51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: sopel82 »

minimati pisze: 07 kwie 2023, 12:30
sopel82 pisze: 07 kwie 2023, 12:28 Gdzie można znaleźć FAQ? (przeoczyłem coś w instrukcji ultimate? :D)
18. strona instrukcji 51 stanu w edycji ultimate.
Zmiażdżyłeś mi system ;) Mam w zwyczaju dokładne wertowanie instrukcji, a tu rzeczywiście jest kilka pytań, które przeoczyłem. To od razu wrzucam cały (bo pdf ultimate chyba wciąż nigdzie nie ma).

Obrazek
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: minimati »

Jest na stronie Portalu, stamtąd pochodzi screen fragmentu FAQ, który wrzuciłem dwie odpowiedzi temu. Na samym dole strony, w sekcji "zobacz również", seledynowy (?) przycisk "instrukcja do gry", o tutaj. Natomiast TO jest link, do którego ten przycisk prowadzi :D
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

scraber pisze: 07 kwie 2023, 12:15 O fajnie, że dodali FAQ względem master setu :D

Czyli wszystko jasne, jest zapis w polskiej instrukcji, nie trzeba wertować po angielskich albo bliźniaczych grach.

tl;dr można robić wielokrotności w ramach jednej akcji jeśli jest wzmianka o wielokrotnej akcji.
Na przykładzie karty poczty, mogę w ramach jednej akcji wydać 2 ludziki na 2 niebieskie dystanse
Obrazek
Tak w tej sytuacji mozesz wlasnie tak zrobic. Albo 2ludziki na 2 niebieskie albo 1ludzik na 1 niebieski ale w 2 turach. Wybor nalezy do ciebie.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

BOLLO pisze: 07 kwie 2023, 11:33
scraber pisze: 07 kwie 2023, 11:18 To samo się tyczy kart, na których jest zapis, że można wykonać więcej niż 1 raz.
Wtedy to do nas należy decyzja czy rozbijamy taką akcję na kilka tur, czy od razu robimy w ramach jednej
Nie wprowadzaj ludzi w blad. 1AKCJA NA TURE.Chyba ze piszesz o konkretnej karcie ktora to ma takowe modyfikacje to daj jej zdjecie.
Czyli dokładnie tak jak wspomniałem, więc o co ten krzyk, że wprowadzam w błąd ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

scraber pisze: 08 kwie 2023, 12:20
BOLLO pisze: 07 kwie 2023, 11:33
scraber pisze: 07 kwie 2023, 11:18 To samo się tyczy kart, na których jest zapis, że można wykonać więcej niż 1 raz.
Wtedy to do nas należy decyzja czy rozbijamy taką akcję na kilka tur, czy od razu robimy w ramach jednej
Nie wprowadzaj ludzi w blad. 1AKCJA NA TURE.Chyba ze piszesz o konkretnej karcie ktora to ma takowe modyfikacje to daj jej zdjecie.
Czyli dokładnie tak jak wspomniałem, więc o co ten krzyk, że wprowadzam w błąd ;)
Przepraszam zle zrozumialem pierwotnie twoj wpis
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Muszczu »

Pytanie o ruiny można je odbudować czy tylko przebudować na inna lokacje ?
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Snaki »

Tylko przebudowa na coś innego
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

Muszczu pisze: 23 kwie 2023, 09:03 Pytanie o ruiny można je odbudować czy tylko przebudować na inna lokacje ?

W podstawce, tylko przebudowa.

Jeśli natomiast grasz z dodatkiem "Zgliszcza", część efektów pozwala odbudować ruiny. W każdym momencie gry, można podejrzeć co jest na awersie danych ruin.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Muszczu »

Właśnie jeśli chodzi o dodatek zgliszcza, to talie kart odrzuconych gracze układają awersem czy rewersem ?
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: gotrek992 »

Muszczu pisze: 24 kwie 2023, 21:15 Właśnie jeśli chodzi o dodatek zgliszcza, to talie kart odrzuconych gracze układają awersem czy rewersem ?
Awersem do góry, każdy na swój stos kart odrzuconych.
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Każdą akcję (poza pasowaniem) można wykonać dowolną ilość razy w danej fazie akcji - tak jest w instrukcji. Czyli w jednej fazie akcji mogę dokonać zakupu dwóch kart połączeń (jeśli są odkryte), a potem obie je zagrać? Oczywiście czekając na swoją kolej do zagrywania kolejnych akcji.
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: minimati »

Tak, możesz kupić obie karty połączeń oraz je zagrać w ramach jednej fazy akcji, ale musisz na to poświęcić cztery akcje.
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Przeglądając wątek znalazłem coś takiego "kartę połączeń w swoim ruchu albo kupujesz za 2 ludków, albo zagrywasz i pobierasz żetony. Jeśli na karcie widnieje dodatkowy koszt (patrz wspomniana przeze mnie broń), to opłacasz go dopiero w momencie zagrywania"

Czyli jeśli wiem, że czerwone lub niebieskie żetony wykorzystam w bieżącej rundzie to po prostu korzystam z akcji zagrania karty połączeń, która jest wyłożona (1 akcja i mam żetony z karty połączeń za darmo)? Robotnikami płacę jeśli chcę kartę wykorzystać w późniejszych turach i pobieram ją na rękę?
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: minimati »

Nie, kartę połączenia możesz zagrywać tylko i wyłącznie z ręki, dlatego żeby zagrać kartę połączenia, musisz wykonać dwie nastepujące, oddzielne akcje:
  • Wzięcie odkrytej karty połączenia na ręke, płacąc za nią 2 workerów do zasobów ogólnych (pierwsza akcja).
  • Zagranie karty połączenia z ręki w celu pobrania strzałek (oraz poniesienie ewentualnego kosztu, wyszczególnionego na karcie) (druga akcja).
Nie możesz zagrać karty bezpośrednio ze stołu. Pobranej karty połączenia nie musisz zagrywać w ramach tej samej fazy akcji, gdyż żadnych kart z ręki nie odrzucasz w fazię porządków (w tym kart połączenia).
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Atk »

Nie mogę znaleźć w instrukcji 51 stan UE opisu Uranopolis. Co znaczą lupy zamiast umow na planszetce tej freakcji?

Jest gdzieś instrukcja do niej?
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Pollus89 »

Atk pisze: 04 sty 2024, 21:05 Nie mogę znaleźć w instrukcji 51 stan UE opisu Uranopolis. Co znaczą lupy zamiast umow na planszetce tej freakcji?

Jest gdzieś instrukcja do niej?
To jest błąd. Tam mają być umowy.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Atk »

Pollus89 pisze: 05 sty 2024, 17:40
Atk pisze: 04 sty 2024, 21:05 Nie mogę znaleźć w instrukcji 51 stan UE opisu Uranopolis. Co znaczą lupy zamiast umow na planszetce tej freakcji?

Jest gdzieś instrukcja do niej?
To jest błąd. Tam mają być umowy.
😂😂😂

A my stwiedzilsmy, że dla klimatu frakcji tak jest i daliśmy kumplowi możliwość lupienia kart, które wybudował niebieskimi strzałkami, bral za to jednorazowo bonus z łupu i nie dostawał co runde nic więcej. Do tego uznaliśmy, że karty dające pkt za odrzucanie umów, działają na jego karty łupów i mógł je odrzucać.

A ja się dziwiłem co mnie tak rozjechał xd
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Mam pytanie odnośnie karty np. obozowisko. Umieszczam tam 3 ludki, czy jeśli chce przebudować tą kartę czy te ludki są odrzucane czy trafiają do ogólnej puli zasobów na planszetce?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

zuroslawski pisze: 24 sty 2024, 06:25 Mam pytanie odnośnie karty np. obozowisko. Umieszczam tam 3 ludki, czy jeśli chce przebudować tą kartę czy te ludki są odrzucane czy trafiają do ogólnej puli zasobów na planszetce?
Wrzuć proszę zdjęcie karty. Nie pamiętam działania każdej.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: sopel82 »

zuroslawski pisze: 24 sty 2024, 06:25 Mam pytanie odnośnie karty np. obozowisko. Umieszczam tam 3 ludki, czy jeśli chce przebudować tą kartę czy te ludki są odrzucane czy trafiają do ogólnej puli zasobów na planszetce?
Jeśli na Przebudowanej Lokacji znajdowały się jakieś Zasoby, zwróć je do Puli Ogólnej (jesli zostały użyte do aktywacji) lub umieść w swojej Puli Osobistej (jeśli były na niej przechowywane).
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
ODPOWIEDZ