Argent: The Consortium (Trey Chambers)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Argent: The Consortium (Trey Chambers)

Post autor: detrytusek »

Wątku nie znalazłem, a zapowiada się bardzo ciekawie. Z tego co widzę to jest to ciężkie euro (tzn reguły ponoć stosunkowo proste ale bardzo dużo opcji do wyboru). Ładnie wydana i potrzebny duży stół.

Obrazek

Ponoć do gry tego stołu i kota nie dołączają...
Jedyna polska recenzja jaką znalazłem:
http://boardtime.pl/2015/08/argenttheconsortium.html
Ciekawe czy ktoś by się zdecydował na wydanie PL bo tekstu sporo. Grał ktoś? Wrażenia?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Mars276
Posty: 11
Rejestracja: 07 maja 2013, 21:28

Re: Argent: The Consortium

Post autor: Mars276 »

Jestem po pierwsze grze na 3 osoby (około 3- 3,5 godziny z ludźmi raczej skłonnymi do analysis paralysis) i mam nieco mieszane uczucia.

Z jednej strony gra jest bardzo dobra, wszystkie mechanizmy działają i ładnie się zazębiają. Regrywalność jest niesłychana, bo wariantów początkowego ustawienia modułowej planszy jest nieprawdopodobna ilość. Niemal każda karta jaką możemy w grze pozyskać sprawia, że aż skaczemy z radości, bo taka jest fajna :-) Poza tym, pomimo nawalanki na oślep w toku gry, na jej koniec okazuje się, że wyniki są zaskakująco zbliżone, a zatem chyba można uznać grę za nieźle zbalansowaną.

Z drugiej strony gra ma koszmarną ilość negatywnej interakcji, która dla wielu może się okazać nie do przejścia. Bardzo często lepiej komuś zaszkodzić, niż zdobyć coś dla siebie. Poza tym przed zagraniem gry koniecznie trzeba przeczytać całego faqa i errratę jakie są dostępne na wszystkich możliwych stronach (ze szczególnym uwzględnieniem boardgamegeeka). Instrukcja jest napisana słabo - liczba brakujących informacji, niedopowiedzianych zasad i nieprzewidzianych przez autora sytuacji woła o pomstę do nieba. Gra zajmuje ponadto potworną ilość miejsca na stole - mój jest całkiem spory, a gra na trzy osoby ledwo się zmieściła - przy czterech lub pięciu osobach trzeba by chyba dostawić drugi stół.

Pomimo negatywnych uwag wystawiłem grze na BGG bardzo wysoką ocenę 8.5 - miałem z tej gry mnóstwo fun'u, który przesłonił mi wszelkie jej niedomagania. Spodziewam się, że po czterech-pięciu sesjach tej gry ocena może się znacząco zmienić, jednak mówiąc uczciwie, nie wiem, w którą stronę.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Argent: The Consortium

Post autor: crsunik »

Właśnie trwa giveaway drugiej edycji Argenta.
Link:
https://wn.nr/nqfjfc

Druga edycja Argenta jest aktualnie na kickstarterze:
https://www.kickstarter.com/projects/le ... ium-2nd-ed

Giveaway 'sprawdzony' ;) Niedawno wygrałem tam grę Epoch
kinoji
Posty: 39
Rejestracja: 23 lut 2016, 18:17
Has thanked: 2 times

Re: Argent: The Consortium

Post autor: kinoji »

Od dluzszego czasu wisialo na wishliscie, wiec zdecydowalem sie wziac po tym, jak dotarlo do kilku rodzimych sklepow. Rozegralem 2 partie, obie na 2 osoby - jedna w wariancie z instrukcji, druga w tym preferowanym przez tworce.

W teorii wszystko w grze mi sie podoba - tematyka, stylistyka, mechanizmy, ciezar, negatywna interakcja. W praktyce wyszlo tak, ze po pierwszej partii bylem bardzo zawiedziony. Malo sie dzialo, niewiele bylo walki o miejsce na planszy a co za tym idzie brak wykorzystania mocy magow (poza fioletowymi), jeszcze mniej korzystania z czarow czy przedmiotow ze skarbca. Nudna partia bez historii zakonczona wynikiem 8-4.

Wczoraj rozegralismy druga partie korzystajac z 6 plytek uinwersytetu zamiast 9 i dobierajac po 5 magow. Przed rozpoczeciem powiedzialem sobie, ze nie bede tym razem gral w to jak w typowe euro, tylko bede jak najbardziej staral sie uprzykrzyc zycie przeciwnikowi, starajac sie przy tym jak najwiecej zyskac. Korzystalem z umiejetnosci magow, rzucalem czary, zbieralem skarby itd. Gralo sie dzieki temu duzo przyjemniej a wynik byl bardziej wyrownany - remis w punktach i rozstrzygniecie przez influence points. Niestety drugiemu graczowi i ta partia nie podeszla.

Jestem mimo wszystko troche zawiedziony faktem, ze mimo tego, ze ten mix mechanizmow wydawal sie byc skrojony pode mnie, to gra mnie nie zachwycila. Mozliwe, ze mialem zbyt wysokie oczekiwania, ale mozliwe tez, ze jest tutaj wszystkiego za duzo i razem po prostu tak dobrze nie smakuje.

Kolejna partia bedzie pewnie decydujaca pod katem pozostania Argenta w kolekcji.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Argent: The Consortium

Post autor: Gambit »

kinoji pisze: 09 lip 2018, 14:51Jestem mimo wszystko troche zawiedziony faktem, ze mimo tego, ze ten mix mechanizmow wydawal sie byc skrojony pode mnie, to gra mnie nie zachwycila. Mozliwe, ze mialem zbyt wysokie oczekiwania, ale mozliwe tez, ze jest tutaj wszystkiego za duzo i razem po prostu tak dobrze nie smakuje.

Kolejna partia bedzie pewnie decydujaca pod katem pozostania Argenta w kolekcji.
Argent jest cholernie specyficznym euraskiem. Bardzo łatwo może komuś nie trafić w gusta, choć wydawałoby się, że niby wszystko ma na miejscu. Ja się po pierwszej partii dawno temu lekko odbiłem. Nie skumałem tej gry ani grzyba. Ale spróbowałem jeszcze raz, bo mimo lekko mnie zaintrygowała. I za drugim razem ruszyło. Tak bardzo, że teraz leży u mnie druga edycja z dwoma dodatkami i czeka na zrecenzowanie :)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Argent: The Consortium

Post autor: Wosho »

Bardzo fajna gra, dziwne że tak niedoceniana, jedyny zarzut choć trochę dziwny to wolałbym żeby poszła bardziej w budowanie silniczka bo sprawia to więcej radości ;)
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Argent: The Consortium (Trey Chambers)

Post autor: Propi »

Mamy i my - i doceniamy niemal w całej rozciągłości :)

https://www.gamesfanatic.pl/2024/03/03/ ... pozycyjna/
Polo15
Posty: 118
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Argent: The Consortium (Trey Chambers)

Post autor: Polo15 »

Pod poniższym linkiem przygotowane przeze mnie na własny użytek tłumaczenie elementów gry na język polski:
https://www.dropbox.com/scl/fo/s6x6hkgt ... lyztx&dl=0
Tłumaczenia dodatków Mancers of the University oraz Summer Break znajdują się w oddzielnych plikach.
Swoją drogą polecam wszystkim na start dodatek Summer Break. Moim zdaniem przy jego pomocy o wiele łatwiej uczy się gry nowych graczy.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Argent: The Consortium (Trey Chambers)

Post autor: japanczyk »

Polo15 pisze: 18 mar 2024, 12:06 Pod poniższym linkiem przygotowane przeze mnie na własny użytek tłumaczenie elementów gry na język polski:
https://www.dropbox.com/scl/fo/s6x6hkgt ... lyztx&dl=0
Tłumaczenia dodatków Mancers of the University oraz Summer Break znajdują się w oddzielnych plikach.
Swoją drogą polecam wszystkim na start dodatek Summer Break. Moim zdaniem przy jego pomocy o wiele łatwiej uczy się gry nowych graczy.
O moj ty Boziu!
W Wolnej chwili rpzejrze i podesle sugestie jak cos bedzie do poprawki
Awatar użytkownika
ŁOSADNIK
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2022, 19:13
Lokalizacja: Michałowice
Been thanked: 1 time

Re: Argent: The Consortium (Trey Chambers)

Post autor: ŁOSADNIK »

wow kawał dobrej roboty akurat siadam nad instrukcją
podmienialeś sobie karty lub wrzucałeś do koszulek czy korzystasz z tego jako ściągawki?
Łukasz Wielgus
Polo15
Posty: 118
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Argent: The Consortium (Trey Chambers)

Post autor: Polo15 »

Karty oraz kafle pomieszczeń mam wrzucone w koszulki wraz z tłumaczeniami. Karty pomocy z planszetek graczy wydrukowałem, zalaminowałem i kładę na oryginalnej planszetce.
ODPOWIEDZ