Parę gier planszowych/karcianych...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Raciu
Posty: 10
Rejestracja: 17 gru 2015, 16:12

Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: Raciu »

Witam wszystkich,

Jest to mój pierwszy post, znając życie złamałem właśnie jakieś 10 zasad regulaminu... ale może nie dostanę od razu bana.

Mam parę pytań dla starych wyjadaczy:

1) Jest możliwość kupienia gdzieś Gry o Tron (nie karcianka) po tym jak przestali ją produkować?
2) Jest jakakolwiek gra dla 2 osób przy której trzeba pomyśleć (pomijając same karty, warcaby i szachy)? Chciałbym czasem pograć coś z dziewczyną a ciężko o ciekawą grę dla 2 osób.
3) Co kupić dla grupy 3-5/8 graczy w klimatach Cytadeli/Avalonu? Mamy Bang! też jest ciekawe ale mimo wszystko bardzo losowe. Generalnie szukam gry gdzie mimo wszystko nie tylko karty jakie wyciągniemy grają ale również nasza taktyka.

Mamy gry takie jak: Cytadela, Avalon, Bang!, iGranie z Gruzem, Kolejka, Osadnicy, Światowy Konflikt (całkowicie nam nie podszedł), Czarne Historie..

Z góry dzięki za odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: krecilapka »

1) i-szop.pl to wyszukiwarka gier w sklepach. Gra o tron jeszcze jest do kupienia tu i ówdzie; )

2) agricola na przykład. Listy z whitecheappel. Gdybyś miał chłopaka nie dziewczynę dorzuciłbym jeszcze zimną wojnę ;)

3) jeśli ktoś z was ma zacięcie żeby dobrze wytłumaczyć po przeczytaniu instrukcji to polecam studium w szmaragdzie. Tylko nieco trudniejsza niż ogrywane przez was dotąd.
Zerknij też na 7 cudów.




Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: TV3 »

2.
Mr Jack. Na przykład. Dla dwójki, trzeba pomyśleć. Dodatkowo - się blefuje. Ma ładne karty, choć brzydką planszę. Prosta w swych założeniach, może być nieprosta w rozgrywce - móżdży się zazwyczaj, mniej lub bardziej. W zasadzie na ogół bardziej.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: Pixa »

Raciu pisze: 2) Jest jakakolwiek gra dla 2 osób przy której trzeba pomyśleć (pomijając same karty, warcaby i szachy)? Chciałbym czasem pograć coś z dziewczyną a ciężko o ciekawą grę dla 2 osób.
Co za bluznierstwa w pierwszym poscie ;-) Takich gier jest cala masa - Suburbia, Osadnicy Narodziny Imperium, Na Chwale Rzymu, Race for the Galaxy, Listy z Whitechapel, Neuroshima Hex, Summoner Wars i wiele wiele innych.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: Rocy7 »

2) Upiór w Operze
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: donmakaron »

Na dwie osoby ludzie chwalą sobie przeróżna karcianki, np. Na chwałę Rzymu czy Innowacje. Plusem jest, że pograsz też w więcej osób. Nie jest to idealne rozwiązanie dla pary, bo gry zdecydowanie lepiej chodzą na czwórkę, ale nadal warto się zainteresować. Jakbyście mieli grać często i się wkręcić to może jakieś LCG? Władca Pierścieni LCG to jedna z lepszych opcji kooperacyjnych dla dwóch osób. Poza LCG jest jeszcze w Summoner Wars. Z dużych gier na w miarę ograne osoby dobrze chodzi Dracula (przynajmniej stara edycja). Jak dziewczynie się spodoba to Neuroshima Hex jest świetną grą lekkiej/średniej ciężkości dla dwójki, która wymaga niezłego kombinowania i nie trwa nieznośnie długo.

Jeśli spotykacie się w 8 osób, ogarnijcie sobie Mamy Szpiega. Same gadanie, ale wciąga jak bagno i bawi setnie. Jeszcze przychodzi mi do głowy 7 Cudów Świata (max. 7 osób, ale pograć też można sensownie we 2).
Raciu
Posty: 10
Rejestracja: 17 gru 2015, 16:12

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: Raciu »

Dzięki za tak liczne odpowiedzi! :)

Co do mojego pytania odnośnie gier dla 2-4 osób.. Na "100 pro" Osadnicy. Ale teraz pytanie czy wersja podstawowa czy NI?
Dodatkowo do tego Listy z Whitechapel/Robinson Crusoe/Tajemnicze Domostwo? A może Alchemicy?

Słyszałem, że po przejściu Pandemic Legacy grę można tylko wyrzucić. Czy to prawda? Nie da się jej w jakiś sposób uchronić przed zniszczeniem i odsprzedać dalej?

A jakie jest Wasze zdanie na temat Serca Smoka?

Wybaczcie, że wcześniej tak bardzo pojechałem po grach dla 2 osób.. Wczoraj spędziłem jakieś 5h oglądając jutuby i jest tego od groma....
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: TV3 »

Raciu pisze:Co do mojego pytania odnośnie gier dla 2-4 osób
Raciu pisze:Dodatkowo do tego Listy z Whitechapel/Robinson Crusoe/Tajemnicze Domostwo? A może Alchemicy?
Listy z Whitechapel.
Gra wyśmienita. Klimat. Bardzo przyzwoicie wydana. Dedukcja, liczenie, gdzie Rozpruwacz może być, a gdzie nie (to grając policją). Stres, blef, podwyższone tętno, gdy przeciska się chyłkiem między policjantami (to grając Kubą). Do tego banalne, proste zasady. Rozgrywka (jeśli się gra przez duże "G") morduje mózg (głównie grając policją). Oczywiście można grać luźniej, ale wtedy mniej efektywnie :).

Robinson.
Gra wyśmienita. Niby euro, ale klimat powoduje, że absolutnie nie odczuwa się sucharstwa wpisanego (mniej lub bardziej) w definicję eurogier (choć prawdopodobnie nie znam dobrze tej definicji). Kupa przygody. Kapitalnie wydana. Jednak zasad i szczegółów wiele więcej niż w Listach. Trzeba się tego nauczyć. Ponadto trochę wątpliwości i niedomówień (wystarczy zerknąć na odpowiedni temat - "pytania..."). Instrukcja nie nadąża za ilością możliwych sytuacji w trakcie gry. Komuś to może bardzo przeszkadzać (mnie na przykład), komuś nie.

W pozostałe dwie nie grałem.
Raciu pisze:Słyszałem, że po przejściu Pandemic Legacy grę można tylko wyrzucić. Czy to prawda? Nie da się jej w jakiś sposób uchronić przed zniszczeniem i odsprzedać dalej?
Niekoniecznie wyrzucić. Można teoretycznie grać dalej jak w zwykłą Pandemię (zakładając, że kart postaci czy innych kart miast nie będzie się drzeć). Będzie się trochę różnić - ciut inne połączenia między miastami na planszy, inny zestaw kart postaci i takie tam. Będzie też trzeba parę naklejek poodklejać z planszy, z kart...
Grać więc jakoś można, jednak sprzedaży sobie nie wyobrażam. Bo jako Legacy - w zasadzie już nikt w to nie pogra (zużyte naklejki, pootwierane pudełka, drzwiczki itd.). Natomiast sprzedać, aby ktoś grał jak w zwykłą Pandemię... to chyba za 10 złotych, skoro normalną wersję Pandemii, nową - można mieć za bodaj stówę.

Jeśli rozważasz kupno jakiejś Pandemii (moim zdaniem - również kapitalna gra) - sugerowałbym jednak najpierw regularną jej wersję.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: Pixa »

Raciu pisze: Co do mojego pytania odnośnie gier dla 2-4 osób.. Na "100 pro" Osadnicy. Ale teraz pytanie czy wersja podstawowa czy NI?
Dodatkowo do tego Listy z Whitechapel/Robinson Crusoe/Tajemnicze Domostwo? A może Alchemicy?

Słyszałem, że po przejściu Pandemic Legacy grę można tylko wyrzucić. Czy to prawda? Nie da się jej w jakiś sposób uchronić przed zniszczeniem i odsprzedać dalej?
Odpowiadam w kontkescie gier dla 2 osob, choc w zasadzie gry o ktorych mowa skaluja sie dobrze (choc w Listy najlepiej gra sie 1 vs 1).

Osadnicy z Catanu (Catan) to nie to samo co Osadnicy Narodziny Imperium. Zbieznosc nazw jest przypadkowa. Zdecydowanie Osadnicy NI, poniewaz w tych z Catanu nie zagrasz w dwie osoby. Zreszta NI sa znacznie lepsi.

Listy z Whitechapel - bardzo dobra gra, glowa az paruje od myslenia. Jedyny minus - jest dluga - trwa ok. 2,5 godziny.

Robinson Crusoe - swietna gierka, przygoda na bezludnej wyspie. Nie polecam jednak, jesli nie jestes ograny. Gra jest zaawansowana, sama instrukcja to okolo 20-25 stron. Pierwsze 2-3 partie gra sie z nosem w instrukcji.

Alchemicy - nie przemawia do mnie koniecznosc uzywania aplikacji na smartfonie.

Pandemic Legacy - zasadniczo do kosza po rozgrywce. Mozesz kupic za to zwykla Pandemie.

Zobacz jeszcze na 7 Cudow Swiata Pojedynek - ciekawie skrojona wersja 7 Cudow wylacznie dla dwoch graczy. Jest to rowniez bardzo dobra gierka.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 141
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: Marudka »

Starym wyjadaczem może nie jestem, no ale... :roll:

Na 2 osoby to może coś Felda? np. Zamki Burgundii, Bora bora, Badacze głębin
Ewentualnie Tzolkin, Carcassonne, Terra mystica, Five tribes, Rftg
Osadnicy NI - Fajna gra na początek. Proste zasady i ładna oprawa, ale kombinować trzeba.
Robinson Crusoe - Jeśli nie przeszkadza Ci siedzenie w instrukcji i doczytywanie 'co teraz' to polecam. :wink:
Alchemicy - Dobra gra, ładne to i myśleć trzeba, ale ja wolę ją na 3/4 osoby.
Pixa pisze: Alchemicy - nie przemawia do mnie koniecznosc uzywania aplikacji na smartfonie.
Mówiłam to samo :mrgreen: ale to naprawdę nie przeszkadza. Zawsze ktoś może być mistrzem gry - wtedy nie potrzeba smartfona.


Co do gry na więcej osób u mnie rekordy bije ostatnio Dixit ale to mało mózgożerne i zdecydowanie nie w klimacie Cytadeli/Avalonu :mrgreen:
Może Kawerna?
0NCK0
Posty: 93
Rejestracja: 16 lut 2010, 09:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parę gier planszowych/karcianych...

Post autor: 0NCK0 »

1) tu masz link do sklepu: http://strefamtg.pl/index.php?route=pro ... id=6000267
więc jeszcze można, jak się poszuka to pewnie w innych również jest. Moim zdaniem do tej gry potrzebujesz zawsze 6 osób i muszą one być ograne w GoT.
Jeżeli do gry siądzie 4 ogarniętych ludzi i 2 nowe to te 2 osoby będą strasznie niezadowolone z gry.
2) polecam Patchwork, małą Agrikolę, Osadnicy: NI i Alchemików u mnie to się z żoną sprawdza.
3) Na więcej osób z gier to może Mascarada, Kawerna jest spoko tylko może się dłużyć czekanie na swoją kolej ale jest bardzo taktyczna mimo prostych zasad.
ODPOWIEDZ