginiona wyspa Arnak
  7. Cudów Świata: Pojedynek
  8. Decrypto
  9. Ostatni Bastion
  10. Wyprawa do El Dorado
ta.skunk.manitou
Posty: 376
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: ta.skunk.manitou »

Jinx1337 pisze: 19 sty 2022, 10:22
Runda główna:
1. Lords of Hellas (koniecznie z modularnymi dodatkami)
Jak miło, że ktoś poza mną docenił również Lords of Hellas, które potrafi być grą epicką, a nie zabierającą całego dnia.... u mieścił ją w top 10 :)
Jeśli jesteś z Trójmiasta zapraszam na 6 osobowe partie (z modułami) u mnie :)
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Fenrisek83 »

ta.skunk.manitou pisze: 22 sty 2022, 22:35
Jinx1337 pisze: 19 sty 2022, 10:22
Runda główna:
1. Lords of Hellas (koniecznie z modularnymi dodatkami)
Jak miło, że ktoś poza mną docenił również Lords of Hellas, które potrafi być grą epicką, a nie zabierającą całego dnia.... u mieścił ją w top 10 :)
Jeśli jesteś z Trójmiasta zapraszam na 6 osobowe partie (z modułami) u mnie :)
Nie tylko Ty doceniasz tą grę. Jedna z moich ulubionych gier. Szkoda, że 3miasto jest tak daleko... :/
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Jinx1337 »

ta.skunk.manitou pisze: 22 sty 2022, 22:35
Jinx1337 pisze: 19 sty 2022, 10:22
Runda główna:
1. Lords of Hellas (koniecznie z modularnymi dodatkami)
Jak miło, że ktoś poza mną docenił również Lords of Hellas, które potrafi być grą epicką, a nie zabierającą całego dnia.... u mieścił ją w top 10 :)
Jeśli jesteś z Trójmiasta zapraszam na 6 osobowe partie (z modułami) u mnie :)
Ile bym dał, żeby zagrać w 6 osób :)
Niestety, obecnie brak czasu (a jestem z Warszawy).

Jak odchowam dwójkę dzieciaków, to będziemy w kontakcie :D
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Dwntn »

Dwntn pisze: 03 paź 2016, 11:55 Moja lista:

1. Twilight Imperium 3ed
2. Legendary: Alien
3. Five Tribes
4. Pathfinder Adventure Card Game (seria)
5. Horror w Arkham
6. Hansa Teutonica
7. Core Worlds
8. The Duke
9. Viticulture
10. Neuroshima Hex

- K.
Z dawna nie aktualizowałem listy, a na przestrzeni minionych sześciu lat wiele zmieniło się tak pod kątem składu mojej kolekcji, jak i preferencji. Obecnie oceniłbym moje top 10 nieco inaczej, bazując na częstotliwości rozegranych w dwóch ostatnich latach grach, prezentowałoby się ono następująco:


1. Pathfinder Adventure Card Game (seria)
2. Star Trek: Ascendancy
3. Suburbia
4. 51. Stan
5. Xia: Legends of a Drift System
6. Nemesis
7. Eclipse: Second Dawn
8. High Frontier 4 All
9. Ascension Deckbuilding Game (seria)
10. Wyspa Arnak


Na liście rezerwowej pozostają:

11. Concordia
12. Lords of Waterdeep
13. Posiadłość Szaleństwa
14. Feudum
15. Apex
16. Unearth
17. Puerto Rico
18. Carcassonne
19. Troyes
20. Kanban EV / Gallerist

- K.
Samson_Miodek
Posty: 1
Rejestracja: 06 kwie 2020, 23:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Samson_Miodek »

Myślę, że kilka gier skrzywdziłem :lol: ale zdecydowałem się na twardą dziesiątkę, zgodnie z częstotliwością rozkładania (i pozostawiania) na stole. Jest tu pewien rozstrzał gatunkowy, bo z różnymi towarzystwami gram w różne tytuły jeśli chodzi o typ i ciężkość. Do tego solo, którego do niedawna nie zauważałem, a w 2021 towarzyszył wielu rozgrywkom
1. Cthulhu: Death My Die
2. Hero Realms + kampania
3. Deep Madness
4. Tzolk'in
5. Zamki Burgundii
6. Aeon's End w miksie z Wieczną Wojna
7. Draceny Legendy Mroku
8. Pod wrogim niebem
9. Nemesis
10. Calico (wiem, wiem :D )
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Gizmoo »

Bardzo dawno nie aktualizowałem swojego Top 10, a wynikało to z prostego powodu. Nic się w nim od dłuższego czasu nie zmieniało. Jednak w ciągu ostatnich trzech miesięcy doszło do pewnych przetasowań, bo część tytułów częściej lądowała na stole, a część... Wcale.

Dodatkowo, zmotywowany trochę kilkoma listami forumowiczów w tym wątku - postanowiłem również zobaczyć jak kształtują się u mnie pozostałe miejsca. Wrzuciłem więc swoje gry do machiny Pub Meeple i sprawdziłem jak będzie u mnie wyglądało Top 30. I w sumie jestem trochę zaskoczony wynikiem. (Miejsca od 11 do 30 – w spoilerze.)

Na listę nie trafiły gry, które mnie zachwyciły, ale które mają mniej niż cztery rozgrywki, albo są totalnymi świeżynkami. Nie ma więc żadnej gry, którą poznałem na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy. Wszystkie tytuły mają co najmniej półroczny staż. Do części gier muszę wrócić, część ograć, także dalsze miejsca są mocno tymczasowe i pewnie za kolejne pół roku dojdzie do dużych zmian. Ważne, żebym wrócił do zapomnianych tytułów, które pamiętam, że są dobre, a nie grałem w nie od dobrych dwóch lat...

1. ZAMKI SZALONEGO KRÓLA LUDWIKA – Bez zmian. Każda kolejna gra utwierdza mnie w przekonaniu, że to gra niemal skrojona dla mnie. Świetne emocje przy stole. Nawet jeżeli jestem na samym końcu stawki.

2. GUGONG + PANJUN – Doskonałe euro. Bardzo eleganckie w zasadach. Dużo ciekawie zazębiających się mechanizmów. Z dodatkowymi modułami – różnorodności starczy do końca świata. Jest szansa, że kiedyś wskoczy na pierwsze miejsce, bo każda partia to dla mnie wielka frajda.

3. TERRAFORMACJA MARSA – Uwielbiam. To jest gra, która zawsze dostarcza mi nieprawdopodobnej przyjemności z budowania własnego silniczka. Jedyne czego nie lubię – gdy karty z negatywną interakcją sięgają mnie, a nie najlepszego z graczy. XD (Oczywiście gram z draftem i nie wyobrażam sobie grania bez draftu!)

4. PODWODNE MIASTA – Duży awans i jest szansa, że kiedyś wyprzedzą TM. To zdecydowanie bardziej wymagający tytuł, bardziej ciasny i dający poczucie fajnego wyścigu.

5. THE GODFATHER: IMPERIUM CORLEONE – Spadek. I to spadek wyłącznie z jednego powodu – ostatnio nie możemy spotkać się z przyjaciółmi, a to jest gra, w którą gramy zawsze. Emocje zawsze sięgają zenitu, choć nie zawsze jest to śmiech. Mój najlepszy przyjaciel dwa razy miał już rage-quit, bo jego chłopaki lądowali w rzece Hudson zdecydowanie za często. :lol:

6. CRY HAVOC + AFTERMATH – Kocham i nie mam okazji do grania, dlatego spadek. Najlepsze konfrontacyjne „dudes-on-the-map”. Grałbym codziennie, ale stara ekipa się posypała, a nowych chętnych brak.

7. RAJAS OF THE GANGES + Goodieboxy – Dawno już nie grałem, ale każda rozgrywka dostarcza mi nieprawdopodobnej wręcz frajdy. Przyjemne, śliczne euro. Moduły z Goodiboxów są kapitalne, ale jeszcze nie wszystkie zdążyłem ograć.

8. EVERDELL + ŚWIĘTO LATA – Nowość na liście. Zawsze lubiłem Everdella, ale dopiero święto lata sprawiło, że zacząłem go uwielbiać. Ten dodatek dodał to, czego mi zawsze brakowało – pole do dobierania dużej ilości kart. Teraz wreszcie można skutecznie „mielić” deck. Ostatnio często ląduje na stole, a ja wciąż odczuwam niedosyt. Grałbym w to na okrągło.

9. WILDLANDS – Kapitalna konfrontacyjna gra Martina Wallace’a. Ostatnio nie było okazji do grania, ale figurki z dodatku zostały pomalowane, więc musi z impetem wrócić na stół.

10. MERLIN (zawsze z Queenie 1) – Kapitalne euro od Rienecka i Felda. Szkoda, że tak bardzo niedoceniona jest to gra. U mnie – totalny hit. Każda partia dostarcza mi frajdy, chociaż muszę przyznać, że gdy zrobię jakąś głupotę i popełnię błąd, to w żadnej innej grze nie boli mnie on aż tak bardzo. Gra, która dobitnie udowadnia mi, że jestem kiepski w planszówki. :lol: Absolutnie nie jest to tytuł dla ludzi, którzy nie lubią frustracji przy planszy i boli ich krótka kołderka.

Miejsca 11-30:
Spoiler:
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: XLR8 »

Trochę zmian na nowy rok:
SS Tier
TTA+exp
Brass B
GWT+exp
Projekt Gaja

S Tier
Yokohama
Podwodne Miasta+exp
Rebelia+exp
Barrage+exp
Concordia+exp
Spirit Island

Topka się bardzo umocniła. Do tego stopnia, że zniknął A Tier i ciężko mi nawet te gry poukładać w jakimś szeregu, bo byłoby to krzywdzące dla innych tytułów.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Piaskoryb »

Lords of waterdeep - podstawka - gralismy tyle razy i z tyloma ludzmi a mimo to ciagle lubimy w nią pograć.
Colt Express + Konie i dyliżans + szeryf - super gra, żeby posiedziec w więcej osób i mieć niezła zabawę ;D
Unmatched Bitwa Legend - gramy w to od 2 lat i ciągle mamy z tego frajde :)
Tyrani Underdarku*
Diuna Imperium - pomimo że ostatnio ciagle przegrywam
Patchwork bo to super gra jest
Splendor bo gralismy w to ze wszystkimi i kazdy to lubil :D
Palec Bozy bo daje dobry fun
Concordia
i oczywiscie GO :)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

XLR8 pisze: 03 lut 2022, 14:52 Trochę zmian na nowy rok:
SS Tier
TTA+exp
Brass B
GWT+exp
Projekt Gaja

S Tier
Yokohama
Podwodne Miasta+exp
Rebelia+exp
Barrage+exp
Concordia+exp
Spirit Island

Topka się bardzo umocniła. Do tego stopnia, że zniknął A Tier i ciężko mi nawet te gry poukładać w jakimś szeregu, bo byłoby to krzywdzące dla innych tytułów.
W TTA gracie na planszy?

Ja nie mogę się do tego Brassa przekonać, jak widzę dużo forumowiczów którzy lubią te same gry co ja jednak docenia Brassa. Fajna topka.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: kuleczka91 »

1. Barrage + dodatek
2. Brass Birmingham
3. Podwodne Miasta
4. Zaginiona Wyspa Arnak
5. Wiedźmia skała
6. Zamki Burgundii
7. Little Town
8. Brzdęk (w sumie oba, gram naprzemiennie)
9. Szarlatani z Pasikurowic + dodatki
10. Trails of Tucana
...
11. 7 cudów świata: Pojedynek
12. Seria Kronik zbrodni (1400, 1900)
13. Nemesis
14. Everdell
15. Rzuć na tacę
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 03 lut 2022, 18:15
XLR8 pisze: 03 lut 2022, 14:52 Trochę zmian na nowy rok:
SS Tier
TTA+exp
Brass B
GWT+exp
Projekt Gaja

S Tier
Yokohama
Podwodne Miasta+exp
Rebelia+exp
Barrage+exp
Concordia+exp
Spirit Island

Topka się bardzo umocniła. Do tego stopnia, że zniknął A Tier i ciężko mi nawet te gry poukładać w jakimś szeregu, bo byłoby to krzywdzące dla innych tytułów.
W TTA gracie na planszy?

Ja nie mogę się do tego Brassa przekonać, jak widzę dużo forumowiczów którzy lubią te same gry co ja jednak docenia Brassa. Fajna topka.
Gramy tylko na planszy. Choć lubię sobie zagrać na boty w czasie kwarantanny z braku laku. TTA idzie bardzo sprawnie w realu, jedyne przestoje pojawiają się jak ktoś źle wyliczył liczbę akcji i musi cofnąć całą turę. Spokojnie zamykamy się w 150min na 3 graczy.

Brass Birmingham to absolutne arcydzieło. Te ciągłe napięcie czy robić bieda turę i zagrać 4 akcje pod rząd, czy może wydać mnóstwo funtów i przeczekać. Zmienność rynków i samych rozgrywek też jest świetna. Raz mamy partię gdzie jest mnóstwo surowców i wyniki w granicach 190pkt, a raz nikt nic nie wystawia i panuje bieda. Jednak najlepsza jest jej organiczność. Wszystko co robisz na mapie ma realny wpływ na innych graczy: od wystawiania surowców, po podbieranie połączeń.
Najlepiej się gra na 3. Przy 4 jest za duży chaos, a przy 2 luz.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
A graliście dla porównania w Lancashire? My gramy głównie w dwie osoby i chyba przez to nam Birmingham nie podeszło. Raz graliśmy w 4 osoby i było o wiele lepiej.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 03 lut 2022, 21:47
Spoiler:
A graliście dla porównania w Lancashire? My gramy głównie w dwie osoby i chyba przez to nam Birmingham nie podeszło. Raz graliśmy w 4 osoby i było o wiele lepiej.
Niestety nie. Mieliśmy wiele podejść ale Lancashire jest już tak rozwikłany, że nigdy nam się nie chciało wynajdować koła od nowa. :)
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: czarny kapelusz »

Nadszedł czas na przedstawienie mojej topki. Zatem:

1 - Wojna o Pierścień - jak ja to kocham. Każda partia to niesamowita przygoda.
2 - Cywilizacja Poprzez Wieki - królowa dwuosobowych rozgrywek z żoną. Za każdym razem spore emocje.
3 - Brass Birmingham - To mogło by być i miejsce wyżej. Uwielbiam za klimat rozgrywki i możliwość kombinowania.
4 - Mage Knight - na razie nisko bo dopiero zaczynam przygodę z tą grą. Jednak już widzę, że może się wspiąć wyżej.
5 - GWT - obowiązkowo z dodatkiem.
6 - Marvel Champions - tutaj uwielbiam to, że nie muszę budować talii tylko siadam i pykam partyjkę.
7 - Mysthea - rewelacyjna gra. Klimat wymiata, gra z osobami ogranymi daje mnóstwo frajdy.
8 - Innowacje - jakie to jest sprytne.
9 - Dice Settlers - koniecznie z dodatkiem. Niesamowita frajda z przerzucania tych kosteczek.
10 -Inis - zacna przepychanka.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1477
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: arturmarek »

czarny kapelusz pisze: 10 lut 2022, 12:29 Nadszedł czas na przedstawienie mojej topki. Zatem:

1 - Wojna o Pierścień - jak ja to kocham. Każda partia to niesamowita przygoda.
2 - Cywilizacja Poprzez Wieki - królowa dwuosobowych rozgrywek z żoną. Za każdym razem spore emocje.
3 - Brass Birmingham - To mogło by być i miejsce wyżej. Uwielbiam za klimat rozgrywki i możliwość kombinowania.
4 - Mage Knight - na razie nisko bo dopiero zaczynam przygodę z tą grą. Jednak już widzę, że może się wspiąć wyżej.
5 - GWT - obowiązkowo z dodatkiem.
6 - Marvel Champions - tutaj uwielbiam to, że nie muszę budować talii tylko siadam i pykam partyjkę.
7 - Mysthea - rewelacyjna gra. Klimat wymiata, gra z osobami ogranymi daje mnóstwo frajdy.
8 - Innowacje - jakie to jest sprytne.
9 - Dice Settlers - koniecznie z dodatkiem. Niesamowita frajda z przerzucania tych kosteczek.
10 -Inis - zacna przepychanka.
Też uwielbiam Cwywilizację z żoną, dlatego podpytam o Brassa. Grasz dwuosobowo czy masz większą ekipę. Od dłuższego czasu rozważam zakup, ale poza żoną nie mam z kim grac w takie gry. Nie wiem czy na dwie osoby warto, a jeśli tak czy Birmingham czy Lancashire lepszy...
xydorux
Posty: 34
Rejestracja: 31 maja 2021, 10:51
Has thanked: 15 times
Been thanked: 43 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: xydorux »

arturmarek pisze: 10 lut 2022, 13:03
czarny kapelusz pisze: 10 lut 2022, 12:29 Nadszedł czas na przedstawienie mojej topki. Zatem:

1 - Wojna o Pierścień - jak ja to kocham. Każda partia to niesamowita przygoda.
2 - Cywilizacja Poprzez Wieki - królowa dwuosobowych rozgrywek z żoną. Za każdym razem spore emocje.
3 - Brass Birmingham - To mogło by być i miejsce wyżej. Uwielbiam za klimat rozgrywki i możliwość kombinowania.
4 - Mage Knight - na razie nisko bo dopiero zaczynam przygodę z tą grą. Jednak już widzę, że może się wspiąć wyżej.
5 - GWT - obowiązkowo z dodatkiem.
6 - Marvel Champions - tutaj uwielbiam to, że nie muszę budować talii tylko siadam i pykam partyjkę.
7 - Mysthea - rewelacyjna gra. Klimat wymiata, gra z osobami ogranymi daje mnóstwo frajdy.
8 - Innowacje - jakie to jest sprytne.
9 - Dice Settlers - koniecznie z dodatkiem. Niesamowita frajda z przerzucania tych kosteczek.
10 -Inis - zacna przepychanka.
Też uwielbiam Cwywilizację z żoną, dlatego podpytam o Brassa. Grasz dwuosobowo czy masz większą ekipę. Od dłuższego czasu rozważam zakup, ale poza żoną nie mam z kim grac w takie gry. Nie wiem czy na dwie osoby warto, a jeśli tak czy Birmingham czy Lancashire lepszy...
Miałem okazję zagrać w Brass: Birmingham zarówno w dwie jak i trzy osoby i uważam, że gra chodzi bardzo dobrze w obu wariantach. Oczywiście, grając na dwie osoby na planszy jest trochę więcej miejsca i luzu (niemniej gra się na mniejszym obszarze planszy niż w wariancie dla 3 osób), co nie oznacza, że jest łatwiej. Jeśli dodatkowo jesteście graczami na podobnym poziomie to będzie się świetnie bawić :) Gra oferuje bardzo dużo możliwości kombinowania i planowania dlatego ja gorąco polecam :)
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Aras »

1. Rebelia SW
2. Gloomhaven Szczęki lwa
3. Tyrants of the Underdark
4. Brass Birmingham
5. Barrage
6. Aeon's End
7. Mysthea
8. Tytani
9. Pax Pamir
10. Dune Imperium
......
11. Niepożądani goście
12. Great Western Trail
13. Paladyni
14. Food Chain Magnate
15. Concordia
16. The Godfather
17. Arnak
18. Nemesis
19. Scythe
20. Tainted Grail
piotrow
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2015, 12:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: piotrow »

1. Zakazane Gwiazdy
2. Star Wars: Rebellion
3. Legendary Encounter: Alien
4. AH: LCG
5. Food Chain Magnate
6. Conflict of Heroes (ogólnie)
7. Dominant Species: Marine
8. Dominant Species
9. Unmatched - serial
10. Cywilizacja: Poprzez Wieki.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 445
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: wrojka »

Nareszcie po 4 latach czuję, że widziałem wystarczająco planszówkowego świata, by wyklarowała się dyszka.
Znacznym czynnikiem przy mojej ocenie była ciężkość tytułu, bo choć sam lubię cięższe gry, to niezbyt mam do nich stałą grupę. Dlatego "prostaczki" przewyższają u mnie obiektywnie lepsze tytuły jak GH czy Root.

1. Spirit Island
2. Pięć Klanów
3. For Science!
4. Szarlatani z Pasikurowic/Cubitos
5. Orleans + Handel i Intryga
6. Decrypto / Dixit
7. Too Many Bones (dotychczas TTS)
8. Root
9. Terraformacja Marsa
10. Gloomhaven
11.Władca Pierścieni LCG. Tssss, cichutko nikt nie musi wiedzieć, że tu jesteś

Parę uwag:
Spoiler:
Co może się tu pojawić za pół roku:
Spoiler:
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: roadrunner »

Półtora roku minęło
jak jeden dzieeeńńń.

No dobra, może nie do końca. Trochę to trwało, trochę się działo, jednak piosenka rządzi się swymi prawami. Faktem pozostaje, że pora na nową topkę co najmniej zrobiła się słuszną.

Poprzednia sztuka:
viewtopic.php?f=64&p=1294297#p1294297

Spoiler: W pewnych przypadkach mały element oceny stanowi dla mnie jakość konkretnego wydania lub wersja językowa (przekładająca się na jakość wydania). Wtedy przy tytule jest do tego odniesienie.
Zmiany w top30 równie potężne jak poprzednio. W peletonie przybyło dobra do pełnej stówki(plus).

1. Kupcy i korsarze EN z Seas of Glory (-)
2. Great Western Trail (+2)
3. Scrabble (-)
4. Anachrony EN (-2)
5. Dominant Species (+2)
6. Fabrik der Träume / Hollywood GA, wydanie ES/FR Ludonova (-)
7. Kanban (-2)
8. Roads & Boats (-)
9. Trickerion KS 1ed, tryb Dark Alley (-)
10. Nippon z Keiretsu (-)

Miejsca 11.-30.
Spoiler:
* = nowa na liście

Dalej w peletonie (31.-100+):
Spoiler:
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Miszon »

Ranking roku 2021.
Standardowo, uwzględniałem jedynie gry, w które grałem minimum 2 razy. W nawiasach miejsca sprzed roku:

10. (4) 7 Cudów Świata
9. (N) Park Niedźwiedzi
8. (N) Dolina Nilu
7. (6) Tainted Grail: Upadek Avalonu
6. (5) Dominion
5. (9) Karczma pod Pękatym Kuflem
4. (P) Intryganci
3. (N) Zombie Teenz: Ewolucja
2. (N) Zombie Kidz: Ewolucja
1. (1) Horror w Arkham: gra karciana

miejsca 11-20:
Spoiler:
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
cymbro
Posty: 25
Rejestracja: 08 kwie 2019, 09:50
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: cymbro »

1.51 Stan Master Set
2.Blood Rage
3.Root
4.Zamki Burgundii
5.Zaginiona Wyspa Arnak
6.Paladini Zachodniego Królestwa
7.Viticulture
8.Teotichuacan
9.Decrypto
10.Everdell
alex_dp88
Posty: 85
Rejestracja: 15 paź 2021, 19:08
Lokalizacja: Racibórz
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: alex_dp88 »

Aktualnie na marzec 2022 :)

1. The Godfather: Imperium Corleone - elegancka, szybka, ładna, z mnóstwem interakcji. Może bez klimatu Godfathera aleklimat gangsterski jest baaardzo wyczuwalny. Uwielbiam.
2. Diuna: Imperium - świetne połączenie deckbuildingu i worker placementu. I jest bardzo Diunowa :).
3. Marvel Champions - najlepsza gra solo na świecie.
4. Zaginiona Wyspa Arnak - Diuna: Imperium light. To w zupełności mi wystarczy.
5. Blood Rage - najlepszy draft z jakim miałem do czynienia.
6. Spartakus: Krew i Zdrada - z czasem przestała tak często trafiać na stół. Pierwsza gra, która pokazała prawdziwą moc negatywnej interakcji.
7. Cyklady - ogromny sentyment i piękne wykonanie. Koniecznie z dodatkami Hades i Tytani!
8. Terraformacja Marsa - czy trzeba coś dodawać? Koniecznie z dodatkiem Preludium. Nie wiem jednak czy za jakiś czas nie zostanie wygryziona przez Ekspedycję Ares. Oba tyuły to dla mnie sztos.
9. Scythe - jestem zawiedziony dodatkami, ale sama podstawka to cud, miód i orzeszki. Mechy jako straszaki w zupełności mi wystarczają.
10 Zamki Burgundii - Feld w szczycie formy. I wszystko jasne.

Miejsca ustawione w potrzebie chwili. Ale wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.

Na honorową wzmiankę zasługują jeszcze:
Rising Sun
Concordia
Wsiąść do Pociągu: Europa

Półwysep pozdrawia.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: jacobPL »

Moja top 10 odpowiada na pytania:
1) Gdybyś mógł mieć tylko 10 gier, to byłyby to :idea:
2) W jakie gry zawsze chętnie zagrasz lub zawsze zaproponujesz do zagrania :?:
Z uwagi na powyższe moja topka musi być zarówno różnorodna pod kątem rodzaju rozgrywki oraz preferownej liczby graczy.

#1 Tyrani z Podmroku (kontrola terenu, budowa decku: solo, 2 lub 4 graczy)
#2 Cywilizacja: Nowy Początek + Terra Incognita (4X: 4 lub 5 graczy)
#3 Imperial 2030 (kontrola terenu, finanse, polityka: 3, 4 lub 5 graczy)
#4 Metallum (kontrola terenu + programowanie akcji: 2 graczy :idea: )
#5 Ocaleni (worker placement + zarządzanie zasobami: solo do 4 graczy)
#6 Inis + Pory Roku (kontrola terenu, budowa ręki: 3 do 5 graczy)
#7 Imperium Legends (budowa tableu, budowa decku: solo :idea: )
#8 Brass Birmingham (kontrola terenu, zarządzanie zasobami: 3 lub 4 graczy)
#9 Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (budowa tableu, zarządzanie zasobami: solo do 4 graczy)
#10 Bór (zagrywanie kości, budowa tableu, kontrola terenu: 2 do 4 graczy)

Honorowa wzmianka:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2022, 17:25 przez jacobPL, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ