Gra dla dwóch osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lukas2921
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2016, 17:22

Gra dla dwóch osób

Post autor: lukas2921 »

Witam,

Szukam z żoną gry na 2 osoby, która będzie wymagała "intensywnego myślenia" oraz rywalizacji między sobą.
Interesuje nas głównie tematyka ekonomiczna/strategiczna.

Czytając recenzję zastanawiamy się nad takimi pozycjami jak :

* Agricola
* Le Havre

Jesteśmy początkującymi w grach planszowych i szukamy czegoś w co będzie można zagrać kilkanaście-kilkadziesiąt razy i na różne sposoby. Czy powyższe tytuły są godne uwagi ? czy może macie jakieś propozycje aktualnych gier (czyt. nowszych). Agricola jest już
"antykiem" ale czy godnym uwagi ?

Czekam na wasze propozycje.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 959
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Koshiash »

Agricola jest dobrą grą, i z tego względu wciąż ją posiadam, pomimo że mnie niemiłosiernie nudzi. Przypisuję jej kategorię "strawna dla kobiet". Le Havre po prostu mnie nudziło i tu fascynacji nie rozumiem. To oczywiście moje subiektywne opinie.

Na dobrą sprawę jest wiele gier, które wpisują się w Wasze założenia. Bardzo dobrą grą jest na przykład Brass. Nominalnie wymaga 3 osób, natomiast sprawdza się również w rywalizacji dwuosobowej.
lukas2921
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2016, 17:22

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: lukas2921 »

Mógłbyś podać jeszcze jakieś tytułu, które zasługują na zainteresowanie. Postanowiliśmy również, że z całą pewnością zakupimy grę Carcassonne. Jednak to tak bardziej na rozluźnienie :)

Teraz również napotkaliśmy tytuł "Lewis & Clark" - co o nim myślisz ?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 959
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Koshiash »

W Lewis & Clark nie grałem, więc się nie wypowiem. Nie jestem natomiast przekonany, czy można uznać ją za grę ekonomiczną.

Pójdę na łatwiznę i zasugeruję przejrzenie pierwszych dwóch setek gier strategicznych na BGG: https://boardgamegeek.com/strategygames ... 7&rank=4#4. Szacuję, że w około 1/3 z nich przeważają elementy ekonomii. Innym źródłem informacji może być strona rebela (nie chcę reklamować samego sklepu, ale doceniam ich bazę gier): http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProduc ... back=&p=40

Nie bez znaczenia jest temat. Sadzenie marchewek nie każdego porywa.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: misioooo »

Metallum
Grosze kosztuje, na 2 osoby. Rywalizacja, ciekawa mechanika programowania ruchów.

7 Ronin
Ciekawa tematycznie, "inna" niż większość mechanika. Nie ekonomiczna, a bardziej startegia/taktyka.

Lords of Waterdeep
Euro, ładne, świetne dla 2 jak i większej liczby graczy. Nie daj się zwieść, to rasowe euro w stylu "zbierz surowce, aby coś tam zrobić ". Można wg mnie śmiało do ekonomicznych zaliczyć. Zwłaszcza na 2 osoby.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
lukas2921
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2016, 17:22

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: lukas2921 »

Dziękuje za pomysły :) Wybór jednak padł na coś zupełnie innego :) żona się uparła... :)

Zakupiliśmy :

Carcassonne ed. podstawową z mini dodatkiem oraz Kawerna: Rolnicy z Jaskiń.

Kawerna czyli można powiedzieć, że ulepszona Agricola :) Ja byłem za Agricolą jednak żonie zbytnio się nie podobała wizualnie i klimatycznie. Natomiast jaskinie i taka tematyka bardziej do niej dotarła.

Gry już zakupione jednak z chęcią posłuchałbym wypowiedzi na temat Kawerny jeśli ktoś już w nią grał lub coś wie.

Pozdrawiam
Łukasz
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: arqueek »

Nie bedziecie zawiedzeni. Sam z dziewczyna grywam w kawerne i bardzo sobie chwale ;) wykonanie zwierzatek-meeplow porwie serduszko kazdej damy ;) typowa gra w stylu "easy to learn, hard to master". Nie zrazaj sie wielkimi instrukcjami (swoja droga, paskudnie napisanymi), gdyz zasady gry mozna wyjasnic doslownie w 5 minut. Brak bezposredniej interakcji rowniez jest dla mnie plusem - jakos nie lubie sie napierniczac, chocby na planszy, z moja luba ;)
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 141
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Marudka »

Carcassonne i Kawerna to dobry wybór

Do Kawerny koniecznie kupcie jakiś pojemnik na zwierzątka i zasoby.
Jeśli nic nie zorganizujecie to setup i gra będą strasznie uciążliwe. Mogą się znacznie wydłużyć.
np. ja mam nor 16 o taki:
Spoiler:
Bardzo fajna gra, dobrze się skaluje.
My też kupiliśmy Kawernę zamiast Agricoli bo wydawała mi się ładniejsza. :lol:

Jakbyście szukali kolejnego tytułu do urozmaicenia to Five tribes tez pasuje. :mrgreen:
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: krecilapka »

Kawerna to w zasadzie pdpimpowana agricola. Tyle że wywalono prostszy do ogarnięcia świadomy rodziny. Bo kafle kawerny to odpowiednik kart agricoli. Do tego warzywo ma kształt warzywa nutę tylko kolor co jest ułatwieniem. Nieco wyższy próg wejścia żeby grać rozsądnie a nie byle jak. Do tego drugiego stety/niestety dluższa kołderka surowców niż w agricoli.
Gry są bardzo podobne. Tylko setup i sprzątanie gry tak długie że się może odechcieć gry ;)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: Bea »

Kawerna to bardzo dobry wybór! A jeśli teraz szukacie czegoś dla odmiany lżejszego i mniejszego, ale niesłychanie regrywalnego to polecam Race for the Galaxy. Można się od niej uzależnić ;).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gra dla dwóch osób

Post autor: detrytusek »

też popieram Kawernę. Agricola jest bardziej konfrontacyjna. Tu kołdra jest na tyle długa, że wybudujesz całkiem sporo i nawet jak wtopisz to widzisz, że zrobiłeś to czy to. W A. kończysz z rozgrzebanym wszystkim bo akurat się dało. A. jest śwetną grą ale tam robisz trochę to na co akurat gra Ci pozwala. W K. tego problemu nie ma ale cierpi na tym interakcja.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ