(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Pawelw »

Od dzisiaj (jednak) jestem, jeszcze nie wiem czy szczęśliwym, posiadaczem L805. Zrobiłem z 6 próbnych wydruków planszetki bohatera do Planet Apocalypse na różnych ustawieniach i mam bardzo mieszane uczucia, bo wszystkie wyszły mniej lub bardziej beznadziejnie. Drukuję na papierze samoprzylepnym. Tekst się trochę rozmazuje, wszystko jest takie jakby "matowe". Dla porównania wydruk z jakiejś podrzędnej drukarki HP za 200-300zł. Drukowane na tym samym papierze. Da radę to skorygować jakimiś ustawieniami, czy właśnie wtopiłem kupę pieniędzy? :cry:
Spoiler:
Górny wydruk jest z HP, dolny z Epsona.
Spoiler:
Wydruk najbardziej z prawej jest z HP, reszta z L805 na różnych ustawieniach.

Mi to wygląda jakby fabryczny atrament dołączony do L805 był słabej jakości, ale ekspert ze mnie żaden.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Stawiam że nie drukujesz na papierze fotograficznym i drukarka zalewa CI papier atramentem.
Włóż papier foto i będziesz miał żyletkę.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: woytas »

Sir_Yaro pisze: 10 paź 2020, 19:25 Stawiam że nie drukujesz na papierze fotograficznym i drukarka zalewa CI papier atramentem.
Włóż papier foto i będziesz miał żyletkę.
Chyba bardziej chodzi o to, że z Epsona kolory wychodzą bardziej przygaszone niż z HP.
Awatar użytkownika
xxtomek93xx
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2017, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: xxtomek93xx »

Może wystarczy pobawić się z kontrastem i nasyceniem kolorów. U mnie w canonie zdecydowanie pomogło.
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Pawelw »

Sir_Yaro pisze: 10 paź 2020, 19:25 Stawiam że nie drukujesz na papierze fotograficznym i drukarka zalewa CI papier atramentem.
Włóż papier foto i będziesz miał żyletkę.
Zrobiłem dokładnie tak jak mówiłeś - wydrukowałem na papierze fotograficznym. Różnica jest taka niesamowita, że aż nie mogę w to uwierzyć! Widać wszystkie szczegóły na wydruku. Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że papier może mieć, aż tak kolosalne znaczenie przy jakości wydruku :D

Tutaj wklejam porównanie do wydruków, które robiłem wcześniej. Nie wiem, czy będzie widać na tym zdjęciu różnicę w jakości... :P
Spoiler:
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: KurikDeVolay »

Nie mam pojęcia jak dokładnie działa ustawianie druku na win10, na szczęście nie pracuję w helpdesku. Ale drukując na papierze zwykłym, w preferencjach Epsona TRZEBA ustawić papier zwykły. Może uda się na ustawieniu matte, chociaż to podpada pod matowy, aksamitny papier fotograficzny.

Ciekawostka: Jakość papieru fotograficznego ma większe znaczenie niż rodzaj używanego atramentu.
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Pawelw »

KurikDeVolay pisze: 13 paź 2020, 21:33 Nie mam pojęcia jak dokładnie działa ustawianie druku na win10, na szczęście nie pracuję w helpdesku. Ale drukując na papierze zwykłym, w preferencjach Epsona TRZEBA ustawić papier zwykły. Może uda się na ustawieniu matte, chociaż to podpada pod matowy, aksamitny papier fotograficzny.
Na zwykłym papierze ta drukarka drukuje tak sobie, nawet jak ustawię papier zwykły w opcjach wydruku.

Na matowym papierze fotograficznym wydruk to również żleta :) Ta drukarka chyba tak po prostu ma. Gdzieś w necie czytałem opinie, że ludzie mają mieszane odczucia co do drukowania na zwykłym papierze na tej drukarce.
KurikDeVolay pisze: 13 paź 2020, 21:33 Ciekawostka: Jakość papieru fotograficznego ma większe znaczenie niż rodzaj używanego atramentu.
Podpisuję się pod tym rękami i nogami. Przekonałem się o tym na własnej skórze.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: KurikDeVolay »

Spróbuj "prawdziwego papieru". Kup jakiegoś niebieskiego polluxa, albo porządny, gładki papier do laserów. ;)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

KurikDeVolay pisze: 13 paź 2020, 22:14 Spróbuj "prawdziwego papieru". Kup jakiegoś niebieskiego polluxa, albo porządny, gładki papier do laserów. ;)
Taki?
https://allegro.pl/oferta/papier-ksero- ... 9421574568

nie wygląda jakoś wyczesanie....
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 978 times
Been thanked: 433 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: KurikDeVolay »

Mój faworyt cena/jakość przy wydrukach na codzień.
bookworm
Posty: 32
Rejestracja: 27 paź 2018, 12:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: bookworm »

KurikDeVolay pisze: 20 paź 2020, 16:06 Mój faworyt cena/jakość przy wydrukach na codzień.
gdzie najlepiej (czyt. najtaniej) zamawiać? :D
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: ponika »

Sorry, że się wcinam w dyskusję o drukarkach, ale mam problem na wcześniejszym etapie. Próbuję zaprojektować okładkę do wydruku na papierze samoprzylepnym. Na razie robię to chałupniczo, ale fajnie byłoby mieć jakiś prosty program graficzny, ewentualnie stronę internetową generującą plik pdf. Nie potrzebuję nic więcej niż możliwość narysowania kilku prostokątów i wypełnienia ich obrazami. Odpadają wszystkie wielkie kombajny.
Ma ktoś jakiś sprawdzony prosty programik?
Awatar użytkownika
xxtomek93xx
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2017, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: xxtomek93xx »

Może gimp? Bezpłatny i w sumie łatwy w użyciu ;) Samemu obecnie używam przy edycji grafik na kompie.
CoLdY7
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2020, 02:13
Lokalizacja: Strzelin
Has thanked: 489 times
Been thanked: 55 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: CoLdY7 »

xxtomek93xx pisze: 31 paź 2020, 22:17 Może gimp? Bezpłatny i w sumie łatwy w użyciu ;) Samemu obecnie używam przy edycji grafik na kompie.
Popieram, gimp to bardzo użyteczny program.
Niestety nie tak prosty jak paint i ma swój mały próg wejścia. Ale jak się załapie absolutne podstawy, to daje multum możliwości. I na pewno przyda się jeszcze nie raz, w najróżniejszych projektach. Polecam spróbować.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Losiek »

Jest jeszcze paint.net prostszy od Gimpa, również darmowy.
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: dannte »

Sądziłem, że ponika miała na myśli jakieś narzędzie, którym z gotowego szablonu do okładki na pudełko, po prostu "wlewając" do niego odpowiednie obrazy, przygotuje sobie wydruk. Ale może źle zrozumiałem. Tak czy siak, jeśli o to chodziło to dużo lepszy od gimpa będzie inkscape, bo operuje na wektorach i rzeczywistych wymiarach i można łatwo zapisać wynik do pdfa. Oczywiście koniecznie podczas wydruku wybierać opcję rzeczywistego rozmiaru.

Ja w każdym razie okładki na pudełka robiłem w inkscape. Gimpa używam do zupełnie innych rzeczy. Nie znam narzędzi, które by oferowały już gotowe, skalowalne szablony, ale można coś znaleźć przez google, np.:
https://www.templatemaker.nl/en/boxlid/ - podajesz wymiary, pobierasz w formacie svg i otwierasz w inkscape. To jest akurat szablon do sklejenia pudełka ale łatwo go przerobić na szablon okładki.
A tutaj przykładowy tutorial na ten sam temat: https://boardgamegeek.com/thread/114334 ... s-two-deck
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Pawelw »

No to ja zapytam jeszcze raz ekspertów tutaj dostępnych ;)

1. Temat folii samoprzylepnej. Skoro Oracal się kurczy z czasem, to czym oklejacie plansze? Nie wyobrażam sobie dużej planszy oklejać kawałkami A4 :P . Będzie to kurczenie widać na takich rzeczach jak hexy czy żetony? Nie wspomnę, że pudełko też jest łatwiej okleić folią w rolce niż w arkuszach.

2. Drukowanie w rzeczywistym rozmiarze. Przykład to plansza do Dominant Species od @Sir_Yaro, która jest w pliku w jednym kawałku. W jakim programie to wydrukować tak, żeby on mi sam to podzielił na strony bez skalowania? Wolałbym nie tracić połowy dnia, żeby to w gimpie ręcznie dzielić na mniejsze kawałki :P
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Pawelw pisze: 06 lis 2020, 23:03 2. Drukowanie w rzeczywistym rozmiarze. Przykład to plansza do Dominant Species od @Sir_Yaro, która jest w pliku w jednym kawałku. W jakim programie to wydrukować tak, żeby on mi sam to podzielił na strony bez skalowania? Wolałbym nie tracić połowy dnia, żeby to w gimpie ręcznie dzielić na mniejsze kawałki :P
Jakiś program do przygotowywania publikacji – Adobe Indesign, Affinity Publisher. Na pewno są jakieś alternatywy, w tym może jakieś darmowe. Affinity i Adobe mają na pewno okres próbny.

Duże formaty możesz tez drukować na ploterach, ale to już wykracza poza domowe drukowanie. Może jednak warto zainwestować w wydruk samej planszy.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: pasza_sadyka »

Opcja "podział na plasterki". Dzieli całość na mniejsze fragmenty o tym samym rozmiarze.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

2. Drukowanie w rzeczywistym rozmiarze. Przykład to plansza do Dominant Species od @Sir_Yaro, która jest w pliku w jednym kawałku. W jakim programie to wydrukować tak, żeby on mi sam to podzielił na strony bez skalowania? Wolałbym nie tracić połowy dnia, żeby to w gimpie ręcznie dzielić na mniejsze kawałki
Ja tnę sobie w gimpie na wymiar ciut mniejszy (z 1cm w każdym kierunku) niż kartka i umieszczam centralnie i drukuję.
Jeśli wycinek musi mieć pełne A4 to włączam drukowanie bez marginesów.

Natomiast jeśli potrzebne jest coś prostego i szybkiego można użyć PosteRazor.

Jeśli chodzi o duże plansze (większe niż 2-3 x A4) to ostatnio zacząłem zamawiać wydruki całych plansz:
https://allegro.pl/oferta/plakat-plakat ... 8829469517
https://allegro.pl/uzytkownik/Rydz_83/a ... katy-64637
Jest to oczywiście dużo droższe (3-6x zależnie jak liczyć) niż samodzielny wydruk ale pozwala na wielokrotnie szybsze ukończenie pracy. Po prostu przyklejam taką okleinę na gotową, gołą planszę (sama tektura z łączeniami), rozcinam w 2-3 miejscach i gotowe. Małym minusem jest to, że wydruk nie jest na papierze tak miłym w dotyku jak papier foto mat ale jest całkiem spoko.
1. Temat folii samoprzylepnej. Skoro Oracal się kurczy z czasem, to czym oklejacie plansze? Nie wyobrażam sobie dużej planszy oklejać kawałkami A4 :P . Będzie to kurczenie widać na takich rzeczach jak hexy czy żetony? Nie wspomnę, że pudełko też jest łatwiej okleić folią w rolce niż w arkuszach.
Podobno wystarczy okleić elementy z obu stron aby było wszystko spoko. Ja tego nie sprawdzałem i trochę wątpię aby to pomogło. Przypuszczam, że pomoże na to aby się element nie wyginał z czasem, ale na kurczenie? Wątpię.
Mam oracalem oklejone kilka gier i wygląda na to, że problem stanowią tylko duże powierzchnie - takie jak plansze. Na mniejszych elementach tj. planszetki, żetony itp nie zauważyłem kurczenia. A raczej jest tak małe, że może być zupełnie zignorowane.

Tak więc na tą chwilę moim rozwiązaniem jest nie oklejanie dużych plansz folią :D
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Pawelw »

Sir_Yaro pisze: 10 lis 2020, 11:03 Podobno wystarczy okleić elementy z obu stron aby było wszystko spoko. Ja tego nie sprawdzałem i trochę wątpię aby to pomogło. Przypuszczam, że pomoże na to aby się element nie wyginał z czasem, ale na kurczenie? Wątpię.
Mam oracalem oklejone kilka gier i wygląda na to, że problem stanowią tylko duże powierzchnie - takie jak plansze. Na mniejszych elementach tj. planszetki, żetony itp nie zauważyłem kurczenia. A raczej jest tak małe, że może być zupełnie zignorowane.

Tak więc na tą chwilę moim rozwiązaniem jest nie oklejanie dużych plansz folią :D
Ja mam taką taktykę, że na łączeniu plansz kleję taśmę. Także jak się folia skurczy, to będzie można ją przeciąć w razie czego, a plansza się nie rozpadnie. A od spodu podklejam czarnym Oracalem, bo lepiej estetycznie to wygląda :P W sumie to nie wiem, jak to będzie za rok czy dwa. Może nie będę tego żałował. :P

A jak sprawa wygląda u innych osób? Też macie problemy? Też kleicie Oracalem, czy może inną folią?
Swiraz
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Swiraz »

Zamierzałem sam nabyć L805 ze wzg. na wifi i niższą cenę niż L850, ale ostatecznie odstraszyły mnie warunki gwarancji (3000stron) co stanowi 10% tego co w każdym innym modelu.
W serię L1xxx już nie chciałem inwestować i skończyło się na HP 515 z racji tego że łyka 300g, a epson 3/4160 potrafił wypluć taki papier.
Ale widzę róznicę w czarnym tuszu, potrafi się rozmywać na papierze foto... kolorowe nie, zapewne to jest ta róznica barwnik/pigment...
na potrzeby hobbystyczne wystarczy, no i połowa ceny L805, w dalszym ciągu smart tank system i wymienne głowice w cenie ok 50 zł
termiczne a nie pizoelektryczne ale z jakości wydruku na swoje potrzeby jestem zadowolony ... tylko ten czarny tusz :P
musze pokombinowac z ustawieniami drukarki albo papierem, gdyż zasadniczo nie jest to reguła
jak na razie paier od mabitecha 260g high gloss photo i samoprzylepne 115g... mam wrazenie że jakosciowo wydruki sa lepsze na 115g, a ten 260g bardziej przypomina papier kredowy
Swiraz
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Swiraz »

Po paru próbach udało mi sie dobrać odpowiednie parametry i problem smużenia czarnego tuszu ustapił na papierze mabitech photo high gloss 260g
Dla drukarki hp 515 smart tank wybrałem dla papieru - inne pap. foto dla druku atramentowego - rozwiązało to problem
przy wyborze papieru high gloss po wydrukowaniu mogłem zetrzeć troche czarnego tuszu palcem... już się obawiałem że pieniądze poszły w błoto
jak zwykle problem był pomiędzy krzesłem a klawiaturą :)
Swiraz
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2020, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Swiraz »

Ciągle jest lekki problem z czarnym kolorem na wydruku na papierze foto
W moim przypadku jest lekki fioletowy tint/zafarb
Probowałem combo inny papier foto plus druk w skali szarosci i nie dało rady... nie można ustawić druku monochormatycznego na papierze foto..... wnioskuje że czarny tusz po prostu nie poradzi sobie na papierze foto
Jestem laikeim w tym temacie wiec jak ktoś ma jakies sugestie byłbym wdzieczny.
Probowałem drukowac z aplikcji HP, infranview i photoshopa, wynik ten sam.
Wybierając inny rodzaj papieru czarny był faktycznie czarny - ale na wydruku po przejechaniu palcem sie rozmazywał...

Nie wiem też czy do, np. kart talisman/terraformacja, nie lepsza byłaby kombinacja 200g foto + 115g foto samoprzylepny
260 +115 jest grubsze niż oryginał (ale fajnie leży w łapie :) )... kwestia gustu.

Pomimo lekkiego bólu 4 liter, że rewersy kart terraformacji wydrukowane na HP nie są w 100% czarne jak smoła, i jak oryginał, doszedłem do wniosku, że w ferworze gry na dobra sprawę to drugorzędna kwestia.
Chyba tylko naprawdę wyrachowany gracz bedzie próbował obczaić rewersy kart na ręce u przeciwnika i kalkulować co tam jest...
Awatar użytkownika
husar
Posty: 39
Rejestracja: 13 sty 2019, 21:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: husar »

Sir_Yaro pisze: 10 lis 2020, 11:03
Jeśli chodzi o duże plansze (większe niż 2-3 x A4) to ostatnio zacząłem zamawiać wydruki całych plansz:
https://allegro.pl/oferta/plakat-plakat ... 8829469517
https://allegro.pl/uzytkownik/Rydz_83/a ... katy-64637
Jest to oczywiście dużo droższe (3-6x zależnie jak liczyć) niż samodzielny wydruk ale pozwala na wielokrotnie szybsze ukończenie pracy. Po prostu przyklejam taką okleinę na gotową, gołą planszę (sama tektura z łączeniami), rozcinam w 2-3 miejscach i gotowe. Małym minusem jest to, że wydruk nie jest na papierze tak miłym w dotyku jak papier foto mat ale jest całkiem spoko.
Widzę w tych ofertach, że to "zwykły" papier a nie samoprzylepny. Jaki użyć klej?
ODPOWIEDZ