Scythe - zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: sin »

Xavris pisze: 16 sie 2020, 09:49 Obaj się skupiliscie na elemencie, który jest w instrukcji wyraźnie napisany i zrozumiały :) nie rozumiem jedynie, czym są te 'inne dzialania', bo jak dla mnie to jest zapis, który niepotrzebnie gmatwa prosta rzecz.
W mojej ocenie został on tam umieszczony, aby rozwiać potencjalne wątpliwości przy dołożeniu zasad z dodatków, dlatego zasadniczo istotne jest zapamiętanie, że Polania nie traci popularności po przepędzeniu robotników po walce (dzięki miszczu666, uciekło mi, a to rzeczywiście ma znaczenie).
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
bargaw
Posty: 12
Rejestracja: 03 gru 2019, 15:13

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: bargaw »

Hej, mam pytanie. Czy gdy wchodzę mechem z robotnikiem na plecach na pole z uzbrojona pułapka to czy ruch robotnika też dobiega końca czy tylko ruch mecha? I to samo po wejściu na żeton wpływu.
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 272
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 149 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: malpka »

Odnośnie zasad - w sklepie phalanx pojawiła się Wielka Księga Zasad - preorder.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: doczek »

Wczoraj rozegraliśmy pierwszą rozgrywkę 4 osoby jedna wcześniej grała dwa razy. Troszkę tłumaczenia i poszło. Dziś sam przeczytałem instrukcję i o dziwo nawet graliśmy zgodnie z zasadami. Konflikt był tylko jeśli chodzi o same zakończenie gry. Wchodzę mechem na hex z mechem przeciwnika i dwoma robotnikami zaczyna się walka. Wygrywam kładę 6 gwiazdkę. I teraz pytanie tracę 2 popularności za przepędzenie czy nie?
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: krwlng »

doczek pisze: 05 wrz 2020, 10:10 I teraz pytanie tracę 2 popularności za przepędzenie czy nie?
Tracisz 2 popularności za przepędzenie i kładziesz gwiazdkę.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Scythe

Post autor: eveni »

Mam pytanie odnośnie budowy młyna - czy trzeba postawić go na hexie że zbożem?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Scythe

Post autor: mecenas »

eveni pisze: 20 wrz 2020, 11:26 Mam pytanie odnośnie budowy młyna - czy trzeba postawić go na hexie że zbożem?
nie. stawiasz według normlanych zasad budowy (czyli na heksie ze swoim robotnikiem, gdzie nie ma innego budynku. Oczywiście poza jeziorem).
Kubarus
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2020, 15:43

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: Kubarus »

W książce od Fenris w 3 epizodzie piszę, że konieczne są 4 dodatkowe karty Fabryki. Czy to oznacza że trzeba jakieś dokupić?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: Breżniew »

Kubarus pisze: 20 wrz 2020, 23:36 W książce od Fenris w 3 epizodzie piszę, że konieczne są 4 dodatkowe karty Fabryki. Czy to oznacza że trzeba jakieś dokupić?
Nie, po prostu dokładamy ich więcej niż wskazywałaby na to ilość graczy.
Cvvenu
Posty: 116
Rejestracja: 30 maja 2020, 14:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: Cvvenu »

akcja mechów krymu:
WĘDRÓWKA - możesz przejść z terytorium swojej bazy do bazy każdej nieaktywnej frakcji lub swojej

czyli w przypadku gdyby trafiła się partia na 7 osób z dodatkiem najeźdźców z dzikich krain to ta moc zapewnia jedynie powrót do swojej bazy z terytorium?
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: adeks9 »

W Partii na 6 i 7 osób ta umiejętność jest przykrywana inną umiejętnością dostępną w dodatku Najeźdźcy z Dalekich Krain - możesz się przenieść na dowolną niezajętą przez inną jednostkę farmę.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Scythe

Post autor: TV3 »

Nie znalazłem nigdzie w tym wątku, zatem:

W instrukcji mam adnotację, by w przypadku wylosowania (o ile dobrze pamiętam) Roswiecji łącznie z planszetką Przemysł oraz Jakiejś-Tam-Nacji łącznie z planszetką (bodaj) Patriotyzm - te pary są zabronione i należy dolosować inne kombinacje.

Hmmm... na jakiej podstawie mam wywnioskować, która z kart / planszetek to Przemysł, która to (bodaj) Partiotyzm?
Gapiłem się na nie i nie dostrzegłem opisów. A że grę dopiero co odpaliłem - nie jestem w stanie wywnioskować z kombinacji akcji na nich. A i rysunki nie do końca jednoznaczne być muszą (choć Patriotyzm to zapewne ta z flagą w tle...)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Scythe

Post autor: mecenas »

TV3 pisze: 15 lut 2021, 13:15 Nie znalazłem nigdzie w tym wątku, zatem:

W instrukcji mam adnotację, by w przypadku wylosowania (o ile dobrze pamiętam) Roswiecji łącznie z planszetką Przemysł oraz Jakiejś-Tam-Nacji łącznie z planszetką (bodaj) Patriotyzm - te pary są zabronione i należy dolosować inne kombinacje.

Hmmm... na jakiej podstawie mam wywnioskować, która z kart / planszetek to Przemysł, która to (bodaj) Partiotyzm?
Gapiłem się na nie i nie dostrzegłem opisów. A że grę dopiero co odpaliłem - nie jestem w stanie wywnioskować z kombinacji akcji na nich. A i rysunki nie do końca jednoznaczne być muszą (choć Patriotyzm to zapewne ta z flagą w tle...)
To co w czerwonym kółku.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Scythe

Post autor: Breżniew »

TV3 pisze: 15 lut 2021, 13:15 Nie znalazłem nigdzie w tym wątku, zatem:

W instrukcji mam adnotację, by w przypadku wylosowania (o ile dobrze pamiętam) Roswiecji łącznie z planszetką Przemysł oraz Jakiejś-Tam-Nacji łącznie z planszetką (bodaj) Patriotyzm - te pary są zabronione i należy dolosować inne kombinacje.

Hmmm... na jakiej podstawie mam wywnioskować, która z kart / planszetek to Przemysł, która to (bodaj) Partiotyzm?
Gapiłem się na nie i nie dostrzegłem opisów. A że grę dopiero co odpaliłem - nie jestem w stanie wywnioskować z kombinacji akcji na nich. A i rysunki nie do końca jednoznaczne być muszą (choć Patriotyzm to zapewne ta z flagą w tle...)
Zerknij na prawy krótszy bok planszetki i cyferki 2, 2, 6, a następnie ok 0,5 cm nad nimi :D
https://cf.geekdo-images.com/large/img/ ... 695350.jpg
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Scythe

Post autor: TV3 »

hahaha :lol:

Ja myślę, że można pousuwać te wpisy. Zaślepić musiało mnie... coś :D
micmag
Posty: 17
Rejestracja: 07 mar 2016, 22:40

Re: Scythe

Post autor: micmag »

Cześć,

mam wątpliwość co do gry Saksonią. Według zasad, grając Saksonią, można położyć więcej niż 2 gwiazdki za wygrane bitwy. Zastanawiam się, w którym miejscu na torze powinienem umieścić kolejne gwiazdki. Zakrywając inne cele, czy pod polem z celem wygranej bitwy?
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Scythe

Post autor: SickMind »

micmag pisze: 03 kwie 2021, 14:06 Cześć,

mam wątpliwość co do gry Saksonią. Według zasad, grając Saksonią, można położyć więcej niż 2 gwiazdki za wygrane bitwy. Zastanawiam się, w którym miejscu na torze powinienem umieścić kolejne gwiazdki. Zakrywając inne cele, czy pod polem z celem wygranej bitwy?
Za każdą wygraną bitwę gwiazdkę kładziesz na polu "wygrane bitwy"
Saksonia jako jedyna frakcja może w tym polu postawić więcej gwiazdek. Tyle ile bitew wygrasz tyle dajesz gwiazdek.
Tak dla przykładu : wygrasz 3 bitwy to jest 3 gwiazdki wygrasz 5 będziesz miał 5 gwiazdek. Każde inne pole na torze gdzie kładziemy gwiazdki jest rozpatrywane według standardowych zasad.
No chyba że tekst na kartach mówi inaczej 😉
Pozdro
Konrad_85
Posty: 1
Rejestracja: 07 sie 2021, 14:04

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: Konrad_85 »

Cześć,

mam pytanie odnośnie produkcji. Czy jest ona obowiązkowa na każdym hexie na jakim mamy robotnika (oczywiście biorąc pod uwagę limit hexów z planszy gracza)? Czyli jeśli np mam robotników na 2 polach i wykonuję produkcję, to czy mogę produkować tylko jednym polu, a drugie spisać na straty? Mam problem z interpretacją tej zasady.

Dzięki!
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: maniekmal »

Tak. Można rezygnować z produkcji. Na upartego możesz nawet zapłacić koszt produkcji i nie produkować :)
Muzzy
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2021, 12:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Muzzy »

Witam
Mam pytania, które urodziły się podczas grania w cyfrową wersję Scythe. Niestety trochę szukałem i nie potrafię znaleźć odpowiedzi, stąd ten post
- Czy postać może przenosić surowce? - grałem zawsze, że nie; w wersji cyfrowej przenosi
- Jak traktować odblokowane zdolności ruchu? np. Przeprawa Polanii - graliśmy że postać/mechy przechodzą przez rzeki do wiosek i gór sąsiednich do pola na którym się znajduje dana jednostka, na pc można wyjść gdzie się chce (tzn dalej góry i wioski, ale brak sąsiedztwa) No i zanurzenie.... wersja pc traktuje jak teleport, dla mnie to powinno być potraktowane jak dwa sąsiednie heksy.
Napiszcie proszę jak to powinno być, bo to są spore zmiany dla całej rozgrywki...
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

Muzzy pisze: 03 lis 2021, 11:28 Witam
Mam pytania, które urodziły się podczas grania w cyfrową wersję Scythe. Niestety trochę szukałem i nie potrafię znaleźć odpowiedzi, stąd ten post
- Czy postać może przenosić surowce? - grałem zawsze, że nie; w wersji cyfrowej przenosi
Wszystkie jednostki mogą przenosić surowce, czyli mechy, postać i workerzy.
- Jak traktować odblokowane zdolności ruchu? np. Przeprawa Polanii - graliśmy że postać/mechy przechodzą przez rzeki do wiosek i gór sąsiednich do pola na którym się znajduje dana jednostka, na pc można wyjść gdzie się chce (tzn dalej góry i wioski, ale brak sąsiedztwa) No i zanurzenie.... wersja pc traktuje jak teleport, dla mnie to powinno być potraktowane jak dwa sąsiednie heksy.
Napiszcie proszę jak to powinno być, bo to są spore zmiany dla całej rozgrywki...
Przeprawa umożliwia przekroczenie rzeki na sąsiednie pole (czyli takie, z którym heks na którym stoi twoja postać ma wspólną granicę). Nie bardzo rozumiem co masz na myśli, że wersja PC umożliwia przechodzenie na pola z brakiem sąsiedztwa, możesz wziąć mapkę z google grafika i narysować ruch?
Zanurzenie pozwala mechowi Polanii wejść na jezioro, a w następnym ruchu pojawić się w dowolnym innym jeziorze (jeżeli mech Polanii wejdzie na jezioro traktuje wszystkie pozostałe jeziora jako sąsiadujące), jeziora nie muszą ze sobą sąsiadować na planszy.
szatan87
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2020, 13:01

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: szatan87 »

Cześć, co oznacza na karcie fabryki "zysk z/(ludek) mech/budowla? to jest karta numer 7. Podobne oznaczenie jest na 10.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: mineralen »

szatan87 pisze: 21 lis 2021, 18:44 Cześć, co oznacza na karcie fabryki "zysk z/(ludek) mech/budowla? to jest karta numer 7. Podobne oznaczenie jest na 10.
Jak zapłacisz koszt to kładziesz nowego mecha/budynek na polu gdzie stoi jakiś twój robotnik
szatan87
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2020, 13:01

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: szatan87 »

mineralen pisze: 21 lis 2021, 23:06
szatan87 pisze: 21 lis 2021, 18:44 Cześć, co oznacza na karcie fabryki "zysk z/(ludek) mech/budowla? to jest karta numer 7. Podobne oznaczenie jest na 10.
Jak zapłacisz koszt to kładziesz nowego mecha/budynek na polu gdzie stoi jakiś twój robotnik
Dzięki :) dopiero zaczynam przygodę i jakoś ta akcja wydawała mi się zbyt potężna.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Scythe - zasady i pytania

Post autor: mineralen »

szatan87 pisze: 22 lis 2021, 11:00
mineralen pisze: 21 lis 2021, 23:06
szatan87 pisze: 21 lis 2021, 18:44 Cześć, co oznacza na karcie fabryki "zysk z/(ludek) mech/budowla? to jest karta numer 7. Podobne oznaczenie jest na 10.
Jak zapłacisz koszt to kładziesz nowego mecha/budynek na polu gdzie stoi jakiś twój robotnik
Dzięki :) dopiero zaczynam przygodę i jakoś ta akcja wydawała mi się zbyt potężna.
Tak, karty fabryki mają wydawać się silne, żeby była jakaś motywacja, żeby pójść tam swoją postacią :)
ODPOWIEDZ