Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: uyco »

Ruszył projekt "750 special" kanadyjskiego wydawnictwa Valley Games - http://www.valleygames.ca/750.html. Skusiłem się na preorder Republic of Rome i mam pytanie, czy ktoś z Was grał w to cudo pierwotnie wydane w latach 80. przez Avaslon Hill. Zarówno opisy jak i recenzje na BGG zapowiadją prawdziwego hiciora.

pozdr
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Rzeczywiście gra to prawdziwy hit. Choc trzeba przeznaczyc na jedna rozgrywke mase czasu i zebrac najlepiej 5-6 osób. Klimat jak w Parlamencie/Senacie. Wybory na najwyższe urzędy państowe, intrygi, mordy polityczne, przekupstwo, wojny.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Zdefinuj mase czasu? Chetnie bym w taka polityczna gre pogral, ale raczej nie powinna jak dla mnie trwac dluzej niz 3 godizny.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Don Simon pisze:Zdefinuj mase czasu? Chetnie bym w taka polityczna gre pogral, ale raczej nie powinna jak dla mnie trwac dluzej niz 3 godizny.

Pozdrawiam
Szymon
W 3h to możesz rozegrac pierszwy scenariusz, czyli wczesną republikę i to pod warunkiem, że gracze swoimi "mądrymi" decyzjami sami doprowadzą do upadku Rzymu. Grałem wielkokrotnie i pamiętam, że absolutne minimum to 5-6h. A przy całości rozgrywka może niepomiernie się rozciągnąc.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Mały brzydki pędrak pisze: W 3h to możesz rozegrac pierszwy scenariusz, czyli wczesną republikę i to pod warunkiem, że gracze swoimi "mądrymi" decyzjami sami doprowadzą do upadku Rzymu. Grałem wielkokrotnie i pamiętam, że absolutne minimum to 5-6h. A przy całości rozgrywka może niepomiernie się rozciągnąc.
Ech, to kicha. Die Macher dlugi, to tez dlugie. Ze tez nie ma jakiejs politycznej krotszej gry... Musze sprobowac "W Cieniu Cesarza" - moze tam odnajde namiastke tego gatunku?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Post autor: uyco »

Mały brzydki pędrak pisze:
Don Simon pisze:Zdefinuj mase czasu? Chetnie bym w taka polityczna gre pogral, ale raczej nie powinna jak dla mnie trwac dluzej niz 3 godizny.

Pozdrawiam
Szymon
W 3h to możesz rozegrac pierszwy scenariusz, czyli wczesną republikę i to pod warunkiem, że gracze swoimi "mądrymi" decyzjami sami doprowadzą do upadku Rzymu. Grałem wielkokrotnie i pamiętam, że absolutne minimum to 5-6h. A przy całości rozgrywka może niepomiernie się rozciągnąc.
6 h to faktycznie trochę dużo, ale jak oceniasz samą rozgrywkę, czy warto zainwestować w grę 50 $? Czy jest podobna do Die Macher?

Machera mam i pod warunkiem opanowania zasad przez wszystkich graczy partię można skończyć w 3 - 3,5 h. Gra jest bardzo emocjonująca i wciągająca do ostatniej chwili. Każdemu szczerze polecam!

pozdr
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Don Simon pisze:Ech, to kicha. Die Macher dlugi, to tez dlugie. Ze tez nie ma jakiejs politycznej krotszej gry...
Jak to? Jest Inwigilacja - probuj smialo...

Dobra gra, ze smaczkami, z negocjacjami, z chromem, z klimatem musi byc dluga. Mozna sie nia delektowac, rozkoszowac - a nie tylko 1-2 h i uff..udalo sie, po krzyku.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

jax pisze: Jak to? Jest Inwigilacja - probuj smialo...
A zebys wiedzial, ze sprobuje ;-).
Dobra gra, ze smaczkami, z negocjacjami, z chromem, z klimatem musi byc dluga. Mozna sie nia delektowac, rozkoszowac - a nie tylko 1-2 h i uff..udalo sie, po krzyku.
Oczywiscie. Dlatego zauwaz, ze jestem w stanie przy takiej grze wysiedziec az 3 godziny. Ale wiecej to juz na emeryturze ;-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

uyco pisze:6 h to faktycznie trochę dużo, ale jak oceniasz samą rozgrywkę, czy warto zainwestować w grę 50 $? Czy jest podobna do Die Macher?

pozdr
W mojej ocenie warta jest grzechu. Ale musisz brac pod uwagę fakt, że mnie nie przeraza tak dlugi czas rozgrywki. Przy grach polityczno-dyplomatyczno-wojennych (długotrwałośc) to rzecz normalna. W Die Macher nie grałem, choc sama grę widziałem.
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

uyco pisze:6 h to faktycznie trochę dużo, ale jak oceniasz samą rozgrywkę, czy warto zainwestować w grę 50 $?
W najlepszą grę polityczno-decyzyjną świata naprawdę warto zainwestować ;).
Nico
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: Grzech »

Odświerzając temat i sprawę dodruku.
Pojawiły się pierwsze przykładowe karty do nowej edycji:

http://valleygames.ca/2009/03/11/republic-of-rome/

Planowany termin wydania lato 2009 :D
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: ozy »

Grzech pisze:Planowany termin wydania lato 2009 :D
Ciekawe czy to złamie kilka noworocznych postanowień o niekupowaniu gier planszowych :D
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: jax »

Rewelacyjne wiesci a najbardziej rewelacyjna jest to, ze najwyrazniej nie beda zmieniac/'usprawniac' przepisow, tylko zostana one zaktualizowane o FAQi, erraty itp. i to wszystko.

Nie gralem, ale mysle ze za kazda cene warto brac :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: uyco »

hmmm no nareszcie... powiem szczerze, od czasu jak interesuję się planszowymi zawsze chciałem zagrać i MIEĆ tę grę. Nareszcie będzie sposobność ku temu. Obawiam się tylko o cenę w Polsce - po Indonsii mam nieodparte wrażenie, że nasze hobby stanie się jeszcze bardziej niszowe... Pozostaje mieć nadzieję na umocnienie złotówki - patrząc na ostatnie zmiany kursu to nie jest wcale niemożliwe - do lata jeszcze sporo czasu 8)
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: uyco »

RoR jest już w przedsprzedaży na Rebelu 8) Termin realizacji do 14 dni :twisted: Zamówiłem :twisted:

EDIT: no i cena wcale nie poraża :D
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: Smerf Maruda »

Ja grałem i mnie, prawdę mówiąc, nie powaliło. Może gra wymaga rozegrania paru partii, może trzeba pograć trochę więcej, by docenić wszystkie 'smaczki'. Ale mi się rozgrywka wydała schematyczna i każda tura polegała w gruncie rzeczy na tym samym. Biorąc pod uwagę, że sama gra trwa parę godzin, oczekiwałem czegoś więcej...

A cena faktycznie bardzo przystępna...
Awatar użytkownika
Aldarus
Posty: 78
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: Aldarus »

uyco pisze:RoR jest już w przedsprzedaży na Rebelu 8) Termin realizacji do 14 dni :twisted: Zamówiłem :twisted:

EDIT: no i cena wcale nie poraża :D
Z czego wnisokujesz, że to przedsprzedaż ? Nie wiem, czy mam się śpieszyć z zakupem ze względu na ew. zmianę ceny.

Co do samej gry, to zajmuje ona poczesne miejsce w moich wspomnieniach:)
Pytanie tylko, jak wypadnie konfrontacja wspomnień z rzeczywistością, bo sporo lat upłynęło :wink:
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: uyco »

Smerf Maruda pisze:Z czego wnisokujesz, że to przedsprzedaż ?
Z tego, że REBEL najwyraźniej nie ma jeszcze gry u siebie :) Ja ostatnio się pospieszyłem z Dungeon Lords i - nie dość, że w sumie kupiłem drożej to jeszcze kompletnie na ślepo - ale Tobie jak piszesz to ostanie nie grozi.
Smerf Maruda pisze:Ja grałem i mnie, prawdę mówiąc, nie powaliło. Może gra wymaga rozegrania paru partii, może trzeba pograć trochę więcej, by docenić wszystkie 'smaczki'. Ale mi się rozgrywka wydała schematyczna i każda tura polegała w gruncie rzeczy na tym samym.
Trochę studzisz mój zapał :? Powiem szczerze, od ładnych kilku lat ostrzę sobie zęby na tę grę więc mam nadzieję, że nie zawiedzie. Tym bardziej, że mam niedługo w planie wyjazd planszówkowy więc będzie sporo czasu na testowanie. Cóż jeszcze czeka mnie tylko instrukcja :twisted:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: Smerf Maruda »

uyco pisze:
Smerf Maruda pisze:Z czego wnisokujesz, że to przedsprzedaż ?
To nie ja napisałem :-(
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: uyco »

a to podstępne oprogramowanie :shock:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Aldarus
Posty: 78
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: Aldarus »

W ROR dużo zależy od tego, z kim się gra (i jak jego styl gry innych nam pasuje - pewnie podobnie jak w Bożym Igrzysku, choć o tym ostatnim wnioskuję tylko na razie z opisów).
Mi ROR się podobał - można było się faktycznie poczuć jak w starożytnym Rzymie. Chwała zwycieskich wojen wynosząca wodzów na szczyt (i sztylet zabójcy kończący ich sny o potędze), spiski, fałszywe oskarżenia, przekupstwa wyborcze, próby obalenia ustroju, zmienne koalicje... A jednocześnie ciągłe dbanie nie tylko o własny interes, ale i dobro Rezczpospolitej (upadek Republiki jest równoznaczy z przegraną wszystkich graczy) - nie raz widziałem, jak ciężko zarobione fortuny (na spekulacjach przy budowie okrętów czy zakupie uzbrojenia, przyjmowaniu łapówek w czasie zarządzania prowincjami itp.) płyneły szerokim strumieniem do kasy państwa na wystawienie nowych legionów, bo zewsząd grozili wrogowie, a klęska była o włos. Jeśli chodzi o wady, to mogę wymienić tylko dwie - najlepiej 5 graczy (choć gra ma i wariant solo), no i czas (faktycznie się schodzi, zwłaszcza jeśli gracze się "rozpolitykują"). Tyle ze wspomnień sprzed lat - jak wypadnie konfrontacja z rzeczywistością XXI wieku - mam nadzieję, że wkrótce się przekonam :)
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: Smerf Maruda »

uyco pisze:a to podstępne oprogramowanie :shock:
Nie oprogramowanie, a cytowniczy, czyli uyco.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 403 times
Been thanked: 270 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: Deem »

A jak wygląda faktyczna skalowalność tego tytułu? Czy gra na 3-4 osoby ma sens?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Aldarus
Posty: 78
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: Aldarus »

Według dość powszechnej opinni najlepiej jest grać w 5 osób - wtedy trudno o stabilne koalicje większościowe, zawsze ktoś będzie niezadowolony, a opozycja będzie na tyle silna, że zmiana koalicjanta ma sens. No i dochodzi licytacja jednej akcji, co daje dodatkowy smaczek. Przy 6 też jest ok. Przy 4 często gra przybiera wymiar 2 na 2 z dość stabilnymi koalicjami. Przy 3 może dojść do sytuacji, że jeden przez niemal całą grę będzie w opzocyji, nie mogąc nic zrobić. Na 2 osoby nie grałem z tego co pamiętam. Solo gra się z AI ;) - czyli frakcje zachowują się wg. algorytmu opisanego w instrukcji, ale też nie pamiętam,żebym próbował (choć pewnie się wkrótce skuszę, w ramach odświeżania sobie instrukcji). Dla 2 i 3 grających kiedyś wymyśliłem wariant z "wolnymi" frakcjami, które można było czasowo kaptować - ale nie wiem czy mam gdzieś to zapisane.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Republic of Rome z Valley Games 750 Special

Post autor: fluor »

Gra na 4 daje radę, zdarzenia losowe powodują, że nawet względnie stabilne koalicje 2vs2 nie są wcale takie stabilne.
5 i 6 osób preferowane, jest gdzieś eksperymentalny tryb na 8 osób (ale nie polecam - downtime), na 3 osoby to ma niewiele sensu.

To do czego można mieć pewne zastrzeżenia to przestarzały już mechanizm - rzucam kostką, by sprawdzić czy biorę kartę, czy losuję zdarzenie (znów rzut kostką).
Sama faza Senatu, czyli rządzenie Republiką - bardzo pozytywne. Cała radość gry polega na układaniu planów wojennych i (po przepchnięciu ich przez opozycję) obserwowaniu jak życie je weryfikuje.
Niestety, aby grać dobrze i świadomie, trzeba znać zasady gry, które nie są zbyt proste. Jest sporo rzeczy do zapamiętania, a sama instrukcja gry (na szczęście, w nowej edycji będzie trochę przepisana) przypomina umowę z bankiem, a nie zaproszenie do rozgrywki.

ciekawostka: załączam niedokończoną prezentację do PBF, w której starałem się wypunktować najważniejsze zasady. Nie zmieściła się faza wojny, rewolucji i zakończenie gry, ale może dać pewien pogląd na to jak wygląda poziom detali.
http://www.megaupload.com/?d=FNWM4UUS
ODPOWIEDZ