Auf Achse

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Auf Achse

Post autor: steady »

Mam pytanie o Auf Achse ( http://boardgamegeek.com/game/110 ). Czy ktoś grał, czy ktoś zna? Gra bardzo mi się podoba wizualnie, poza tym tematyka jest przyjemna. Do tej pory udało mi się pyknąć ze dwie bartie na BSW, ale na podstawie tego nie chcę oceniać gry- sparzyłem się w ten sposób już na Filarach. Gra wydaje się trochę losowa (interesuje mnie właśnie jak bardzo) i prostacka, ale nazwisko Kramer i Spiel Des Jahres dają do myślenia. Bardzo będę wdzięczny za opinie.
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Post autor: Jarek B. »

Jeszcze nie grałem, ale mam. Mogę ją zabrać na Pionka V.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: steady »

Świetnie, jak nic nie wypadnie, to na pewno zjawię się na Pionku i baaardzo chętnie zagram:)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Mam, grałem. Zrobię coś czego nie powinienem, mam nadzieję że red.nacz. SGP mnie nie ochrzani ;-)
Fragment 4 części historii SDJ ;-)

Zadaniem uczestników zabawy jest zdobycie jak największej liczby pieniędzy, poprzez wykonywanie zleceń. To skąd, dokąd i ile materiału mają dowieźć zawarte jest w zlecaniach. Część z nich gracz otrzymuje na początku, są to zlecenia prywatne, o kolejne trzeba walczyć w licytacjach. Im więcej jest chętnych dla danego zlecenia, tym mniej można na nim zarobić. Przemieszczanie ciężarówki oparte jest o rzut kością, na niektórych polach znajdują się również karty zdarzeń. Jak wyniki z powyższego, Auf Achse to połączenie gry ekonomicznej i losowej. Ruch poprzez rzut kością, nie jest mocno decydujący, a dla pechowca który wyrzuca jedynkę jest nagroda – może blokować współgraczy. Całość mimo okropnego wyglądu sprawdza się dość dobrze. Nie jest to może tytuł rewelacyjny, ale walka o zlecenia, planowanie trasy przejazdu daje sporo radości. Gra przeznaczona jest nawet dla 6 osób, ale powyżej czterech w trakcie rozgrywki pojawiają się zbyt długie przestoje. W tym roku wyszła reedycja tej gry w zmienionej szacie graficznej, która nie odrzuca jak oryginał.

To tyle z historii SDJ. Co mogę dodać. Gdy gra trafiła do nas do domu, żona spojrzała na nią i stwierdziła: "rozumiem, że piszesz te artykuły, że kupujesz gry do nich już mniej, a tu jeszcze taka brzydka". Faktem jest że po rozgrywce miała lepsze zdanie o tytule. W grze czuć że jest starsza, ale licytacja o zlecenia i sam pomysł jest dość ciekawy. Należy pamiętać by grać w pełną grę, a nie z np. mniejszą liczbą zleceń, ponieważ wtedy losowość jest większa... tak rozkłada się trochę. No i tak jak pisałem w historii, optymalna jest tak na 4 graczy. Sprawdziłem wycenę jaką dałem grze na bgg... niecałe 7 (dokładnie 6.9). Podtrzymuję ją...

Jeszcze jedno, na sieci są karty ruchu. Prawdopodobnie element losowy rzutów mocno się niweluje (chociaż osobiście uważam że nie jest taki zły). I ostatnie, jakbyś chciał to przetłumaczyłem karty zdarzeń.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: steady »

folko pisze:Jeszcze jedno, na sieci są karty ruchu. Prawdopodobnie element losowy rzutów mocno się niweluje (chociaż osobiście uważam że nie jest taki zły).
Na BSW jest tak, że rzucasz dwoma kostkami i wybierasz tę lepszą. Nie znalazłem nic na sieci na temat dwóch kostek, więc może mógłbyć rozwiać moją wątpliwość: czy to taki homerule z bsw, czy oficjalna zasada?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Wygląda na homerules. W instrukcji jest mowa o jednej kości...
manczi
Posty: 9
Rejestracja: 25 sie 2006, 20:52
Lokalizacja: Cromwell, CT

Post autor: manczi »

Gralem w Auf Achse juz okolo 20 razy. Udalo mi sie ja zdobyc w Essen. Bardzo fajna gra. Dla sprostowania powiem, ze rzuca sie dwiema kostkami, a nie jedna. I wybiera sie jedna z nich do wykonania swego ruchu.

Gra jest dosc szybka i bardzo mila. Ujezdzamy nasza ciezarowka po Europie starajac sie dowiesc towar zapisany na umowie (ktora chcemy wykonac) do celu aby moc otrzymac wyplate widniejaca na karcie umowy.

Mamy tez mozliwosc dokupowania kart umow z "rynku umow", ze tak powiem. I tutaj mamy mozliwosc licytowania sie o te karty z innymi graczami, jako ze nie chcemy by ktos inny otrzymal taka umowe za darmo, szczegolnie jesli warta jest ona gruba kase. Tak, ze jest i element losowy, jest i element strategiczny, jest i element licytacyjny, no i te ciezaroweczki sa bardzo fajne. :D

Jedno co mnie gryzlo w tej grze, to to, ze karty umow z "rynku" mozna dobrac wedlug wlasnego wyboru. Niby dobra rzecz, ale kiedy na "rynku" leza umowy o roznych zarobkach, to gracz wezmie te z najwyzszym zarobkiem. Co nie znaczy, ze tyle zarobi na czysto, bo jesli inni gracze beda sie o te karte licytowac, to w sumie mniej na tym zarobi. Ale pomijajc ten fakt, na "rynku" na planszy widnieja strzalki, od karty do karty (a jest ich 4), lecz w instrukcji nie ma nic na ich temat. Choc jest wspomniane, ze przesuwa sie karty (w kierunku strzalek?) na rynku, dodajac nowa, kiedy jedna z nich zostanie zakupiona.

Wedlug mnie oznacza to, ze zakupic mozna tylko te karte, ktora zostala jako pierwsza dolozona do "rynku", a nastepne ida w kolejnosci za nia. Tak ze kiedy gracz decyduje sie na zakup nowej karty umowy, powinien wziasc te karte, ktora jako pierwsza zostala dodana do "rynku", a nie wybierac sobie dowolnie. I na to wlasnie wskazuja strzalki na planszy.

Mnie ten (dodatkowy) element losowy odpowiada, zamiast dobierac sobie takie karty jakie sie chce. No ale mozna grac i tak i tak. Jak kto woli. Gra na tym wogole nie traci. A licytowac mozna sie i w tym wariancie rowniez.

Gra sie bardzo milo tak z dziecmi, jak i z doroslymi. Proste zasady, kolorowe ciezarowki i troche geografii europy dla najmlodszych.

Osobiscie bardzo polecam te gre. Bardzo mila zabawa.

Pozdrawiam
maciek
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

manczi pisze:Gralem w Auf Achse juz okolo 20 razy. Udalo mi sie ja zdobyc w Essen. Bardzo fajna gra. Dla sprostowania powiem, ze rzuca sie dwiema kostkami, a nie jedna. I wybiera sie jedna z nich do wykonania swego ruchu.
Masz nowe wydanie?
manczi
Posty: 9
Rejestracja: 25 sie 2006, 20:52
Lokalizacja: Cromwell, CT

Post autor: manczi »

Tak, mam to nowe wydanie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

To chyba jest odpowiedź. Ja mam stare wydanie, pomijam szatę graficzną i brak wspomnianych przez Ciebie strzałek... z instrukcji (ang. tłumaczenie) wynika że rzuca się tylko raz kością. Przy okazji sprawdzę starą niemiecką instrukcję...
manczi
Posty: 9
Rejestracja: 25 sie 2006, 20:52
Lokalizacja: Cromwell, CT

Post autor: manczi »

Ja mam tylko niemiecka instrukcje do dyspozycji. I jest to niby (jak jest reklamowane na pudelku) "ulepszona" instrukcja, cokolwiek mialoby to znaczyc, jako ze nie znam orginalu poprzedniego wydania.

Ale z tego co mowisz, to nie tylko instrukcja zostala "ulepszona".
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Ulepszona została przede wszystkim grafika... stara jest obrzydliwa ;-) Nowa, całkiem całkiem ;-)
Najprawdopodobniej zmienione zostały również karty zdarzeń... ale tego niestety nie jestem w stanie sprawdzić, no i instrukcja - jak piszesz...
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Na BGG nie ma zdjęć nowej edycji, więc możesz manczi zaprezentować tam nową planszę i inne elementy. A poza tym netykieta = nazwa miasta w profilu
manczi
Posty: 9
Rejestracja: 25 sie 2006, 20:52
Lokalizacja: Cromwell, CT

Post autor: manczi »

Bardzo chetnie dolaczylbym wlasne zdjecia gry, lecz niestety pozyczylem gre mojej dziewczynie, a ja narazie jestem na innym kontynencie.

Ale, w necie znalazlem taka oto fotke:
http://spielplatz.web.fc2.com/pictures/aufachse3.jpg

To jest zdjecie gry w calosci. Zdjecie jest dosyc male, ale w lewym dolnym rogu mozna zobaczyc jak wygladaja karty umow (te z niebieska otoczka), a w prawym gornym rogu widac 4 karty umow na "rynku", a pomiedzy nimi przeswitujace strzalki o ktorych pisalem.

Jak tylko bede mial nowe zdjecia, to je zalacze.

[ podmienilem IMG na link, poniewaz serwer docelowy nie pozwala na pokazywanie zdjec z zewnatrz - Nataniel ]
Awatar użytkownika
saxofon
Posty: 35
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:13
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Auf Achse

Post autor: saxofon »

Odświeżam temat. Na BGG nie ma niestety, tłumaczenia zasad. Nieśmiało zapytam, czy ktoś (dyskusja trwała w 2007, dziś mamy końcówkę 2011) posiada tłumaczenia na polski kart zdarzeń? Właśnie zakupiłem starszą wersję Auf Achse, wygląda ciekawie, ale angielski, a tym bardziej niemiecki, powodują zbyt wielką komplikację w rozłożeniu planszy...
ODPOWIEDZ