Game of Thrones - pierwsze wrażenia!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Game of Thrones - pierwsze wrażenia!

Post autor: Nataniel »

Wczoraj dostałem paczkę z Game of Thrones! Na razie moje pierwsze wrażenia oraz trochę zdjęć. Niestety nie grałem w nią jeszcze, ponieważ do gry potrzeba co najmniej 3 graczy (a najlepiej gra się w komplecie, czyli w 5). Tymczasem przeczytałem instrukcję i rozegrałem sam ze sobą jedną kolejkę :)

Zdjęcia wrzuciłem tutaj:
http://www.gry-planszowe.pl/article.php ... rones.html

Czas na wrażenia:

1) Wydanie - pełen wypas! Plansza twarda, skladania, pelny kolor, lsniaca i sliczna. Wszystkie obszary ponazywane. Karty śliczne, swietne rysunki na kartach wydarzen, troche mniej na kartach postaci (moze po prostu inaczej sobie te postacie wyobrazalem)

2) Pudełko ma wewnatrz wyprofilowany plastik, w ktorym mieszcza sie wszystkie zetony w swoich miejscach (nie ma potrzeby segregowania zetonow przed kazda partia ani trzymania ich w oddzielnych torebeczkach)! Super pomysl.

3) Kazdy gracz dostaje na starcie kartę swego domu (rodu), gdzie wypisane jest gdzie startuja jego jednostki i jakie ma poziomy Wpływów. Jest to kolejny fajny pomysl, szczegolnie gdy pamietam Gwiezdnego Kupca i oczekiwanie az pozostali gracze spisza sobie startowe zasoby z instrukcji.

4) Drewniane pionki symbolizuja trzy rodzaje jednostek - piechote, rycerzy (konnych) oraz statki. Pionkow nie jest duzo: 4 konnych, 10 piechoty i 5 statkow na gracza.

5) Poza tym mamy karty wydarzen oraz karty postaci (po 7 postaci dla kazdego Domu). Wiekszosc postaci jest znanych z ksiazki, mamy wiec Margaret Tyrell, Stanisa Bartheona czy Cersei Lannister. Super klimat dla kogos, kto czytał Pieśń Lodu i Ognia.

6) Na koniec żetony - sporo zetonow Potęgi, roznych znacznikow, zetonow Rozkazow. Wszystkie na twardej tekturze, grube i lakierowane. Do tego 3 duże żetony specjalne - Żelazny Tron, Kruk Posłaniec oraz Valyrianskie Ostrze.

7) Szczerze mowiac zawartosc pudelka (to juz wszystko) wyglada ubogo jak na cenę prawie 300 zł. Co prawda wszystkie elementy są bardzo dopieszczone i grze nic nie brakuje, tylko że chcialoby się więcej ;)

8) Instrukcja jest napisana swietnie, co najmniej tak dobrze jak do Warcrafta tej samej firmy. Wszystko przejrzyście, z wyczerpującymi przykładami i obrazkami. Dodatkowo w nowym wydaniu jest dołączane FAQ, które wyjaśnia kilka frapujących kwestii. Ogólnie - wzorowo.

9) Gra jest prawie czysto decyzyjna. Jest bardzo niewiele elementów losowych - w grze nie używa się nawet kostki. Losowe są zachowania innych graczy (w fazie planowania każdy gracz planuje swoje rozkazy w tajemnicy przed innymi) oraz karty wydarzeń, które ciągnie się co kolejkę (naraz ciągnie się trzy karty, więc losowość też jest niewielka).

10) Wyglada na to, ze podstawa gry jest interakcja miedzy graczami - ukladanie tymczasowych sojuszy, zdrady, rajdy na tyly ufnego sojusznika, negocjacje itp. Dlatego wlasnie gra ta wymaga min. 3 graczy a najlepiej 5. W weekend pogram sobie ze znajomymi w 4 - wtedy napisze cos wiecej o samej rozgrywce.

To tyle na poczatek. Wiecej po weekendzie :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Sasannka »

Ja również zapoznałam się z tą grą. Tak jak Nataniel powiedział - jest ona czysto decyzyjna i dokładne poznanie zasad jest niezbędne. Obawiam się, że osoby, które j. angielski znają ledw ledwo nie poradzą sobie zbyt dobrze. Trzeba będzie pisać tłumaczenie nad tekstem, by dobrze pojąć całość ;)

Dziś kolejne podejście do gry - wczoraj nie dałam rady przejść przez całą instrukcję, jest tego tekstu trochę...
Pozdrawiam!

Sasannka :]
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Fajny avatar sasanka =]

A co do czytania instrukcji - u mnie instrukcje do gier czyta tylko jedna osoba, czyli ja. Lubie to robic, umiem szybko przyswoic sobie zasady a innym sie nie chce :)
Pozniej wszystkim tlumacze zasady podczas gry.
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Post autor: wilczelyko »

Dudman pisze:A co do czytania instrukcji - u mnie instrukcje do gier czyta tylko jedna osoba, czyli ja. Lubie to robic, umiem szybko przyswoic sobie zasady a innym sie nie chce :)
Pozniej wszystkim tlumacze zasady podczas gry.
Też to mam, ale nie lubię tego. Po pierwsze spada na mnie pełna odpowiedzialność za przestrzeganie zasad, co jak jestem zaangażowany w grę, przeszkadza - jak rozstrzygnąć dwuznaczną sytuację? A po drugie - skreśla to gry bardziej skomplikowane, w które też czasem miałbym ochotę zagrać - tą metodą mój Kupiec się kurzy od miesięcy.
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

wilczelyko pisze:...mój Kupiec się kurzy od miesięcy.
Najwyzszy czas to zmienic : )
Jesli nic mi nie wypadnie to moze zrobie jakies spotkanko w nastepny weekend.
Bylbys zainteresowany?
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Post autor: wilczelyko »

Rathi pisze:
wilczelyko pisze:...mój Kupiec się kurzy od miesięcy.
Najwyzszy czas to zmienic : )
Jesli nic mi nie wypadnie to moze zrobie jakies spotkanko w nastepny weekend.
Bylbys zainteresowany?
Jak najbardziej! Chętnie zagram, w końcu już po sesji (prawie). Może ktoś jeszcze z forumowiczów krakowskich by wpadł? Mogę zaproponować też moje stałe miejsce gry: kocyk na korytarzu mojego akademika.
PS Sorry, że to umawianie na niewłaściwym forum
Palladyn
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2004, 17:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Palladyn »

Szukam chetnych do zagrania w Game of Thrones.
Lokalizacja Kraków - sklep Bard! Zainteresowanych prosi o kontakt.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2004, 18:04 przez Palladyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Palladyn
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2004, 17:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Palladyn »

Nataniel napisał:
... i 5 statków na gracza.

Instrukcja podaje taką liczbe. Ale statków jest 6 na każdy dom. :)
Taki mały bonusik od wydawcy. :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Palladyn pisze:Instrukcja podaje taką liczbe. Ale statków jest 6 na każdy dom. :)
Taki mały bonusik od wydawcy. :)
LOL, faktycznie. Zamiast policzyc - spisalem z instrukcji :-) Palladyn - grales juz?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Palladyn
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2004, 17:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Palladyn »

Tak. Na 3 graczy. Jednak Starkowie wycofali się z gry(kumpel poszedł spać :cry: ) i tródno było dokończyć rozgrywke. Gra jest wciągająca, choć jak na mój gust za mało rycerzy na dom( to rycerzy powinno być 6 nie statków!) Ma to też swoje dobre strony - trzeba dokładnie przemyśleć gdzie mają stacjonować i w jakim kierunku udadzą się nasze siły. :D Czekam na chwile gdy zagram w pełnej obsadzie 5 graczy! Gra jest wtedy NAJLEPSZA :D .
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Jak duza jest instrukcja i ile czasu potrzeba na opanowanie jej w stopniu pozwalajacym nie przegrac po pierwszych 5 minutach (czytaj: zrobic tak glupi ruch, ze juz nic nie pomoze ; ))?
I drugie pytanie.
Gdzie jest "Bard"?
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Instrukcja ma kilka stron, jej przeczytanie zajmuje jakas godzine wraz z rozlozeniem calej planszy i zobaczeniem o co chodzi. Wytlumaczenie kolejnej osobie to 10-15 minut.

Instrukcja jest napisana bardzo dobrze, z przykladami i w ogole rewelka dla mnie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Bard jest na Batorego 20, w podwórzu.
Też bym chętnie zagrał, jeśli tylko było by to jakoś w tygodniu między 11 a 15 powiedzmy :)
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

W tygodniu to ja pracuje do 16.15 : ((
Moge sie spotkac po 17 lub w weekendy.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Palladyn
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2004, 17:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Palladyn »

:D Tak po 24.06.2004. Szczegóły do ustalenia. 4 Graczy potrzeba, 5 Ja jestem :) . Game of Thrones jest świetna :!:
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

To ja tez sie pisze.
Jak obiecujecie byc grzeczni to moze daloby sie u mnie w domu : ))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

Myślę że można się przecież kilka razy spotkać :)
Mam kilku znajomych z Krakowa, którzy nie są na forum a też by chętnie zagrali w GoT :)
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Post autor: wilczelyko »

Też bardzo chętnie zagram. Wyjeżdżam od środy do soboty, może niedziela?
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Że też niektórzy muszą mieć wszędzie daleko :cry:
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Sasannka »

Zagrałam!! W 4 osoby.

Gra jest rewelacyjna. Ani ułamka elementów losowych, konieczne jest przewidywanie, dogadywanie się, ale i tak nikt nikomu nie ufa. Naprawdę doskonała, zrównoważona gra. I gra sie długo. Nam zajęło to z 4 godziny. Warto było :)
Pozdrawiam!

Sasannka :]
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Sasannka pisze:Gra jest rewelacyjna.
No to nie pozostaje nam nic innego tylko jak najszybciej sie zebrac i zagrac : ))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
M.Y.
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2004, 18:17
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Post autor: M.Y. »

Palladyn, Rathi

Jeśli poszukujecie jeszcze graczy do GoT to ja chętnie do Was dołączę:) Jeśli coś by nie wypaliło z miejscem w Bardzie to ja z ochotą Was przyjmę w moim (skromnym bo skromnym , ale zawsze:)) pokoju na stancji.

Po 24.06 to bardzo dobry termin. Na pewno udałoby mi sie wygospodarować jeden wieczór/noc.

BTW, miło by było poznać jakiś graczy z Krakowa a GoT mogłoby byc wstępem do szerszej współpracy:)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

M.Y. pisze:BTW, miło by było poznać jakiś graczy z Krakowa a GoT mogłoby byc wstępem do szerszej współpracy:)
Zaglądnij kiedys na spotkania Galicyjskiej Gildii Fanów Fantastyki, spotkania w oboty w siedzibie YMCA na Krowoderskiej.
http://www.ggff.rpg.pl
Znajdzie się tam wielu chętnych do gry w planszówki i RPG.
Ja sam chętnie bym tez zagrał w coś tyle, że w krakowie bywam w tygodniu między 11 a 15 najczęściej, więc wieczory i weekendy odpadają.
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
M.Y.
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2004, 18:17
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Post autor: M.Y. »

Tak sie składa, ze do GGFFu to ja sie nawet zapisałem:) tylko rzadko kiedy bywam w klubie (przekichany rok na uczelni;/) i mało kto mnie jeszcze kojarzy. Ale postaram się, aby to się w przyszłym roku zmieniło.

Kto wie - może się nawet widzieliśmy. W każdym razie soboty w YMCE to też niezły pomysł na granie - tylko nie wiem od której otwierają i do kiedy dokładnie jest czynne.

A myślałem, ze w GGFFie to się głównie w RPGi i karcianki gra...a tu proszę, amatorzy planszówek tez się znajdą. W sumie i tak w przyszłości zamierzałem popytać ludzi z Gildii...

W każdym razie, powinniśmy być w kontakcie. Może uda się coś w najbliższym czasie zorganizować.

Pozdrawiam
M.Y. (GG: 1388603)
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

M.Y. pisze:W każdym razie soboty w YMCE to też niezły pomysł na granie - tylko nie wiem od której otwierają i do kiedy dokładnie jest czynne.
Na stronie jest napisane, ze od 11.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
ODPOWIEDZ