Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Post autor: Arius »

Arekk1973 pisze: 29 lis 2020, 21:00 Czesc, mam pytanko. Zagralismy pierwszy raz i mamy dylemat. Majac zagranego lidera Juliusza Cezara ktory dodaje 1 czerwona akcje a nastepnie w kolejnej erze zmieniajac go na innego lidera musze te dodatkowa kostke zwrocic do pudelka. Czy ta czerwona kostka musi byc niezagrana czy moge najpierw uzyc wsxystkich akcji militarnych a nastepnie moge zagrac nowego lidera i oddac czerwona kostke ktora jest juz zagrana?
Ta czerwona kostka może być zagrana.
Co więcej. Mając 3 akcję militarne, jeśli zagrasz tylko jedna, to po wymianie liderów nadal masz jeszcze 2 do zagrania.
Gdybyś natomiast wymienił Julka przez zagraniem akcji militarnej i potem zagrał jedną, to zostanie Ci tylko jedna.
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki - pytania o zasady

Post autor: Coval »

Witam po kilku rozgrywkach w 3 edycję mam 3 pytania odnośnie kart punktująchy:<br/>
1. Wpływ przemysłu - Rozumiem że każda jednostka Ropy liczy się za 5 pkt.<br/>
2. Wpływ przemysłu. Jeżeli mam Kolej transkontynentalną,to jedna z moich kopalni np. Ropa produkuje 2 znaczniki zamiast jednego. Dostaję zatem 5pkt? Czy 10 pkt? Ponieważ trzeba zignorować produkcję z innych kart. Ale kolej nie produkuje tylko zwiększa produkcję kopalni.<br/>
3. Wpływ populacji. Jak w ogóle interpretuje się tą kartę??? Za każdą żółtą kostkę na dowolnej karcie i w polu wolnych robotników powyżej 10 mam 2 pkt? Czy jeśli mam poziom zadowolenia na dwa a pole z trójką już nie ma żółtych znaczników, ALE ma jeden żółty znacznik w polu wolnych robotników - to czy ten jeden zakrywający brakujący poziom uśmiechu jest liczony jako zadowolony? czy niezadowolony?<br/>
4. Wpływ zrównoważonego rozwoju. Liczą się ilość budynków, kopalni, farm, jednostek?</t>
I've had worst!
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki - pytania o zasady

Post autor: Arius »

1.2. Tak, każda ropa jest warta 5 pkt, czyli tyle ile produkuje. A jak masz kolej to jedna ropa daje 10 pkt, ale tylko jedna z nich. Jak masz dwie kopalnie ropy to 10+5=15 punktów.
Kolej sprawia, że kopalnia produkuje razy dwa.
A np. produkcja z Billa już się nie liczy.

3. Liczysz liczbę żółtych kosteczkę. Buziek się do tego nie miesza.


4. Liczysz osobno liczbę jednostek, sumę kopalni i farm, sumę budynków i z tych 3 liczb wybierasz najmniejszą.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki - pytania o zasady

Post autor: Qrzy »

Coval pisze: 06 gru 2020, 14:41 3. Wpływ populacji. Jak w ogóle interpretuje się tą kartę??? Za każdą żółtą kostkę na dowolnej karcie i w polu wolnych robotników powyżej 10 mam 2 pkt? Czy jeśli mam poziom zadowolenia na dwa a pole z trójką już nie ma żółtych znaczników, ALE ma jeden żółty znacznik w polu wolnych robotników - to czy ten jeden zakrywający brakujący poziom uśmiechu jest liczony jako zadowolony? czy niezadowolony?<br/>
Arius pisze: 06 gru 2020, 17:56 3. Liczysz liczbę żółtych kosteczkę. Buziek się do tego nie miesza.
Arius, wprowadzasz w błąd. :)
"Buźki" jak najbardziej mają wpływ na punktację z tej karty, bo wyraźnie mówi ona o zadowolonych robotnikach.
Coval, to "zakrywanie" brakującego poziomu zadowolenia to tylko sztuczka pomagająca określić liczbę niezadowolonych robotników, "formalnie" ten robotnik jest w puli wolnych robotników. To, że masz na przykład jednego robotnika na brakującym poziomie zadowolenia, oznacza w tym wypadku, że masz jednego robotnika niezadowolonego, więc nie liczysz jednego przy rozpatrywaniu Wpływu populacji.
Przykład dla rozjaśnienia:
masz w 19 robotników:
- 5 na jednostkach militarnych
- 6 na farmach i kopalniach
- 5 na budynkach publicznych
- 3 wolnych robotników - w tym 2 "zakrywają brakujące poziomy zadowolenia"

Oznacza to, że zadowolonych robotników masz 19 - 2 = 17.
Stąd punktów będzie (17 - 10) * 2 = 14

Mam nadzieję, że to jest jasne. :)
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki - pytania o zasady

Post autor: Arius »

Tak, racja. Nie wiem czemu się zafiksowałem i pominąłem zadowolonych :)
Mea culpa.
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: fruityguy »

Mam pytanie odnośnie lidera Gaudi i jego premi do produkcji kultury. Czy jeśli mam zbudowane 2 świątynie i 1 laboratorium (najwyzszego stopnia) to premia się liczy 2 czy 3 razy?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: Qrzy »

fruityguy pisze: 11 gru 2020, 10:53 Mam pytanie odnośnie lidera Gaudi i jego premi do produkcji kultury. Czy jeśli mam zbudowane 2 świątynie i 1 laboratorium (najwyzszego stopnia) to premia się liczy 2 czy 3 razy?
2 razy.
Nalepszy budynek publiczny każdego rodzaju - bierzesz po jednym najlepszym budynku każdego rodzaju. ;)
Arekk1973
Posty: 7
Rejestracja: 07 lut 2020, 05:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Post autor: Arekk1973 »

Czesc, mam pytanie. Jesli zdobylem terytprium i nagroda jedt np 6 punktow kultury to na ktorym torze mam przesunac znacznik. Tam gdzie punkty kultury czy przyrost punktow kultury?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Post autor: seki »

Arekk1973 pisze: 25 gru 2020, 20:43 Czesc, mam pytanie. Jesli zdobylem terytprium i nagroda jedt np 6 punktow kultury to na ktorym torze mam przesunac znacznik. Tam gdzie punkty kultury czy przyrost punktow kultury?
Jeśli zdobyłeś punkty kultury to tam gdzie punkty. Tor przyrostu jest tylko gdy się zdobywa przyrost co sama nazwa wskazuje :)
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: fruityguy »

Pytanie:
Rozgrywka na 3 graczy, w polowie gry jeden rezygnuje. Ile wtedy kart sciaga sie z toru co turę?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

fruityguy pisze: 16 sty 2021, 00:38 Pytanie:
Rozgrywka na 3 graczy, w polowie gry jeden rezygnuje. Ile wtedy kart sciaga sie z toru co turę?
3

Po rezygnacji jednego z trzech graczy gra toczy się dalej jak rozgrywka dwuosobowa.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Kompletnie nie rozumiem jak sa liczone pkt za kartę wpływ zrównoważonego rozwoju. Jeżeli mam np. 3 farmy to mnożę 3x4 i dostanę 12 pkt?. Następne pytanie. Wpływ architektury jeżeli mam np. 2 robotnikow na religii drugiego poziomu to jak mnożę 2x2?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

osa1908 pisze: 07 mar 2021, 11:54 Kompletnie nie rozumiem jak sa liczone pkt za kartę wpływ zrównoważonego rozwoju. Jeżeli mam np. 3 farmy to mnożę 3x4 i dostanę 12 pkt?. Następne pytanie. Wpływ architektury jeżeli mam np. 2 robotnikow na religii drugiego poziomu to jak mnożę 2x2?
Juz były pytania o te karty, zobacz ;)

viewtopic.php?p=1307240#p1307240
viewtopic.php?p=764568#p764568
michcio
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki - pytania o zasady

Post autor: michcio »

Arius pisze: 06 gru 2020, 17:56 4. Liczysz osobno liczbę jednostek, sumę kopalni i farm, sumę budynków i z tych 3 liczb wybierasz najmniejszą.
Pytanie o kartę "Wpływ zrównoważonego rozwoju".
Czy jeżeli mam np. 5 jednostek militarnych, 5 farm/kopalń (dowolna kombinacja) i 6 budynków publicznych otrzymuję 8 punktów kultury?
Innymi słowy, czy w przypadku remisu dostaję odpowiednio więcej pkt. kultury (4, 8 lub 12)?
Dziękuję
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki - pytania o zasady

Post autor: Qrzy »

michcio pisze: 29 kwie 2021, 22:37
Arius pisze: 06 gru 2020, 17:56 4. Liczysz osobno liczbę jednostek, sumę kopalni i farm, sumę budynków i z tych 3 liczb wybierasz najmniejszą.
Pytanie o kartę "Wpływ zrównoważonego rozwoju".
Czy jeżeli mam np. 5 jednostek militarnych, 5 farm/kopalń (dowolna kombinacja) i 6 budynków publicznych otrzymuję 8 punktów kultury?
Innymi słowy, czy w przypadku remisu dostaję odpowiednio więcej pkt. kultury (4, 8 lub 12)?
Dziękuję
Nie, otrzymujesz 20 punktów kultury.
5 (najmniejsza z liczb) * 4 punkty kultury
Warto przytoczyć tekst z tej karty w angielskiej wersji, bo zdecydowanie jest bardziej zrozumiały:
Each civilization scores 4 (culture points) for each mine and farm, or for each urban building, or for each military unit, whichever is the lowest.
:)
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki - pytania o zasady

Post autor: Arius »

Qrzy pisze: 29 kwie 2021, 23:09
michcio pisze: 29 kwie 2021, 22:37
Arius pisze: 06 gru 2020, 17:56 4. Liczysz osobno liczbę jednostek, sumę kopalni i farm, sumę budynków i z tych 3 liczb wybierasz najmniejszą.
Pytanie o kartę "Wpływ zrównoważonego rozwoju".
Czy jeżeli mam np. 5 jednostek militarnych, 5 farm/kopalń (dowolna kombinacja) i 6 budynków publicznych otrzymuję 8 punktów kultury?
Innymi słowy, czy w przypadku remisu dostaję odpowiednio więcej pkt. kultury (4, 8 lub 12)?
Dziękuję
Nie, otrzymujesz 20 punktów kultury.
5 (najmniejsza z liczb) * 4 punkty kultury
Warto przytoczyć tekst z tej karty w angielskiej wersji, bo zdecydowanie jest bardziej zrozumiały:
Each civilization scores 4 (culture points) for each mine and farm, or for each urban building, or for each military unit, whichever is the lowest.
:)
Dokładnie. Dodatkowo polecam apke cywilizacja przez wieki. Raz, że gra się świetnie, dwa, że jest fajny tryb wyzwań z AI, a trzy, że można się dowiedzieć jak działają karty.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: _Berenice_ »

Pytanie może banalne i być może odpowiedź już na nie padła, ale przyznam się, że trudno mi było przeczytać 20 stron wątku z należytą uwagą i coś mogło mi umknąć ;)

Jeżeli ulepszam budynek lub jednostkę, to czy dalej mogę kłaść żółte kosteczki na jego słabszą wersje? (jeśli tak, to stawianie całkowicie nowych budynków wydaje się nieopłacalne ;). Tzn. np. ulepszając kopalnie z brązu do żelaza, to czy mogę wciąż dokładać kosteczki na wpół zasłoniętą kartę brązu.

Jeżeli nie mogę tego zrobić, to aby odzyskać żółte kosteczki ze starszej wersji farmy czy kopalni, to muszę je zniszczyć i dopiero wtedy przestawić je na lepszą wersję?
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
michcio
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

_Berenice_ pisze: 01 maja 2021, 17:35 Pytanie może banalne i być może odpowiedź już na nie padła, ale przyznam się, że trudno mi było przeczytać 20 stron wątku z należytą uwagą i coś mogło mi umknąć ;)

Jeżeli ulepszam budynek lub jednostkę, to czy dalej mogę kłaść żółte kosteczki na jego słabszą wersje? (jeśli tak, to stawianie całkowicie nowych budynków wydaje się nieopłacalne ;). Tzn. np. ulepszając kopalnie z brązu do żelaza, to czy mogę wciąż dokładać kosteczki na wpół zasłoniętą kartę brązu.

Jeżeli nie mogę tego zrobić, to aby odzyskać żółte kosteczki ze starszej wersji farmy czy kopalni, to muszę je zniszczyć i dopiero wtedy przestawić je na lepszą wersję?
Str. 10 Podręcznik - Twoja pierwsza gra
Twoja nowa farma lub kopalnia
Gdy umieszczasz robotnika na polu Rolnictwa albo Brązu, staje się on nową farmą albo nową kopalnią ery A. (...)
Gdy w pewnym momencie wynajdziesz lepsze technologie farm lub kopalń, będziesz mógł budować lepsze farmy albo kopalnie. Ale nadal będziesz mógł budować farmy i kopalnie ery A, jeśli będziesz chciał.
Możesz budować dowolny budynek/jednostkę, o ile:
•Masz odpowiednią ilość surowców,
•Posiadasz wolnego robotnika,
•Posiadasz odpowiednią ilość i rodzaj akcji (cywilne/militarne)
•Nie przekraczasz limitu budynków publicznych danego rodzaju (jest ich 5, a na starcie znamy dwie technologie).
michcio
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

Podczas ostatniej rozgrywki urodziło się nowe pytanie.
Wersja skrócona: czy jest możliwość wzięcia cudu Tadż Mahal bez wydawania akcji cywilnych?
Opis:
W danej rundzie zmieniłem lidera a ów cud stał na polu o koszcie 1 AC (miałem już wybudowany 1 cud).
Tadż Mahal zmniejsza koszt wzięcia tego cudu o 2 AC gdy w danej rundzie zmieniłem lidera.
Zagrałem w ten sposób, że wziąłem ten cud bez wydawania AC.
Jest lider, który zmniejsza koszt wzięcia karty technologii, ale zaznacza, że nie można wziąć karty bez wydania żadnej akcji i stąd taka decyzja w kwestii Tadż Mahal.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

michcio pisze: 17 maja 2021, 09:21 czy jest możliwość wzięcia cudu Tadż Mahal bez wydawania akcji cywilnych?
Tak. :)
Zagrałeś poprawnie.
grzesss
Posty: 47
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:50
Lokalizacja: Leżajsk
Been thanked: 8 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: grzesss »

Takie pytanie. Czy ktoś ma wariant solo? W którymś temacie widziałem instrukcję, ale nigdy nie mogłem otworzyć odnośnika..
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

grzesss pisze: 17 maja 2021, 10:52 Takie pytanie. Czy ktoś ma wariant solo? W którymś temacie widziałem instrukcję, ale nigdy nie mogłem otworzyć odnośnika..
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... ages-v1pdf
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: barbados »

Qrzy pisze: 17 maja 2021, 10:54
grzesss pisze: 17 maja 2021, 10:52 Takie pytanie. Czy ktoś ma wariant solo? W którymś temacie widziałem instrukcję, ale nigdy nie mogłem otworzyć odnośnika..
https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... ages-v1pdf
A ktoś ma przetłumaczone to? Sporo tekstu.
grzesss
Posty: 47
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:50
Lokalizacja: Leżajsk
Been thanked: 8 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: grzesss »

No właśnie. Czy jest gdzieś po Polsku?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

barbados pisze: 17 maja 2021, 14:00 A ktoś ma przetłumaczone to? Sporo tekstu.
grzesss pisze: 17 maja 2021, 19:27 No właśnie. Czy jest gdzieś po Polsku?
Przenieście proszę to pytanie tu: viewtopic.php?t=55076
ODPOWIEDZ