(Bardzo) dobra gra wyścigowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

(Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Witam.

Jako wielki entuzjasta zarówno historii motoryzacji jak i gier planszowych, bardzo przeszkadza mi fakt iż nie znajduję planszowej gry wyścigowej która spełniałaby moje wygórowane wymagania co do mechaniki.
Zapoznałem się z recenzjami i opisami wielu gier aczkolwiek zagrałem tylko w Thunder Alley. No i sam fakt że wśród bogatej ilości znajomych graczy natknąłem się tylko na ten jeden tytuł, jest smutny.
Czyżby gry wyścigowe były zbyt mało wymagające(proste mechanicznie) czy też w kręgu męskim ten temat nie jest wystarczająco interesujący?
Elementem który najbardziej mi nie pasuje to brak w większości tytułów mechaniki hamowania przed zakrętami.
Chyba jedynym tytułem który mógłby mi przypasować to Formuła D.
Ciekaw jestem opinii na temat tej gry.
Czy uważacie że możliwe jest stworzenie gry wyścigowej wystarczająco dynamicznej a jednocześnie dość realistycznej?
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: rastula »

pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: pkajak »

rastula pisze:powiem krótko

Race! F90

https://boardgamegeek.com/boardgame/125 ... formula-90
+1

I w dodatku całkiem grywalna solo.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: maciejo »

Rallyman z dodatkiem Dirt i wszystko w temacie :wink:
Jak dla mnie jedna z najbardziej niedocenianych gier.
Skaluje się świetnie w każdej konfiguracji graczy - gorąco polecam :!:
http://www.rebel.pl/product.php/1,1365/ ... lyman.html
http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... -Dirt.html
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Dzięki za odpowiedzi.
Formuła 90 to klimat którego szukam (tory wyścigowe) ale raczej nie lubię bolidów. Mechanika bardzo prosta i rozumiem że dynamiczna. Ja bym ją urozmaicił a kart używał tylko jako eventy a nie do podstawowych elementów gry. No i chciałbym wprowadzić urozmaicenie osiągów na poziomie modeli a nie tylko pararmetrów wspólnych.
Dodatkowo chciałbym wprowadzić bardziej szczegółowe modele torów tj z większą ilością pól zarówno wzdłuż jak i wszerz.
Czy da się to zrobić utrzymując czas gry w limicie 90-270 minut?

Natomiast Rallyman to nie mój klimat ale doceniam chęć zwrócenia uwagi...
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Szaweł »

Fajny temat, też bardzo lubię gry wyścigowe i też przyda mi się poszerzenie wiedzy na ich temat.

Żeby nie musieć tłumaczyć braku hamowania przed zakrętami polecam Speedway Champion. Szybka, prosta i bardzo przyjemna gra. Wśród moich, zdecydowanie nie żużlowych kolegów i koleżanek, gra znalazła spore uznanie a mój syn tak się w niej zakochał, że właśnie organizuję nową grę z Czech lub Słowacji, żeby miał swój własny egzemplarz.

https://boardgamegeek.com/boardgame/110 ... y-champion

E: Ta Formula D prezentuje się całkiem zacnie. Widzę, że podstawka ma polską instrukcję a co z dodatkami? To są tylko tory bez nowości w zasadach czy może każdy dodatek wprowadza jakieś zmiany?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Żużel to całkowicie nie mój klimat ale fajnie że podpasował.
Formuła D to głównie nowy tory , zasady są chyba niezmienne.
Fajnie że temat się podoba. Zależy mi żeby była szeroka dyskusja w końcu motoryzacja to bardzo męski temat a chyba w grach trochę zapomniany
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Szaweł »

Jest jeszcze jakaś prosta karcianka z Egmontu pt. Grand Prix - Ostatnia prosta. Nie grałem, ale swego czasu zastanawiałem się, czy nie wziąć jako szybki przerywnik. Niestety nie grałem i się nie wypowiem.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Oglądałem o niej filmik u Wookiego i ostro ją zjechał. Brak tam wyścigu, faktycznie tylko ostatnia prosta...
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Szaweł »

To dobrze, że się nie zdecydowałem :)

Zacząłem się mocno zastanawiać nad tą Formułą D. Ciekawe jak z dostępnością dodatków. Parę jest w Polsce ale nie wszystkie, a ja lubię mieć wszystkie dodatki do swoich gier.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Ja nie kupuję dodatków dopóki podstawka mnie nie wciągnie. Może częściowo to też wynik mojej oszczędnej natury. Co do Formuły D to gra spoko ale ciut droga i za mało rozbudowana jak dla mnie.
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Peter128 »

Może trochę nie w klimacie, ale sprawdź Snow Tails - wyścigi psich zaprzęgów. Jest fajna mechanika (acz prosta), jest możliwość blokowania, trudniejsze wyprzedzanie, hamowanie przed zakrętami, regrywalność (różne tory). Mi się osobiście bardzo podoba
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Szaweł »

Peter128 pisze:Może trochę nie w klimacie, ale sprawdź Snow Tails - wyścigi psich zaprzęgów. Jest fajna mechanika (acz prosta), jest możliwość blokowania, trudniejsze wyprzedzanie, hamowanie przed zakrętami, regrywalność (różne tory). Mi się osobiście bardzo podoba
Zależność językowa?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Dzięki Peter128. Spojrzę na mechanikę. Ile trwa rozgrywka?
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Szaweł »

Wracając do Formula D, czy ktoś miał okazję ograć któreś dodatki? Jeśli tak, to które są najlepsze?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Zet »

Poprę Snow Tails. Zależność językowa to wyłącznie instrukcja, ale chyba jest polska. Mechanika skręcania, hamowania jest świetna. Hamowanie przed zakrętami wymagane. Minus jest taki, że średnio się skaluje. Staralem się siadać wyłącznie w 5 osób, bo tłok dodaje niesamowity smaczek.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Peter128 »

Zależność językowa żadna - Rebel dodaje chyba polską instrukcję, na planszy i kartach nie ma żadnych napisów.

Ile trwa? Zależy ilu graczy i jaki tor sobie zbudujecie, można zagrać w 30 minut, można w 2h. Tory buduje się z modułów, są gotowe w instrukcji, ale można tworzyć własne, co jest kolejną dużą zaletą tej gry
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Modularna plansza to duży plus. Czas gry wygląda ok a tekstu w takich grach zazwyczaj nie ma a jeśli są to powinny być symbole
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Szaweł »

No dobra, kupiłem i grałem już w Formula D i... dla mnie bomba :) Póki co jestem po grze dwuosobowej (po dwa bolidy) z podstawowymi zasadami, ale bardzo możliwe, że w przeciągu tygodnia powinienem zagrać w większym gronie. Gra wygląda bardzo ładnie, tory są przednie (mam już jeden dodatek), zasady są w miarę proste a zarazem fajnie oddają ducha wyścigów. Do obejrzenia jest na YT TableTop z Wil Wheaton'em choć chyba trochę naginają zasady (DangerDice liczą tylko przy 1 a nie 1-4 i zauważyłem, że zaliczają zatrzymanie się w zakręcie w jednym ruchu po wyjechaniu z poprzedniego a instrukcja wyraźnie mówi, że jest inaczej - choć może nie doczytałem czegoś (zasady zaawansowane dla samochodów)). Myślę, że grę mogę z czystym sumieniem polecić, zapowiada się na fajny, luźniejszy tytuł do posiedzenia przy piwie... chociaż kolega już zapowiedział, że jak pije, to nie prowadzi :D

UWAGA UWAGA: Gra spodobała się mojej narzeczonej, która jest kobietą, taką normalną, typową babą, bardzomocnointensywnie nieprzepadającą za boksem, rugby ani wyścigami! :shock:
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Kupiłeś pod wpływem tego tematu czy tak po prostu?
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: Szaweł »

Lubię się 'ścigać' ale ten zakup był zdecydowanie pod wpływem :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: sirwei »

Muszę wystąpić o tantiemy ;)
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
wheeski
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2011, 11:29
Has thanked: 1 time

Re: (Bardzo) dobra gra wyścigowa

Post autor: wheeski »

Ja polecam np. Speed Circuit..
https://boardgamegeek.com/boardgame/1194/speed-circuit

ale niestety pozostaje tylko samorobka.. ja jestem natomiast wniebowziety.. (az sobie rzezbilem sam samochodziki)

EDIT: Poza modulem Vassala jest tez samodzielny program dostepny tu http://cryhavocgames.net/GrandPrixcisionRacing.htm


Jak sie chcesz pobawic w testera to zapraszam
https://boardgamegeek.com/boardgame/182 ... ableracing

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ