7 cudów świata dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: mawi »

Gry:
1. 7 cudów świata
2. 7 cudów świata + dodatki
3. 7 cudów świata - pojedynek

Pytanie:
Jaki wariant tytułu 7 cudów świata najlepiej sprawdza się w grze 2 osobowej (jeśli nr 2 to jakie dodatki)?
Prosiłbym jakieś uzasadnienie.
Nie ukrywam dużego plusa dla nr 1 i 2 które mają dodatkową cechę, która umożliwia grę w więcej niż 2 graczy :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: warlock »

99 na 100 osób powie Ci, że Pojedynek.

Ja jestem tą jedną na sto osób - dla mnie podstawowe 7 Cudów jest zdecydowanie ciekawsze.

Tutaj kilka moich spostrzeżeń (czy się z nimi zgodzisz i weźmiesz je pod uwagę to już zupełnie inna sprawa :))
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 50#p728327
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 75#p732044 - od tego postu w dół jest wymiana zdań ;).
Nesmeer

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Nesmeer »

Ja podpinam się pod opinię powyżej, klasyczne 7CŚ daje więcej możliwości kombinowania, podczas gdy w pojedynku mamy "jedynie" wybory.
W klasycznej wersji zagrywanie kart neutralnego gracza daje możliwość wykluczenia części rozwoju przeciwnika przez co można grać mniej lub bardziej agresywnie.
W pojedynku skupiasz się jedynie na doborze kart pod siebie i ewentualnie kontrolujesz poczynania przeciwnika, w efekcie, gdy zbliża się on do realizacji jednej ze strategii zwycięstwa zaczynasz przeszkadzać, póki to nie nastąpi, możesz się skupić na sobie. Według mnie, pojedynek jest także trochę bardziej losowy i podatny na układ kart.

Powiem natomiast tak, każda wersja jest inna grą, posiadam obie wraz z dodatkami, cenię je sobie właśnie za różnorodność, jeśli masz możliwość zagraj 2-3 razy w każdy z tytułów.
Dodatki jedynie dorzucają do pieca do i tak już bardzo dobrego tytułu, który się świetnie skaluje.
Jeśli masz w miarę częstą możliwość gry w więcej niż 2osoby bierz klasykę, jeśli nie, najpierw się zastanów, natomiast jeśli nie masz możliwości testowania tytułów,
ja bym brał pojedynek+podstawkę, porównał w oparciu o 10-20 partii, w razie potrzeby pojedynek sprzedajesz i masz dodatek, który spowoduje, że jeszcze bardziej polubisz ten tytuł,
cenowo podstawa+dodatek wyjdzie w miarę podobnie jak pojedynek+podstawa.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Wothan »

Nie oszukujcie się. Gdyby 7C dobrze działało na 2 osoby to by Bauza i Cathala nie zrobili wersji wyłącznie na 2 osoby. Szach - mat!
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: smalco »

Moi znajomi grywaja w 7CS we dwoje i są bardzo zadowoleni. Również planuje kupić 7CŚ plus dodatek babel. Ale sama podstawka daje dużo frajdy.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: josiu »

Jedyną rzeczą która odstraszala mnie od kupna "normalnych" Cudów było to, że głównie gram w dwie osoby, a jakieś twory w stylu "wirtualny gracz " nie wchodzą w rachubę. Po zakupieniu Pojedynku jest to gra która do tej pory najczęściej jest u nas grana. Mega.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: warlock »

Ale to nie jest wirtualny przeciwnik, który działa na zasadzie sztucznej inteligencji. To gracze decydują o tym, jakie karty dla niego zagrać i tym samym mogą albo ułatwić rozgrywkę sobie, albo utrudnić przeciwnikowi. To po prostu dodatkowy element strategii, który trzeba mieć na uwadze i który zdecydowanie "pogłębia" rozgrywkę. Oczywiście nie każdy musi to lubić. Ale podkreślę jeszcze raz - masa ludzi podchodzi do wariantu dwuosobowego na zasadzie "nie grałem, ale czytałem o tym i dla mnie to sztuczny twór, nie toleruję wirtualnych graczy i nie zagram. Duel to gra dedykowana specjalnie dla dwóch, czyli jest lepsza" :)
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: mawi »

Czyli zdania są podzielone :)

Jeśli chodzi o wariant gry dwuosobowej to nie można jednoznacznie stwierdzić, że Dual jest lepszym wariantem 2 osobowym od 7 cudów świata (podstawowa wersja).
Tutaj myślałem, że przy opcji 2 osobowej Dual będzie jednoznacznie wygrywał z wariantem 7CS.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: warlock »

mawi pisze:Czyli zdania są podzielone :)

Jeśli chodzi o wariant gry dwuosobowej to nie można jednoznacznie stwierdzić, że Dual jest lepszym wariantem 2 osobowym od 7 cudów świata (podstawowa wersja).
Tutaj myślałem, że przy opcji 2 osobowej Dual będzie jednoznacznie wygrywał z wariantem 7CS.
I zdanie większości faktycznie jest takie, że Pojedynek jest lepszy. po prostu ta większość nie wypowiedziała się w tym temacie, stąd możesz mieć wrażenie podzielonych opinii ;).

Powiem tak - jeśli miałbym budżet na TYLKO jedną grę, brałbym podstawkę 7 Cudów. Jak wpadną znajomi macie kupę zabawy ;).
Saovine
Posty: 55
Rejestracja: 16 lut 2014, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Saovine »

Gry mają podobny klimat ale różne mechaniki. Ciężko je porównywać. Nam z żoną wariant dwuosobowy nie podszedł w 7 cudach. Pomimo że uważam ją za świetną grę zwłaszcza z dodatkami liderzy i miasta to przy grze dwuosobowej siadamy do pojedynku. Wciąż daje mnóstwo zabawy zwłaszcza w sytuacjach jawnego zabierania z przed nosa kart które mogły by wzmocnić zbytnio przeciwnika. Jest odrobina negatywnej interakcji której w 7 cudach raczej nie dało się uświadczyć.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: siekan »

Saovine pisze:Jest odrobina negatywnej interakcji której w 7 cudach raczej nie dało się uświadczyć.
Nie grałem wcześniej i bardzo chciałem zakupić słysząc dobre opinie, jednak jedno zdanie przekreśliło wszystko. Gra bez negatywnej interakcji? Bleeee, Rebel na mnie nie zarobi ;p
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: sqb1978 »

Ilość negatywnej interakcji na poziomie Patchwork
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Danielf »

Jak ja grałem w wariant 2-osobowy w 7 Cudach Świata, to wolne miasto mi przeszkadzało. Dużo było pomyłek, odnośnie tego jakie karty można wystawić. Miałem wrażenie, że to i tak nie ma znaczenia jaką kartę wystawię (wyjątkiem są jedynie karty militarne). Poza jeden gracz korzysta z wolnego miasta dwa razy częściej niż drugi.
Natomiast pojedynek jest bardzo dobry.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2016, 12:24 przez Danielf, łącznie zmieniany 1 raz.
Nesmeer

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Nesmeer »

Danielf pisze:Poza jeden gracz korzysta z wolnego miasta dwa razy częściej niż drugi.
Natomiast pojedynek jest bardzo dobry.
Dwa razy czesciej? Chyba cos mi umknelo.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: louiscyphre »

mawi pisze:Gry:
1. 7 cudów świata
2. 7 cudów świata + dodatki
3. 7 cudów świata - pojedynek

Pytanie:
Jaki wariant tytułu 7 cudów świata najlepiej sprawdza się w grze 2 osobowej (jeśli nr 2 to jakie dodatki)?
Prosiłbym jakieś uzasadnienie.
Nie ukrywam dużego plusa dla nr 1 i 2 które mają dodatkową cechę, która umożliwia grę w więcej niż 2 graczy :)
Moja odpowiedź to Pośród Gwiazd :D
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Danielf »

Nesmeer pisze:
Danielf pisze:Poza jeden gracz korzysta z wolnego miasta dwa razy częściej niż drugi.
Natomiast pojedynek jest bardzo dobry.
Dwa razy czesciej? Chyba cos mi umknelo.
Jeden gracz korzysta w erze I i III, drugi tylko w II. Mnie z tym wolnym miastem wiele zasad umykało, ale gdybym o tym zapomniał, to bym w ogóle nie wiedział, jak zacząć.
Nesmeer

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Nesmeer »

Danielf pisze: Jeden gracz korzysta w erze I i III, drugi tylko w II. Mnie z tym wolnym miastem wiele zasad umykało, ale gdybym o tym zapomniał, to bym w ogóle nie wiedział, jak zacząć.
Co turę (nie co erę) gracz wybierający kartę dla wolnego miasta się zmienia, natomiast w I i III erze z zaczyna gracz nr.1, a w II erze zaczyna gracz nr.2, więc każdy ma taki sam wpływ na rozgrywkę,
warto najpierw upewnić się w zasadach, by móc wyrazić adekwatną i realną opinię.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: Danielf »

Nesmeer pisze:
Danielf pisze: Jeden gracz korzysta w erze I i III, drugi tylko w II. Mnie z tym wolnym miastem wiele zasad umykało, ale gdybym o tym zapomniał, to bym w ogóle nie wiedział, jak zacząć.
Co turę (nie co erę) gracz wybierający kartę dla wolnego miasta się zmienia, natomiast w I i III erze z zaczyna gracz nr.1, a w II erze zaczyna gracz nr.2, więc każdy ma taki sam wpływ na rozgrywkę,
warto najpierw upewnić się w zasadach, by móc wyrazić adekwatną i realną opinię.
Przepraszam za pomyłkę. Nie wiem, czemu coś takiego przeoczyłem. Tym bardziej uważam, że łatwo się w tych zasadach pogubić.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: norkbes »

7w w 2os. gra się moim zdaniem b. dobrze. Prawda jest jednak ze trzeba pilnować zasad i szczególnie w pierwszych rozgrywkach łatwo o błędy które bardzo splycaja rozgrywkę. 7w mam z oboma dodatkami. Zakupu pojedynku nie planuję.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: smalco »

W czoraj pierwszy raz i ostatni grałem w 7 cudów we dwoje i to nie to. Gra sucha.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: htomek »

Podzielę się moją wariacją gry w 7c na dwie osoby, gdyż uważam, że ta zaproponowana w instrukcji jest po prostu bez sensu. Mam kilka wariacji gry na 2 osoby miedzy innymi z negatywna interakcja 3ego gracza na "żywego przeciwnika" ale najprostsza wersja to taka, że:

3 gracz jest jakby człowiekiem tzn, jego karty przechodzą tak, jakby grał nim człowiek, można z nim handlować i nastawia się z automatu na budowanie cudów i pkt zwycięstwa w takiej kolejności, reszta gradacji zagrywania kart jest losowa,
jego ruch odbywa się losowo tzn na zmianę "żywi" gracze LOSUJĄ z jego kart kartę i jak jest taka możliwość to zagrywają ją na jego planszy - jak nie ma to losują kolejną

np losują drewno dokładają karty idą dalej i uwaga przed położeniem kart dla 3ego gracza trzeba je przetasować.. losujemy i np wylosowaliśmy czerwona kartę, jak można ją zbudować, to budujemy i tak z każdą kartą ale jak mamy surowce na skończenie cudu to OBOWIĄZKOWO kończymy cud tak samo jak z "Darmowymi" budowlami jak można coś zrobić za darmo to - to robimy to.

...wariacja może nie jest skomplikowana i specjalnie odkrywcza ale naprawdę jest optymalna, można dodać negatywna interakcję na żywego przeciwnika ale wtedy granie za 3ego gracza wymaga myślenia, zabiera czas i gramy tak jakby za 1,5 osoby :)

Często z żoną gramy we dwoje właśnie w taki sposób i naprawdę nie zamula rozgrywki a potrafi zabrać pkt np. zbrojeniami, zdobywać pkt przez handel itp. Bywa i tak, ze z takim "oślim" przeciwnikiem można przegrać :D tak, tak - takie przypadki miały miejsce ;)



:)
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: RE.Lee »

Podstawowe 7 Cudów na 2 osoby jest moim zdaniem bardzo słabe - jedna z głównych zalet gry (brak downtime) znika i to czekanie, aż przeciwnik zagra neutralnym miastem jest straszliwie uciążliwe. W Pojedynek nie grałem, ale opinie ma bardzo dobre (jeśli ktoś wogóle lubi 7 Cudów, oczywiście).
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: norkbes »

@htomek: twój wariant jest imho zubozona wersja oryginału.

Handlować z wolnym miastem można i w oryginale. Po co gra wolnym miastem ma być tak przewidywalna? Tj. priorytety w zagrywaniu kart?

Cała sztuka polega na tym aby wolne miasto grało bardziej dla Ciebie niż dla przeciwnika. Wystarczy pamiętać o dwóch ograniczeniach:

1) najpierw zagrywana jest karta wolnego miasta
2) jeśli wolne miasto może dana kartę wybudować za darmo to musi to tak zrobić

Pamiętaj o tych dwóch rzeczach i wystarczy aby w 2os. mieć w 7w dużo nielatwych decyzji i emocji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: warlock »

RE.Lee pisze:Podstawowe 7 Cudów na 2 osoby jest moim zdaniem bardzo słabe - jedna z głównych zalet gry (brak downtime) znika i to czekanie, aż przeciwnik zagra neutralnym miastem jest straszliwie uciążliwe.
Wybacz ale nie kupuję tego argumentu - taki sam downtime masz w grze na 3 i więcej osób, gdy wszyscy gracze zagrali po karcie i położyli talię na stole, a jeden gracz wciąż się zastanawia co zagrać.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: 7 cudów świata dla 2 osób

Post autor: htomek »

norkbes pisze:@htomek: twój wariant jest imho zubozona wersja oryginału.

Handlować z wolnym miastem można i w oryginale. Po co gra wolnym miastem ma być tak przewidywalna? Tj. priorytety w zagrywaniu kart?

Cała sztuka polega na tym aby wolne miasto grało bardziej dla Ciebie niż dla przeciwnika. Wystarczy pamiętać o dwóch ograniczeniach:

1) najpierw zagrywana jest karta wolnego miasta
2) jeśli wolne miasto może dana kartę wybudować za darmo to musi to tak zrobić

Pamiętaj o tych dwóch rzeczach i wystarczy aby w 2os. mieć w 7w dużo nielatwych decyzji i emocji.
Z jednej stronu tak z drugiej zas...w moim warianvie karty 3 ego gracza sa "przechodnie" tym sposobem grasz cala talia i masz zawsze nowe karty na recwe...w oryginale na 2osoby do swoich kart dobierasz jedna z wolnego miasta i grasz 2 z 8 - praktycznie przez cala gre masz te same karty to wg mnie jest niecoekawe


Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ