Reef Encounter

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Reef Encounter

Post autor: dragon77 »

Właśnie przestudiowałem instrukcję do Reef'a i mam kilka pytań, na które mam nadzieję ktoś odpowie :)

1) Czy zagrywając larwę i polipy (w tym samym kolorze oczywiście) mogę je (polipy) sobie porozstawiać na planszy gdzie chcę (tzn. na wszystkich pustych polach i niekoniecznie obok siebie) ? Jeśli tak to po co na początku gry każdy typ polipa układa się w startowych, z góry ustalonych, miejscach ?

2) W instrukcji napisane jest, że nie można łączyć korali tego samego typu jeśli NA OBYDWU znajdują się krewetki. Czy oznacza to, że jeśli tylko na jednym koralu jest krewetka to można je połączyć bez względu na to do kogo ten koral z krewetką należy ?

3) Jeśli chodzi o rozbudowę korala to rozumiem, że można dokładać do niego polipy tak aby sąsiadowały z dowolnym koralem innego typu ?

Z góry dzięki za pomoc !
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

dragon77 pisze: 1) Czy zagrywając larwę i polipy (w tym samym kolorze oczywiście) mogę je (polipy) sobie porozstawiać na planszy gdzie chcę (tzn. na wszystkich pustych polach i niekoniecznie obok siebie) ? Jeśli tak to po co na początku gry każdy typ polipa układa się w startowych, z góry ustalonych, miejscach ?
Możesz rozstawiać jak chcesz (z zachowaniem zasady, że nie łączymy korali tego samego koloru na których są krewetki). Pytanie tylko czy to ma sens. Co do startowych polipów to IMO jest to taki zapas na starcie, wyrównanie szans i malutkie przyspieszenie rozgrywki. Pierwszy gracz byłby nieco poszkodowany, bo ani do niczego nie maiłby się podpiąć ani nic skonsumować :P
dragon77 pisze: 2) W instrukcji napisane jest, że nie można łączyć korali tego samego typu jeśli NA OBYDWU znajdują się krewetki. Czy oznacza to, że jeśli tylko na jednym koralu jest krewetka to można je połączyć bez względu na to do kogo ten koral z krewetką należy ?
Dokładnie tak.
dragon77 pisze: 3) Jeśli chodzi o rozbudowę korala to rozumiem, że można dokładać do niego polipy tak aby sąsiadowały z dowolnym koralem innego typu ?
Tak jest. Można też dokładać polipy do cudzego korala żeby np. zjeść jakieś inne polipy w pobliżu (cudze albo swoje).
To właśnie bardzo lubię w tej grze - mnóstwo niekonwencjonalnych zagrań i strategii, które na pierwszy rzut oka wydają się bez sensu a tak naprawdę dają niezły efekt.
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

to ja tez sie podpytam
1
dwa korale na jednej skale moga wystapic tylko poprzez podzielenie jakiegos korala bo przeciez jest tam tylko po jednym miejscu startowym. Jak zaczne nowy koral to nie musze na nim kłaść krewetki ??

2
Na sam koniec tury jak dobieramy kostke larwy i wszystkie polipy tam lezace to ile uzupełniamy ?? o 3 czy o tyle ile było?? i dopiero po uzupełnieniu sprawdzamy czy ktoregos pilipu nie jest za mało.??

3
O co chodzi z tą akcja nic nierobienia???

4
kładąc algę definitywnie blokujemy zeton korala juz do konca gry??

5
czy jak papugo ryba jze jakis koral ze skały to on sie tam odrodzi na polu startowym ?? Chyba nie.

6
czy na polipa pojedynczego(np na startowego) mozna wystawic swoja krewetke??
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

mefiug pisze:dwa korale na jednej skale moga wystapic tylko poprzez podzielenie jakiegos korala bo przeciez jest tam tylko po jednym miejscu startowym.
to nie są pola startowe a pola dodatkowego wzrostu
polip możesz położyć na dowolnej wolnej skale
mefiug pisze: Jak zaczne nowy koral to nie musze na nim kłaść krewetki ??
nie musisz
mefiug pisze: Na sam koniec tury jak dobieramy kostke larwy i wszystkie polipy tam lezace to ile uzupełniamy ?? o 3 czy o tyle ile było?? i dopiero po uzupełnieniu sprawdzamy czy ktoregos pilipu nie jest za mało.??
jeśli na planszy otwartego morza, przy którymś z 5 kolorów polipów znajdują się mniej niż 3 polipy należy dodać tam 1 polip
mefiug pisze: O co chodzi z tą akcja nic nierobienia???
sprowadza się do wykonania akcji 10 - wzięcie kostki larwy i polipów
mefiug pisze: kładąc algę definitywnie blokujemy zeton korala juz do konca gry??
jeśli umieszczasz go na żetonie koralu to tak
mefiug pisze: czy jak papugo ryba jze jakis koral ze skały to on sie tam odrodzi na polu startowym ??
nie
mefiug pisze: czy na polipa pojedynczego(np na startowego) mozna wystawic swoja krewetke??
tak

polecam przeczytać instrukcję:)
dla leniwych: http://bookshelfgames.com/Permlink/Ep006.html
dla lepszego zrozumienia polecam: http://www.boardgamegeek.com/file/downl ... -BG1_1.pdf
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

instrukcje czytałem ale pojawily sie pewne watpliwosci
nadal nie wiem ile polipowm mam dołożyc jak zabieram larwe w akcji 10
tyle ile było czy jzu normalnie do 3 ( bo napisali ze zgodnie z zasadami)
i jesli jakiegos polipu jest za mało to dokładam dodatkowego gdzie?? na to pole z ktorego bralem larwe czy dowolnie??
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

Na planszy otwartego morza masz pięć pól na których kładziesz larwę i polipy . Na starcie układa się na tych pięciu polach następującą ilość polipów:
pole 1 (które pole jest 1 decyduje wylosowany kolor): 3 polipy
pole 2: 3 polipy
pole 3: 3 polipy
pole 4: 2 polipy
pole 5: 1 polip
Jeśli po swojej akcji gracz zabiera larwę i polipy np. z pola 2, to na tym polu, polu nr 4 i polu nr 5 jest mniej niż 3 polipy. Na te pola dokładamy po jednym polipie. Jeśli zabrałby polipy z pola nr 4 to tylko to pole i pole nr 5 miałoby mniej niż 3 polipy i tam należałoby dołożyć po jednym polipie.
EDIT1: Acha i rodzaj polipów nie ma tu znaczenia. Decyduje ilość na poszczególnych polach, a dokładamy losowe z woreczka.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Post autor: Jacek_PL »

Polipy dokładasz na pola gdzie nie ma ich jeszcze trzech, czyli w trakcie gry na trzech polach po jednym polipie (na początku pierwszy gracz zabiera larwę i polipy i dokłada na to pole larwę i jeden losowy polip, potem drugi gracz na to pole z którego on zabrał i na to z którego brał pierwszy gracz, wtedy tam są już dwa polipy i trzeci gracz już normalnie na pole z którego zabrał, na pole z którego zabrał gracz drugi i na pole z którego zabrał gracz pierwszy - tak mi się przynajmniej wydaje, oczywiście w przykładzie każdy z graczy brał polipy z innych pól),
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post autor: dragon77 »

kuki pisze:
mefiug pisze:dwa korale na jednej skale moga wystapic tylko poprzez podzielenie jakiegos korala bo przeciez jest tam tylko po jednym miejscu startowym.
to nie są pola startowe a pola dodatkowego wzrostu
polip możesz położyć na dowolnej wolnej skale
A ja uważam,że to nie są pola dodatkowego wzrostu tylko pola do ustawienia pojedyńczych polipów na początku gry. Pole dodatkowego wzrostu oznaczone jest małą rozgwiazdą. A nowego polipa można sobie wychodować gdziekolwiek się chce - oczywiście na wolnym polu. Tak przynajmniej zrozumiałem kiedy mi tłumaczono ;)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

A ja uważam,że to nie są pola dodatkowego wzrostu tylko pola do ustawienia pojedyńczych polipów na początku gry. Pole dodatkowego wzrostu oznaczone jest małą rozgwiazdą. A nowego polipa można sobie wychodować gdziekolwiek się chce - oczywiście na wolnym polu. Tak przynajmniej zrozumiałem kiedy mi tłumaczono ;)
dac mu piwa, dobrze gada.
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

rozumiem to co napisałeś ale jakos nie pokrywa mi sie to z instrukcja
cos mi nie gra
tak jest w instrukcji o akcji 10
"Na końcu, po wykonaniu
wszystkich innych Akcji, gracz
zabiera 1 kostkę larwy z planszy
pełnego morza oraz wszystkie
żetony polipów, które leżą
na tym samym polu co ona.
Następnie gracz ten kładzie
na tym polu:
1. kostkę larwy tego same
koloru co ta zabrana przez
niego
2. jeżeli jakiś z pięciu kolorów
żetonów polipów występuje
na planszy otwartego morza
w liczbie mniejszej niż 3 to
należy dodać 1 żeton polipa.
"

musze sie wczytac w angielska wersje
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

mefiug - moze przerzuc sie na angielska instrukcje? to co zacytowales to dla mnie tez niezrozumialy belkot, angielska instrukcje przeczytalem (raz... czy dwa) i od reki wszystko bylo jasne
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

bazik pisze:
A ja uważam,że to nie są pola dodatkowego wzrostu tylko pola do ustawienia pojedyńczych polipów na początku gry. Pole dodatkowego wzrostu oznaczone jest małą rozgwiazdą. A nowego polipa można sobie wychodować gdziekolwiek się chce - oczywiście na wolnym polu. Tak przynajmniej zrozumiałem kiedy mi tłumaczono ;)
dac mu piwa, dobrze gada.
słusznie, słusznie
zbyt dawno nie grałem w Reefa, dobrze, że jest SpielByWeb melduję, że zabrałem się do pokuty
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

mefiug pisze:rozumiem to co napisałeś ale jakos nie pokrywa mi sie to z instrukcja
cos mi nie gra
tak jest w instrukcji o akcji 10
"Na końcu, po wykonaniu
wszystkich innych Akcji, gracz
zabiera 1 kostkę larwy z planszy
pełnego morza oraz wszystkie
żetony polipów, które leżą
na tym samym polu co ona.
Następnie gracz ten kładzie
na tym polu:
1. kostkę larwy tego same
koloru co ta zabrana przez
niego
2. jeżeli jakiś z pięciu kolorów
żetonów polipów występuje
na planszy otwartego morza
w liczbie mniejszej niż 3 to
należy dodać 1 żeton polipa.
"

musze sie wczytac w angielska wersje
Przecież była już na tym forum dyskusja na ten temat i jasno z niej wynikało, że ten tekst z polskiej instrukcji jest o kant d... rozbić.
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

ok czyli dodalej jeden tam gdzie dokladam kostke larwy plus tam gdzie jest mniej niz 3

a co z tymi bonusowymi polami extra wzrostu one nie dzialaja tylko wtedy gdy skonczy sie jakis rodzaj polipa bo te 5 bonusowych obok planszy ciagle uzupełniamy

mam watpliwosci bo na filmiku bylo pokazane inaczej niz zrozumiałem z instrukcji
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

Pole ekstra wzrostu nie działa gdy zabraknie żetonów polipa który ma się rozrosnąć, ale wydaje mi się to dość nieprawdopodobne.
A cóż to za filmik widziałeś?
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post autor: dragon77 »

Ten oto filmik :
;)

Wydaje mi się, że chłopaki popełniają błędy na filmie:
- nie dokładają polipa na pole, z którego wzięli larwę i polipy w 10 akcji
- nie korzystają z pola dodatkowego wzrostu jak im się skończą polipy z wyłożnych pięciu sztuk obok planszy
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

dokładnie w taki sposob pojawily sie u mnei nowe watpliwosci :]
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

Zdaje się że pod filmikiem jest sprostowanie co do błędnie zastosowanych przez chłopaków zasad.
Ale ja nie o tym. Jest jeszcze jedna sprawa dość mocno skopana w polskiej instrukcji, a mianowicie tekst:
"Gracz nie może w jednym momencie mieć więcej niż dwie swoje krewetki na pustym polu skały"
który w instrukcji angielskiej (umieszczonej na BGG za zgodą wydawcy Zman) brzmi:
"Players may not at any time have more than two of their own shrimps on one rock."
Gdzie tam jest mowa o pustym polu :?: :? Tylko wprowadza to niepotrzebne zamieszanie i wątpliwości.
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

SłUSZNA UWAGA WIELKIE DZIEKI
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post autor: dragon77 »

Jestem już po 4 partiach Reef'a i muszę powiedzieć, że gra zrobiła na mnie wrażenie nie mniejsze niż pierwsza rozgrywka w Caylusa ;)))

Jednakże pomimo przestudiowania wszystkich możliwych materiałów dotyczących zasad wciąż zastanawiam się czy istnieje następująca możliwość :

Mamy taką oto sytuację:

Legenda: O - brzeg planszy, x - polipy przeciwnika, X - polip przeciwnika z krewetką, dolna kreska jest tylko po to, żebym mógł tą sytuację narysować ;)

O______xXx_____O
OOOOO__x__OOOO
______OOOOO

Czy JA zagrywając JEDNĄ larwę w kolorze innego korala niż x mogę przykładowo położyć sobie TRZY pojedyńcze polipy (Y) w następujących miejscach ? :

O__Y___xXx_____O
OOOOO_YxY_OOOO
______OOOOO


Biorąc pod uwagę miejsca na planszy, w których można w ten sposób właśnie chodować sporego korala, powyższe pytanie jest dla mnie dość istotne (bo w ten sposób można blokować rozrost korala x) i jeśli jakaś mądra głowa utwierdzi mnie w przekonaniu, że tak można bądź nie to będę bardzo wdzięczny ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

dragon77 pewnie, że można!
Jedynymi ograniczeniami co do wykładania polipów są:
1. nie można tak położyć polipa, że połączy on dwa korale tego samego koloru strzeżone przez krewetki
2. nie można kłaść polipa na polach 'głębi' (te ciemne pola na planszy)
i to wszystko!
Zwracam też uwagę, że takie blokowanie, o którym piszesz ma sens tylko wtedy, gdy koral którym blokujemy jest mocniejszy od korala blokowanego i to na amen tzn. leży już na tym żetonie korala (tym na otwartym morzu) cylinder algi i już nic tego układu sił nie zmieni.
Musimy być też pewni, że blokowany przeciwnik nie ma w zanadrzu larwy i kilku polipów w kolorze, którym go zablokowaliśmy. Inaczej wywali to to i pożre sam siebie i jeszcze przejmie koral, który miał być blokadą.
Nie mówię jednak nie! Są sytuacje (zwłaszcza pod koniec gry), że takie blokowanie może decydować o zwycięstwie :twisted:
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post autor: dragon77 »

Dzięki za utwierdzenie mnie w moim przekonaniu (też tak myślałem, aczkolwiek miałem wątpliwości nie mogąc tego potwierdzić).
bogas pisze: Zwracam też uwagę, że takie blokowanie, o którym piszesz ma sens tylko wtedy, gdy koral którym blokujemy jest mocniejszy od korala blokowanego i to na amen tzn. leży już na tym żetonie korala (tym na otwartym morzu) cylinder algi i już nic tego układu sił nie zmieni.
To jest oczywiste - koral blokujący jest silniejszy do końca gry i przeciwnik już tego układu nie zmieni.
bogas pisze: Musimy być też pewni, że blokowany przeciwnik nie ma w zanadrzu larwy i kilku polipów w kolorze, którym go zablokowaliśmy. Inaczej wywali to to i pożre sam siebie i jeszcze przejmie koral, który miał być blokadą.
No tu niestety się nie zgodzę, ponieważ żeby móc pożreć samego siebie musiałby rozbudować blokujące korale do MINIMUM dwóch polipów (żeby te korale mogły zjadać), a w sytuacji, którą opisałem powyżej te korale nie mają możliwości rozbudowania się. Jest to typowa sytuacja zablokowania korala przeciwnika, w której nie ma on żadnej możliwości wywalenia korali blokujących, a przez to nie może się na te pola rozrosnąć ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

dragon77 pisze:
bogas pisze: Musimy być też pewni, że blokowany przeciwnik nie ma w zanadrzu larwy i kilku polipów w kolorze, którym go zablokowaliśmy. Inaczej wywali to to i pożre sam siebie i jeszcze przejmie koral, który miał być blokadą.
No tu niestety się nie zgodzę, ponieważ żeby móc pożreć samego siebie musiałby rozbudować blokujące korale do MINIMUM dwóch polipów (żeby te korale mogły zjadać), a w sytuacji, którą opisałem powyżej te korale nie mają możliwości rozbudowania się. Jest to typowa sytuacja zablokowania korala przeciwnika, w której nie ma on żadnej możliwości wywalenia korali blokujących, a przez to nie może się na te pola rozrosnąć ;)
Z tego schematu który przedstawiłeś nie można tego stwierdzić. Wynika wręcz z niego, że jest możliwość dalszego rozwijania się od krewetki w górę, a poświęcanie 1 larwy i 2 polipów żeby zablokować dwa miejsca przy brzegu planszy jest w mojej opinii mało opłacalne.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Reef Encounter - pytania o zasady

Post autor: berem »

Akcja nr 2 i 3 – czy możliwe wyłożenie na planszę tylko żetonów polipów sprzed zasłonki a bez wyłożenia żadnego zza swojej zasłonki?

Akcja nr 5 – czy możliwe przesuniecie krewetki z jednej planszy rafy koralowej na drugą

Akcja nr 7:
- czy można pozyskać w jednej fazie gracza więcej niż 1 algę?
- Jeśli tak to pierwszą trzeba położyć na planszy a pozostałe za parawanik?
- Czy tych za parawanikiem w tej i np. następnych turach można wyłożyć jednorazowo (oczywiście jak krewetka już jest na otwartym morzu) kilka alg na żetony korali. Tylko wtedy to byłoby możliwe gdy wybrana była ta akcja nr 7
- Czy te algi na koralach blokują je do końca gry bo chyba jest zapis że jak będzie położona alga na pole otwartego morza to także algi spadają z żetonów korali. To jeśli spadają to mała szansa na zakończenie gry które jest możliwe gdy algi znajdą się na wszystkich żetonach korali. Ale jednocześnie jest możliwe jak gracz miałby 10 alg i postawiłby je jednocześnie na wszystkich polach korali.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Reef Encounter - pytania o zasady

Post autor: LostLukas »

berem pisze:Akcja nr 2 i 3 – czy możliwe wyłożenie na planszę tylko żetonów polipów sprzed zasłonki a bez wyłożenia żadnego zza swojej zasłonki?

Akcja nr 5 – czy możliwe przesuniecie krewetki z jednej planszy rafy koralowej na drugą

Akcja nr 7:
- czy można pozyskać w jednej fazie gracza więcej niż 1 algę?
- Jeśli tak to pierwszą trzeba położyć na planszy a pozostałe za parawanik?
- Czy tych za parawanikiem w tej i np. następnych turach można wyłożyć jednorazowo (oczywiście jak krewetka już jest na otwartym morzu) kilka alg na żetony korali. Tylko wtedy to byłoby możliwe gdy wybrana była ta akcja nr 7
- Czy te algi na koralach blokują je do końca gry bo chyba jest zapis że jak będzie położona alga na pole otwartego morza to także algi spadają z żetonów korali. To jeśli spadają to mała szansa na zakończenie gry które jest możliwe gdy algi znajdą się na wszystkich żetonach korali. Ale jednocześnie jest możliwe jak gracz miałby 10 alg i postawiłby je jednocześnie na wszystkich polach korali.
ad.1 Tak
ad.2 Tak
Ad.3 Tak, możesz pozyskać więcej niż jedną algę, ale nie możesz jej chować za parawanik, wszystkie musisz od razu zagrać, przy czym warunek jest taki, że tylko jedną możesz położyć na żetonie, reszta musi zostać położona na polu otwartego morza. Te algi co zostają położone na koralach blokują je do końca gry!
ODPOWIEDZ