Gra rodzinna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1655
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: sirwei »

Tematyka, upodobania, zainteresowania, czas gry, drużynowość?
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra rodzinna

Post autor: Danielf »

Jakiego typu gry komputerowe oni grają? Polecam kupić grę planszową podobnego rodzaju.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: TV3 »

Skoro 2-ch młodych, lubiących rywalizację - to pewnie bezpiecznie będzie wybrać coś konfrontacyjnego, z potworkami-stworkami-walczącymi (rywalizującymi) postaciami. Coś bezpośredniego znaczy. Być może jakieś tam hodowanie świnek czy inne budowanie katedry trochę mniej. Bo przecież miło jest odpalić działo i cieszyć się widokiem poległych wrogów ;).

Jeśli teza ta słuszna jest... to kto inny musiałby polecić coś konkretnego.

Może Neuroshima Hex albo Nexus Ops, choć nie wiem, czy aby w pełni cieszyć się tymi pozycjami, nie trzeba być ciut starszym. No, ale ja mam tendencję do zawyżania potrzebnego do gry wieku, więc może niech inni ocenią obiektywniej. Grałem ze 2-3 razy w jedno i ze 2-3 razy w drugie, nie do końca więc jestem w stanie kwestię wieku ocenić.

Mogłoby pewnie też przypasować coś w klimacie sportowym, np K2. To już raczej bez problemu w tym wieku powinno być do ogarnięcia. A i rywalizacja jest.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra rodzinna

Post autor: Danielf »

Jeżeli lubią gry wojenne, to Neuroshima Hex będzie dobrym wyborem. W K2 jest wyścig, ale gracze nie mają możliwości sobie przeszkadzać. Nie wiem, czy taki rodzaj rywalizacji odpowiada.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: krzyss »

Generalnie w kazdej grze jest rywalizacja. Pozostaje gre wybrac.
Wsiasc do pociagu
Wysokie napiecie
Terra mistica
Zamki Burgundi
Talisman
Agricola
I pewnie kupe innych
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: wujek2114 »

Może Manhattan? Sporo negatywnej interakcji, a sama gra nie jest trudna więc powinna się spodobać.
Rattus też pasuje, bo tam praktycznie sama negatywna interakcja, ale bez przesady. Jeżeli klimat średniowiecza im odpowiada to będzie ideał.
bandyta
Posty: 8
Rejestracja: 02 sty 2016, 07:59
Lokalizacja: Wrocław/Siechnice

Re: Gra rodzinna

Post autor: bandyta »

dodałbym tutaj również Abyss, ale tylko z dodatkiem Kraken, który wprowadza trochę ciekawego urozmaicenia.
Gra prezentuje się świetnie, u nas sprawdziła się bardzo dobrze w odciągnięciu syna od TV :). Zresztą nie tylko Abyss :). Teraz woli spędzać czas przy stole niż przed TV :). Lubi też Dominiona, ostatnio Cytadelę. Jest zachwycony 7 Cudami Świata :)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: krecilapka »

Jeśli chlopcy lubią rywalizację i potrafią przegrywać to rywalizacyjną grę z atrakcyjnymi figurkami: kemet, cyklady.
Jeśli nie są tak ograni i źle znoszą porażki bo w rywalizacyjnych ZAWSZE któryś przegra to kooperacja. Trzeba tego pilnować bo jeśli jeden z nich ogra zawsze drugiego to nie jest za dobrze ;).
Dlatego może lepiej np. Descent. Są figurki smoków, goblinów i takich stworów znanych dzieciakom z np. Hobbita. Przeciwnik jest jeden i może nim być np. Tata który dba by gra była trudna Ale nie na tyle by przegrać. W podobnym guście są np. Magia i myszy jeśli nie podchodzą wam klimaty fantasy. Idea ta sama tylko scenariusze w świecie zwierząt.
Jeśli chlopcy lubią gwiezdne wojny to w tym typie jest imperial assault.
Wszystkie powyższe gry są w polskiej wersji językowej co może mieć niebagatelne znaczenie.
Na początek to też pomyślcie o jakiejś imprezowej grze. Looping louis jest w dobrej cenie w smyku, mpiku. Aż żal nie wziąć.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: Bea »

Polecam Evo. Gra jest pięknie wydana, ma proste zasady, jest licytacja, jest przepychanka na planszy, jest negatywna interakcja.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Gra rodzinna

Post autor: TV3 »

Tak sobie myślę jeszcze.... z własnego doświadczenia kupowanie gier dzieciakom (niewielkiego - coś tam siostrzenicy żony kupowaliśmy, coś tam mojemu bratankowi)... na ile dzieciaki będą pozostawione same sobie z grą / instrukcją, na ile zaś rodzic "zmuszony" będzie do ogarnięcia całej gry i zaprezentowaniu jej potomstwu.

Pamiętam, jak kupiliśmy Mondo dla dzieciaka, zacząłem tłumaczyć zasady z instrukcji, gdy obserwująca to ciotka zauważyła, "jakie to teraz gry skomplikowane robią" ;).
Może należałoby przyjąć jako jeden z podstawowych kluczy dużą łatwość w przyswojeniu zasad, aby już instruktaż nie był niepotrzebnym wyzwaniem.


.... i teraz doczytałem, że ta gra nie ma być TYLKO dla nich, a dla całej rodziny. Zatem dobrze by było, aby cała rodzina czerpała z gry przyjemność. Tak więc sugerowane przeze mnie dwie, mniej lub bardziej strategiczne/taktyczne nawalanki może niekoniecznie. Ale (wspomniane również) K2 już prędzej. Choć tej pewnego rozmachu brakuje (być może pożądanego), jednak rywalizacja: jest, łatwość zasad: jest.
W związku z powyższym, pewnie na rodzica spadnie rola ogarniania zasad. Pytanie, na ile rodzic jest skory do intensywniejszej nauki ;)).

Pomyślałem jeszcze o Zombicide. Pomijam cenę, zastanawiam się jedynie, na ile mama z tatą zachwyceni byliby tłuczeniem umarlaków (choć przyznać trzeba, że gra podchodzi do zagadnienia z duuużym dystansem i na luzie).
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra rodzinna

Post autor: Rafalm »

Jeśli lubią rywalizować to polecam bezpośrednie konfrontacje 1:1, takie jak np:
- Waleczne Piksele - dość szybka karcianka, bitwa dwóch oddziałów
- cała seria Krosmaster: Arena - świetny taktyczny pojedynek, piękne figurki i wykonanie. Ale tutaj cena naprawdę nie może grać roli ;-)

Dla całej rodzinki polecam:
- Wsiąść do pociągu - (jeśli na 4-5 osób to polecam Europę) jest rywalizacja, kto pierwszy zbuduje połączenia kolejowe, choć bezpośredniej konfrontacji w tej grze nie ma
- Szeryf z Nottingham - tutaj z kolei trzeba przechytrzyć Szeryfa i wwozić kontrabandę do miasta. Wszystkie chwyty dozwolone, w tym oszukiwanie i przekupstwo... mnóstwo świetnej zabawy, choć niektórzy uważają tą grę za niemoralną :twisted:
- myślę, że może im się spodobać także wspomniany wcześniej Descent - tutaj drużyna wchodzi do jaskiń walczyć z potworami. Trzeba tylko pamiętać, że jeden z graczy jest 'tym złym', który steruje wszystkimi przeciwnościami. Pozostali gracze współpracują kierując każdy swoją postacią.
ODPOWIEDZ