Gra dla rodziców po 60tce

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Gizmoo »

Cześć wszystkim!

Udało mi się wkręcić rodziców (już nie młodych jak widać po tytule) w planszówki. Do tej pory grali wyłącznie w Scrabble i Monopoly. :lol:

Pokazałem i kupiłem im trochę lepsze tytuły i wkręcili się na tyle, że chcą... Więcej! ;) Najbardziej podoba im się Kakao i Stone Age i ogólnie gatunek worker placement. Pokazałem im Filary Ziemi, ale uznali, że są przekombinowane i zbyt zawiłe. Potwory w Tokio zrobiły furorę na świątecznym stole, ale słabo działają na dwie osoby.

Mają już Stone Age'a i bardzo im się podoba, ale mama narzeka, że trochę zbyt skomplikowane jest liczenie, a tata narzeka na ikonografię - cały czas musi mieć ściągę co dana karta robi.

Chcieli by więc jakiś bardzo prosty tytuł, najlepiej worker placement, bez negatywnej interakcji, najchętniej o hodowli zwierząt, albo coś o ogrodzie (kwiaty?), ewentualnie rolnictwie.

Podstawowe założenia:

1. Gra musi chodzić dobrze na dwie osoby, ale tak żeby można było pograć przynajmniej w cztery. Często wpadają do nich sąsiedzi i rodzina, więc MUSI działać na więcej osób.

2. Musi być prosta. Tak, by zasady dało się wytłumaczyć maksymalnie w 5 minut.

3. W ojczystym języku, lub niezależna językowo.

4. Prosta i sprawna mechanicznie. Najlepiej - worker placement.

Post scriptum: Nie polecajcie Carcassonne, bo chronicznie go nie znoszę, a nie kupię im gry, w którą sam nie zagram. :mrgreen: Oraz nie polecajcie gry z milionem komponentów.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: warlock »

Quadropolis - https://www.youtube.com/watch?v=HwKLP7_qT78

Nowe, ładne, proste. O budowaniu miasta. Negatywna interakcja raczej pośrednia (blokowanie niektórych pól wyboru kafli).

Minusem jest sporo meepli/baryłek i konieczność ułożenia 4 stosów kafelków (nie wiem jak to się ma do wymagania o małej liczbie komponentów ;)).

Gra spokojnie jest do wytłumaczenia w 5 minut.

Maksymalnie na 4 osoby.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: kdsz »

Letnisko to super łatwy worker placement. Nieco trudniejsze, ale bardzo godne polecenia jest Magnum Sal. Obie gry z powodzeniem odpalaliśmy z dzieciakami, więc nieograny dorosły również sobie poradzi.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Gizmoo »

warlock pisze:Nowe, ładne, proste.
Wszystko super, ale wygląda na bardziej skomplikowane od Stone Age'a. A wolałbym uniknąć "marudzenia". Trochę złośliwie chciałem im zakupić nadchodzące Stone Age Junior, ale mogliby się na mnie obrazić. :mrgreen:

Reasumując - najlepiej coś jak Stone Age, tylko jeszcze prostsze. Nie wiem, czy coś takiego w ogóle istnieje.

Przeszukałem wszystko i nic nie znalazłem - dlatego liczę na Waszą inwencję. Mi skończyły się pomysły, bo dla mnie SA jest banalnie prosty, ale tak jak napisałem - mama nie przepada za liczeniem, a tacie nie pasuje do końca ikonografia, której nadal nie może się nauczyć. Wydrukowałem i zalaminowałem mu ściągę, ale najlepiej jakby obeszło się bez takiej pomocy. ;)

Najlepszym przykładem robotników i nieskomplikowanego liczenia jest Kakao. I je lubią najbardziej, ale woleliby układać "ludki" na planszy, niż plansze z kafelków.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: warlock »

Quadropolis trudniejsze od Stone Age'a? Nie sądzę ;). Masz dwa ryby grania - classic i ekspert (classic to pełnoprawna gra, tyle że prostsza ;)). Wybierasz architektem kafel z planszy i kładziesz go na swojej planszy. Pozostaje kwestia takiego ustawienia budynków, żeby zbierały najwięcej punktów. Nie ma w tej grze nic trudnego ;)
Ostatnio zmieniony 09 mar 2016, 12:18 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Bea »

Polecam Tokaido i Splendor :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Gizmoo »

Bea pisze:Polecam Tokaido i Splendor :)
Znam i lubię (Splendor mniej i tam jednak jest trochę liczenia), ale zależy mi na tym, by to był worker placement. Jak zobaczyłem obrazki z "Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec" to się ucieszyłem, że wreszcie znalazłem coś dla nich. Coś o co mi chodziło. Niestety okazało się, że to gra dla dwóch osób i z miejsca to odpadło. Więc może znajdziecie coś podobnego, albo wiecie, czy do Chłopów i ich zwierzyńca wyjdzie jakiś dodatek rozszerzający możliwość gry w cztery osoby?

P.S. Ktoś grał w Isle of Skye? To wygląda całkiem nieźle i nie długo ma być dostępna polska edycja?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: warlock »

Jeśli worker placement dla rodziców po 60tce to może poczekaj na Odbudowę Warszawy? Temat może ich zainteresować ;)
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 141
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Marudka »

Gizmoo pisze:
Bea pisze:Polecam Tokaido i Splendor :)
Znam i lubię (Splendor mniej i tam jednak jest trochę liczenia), ale zależy mi na tym, by to był worker placement. Jak zobaczyłem obrazki z "Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec" to się ucieszyłem, że wreszcie znalazłem coś dla nich. Coś o co mi chodziło. Niestety okazało się, że to gra dla dwóch osób i z miejsca to odpadło. Więc może znajdziecie coś podobnego, albo wiecie, czy do Chłopów i ich zwierzyńca wyjdzie jakiś dodatek rozszerzający możliwość gry w cztery osoby?

P.S. Ktoś grał w Isle of Skye? To wygląda całkiem nieźle i nie długo ma być dostępna polska edycja?
Kawerna :)
ładna i 1-7os. ale zdecydowanie zasady bardziej skomplikowane niż SA

ciężko o worker placement łatwiejszy od SA :(
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Bea »

Marudka pisze: ciężko o worker placement łatwiejszy od SA :(
To może Santiago de Cuba?
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: sztefyn »

Metropolia, choć to nie worker placement. Działa i na 2 i 4 osoby, ma lekką i znośną negatywną interakcję, w postaci czerwonych kart budynków.(ale można też ich w ogóle nie kupować)
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Rafalm »

Ze starszych tytułów przychodzi mi do głowy Carson City, a niedługo po polsku wyjdzie Roll for the Galaxy. Oba to worker placement, w CC masz fajna negatywną interację, w postaci możliwości 'odstrzelenie' Twojego robotnika, a w RftG masz super wydanie z duża ilością kolorowych kostek. Ale w obu przypadkach zasady trudniejsze niż SA.

A myślałeś może o Zamkach Szalonego króla Ludwika? Wprawdzie to nie worker placement, ale zasady niezbyt skomplikowane, a to gra kafelkowa z budowaniem zamów, która wielu osobom się podoba. Niestety jest trochę liczenia.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Gizmoo »

Rafalm pisze:Carson City
:D Miało być prostsze od Stone Age'a.
Rafalm pisze:Roll for the Galaxy.
...i bez ikonek. :lol:

Na razie chyba najlepszym pomysłem jest chyba Quadropolis (choć też jest spora ilość ikonografii). Obejrzałem kilka filmików i wygląda solidnie, ale muszę zagrać przed podjęciem decyzji.

Szukajmy dalej i uprzejmie proszę o propozycje mniej znanych tytułów. ;) Jak wspominałem - nie będzie łatwe znalezienie gry w tym stylu, ale miałem nadzieję, że ktoś szukał czegoś podobnego, albo widział coś takiego w Essen. :wink:
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: espresso »

Z moich doświadczeń proponuję (niekoniecznie ograniczając się do worker placement): Qwirkle (logiczna), Cesarski kurier (zasady chyba nieco prostsze niż Stone Age), Wikingowie (nie ci północni, tylko autorstwa Kieslinga), Waggle Dance (w sumie pszczoła-robotnica placement ;) ), Geniusz (też logiczna), Takenoko. Możesz też poczekać na nowe wydanie Agricoli w wariancie rodzinnym.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: misioooo »

Abalone też może (z logicznych) zainteresować :) Ja rodzicom użyczyłem kiedyś kilka tytułów i żaden nie podszedł poza Abalone Offboard :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Gizmoo »

Tak, tylko im się baardzo podoba Stone Age i chcieli by coś podobnego. Najlepiej o zwierzakach. Przejrzałem chyba większość worker placementów na BGG, ale żaden nie przypominał SA. No nie łatwe dostałem zadanie .Próbuję też odszukać informację, czy da się grać we czwórkę w Agricola: All Creatures big and small.
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: wujek2114 »

Jak wyżej espresso napisał według mnie Waggle Dance jest tym czego szukasz.
Gra jest prosta, ja z dzieciakami w nią niraz gram i nawet dają sobie rade.
No i na upartego to jest worker placement.
Według mnie idealnie pasuje do założeń.

Może też naciągany worker placement ale coś w stylu to Istanbul. Zasady nie są trudny, a ścieżek do wygranej dużo...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Bea »

Gizmoo pisze:Tak, tylko im się baardzo podoba Stone Age i chcieli by coś podobnego. Najlepiej o zwierzakach. Przejrzałem chyba większość worker placementów na BGG, ale żaden nie przypominał SA. No nie łatwe dostałem zadanie .Próbuję też odszukać informację, czy da się grać we czwórkę w Agricola: All Creatures big and small.
Nie da się we czwórkę. Ale jak Ci się to wydaje odpowiednie, to kup im, bedą sobie grali we dwójkę, gdy dobrze już ogarną zasady wtedy kupisz Agricolę (której poznanie wtedy nie sprawi im większego kłopotu) i będziecie mogli grać we czwórkę w wariant familijny. Jak i to ogarną to po pewnym czasie możecie próbować wersję zaawansowana.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: misioooo »

Może Myrmes? Taki mrówko-placement. Są zwierzęta ;P I mechanicznie ciekawszy niż "klasyki".
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Bea »

misioooo pisze:Może Myrmes? Taki mrówko-placement. Są zwierzęta ;P I mechanicznie ciekawszy niż "klasyki".
Ale jest bardziej skomplikowane niż Epoka Kamienia.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: misioooo »

Oj nie róbmy z rodziców czy osób po 60tce jakichś analfabetów planszowych ;) Wg bgg wagowo bardzo podobne do Epoki Kamienia.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Gizmoo »

misioooo pisze:Oj nie róbmy z rodziców czy osób po 60tce jakichś analfabetów planszowych
:lol:

Toć pisałem, że trochę mi marudzą na Stone Age'a, w którego grają przecież dzieci. :D

Marudzą, ale grają. Gorzej, że jak rozłożyłem im Filary Ziemi, to nawet nie zagraliśmy, bo uznali, że to zbyt skomplikowane. Na razie nałogowo katują w Kakao i Stone Age. Będę próbował ich przekonać do moich ukochanych Lords of Waterdeep - bo zrobiłem wreszcie tłumaczenie kart i wydrukowałem polską instrukcję*.

Spróbuje teraz z Takenoko - moim zdaniem kapitalny gateway, ale za każdym razem jak przedstawiam im nową grę, to mówią, że chcieli by Stone Age'a "ze zwierzątkami".

P.S. Wiedziałem, że pojawią się propozycję Agricoli, pomimo tego, że jest chyba jasne, że nawet nie biorę jej pod uwagę i szukam gier, które są mało znane i mniej oczywiste. Więc napiszę jeszcze raz - jakbym chciał kupić im Agricolę to chyba bym nie pytał, ani kombinował. Agricola jest - a) skomplikowana, b) ma od ciula komponentów, które łatwo pogubić i c) osobiście... Jej nie znoszę.

*
Spoiler:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: warlock »

ale za każdym razem jak przedstawiam im nową grę, to mówią, że chcieli by Stone Age'a "ze zwierzątkami".
Kup agricole, wyjmij świnie i inne zwierzęta i podmień z komponentami ze Stone Agea.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Gizmoo »

warlock pisze:Kup agricole, wyjmij świnie i inne zwierzęta i podmień z komponentami ze Stone Agea.
Obrazek
Brilliant!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra dla rodziców po 60tce

Post autor: Marx »

Myslę sobie o Five Tribes. Niezbyt trudna, mechanicznie zgrabna i płynna, chociaż zdarza się downtime, dużo tłumaczenia jakoś nie ma. Miła dla oka, 2-4 graczy.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
ODPOWIEDZ