Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: ko2a »

Witam
Jak w tyt szukam takich gier do pogrania z rodzicami czy z babcia.
Z zona duzo gramy a przy wyjazdach do rodziny oprocz oczywiscie imprezowek to zabierany ticketa euro.
Co polecicie z gier w ktore bez problemu pograja osoby starsze malo obeznannieznane z planszowkami a zebysny my sie nie nudzili tak jak w pedzacych zolwiach?

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: detrytusek »

To się wzajemnie wyklucza. Nawet jeśli kupisz grę prostą w kwestii zapamiętania reguł ale mającą głębię decyzyjną to tu Ci nowicjusze odpadną i to nie będzie dla nich żadna zabawa. Dlatego musicie pójść na kompromis. Może Splendor? Coś tam pomyśleć trzeba ale bez przesady. Nowicjusz po kilku grach powinien zaskoczyć jak przy tym myśleć ale wielkiej głębi to tam nie znajdziesz. Może spróbuj czegoś innego np Tajniacy? Pewnie będziecie się bawić przy tym wszyscy równie mocno.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1138
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: ariser »

Rzuć okiem na Multiuniversum. :) Głębi może nie ma niesamowitej, ale zasady są banalne i jest sporo kombinowania jak na pudełko za 40 zł.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: ramar »

Możliwe, że K2 się sprawdzi.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: cezaras »

+1 Tajniacy

a z typowych planszówek to spróbowałbym:
- Epoka Kamienia
- Zamki Burgundii (wiem, wiem - pierwsze tłumaczenie może być trochę trudne, ale jak się uda to przełamać, to można grać i grać). - to gra, w której jakbyś źle nie grał to trochę punktów nastukasz, nie ma żadnych kar, karmienia, presji itp. itd. a gra się mega przyjemnie i jest nad czym kombinować
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: detrytusek »

cezaras pisze:+1 Tajniacy

a z typowych planszówek to spróbowałbym:
- Epoka Kamienia
- Zamki Burgundii (wiem, wiem - pierwsze tłumaczenie może być trochę trudne, ale jak się uda to przełamać, to można grać i grać). - to gra, w której jakbyś źle nie grał to trochę punktów nastukasz, nie ma żadnych kar, karmienia, presji itp. itd. a gra się mega przyjemnie i jest nad czym kombinować
Obie to świetne gry tyle, że zaawansowany gracz będzie miał 2x więcej punktów na koniec. I faktycznie mimo, że to proste gry to dla nowicjuszy typu babcia będą kosmicznie trudne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: Marx »

Zacznij od Splendoru i 7 Cudów Świata.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: Lothrain »

detrytusek pisze:
cezaras pisze:+1 Tajniacy

a z typowych planszówek to spróbowałbym:
- Epoka Kamienia
- Zamki Burgundii (wiem, wiem - pierwsze tłumaczenie może być trochę trudne, ale jak się uda to przełamać, to można grać i grać). - to gra, w której jakbyś źle nie grał to trochę punktów nastukasz, nie ma żadnych kar, karmienia, presji itp. itd. a gra się mega przyjemnie i jest nad czym kombinować
Obie to świetne gry tyle, że zaawansowany gracz będzie miał 2x więcej punktów na koniec. I faktycznie mimo, że to proste gry to dla nowicjuszy typu babcia będą kosmicznie trudne.
100% racji. Zapomnij o Zamkach Burgundii. Z gier, ktore mi sie sprawdzaja w gronie 65+ jest przede wszystkim Catan, TtR, Swiat bez Konca i Prezencik. Yspahan, Splendor i Taluva sa do ogarniecia, ale nie wywoluja emocji. Najtrudniejszym, ale przystepnym tytulem jaki wyprobowalem jest Notre Dame.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: Gizmoo »

Ulubione gry moich rodziców (60 i 65 lat)

Carcassonne: South Seas
Kakao
Stone Age
Tajniacy (grają z sąsiadami)
Scrabble
Takenoko (do niedawna ulubiona gra mojej mamy)

I absolutny hit ostatniego miesiąca (i zapowiada się, że nie tylko) - Wyspa Skye. Rodzice uznali, że to najlepsza gra w jaką grali.

Do 7 Wonders nie mogłem rodziców przekonać. Po kilku próbach tłumaczenia - poddałem się. Kompletnie nie mogli skumać systemu punktacji i nie byli w stanie nauczyć się ikonografii. Nie mam odwagi zaproponować im jeszcze raz tłumaczenia zasad.

Graliśmy jeszcze w Potwory w Tokio, Mauna Kea, Kotobirynt, oraz Survive: Escape from Atlantis ale tu zdania były na tyle podzielone, że jednak się te tytuły nie przyjęły. Nadal jednak Potwory w Tokio są dobrym pomysłem na liczne spotkania rodzinne.
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: syd3r »

Qwirkle - czyli różne logiczne układanki.
Awatar użytkownika
istvankohany
Posty: 27
Rejestracja: 12 sty 2011, 09:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: istvankohany »

Z teściami i różnymi abnegatami sprawdziły się, jako gry przy których nie umrzesz z nudów, takie pozycje: Modern Art, Kingdom Builder, Isle of Skye, Greed, Tajniacy, Fresh Fish, Colt Express z dodatkiem (który fajnie urozmaica tą prościutką przecież grę) i karcianki: Abluxxen, Parade, Fasolki, Sticheln. Agricola też nie jest nie do ogarnięcia, wiele razy używałem jej jako gry wejścia.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: bukimi »

Z rodzicami i nowicjuszami świetnie bawimy się przy Speicherstadt (Miasto spichrzów). Proste zasady i równe szanse dla każdego.
"Starsze pokolenie" doskonale poradziło sobie też z Wysokim napięciem.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: ko2a »

istvankohany pisze:Z teściami i różnymi abnegatami sprawdziły się, jako gry przy których nie umrzesz z nudów, takie pozycje: Modern Art, Kingdom Builder, Isle of Skye, Greed, Tajniacy, Fresh Fish, Colt Express z dodatkiem (który fajnie urozmaica tą prościutką przecież grę) i karcianki: Abluxxen, Parade, Fasolki, Sticheln. Agricola też nie jest nie do ogarnięcia, wiele razy używałem jej jako gry wejścia.
O takie propo mi chodzilo
Dzieki

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: josiu »

Pierwsze gry jakie pokazalem rodzicom i teściowej to Dixit i Splendor. Wszystkim się bardzo spodobało.
Kecaj
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2016, 14:08

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: Kecaj »

Też uważam, że takenoko mogłoby być dobrą opcją nie ma za dużo zasad ale jest odrobina kombinowania.
Można też spróbować jakiś kingsburg lub grę kooperacyjną gdyż jak się ktoś zgubi można podpowiedzieć zawsze w końcu gracie razem.
Jakieś tajemnicze domostwo, albo ognisty podmuch.
Zawsze można też spróbować gier typu quiz jak Fauna lub Terra.
Z Epoką kamienia jest tak jak z grą Abys lub Five Tribes są na takim poziomie, że ciężko ocenić czy dana grupa osób zrozumie zasady gdyż są to już gry gdzie jest wymagane trochę więcej od gracza niż we wspomnianym "Wsiąść do pociągu" i są to raczej planszówki o jeden poziom skomplikowania wyżej.
Ewentualnie można spróbować dodatku do wsiąść do pociągu i wybrać taki, który urozmaici rozgrywkę lub do innej gry, którą już znacie.
Osobiście u mnie często pojawia się tokaido ale jest obawa, że komuś nie podejdzie i można się nudzić chyba,że zaczniemy sobie zastawiać pola wtedy może zrobić się zabawnie, choć w tej grze nie ma za bardzo zaawansowanej głębi, co prawda dodatek dodaje większy wybór ale niestety jeśli chcemy żeby gra posiadała zaawansowany potencjał często musimy się zgodzić na większą liczbę zasad co z kolei sprawia, że gra już na początku wymaga więcej od grających.
To tyle z mojej strony.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: Wontzki »

Do twojego opisu idealnie pasują Szachy. Niesamowicie wciągające i bardzo ponadczasowe :)

A tak poważniej może coś z popularniejszych euro jak Splendor albo 7 Cudów Świata.
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Gra dla początkujących z głębia dla zawansowanych

Post autor: Planszman »

Cytadela
ODPOWIEDZ