Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: żagiel »

Witam wszystkich.
Ja również chcę prosić o radę w wyborze gry. W skrócie ma to być gra do grania z żoną, a więc musi dobrze chodzić na 2 osoby i to jest w sumie jedyne wymaganie, temat klimat czy cena nie ma znaczenia (to znaczy ma, ale to sprawa drugorzędna). Mam kilka opcji, ale do żadnej nie jestem jakoś przekonany... W takim razie teraz opcje:
1) Takie trochę pójście na łatwiznę, gdyż zastanawiam się nad zakupem jakiegoś dodatku to Ticketa Europy, ale jako że chcę aby dobrze chodziło na 2 osoby, to nie wiem który wybrać. Zastanawiałem się nad Wielką Brytanią albo Holandią. Może ktoś grał w jakiś dodatek do TTR i mógłby się podzielić wrażeniami z gry na 2 osoby?
2) Zastanawiałem się nad grą typowo dla 2 osób. Coś w rodzaju Listów z Whitechapel, ale trochę krótsze bo Listy podobno są dosyć długie i z tego względu mam wrażenie, że mogą nie lądować na stole zbyt często. Myślałem jeszcze nad Stronholdem 2 edycją, ale chyba żonie nie podchodzi, także czekam na jakieś propozycje.
3) Trzecią opcją jest kupienie po prostu gry na więcej osób (ale cały czas musi dobrze chodzić na 2 osoby). Tutaj zastanawiałem się np. nad Tikal, ale jakoś chyba mnie nie przekonuje.

Teraz jeszcze zostało mi wymienić co mamy i lubimy: Rój, Catan, Alchemicy, Agricola, Robinson, Pandemia (Legacy też), Gaja, Splendor, Ticet Europa
Nie podeszło: Cytadela, Osadnicy Narodziny Imperium, Pory Roku, ogólnie karciankom mówimy stanowcze nie :)
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: dominGeS »

hej
Ja ze swojej strony zaproponuję Marco Polo, która to wg mnie nieźle ''chodzi'' na dwóch graczy a także Stone Age, no i stricte for 2 players Patchwork. W te gry regularnie łupiemy z małżonką. No i oczywiście TTR Europa, ale to już macie ograne. Podobno dod. Scandinavia jest przeznaczona dla mniejszej l. graczy max3, więc powinna hulać we dwójke.
pozdro
strefamroku
Posty: 22
Rejestracja: 18 kwie 2016, 20:57

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: strefamroku »

Jeżeli lubicie Catan, to powinny spodobać się Zamki z Burgundii. To inna lepsza gra, zero kart.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
vigdis
Posty: 98
Rejestracja: 15 sty 2016, 20:21

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: vigdis »

Skandynawia (Nordic Countries) do Pociągów to nie dodatek, ale faktycznie chodzi rewelacyjnie na 2 osoby, duzo lepsza niz np. Szwajcaria. W Holandii bedzie rownie luzno jak w Europie, a w WB nie gralismy.
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: kamil018 »

na 2 osoby, z malutkim elementem dedukcji Stawka większa niż życie, krótsze od Listów i mniej wtórne. Jakby nie patrzyć to w Listach się robi w kółko to samo, przesuń Kubę, odpytaj policjantami, aresztuj, gra policjantami mega nudna, przy sukcesywnej grze a tylko taka jest efektywna kuba nie ma szans, a policjanci mogą przez 75% gry stać w miejscu i odpytywać tylko newralgiczne punkty mapy, żeby w 3 lub 4 tej rundzie gry złapać Kubę pod kryjówką. W stawce nie ma takiej sytuacji, poza tym każda gra jest inna i jest parę możliwości wygrania rozgrywki, poza tym ostatnio jest tania, w porównaniu z zawartością i ceną Listów jest BARDZO korzystna.

Jak szybką grę to nic innego jak 7 cudów Pojedynek mimo, że karciana, których to gatunku żona też bardzo nie lubi, gra się przyjęła bardzo dobrze ponad 60 rozgrywek i nadal jest ochota grać.

Z dodatków do TTR kupiliśmy ostatni czyli UK i Pensylwania, uważany przez większość za najlepszy wydany do tej pory, i nie żałujemy, o i le gra w podstawowego TTR już nam się przejadła o tyle w UK w gronie 4 osobowym jak i w Pensylwanie w gronie 2 i 5 osobowym możemy grać prawie non stop. Plansza mimo swoich rozmiarów, wydaje się ciasna, szczególnie na 5 osób, ale i na 2 jest spora interakcja, poprzez wiele biletów korzystających z tych samych tras, małej ilości szarych tras i ogólnej konstrukcji mapy, albo idziesz po obwodzie podwójnymi trasami albo środkiem ryzykując, że ktoś Cię zablokuje ale jednocześnie nie zdobywając kart spółek, dodatkowym elementem są karty spółek, które trzeba śledzić co wzięli przeciwnicy, planując trasę, którą się pójdzie lub którą spółkę weźmie.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: misioooo »

1. Dodatek do Ticketa na dwie osoby - Nordic Countries (Skandynawia). Specjalnie stworzony dla 2-3 graczy.
2. Może Mr. Jack Pocket? Szybkie, dedukcyjne, nieco losowe... Choć to karty w zasadzie... Szybsze też może być np. Specter Ops - jeden gracz gra szpiegiem (notuje swoje ruchy w ukryciu), drugi (lub więcej graczy) sterują Łowcami. Lżejsze i szybsze niż Listy z Whitechapel.
3. Od 2 do 6 osób masz świetny Keyflower. Kombinowania co nie miara, losowości niewiele, bardzo dużo interakcji pomiędzy graczami.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: żagiel »

Ale czytałem, że Skandynawia do TTR to nie dodatek ale samodzielna gra, a ja wolałbym dodatek do tego co mam dlatego chętnie zapoznam się z opiniami dodatków bo o Skandynawii słyszałem sporo dobrego :)

Obiecuje wieczorem przejrzeć propozycje ale dalej czekam na nowe :)
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: Alwirin »

To ja jeszcze dodam:

Suburbia - do gry od 2 do 4 osób. Może nie jakaś super ładna, ale przyjemna do pokombinowania budowa własnego zakątku miasta.

7 Ronin - gra 2 osobowa z fajnym klimatem obrony wioski wieśniaków przez tytułowych 7 roninów. Jeden gracz atakuje a drugi się broni, przy czym obiema stronami gra się zupełnie inaczej. Dochodzi do tego blef i czytanie przeciwnika.

Tezeusz Mroczna orbita - gra od 2 do 4 przy czym najlepiej chodzi własnie w trybie 2 osobowym. Gra specyficzna, ponieważ z jednej strony mamy klimat walki na stacji kosmicznej pomiędzy 4 zupełnie różnymi frakcjami a z drugiej nieco abstrakcyjną, ale ciekawą procedurę poruszania się na zasadzie mankali. Prawie brak losowości - tu kluczowe jest przewidywanie możliwych ruchów - tak swoich jak i przeciwnika.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: żagiel »

Po przejrzeniu proponowanych gier i filmików z nimi w necie oraz oczywiście konsultacji z żoną nie podeszły: Suburbia, Mr. Jack, & Cudów Pojedynek i Zamki Burgundii (tak ogólnie nie jesteśmy chyba fanami Felda) i Stone Age (jakoś wydaje mi się że będzie problem z regrywalnością).
Na tapecie obecnie znajdują się Dodatek do TTR Wielk Brytania, Tezeusz, 7 Ronin.
Zastanawiamy się jeszcze na Keyflower i Specter Ops.
Do obejrzenia została Stawka większa niż życie.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: bukimi »

Keyflower skaluje się bardzo dobrze. Spokojnie pograsz w 2 osoby, a do tego będziesz mieć większą regrywalność (mniej kafelków ląduje na stole).
Zależy jak często zapraszasz inne osoby do stołu. W Keyflower masz opcję gry w aż 6 osób - trochę szkoda kupować do gry tylko we dwoje.
Musisz też lubić gry bardziej licytacyjne i raczej z negatywną interakcją (podbieranie aukcji, zajmowanie akcji) raczej pozbawione losowości.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: żagiel »

Jakoś nie przekonuje nas Keyflower sam nie wiem dlaczego... Jest jakaś taka dla mnie przynajmniej abstrakcyjna... Sam nie wiem jak to ująć ale nie widzi mi się
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 933
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: louiscyphre »

Z dwuosobówe polecam polskie Metallum-zasady dość proste ale głowa paruje i regrywalośc bardzo duża.
Skoro lubicir Alchemików to może zerkniesz na Pupile Podziemi. Gra dla 2-4 osób. Worker placement, z dozą losowości i dużą regrywalnością. Hoduje się stworki, trzeba dbać o ich potrzeby. Wykonanie absolutnie genialne.
Osobiście wolę Władców Podziemi z dodatkiem ale tam jest bardziej upierdliwy wirtualny gracz.
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

Post autor: żagiel »

Władcy i pupile podziemi to 2 świetne propozycje! Ale z tego co patrzyłem to z Władcami problem z dostępnością... Poza tym ładcy mają lepsze opinje chyba
Metallum też może być niezłe ale chyba władcy bardziej nam się spodobają
ODPOWIEDZ