51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: GAZDA »

Ja mam oytanie odnośnie żetonów obrony.
Instrukcja mówi:
"W dowolnym momencie podczas własnej tury można umieścić 1 żeton na
własnej Lokacji. Umieszczenie żetonu nie jest liczone jako Akcja, raz położony
zostaje na danej Lokacji do fazy Czyszczenia."

Nic nie wspomina o tym, że te żetony mamy najpierw pozyskać, więc można wywnioskować, że po prostu bierzemy je z puli i umieszczamy na lokacji, ale z podobnego pytania kilka postów wcześniej wnioskuję, że najpierw trzeba je wyprodukować ?:)
To jeszcze mnie zastanawia, gdybym miał hipotetycznie 3 takie żetony, to muszę je rozmieścić w trzech osobnych turach? Czy mogę w jednej turze rozmieścić 3, ale na różnych lokacjach ?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: DarkSide »

Pytanie o naboje:
Mam wyłożoną lokację do przechowywania 3 dowolnych surowców w czasie Fazy Czyszczenia. Czy mogę tak przechować naboje? Na karcie nie ma ich symbolu, ale skoro reprezentują dowolny surowiec... :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

Według mnie nie możesz bo tylko surowce wymienione można tam trzymać. Ale nie jest to wykładnia wyryta w kamieniu.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: gotrek992 »

DarkSide pisze: 01 mar 2023, 13:40 Pytanie o naboje:
Mam wyłożoną lokację do przechowywania 3 dowolnych surowców w czasie Fazy Czyszczenia. Czy mogę tak przechować naboje? Na karcie nie ma ich symbolu, ale skoro reprezentują dowolny surowiec... :roll:
Na którejś rozgrywce na live Trzewiczek powiedział, że naboje mimo tego, że zastępują surowce to same w sobie nimi nie są, dlatego nie zrobił ich drewnianych, tylko jako żeton.
radarek
Posty: 140
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

gotrek992 pisze: 05 mar 2023, 12:37
DarkSide pisze: 01 mar 2023, 13:40 Pytanie o naboje:
Mam wyłożoną lokację do przechowywania 3 dowolnych surowców w czasie Fazy Czyszczenia. Czy mogę tak przechować naboje? Na karcie nie ma ich symbolu, ale skoro reprezentują dowolny surowiec... :roll:
Na którejś rozgrywce na live Trzewiczek powiedział, że naboje mimo tego, że zastępują surowce to same w sobie nimi nie są, dlatego nie zrobił ich drewnianych, tylko jako żeton.
Strasznie mnie irytuje przytaczanie tego typu kwestii. Gdzieś na jakimś live, w jakimś wywiadzie, na grupie na facebooku... Za górami, za lasami...
Obowiązująca jest instrukcja, jeśli ma błędy lub niedopowiedzenia to powinniśmy podeprzeć się erratą/faqiem.

Obrazek

Z tego dowiadujemy się, że naboje to też surowce oraz, że w przypadku płatności konkretnym surowcem podstawowym, naboje mogą go zastąpić. Skoro karta mówi o przechowywaniu dowolnych surowców, a naboje takimi są, to można je także tam kłaść.
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: gotrek992 »

Surowce ≠ surowce uniwersalne.

Też z instrukcji.

Obrazek
radarek
Posty: 140
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

gotrek992 pisze: 05 mar 2023, 13:58 Surowce ≠ surowce uniwersalne.

Też z instrukcji.

Obrazek
O widzisz, to już jakiś konkret do którego można realnie się odnieść.

W opisie nabojów jest napisane, że te powyższe to surowce podstawowe, a naboje są surowcami uniwersalnymi. Czyli naboje też są surowcami (zresztą jakby nie były to po co mielibyśmy nadawać im dodatkową nazwę?).

Oczywiście, na końcu może przyjść autor i powiedzieć czy interpretacja jest błędna. Jeśli tak jest to instrukcja jest po prostu skopana.

Tu zrzut z pełnej instrukcji:


Obrazek

Jak widać użyli tu konkretnie podziału na Surowce podstawowe i uniwersalne. Karta mówi po prostu u surowcach czyli obejmuje oba typy surowców.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2071
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

Jeśli występuje terminologia surowce uniwersalne i surowce podstawowe, to zakładam, że przy wyrażeniu "surowce" jest to uogólnienie i dotyczy obu typów surowców.
Gdy na karcie jest napisane surowce podstawowe, to tylko takie. Gdy na karcie jest napisane surowce uniwersalne to tylko takie.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Moonz »

Jeżeli mowa o karcie z podstawki to tam są ikony surowców, które można na niej przechowywać i nie ma tam naboi.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: DarkSide »

Moonz pisze: 05 mar 2023, 20:24 Jeżeli mowa o karcie z podstawki to tam są ikony surowców, które można na niej przechowywać i nie ma tam naboi.
Właśnie stąd moje wątpliwości i tego dokładnie dotyczyło moje pytanie.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
radarek
Posty: 140
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

DarkSide pisze: 05 mar 2023, 20:39
Moonz pisze: 05 mar 2023, 20:24 Jeżeli mowa o karcie z podstawki to tam są ikony surowców, które można na niej przechowywać i nie ma tam naboi.
Właśnie stąd moje wątpliwości i tego dokładnie dotyczyło moje pytanie.
W takim razie jednak nie możesz. Gdyby tam było napisane, że możesz przechowywać dowolne "surowce" to wtedy (zgodnie z tym co przytoczyłem) naboje, jak że nimi są, mogłyby być przechowywane. Moje poprzednie posty dotyczyły samej kwestii czy naboje są także surowcami.

Zauważ, że zamiana surowców podstawowych na surowiec uniwersalny (naboje) dotyczy tylko sytuacji gdy opłacasz jakiś koszt.

Obrazek

Położenie surowców na karcie pozwalającej przechowywanie chyba nie jest opłaceniem (opłata leci do puli zasobów wspólnych).
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Grishnak »

Witam,
Podczas ostatniej gry pojawiła się wątpliwość odnośnie karty promo "Tajny Magazyn".
Karta mówi, że:
"CECHA: Zawsze gdy używasz Akcji z planszy Frakcji, by otrzymać 1 Surowiec typu produkowanego przez Twoją planszę Frakcji, otrzymaj 1 dodatkowy surowiec tego samego typu."
O jakie surowce tutaj chodzi? Akcje z plansz Frakcji dają żetony przyłączenia/umów/plądrowania, więc nie wymyśliliśmy o co dokładnie chodzi w tej karcie...
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Moonz »

Grishnak pisze: 06 mar 2023, 18:55 Witam,
Podczas ostatniej gry pojawiła się wątpliwość odnośnie karty promo "Tajny Magazyn".
Karta mówi, że:
"CECHA: Zawsze gdy używasz Akcji z planszy Frakcji, by otrzymać 1 Surowiec typu produkowanego przez Twoją planszę Frakcji, otrzymaj 1 dodatkowy surowiec tego samego typu."
O jakie surowce tutaj chodzi? Akcje z plansz Frakcji dają żetony przyłączenia/umów/plądrowania, więc nie wymyśliliśmy o co dokładnie chodzi w tej karcie...
Rozumiem to tak, że gdy grając np Federacją Apallachow, która produkuje cegłę, wysyłasz 2 robotników właśnie po cegłę, to otrzymujesz dwie.
Grishnak
Posty: 32
Rejestracja: 21 maja 2014, 12:46
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Grishnak »

Moonz pisze: 06 mar 2023, 19:03
Grishnak pisze: 06 mar 2023, 18:55 Witam,
Podczas ostatniej gry pojawiła się wątpliwość odnośnie karty promo "Tajny Magazyn".
Karta mówi, że:
"CECHA: Zawsze gdy używasz Akcji z planszy Frakcji, by otrzymać 1 Surowiec typu produkowanego przez Twoją planszę Frakcji, otrzymaj 1 dodatkowy surowiec tego samego typu."
O jakie surowce tutaj chodzi? Akcje z plansz Frakcji dają żetony przyłączenia/umów/plądrowania, więc nie wymyśliliśmy o co dokładnie chodzi w tej karcie...
Rozumiem to tak, że gdy grając np Federacją Apallachow, która produkuje cegłę, wysyłasz 2 robotników właśnie po cegłę, to otrzymujesz dwie.
Ah, teraz to ma sens, zapomnieliśmy o akcjach z robotnikami :)
Dzięki bardzo za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Hej, wlasnie jestem po pierwszej rozrywce w 51 Stan i nasunely mi sie 2 pytania:

Na niektorych kartach jest cecha ktora pozwala na magazynowanie 2pistolety/paliwo/zelazo/cegla. Czy 2 dotyczy wszystkich surowcow? w sensie ze moge zostawic na tej karcie 2 paliwa lub 2 zelaza? Jesli tak to czy moge zostawic 2 surowce ale w dowolnej konfiguracji, np. 1 pistoler 1 cegla?

Drugie pytanie odnosnie zetonu obrony(police): Kiedy otrzymuje sie ten zeton? W osadnikach:NI zeton otrzymywalo sie wyraznie w fazie produkcji wg ikon na karcie frakcji, tutaj jest opisane w instrukcji ze mozna polozyc zeton na dowolnym budynku, jednak nie wiem skad mozna otrzymac ten zeton. Gralismy w podstawowa talie 51 Stanu, kart z zetonem obrony nigdzie nie bylo.

Prosilbym o pomoc.
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Snaki »

zuroslawski pisze: 03 kwie 2023, 12:53 Na niektorych kartach jest cecha ktora pozwala na magazynowanie 2pistolety/paliwo/zelazo/cegla. Czy 2 dotyczy wszystkich surowcow? w sensie ze moge zostawic na tej karcie 2 paliwa lub 2 zelaza? Jesli tak to czy moge zostawic 2 surowce ale w dowolnej konfiguracji, np. 1 pistoler 1 cegla?
2 surowce to max na tę kartę w dowolnej konfiguracji
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

zuroslawski pisze: 03 kwie 2023, 12:53 Hej, wlasnie jestem po pierwszej rozrywce w 51 Stan i nasunely mi sie 2 pytania:

Na niektorych kartach jest cecha ktora pozwala na magazynowanie 2pistolety/paliwo/zelazo/cegla. Czy 2 dotyczy wszystkich surowcow? w sensie ze moge zostawic na tej karcie 2 paliwa lub 2 zelaza? Jesli tak to czy moge zostawic 2 surowce ale w dowolnej konfiguracji, np. 1 pistoler 1 cegla?

Drugie pytanie odnosnie zetonu obrony(police): Kiedy otrzymuje sie ten zeton? W osadnikach:NI zeton otrzymywalo sie wyraznie w fazie produkcji wg ikon na karcie frakcji, tutaj jest opisane w instrukcji ze mozna polozyc zeton na dowolnym budynku, jednak nie wiem skad mozna otrzymac ten zeton. Gralismy w podstawowa talie 51 Stanu, kart z zetonem obrony nigdzie nie bylo.

Prosilbym o pomoc.
Ad 1 = tak
Ad 2 = taki żeton dają karty z dodatku do gry np Nowa Era który masz w podstawce 51 Stan Master Set
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Alucard1982 »

W instrukcji do "Ziemi Niczyjej" jest zapis: "Jeśli efekt kart pozwala na zbudowanie/ulepszenie/aktywowanie Posterunków, dotyczy to tylko twoich własnych Posterunków (o ile nie zaznaczono inaczej)". Jak to rozumiecie w kontekście karty, która np. pozwala aktywować wszystkie Centralne Posterunki? Czy "wszystkie" oznacza "wszystkie moje" czy "wszystkie ogółem
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2023, 17:45 przez Alucard1982, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Mam jeszcze pytanie odnosnie rozgrwki z dodatkami? Czy najlepiej grac wg instrukcji czyli do talii podstawowej wtasowywac tylko jeden dodatek i w takiej wersji bedzie to najepiej chodzic? czy laczycie rozne dodatki ze soba ?
minimati
Posty: 127
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: minimati »

zuroslawski pisze: 05 kwie 2023, 12:12 Mam jeszcze pytanie odnosnie rozgrwki z dodatkami? Czy najlepiej grac wg instrukcji czyli do talii podstawowej wtasowywac tylko jeden dodatek i w takiej wersji bedzie to najepiej chodzic? czy laczycie rozne dodatki ze soba ?
Sprawdź sam i zdecyduj, jeżeli rozwodnienie talii nie będzie ci przeszkadzało w rozgrywcę i dalej będziesz w stanie dobierać sensowną liczbę kart z synergiami, to raczej prezes nie będzie cię ścigał za to, że grasz z więcej niż jednym dodatkiem. Ja gram tylko i wyłącznie podstawka + max jeden dodatek, właśnie z powyższego powodu.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 308
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 224 times
Been thanked: 92 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

Wydaje mi się, że Ignacy kiedyś wspominał że podstawka + 1 dodatek maks daje najlepszy feeling właśnie ze względu na rozwodnienie talii
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

DarkSide pisze: 05 mar 2023, 20:39
Moonz pisze: 05 mar 2023, 20:24 Jeżeli mowa o karcie z podstawki to tam są ikony surowców, które można na niej przechowywać i nie ma tam naboi.
Właśnie stąd moje wątpliwości i tego dokładnie dotyczyło moje pytanie.
Nie można przechowywać naboi na takich kartach.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

zuroslawski pisze: 05 kwie 2023, 12:12 Mam jeszcze pytanie odnosnie rozgrwki z dodatkami? Czy najlepiej grac wg instrukcji czyli do talii podstawowej wtasowywac tylko jeden dodatek i w takiej wersji bedzie to najepiej chodzic? czy laczycie rozne dodatki ze soba ?
Sugeruje się aby grac podstawka + 1 dodatek aby jak kolega wspomiał nie rozwadniać talii. Ale z doświadczenia powiem że spokojnie można grać Podstawka + Nowa Era+ dowolny dodatek. Przy czy należy pamiętać że wówczas karty z dodatku mogą nawet nie zdążyć się pojawić jak nam się tak potasują karty.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Alucard1982 »

Alucard1982 pisze: 03 kwie 2023, 13:34 W instrukcji do "Ziemi Niczyjej" jest zapis: "Jeśli efekt kart pozwala na zbudowanie/ulepszenie/aktywowanie Posterunków, dotyczy to tylko twoich własnych Posterunków (o ile nie zaznaczono inaczej)". Jak to rozumiecie w kontekście karty, która np. pozwala aktywować wszystkie Centralne Posterunki? Czy "wszystkie" oznacza "wszystkie moje" czy "wszystkie ogółem
Napiszcie proszę jak Wy gracie...
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Mam jeszcze pytanie odnosnie akcji z karty frakcji. Gralismy do tej pory ze te akcje moglismy wykonywac wielokrotnie. Oprocz kart z akcjami gdzie byla mozliwosc wykonania akcji jednorazowo(czasem wiecej w zaleznosci od karty). ale znalazlem w instrukcji cos takiego:
Na planszy Frakcji również opisano Akcje. To są zagrania, które możesz wykonać,
nawet jeśli nie masz żadnych Lokacji. Podobnie jak w przypadku Akcji na kartach
Lokacji — Akcje opisane na planszy Frakcji można wykonać tylko 1 raz w turze,
o ile w opisie nie zawarto innych informacji.
Czyli wychodzi na to ze gralismy zle? jesli tak to trzeba zaznaczyc jakos zuzyta akcje podobnie jak na kartach? Gralismy z automatu zgodnie z tym co bylo w OSadnicy:NI gdzie akcje frakcyjne mozna bylo wykonywac wielokrotnie.
ODPOWIEDZ