Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Jwill5555
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2021, 02:30
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Jwill5555 »

cazador pisze: 08 lis 2022, 13:38 Witam, mam pytanie co do akcji z kart. Mianowicie są one przymusowe czy mogę odstąpić od ich wykonania w połowie lub w całości. Np karta „Badania Nad Ekologią” która zwiększa produkcje roślinności o 1 za każdą posiadaną kolonie, a do tego mówi aby umieścić 1 znacznik zwierząt i 2 znaczniki mikrobów na dowolnej karcie. Z tym ze ja w swojej puli nie posiadam kart gdzie mogę umieścić te znaczniki, a posiada je inny gracz. I pytanie jest czy jest przymus ze muszę te zwierzęta i mikroby umieścić na obcej karcie czy mogę zaniechać tą akcje i wykonać tylko zwiększenie produkcji.
Trzeba połączyć kilka informacji zawartych z instrukcji.
Po pierwsze - Brak czerwonego obrysu oznacza, że celem efektu karty może być tylko gracz, który zagrał kartę.
Po drugie - Efekty gracza są przymusowe i aby zagrać kartę gracz musi być w stanie wywołać opisane na niej efekty. Od tej reguły jednak jednym z wyjątków opisanych w instrukcji jest to, że gracz może zagrać kartę zapewniającą zasoby, których nie może zebrać.

Podsumowując: Zagrywasz tą kartę, zwiększasz produkcję roślinności o 1 za każdą posiadaną kolonię i tyle.
arturpj
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2022, 08:06
Has thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: arturpj »

Pytanie pewnie już padło ale nie mogę znaleźć.
Czy jeśli mam zagraną niebieską kartę z akcją:
"Wydaj 1 jednostkę energii żeby dobrać 1 kartę"
Czy w ramach jednej akcji mogę wymienić 3 jednostki na 3 karty czy tylko jedną? Wiem że zieleń czy ciepło można wielokrotność ośmiu na raz a jak jest w tym przypadku?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

arturpj pisze: 12 lis 2022, 17:44 Pytanie pewnie już padło ale nie mogę znaleźć.
Czy jeśli mam zagraną niebieską kartę z akcją:
"Wydaj 1 jednostkę energii żeby dobrać 1 kartę"
Czy w ramach jednej akcji mogę wymienić 3 jednostki na 3 karty czy tylko jedną? Wiem że zieleń czy ciepło można wielokrotność ośmiu na raz a jak jest w tym przypadku?
Akcje z niebieskich kart możesz wykonać raz na pokolenie i nie możesz używać wielokrotności. Czyli 1 energia na 1 kartę i koniec, musisz czekać na następne pokolenie.
Z roślinnością i ciepłem jest trochę inaczej. Możesz użyć 8 jednostek roślinności na las w swojej pierwszej akcji i potem w drugiej akcji znowu 8 jednostek roślinności na raz. Ale to są dwie akcje a nie jedna. Tak samo z ciepłem.
arturpj
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2022, 08:06
Has thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: arturpj »

Ale na pierwszej czy drugiej stronie tego wątku kilka osób pisało że można wielokrotność ośmiu jednostek ciepła czy roślinności wymieniać jako jedną akcję. To kto w końcu ma rację?
Jwill5555
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2021, 02:30
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Jwill5555 »

arturpj pisze: 12 lis 2022, 17:44 Pytanie pewnie już padło ale nie mogę znaleźć.
Czy jeśli mam zagraną niebieską kartę z akcją:
"Wydaj 1 jednostkę energii żeby dobrać 1 kartę"
Czy w ramach jednej akcji mogę wymienić 3 jednostki na 3 karty czy tylko jedną? Wiem że zieleń czy ciepło można wielokrotność ośmiu na raz a jak jest w tym przypadku?
Raz na pokolenie w ramach jednej akcji możesz wymienić jedną jednostkę energii i dobrać jedną kartę.
arturpj pisze: 12 lis 2022, 19:20 Ale na pierwszej czy drugiej stronie tego wątku kilka osób pisało że można wielokrotność ośmiu jednostek ciepła czy roślinności wymieniać jako jedną akcję. To kto w końcu ma rację?
Jedna akcja = zamiana 8 jednostek roślinności na obszar lasu.

Jedna akcja = zamiana 8 jednostek ciepła na wzrost temperatury

Pozdrawiam.
Grepar
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2021, 11:28

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Grepar »

Cześć,

Czy zagrywając kartę prawa górnicze (efekt natychmiastowy: umieść obszar specjalny na polu zawierającym premię stali albo tytanu) mogę postawić ten żeton na obszarze oceanu?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Wg mnie nie, oceany są specyficznymi polami i raczej powinno być wprost na karcie, że można na oceanach.
Swoją drogą na podstawowej planszy chyba nie ma oceanów z premią tytanu czy stali. A na dodatkowych nie wiem.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Dokładnie, karta musi wyraźnie wskazać, że może zostać złamana zasada pól zarezerwowanych dla oceanów.
Grepar
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2021, 11:28

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Grepar »

Qrzy pisze: 25 lis 2022, 16:52 Dokładnie, karta musi wyraźnie wskazać, że może zostać złamana zasada pól zarezerwowanych dla oceanów.
No właśnie na karcie prawa górnicze jest gwiazdka, co sugeruje łamanie zasad. I na podstawowej planszy jest jeden hex oceanu ze stalą i jeden z tytanem
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Grepar pisze: 25 lis 2022, 17:51 No właśnie na karcie prawa górnicze jest gwiazdka, co sugeruje łamanie zasad.
Gwiazdka na karcie oznacza tyle, co "przeczytaj niżej, co dokładnie rozumiemy pod tym symbolem", absolutnie nie implikuje to łamania zasad. ;)
Grepar
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2021, 11:28

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Grepar »

Czy dopisek w nawiasie na kartach za każdy posiadany symbol (z tym włącznie) jest unikatowy? Czy karty które punktują/mają efekty za każdy posiadany symbol należy traktować jakby wszystkie miały ten dopisek (z tym włącznie)? Czy "z tym włącznie" dotyczy tylko kart które wyraźnie o tym mówią?
ElPrzemas
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: ElPrzemas »

Grepar pisze: 30 lis 2022, 16:59 Czy dopisek w nawiasie na kartach za każdy posiadany symbol (z tym włącznie) jest unikatowy? Czy karty które punktują/mają efekty za każdy posiadany symbol należy traktować jakby wszystkie miały ten dopisek (z tym włącznie)? Czy "z tym włącznie" dotyczy tylko kart które wyraźnie o tym mówią?
Liczysz te symbole na zagranych już kartach + ten z karty której właśnie zagrywasz
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 126 times
Been thanked: 182 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

Grepar pisze: 30 lis 2022, 16:59 Czy dopisek w nawiasie na kartach za każdy posiadany symbol (z tym włącznie) jest unikatowy? Czy karty które punktują/mają efekty za każdy posiadany symbol należy traktować jakby wszystkie miały ten dopisek (z tym włącznie)? Czy "z tym włącznie" dotyczy tylko kart które wyraźnie o tym mówią?
Czy mógłbyś wrzucić konkretną kartę co do której masz wątpliwości?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Grepar pisze: 30 lis 2022, 16:59 Czy dopisek w nawiasie na kartach za każdy posiadany symbol (z tym włącznie) jest unikatowy? Czy karty które punktują/mają efekty za każdy posiadany symbol należy traktować jakby wszystkie miały ten dopisek (z tym włącznie)? Czy "z tym włącznie" dotyczy tylko kart które wyraźnie o tym mówią?
Zawsze się liczy symbol z właśnie zagrywanej karty nawet do jej własnego efektu.
Grepar
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2021, 11:28

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Grepar »

Chyba się trochę zafiksowałem podczas ostatniej gry, znalazłem tylko dwie karty które nie mają dopisku "z tym włącznie" i są to karty które punktują na koniec gry za każdy posiadany symbol jowisza (kolonia na ganimedesie i przemysł górniczy na 10), ale to chyba oczywiste, że liczą się wszystkie symbole razem z kartą która daje ten efekt

Swoją drogą jeszcze dopytam, żeby mieć 100% pewność niebieskie karty biuro na ziemii i technologia antygrawitacji dają trwały efekt "kiedy zagrywasz kartę płacisz za nią mniej" tyczą się przyszłych kart, one same nie zaliczają się do zniżki? Pytam ponieważ (znowu) inne niebieskie karty co dają trwały efekt za każdy symbol mają napisane z "tym włącznie"
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Grepar pisze: 01 gru 2022, 12:28 Chyba się trochę zafiksowałem podczas ostatniej gry, znalazłem tylko dwie karty które nie mają dopisku "z tym włącznie" i są to karty które punktują na koniec gry za każdy posiadany symbol jowisza (kolonia na ganimedesie i przemysł górniczy na 10), ale to chyba oczywiste, że liczą się wszystkie symbole razem z kartą która daje ten efekt

Swoją drogą jeszcze dopytam, żeby mieć 100% pewność niebieskie karty biuro na ziemii i technologia antygrawitacji dają trwały efekt "kiedy zagrywasz kartę płacisz za nią mniej" tyczą się przyszłych kart, one same nie zaliczają się do zniżki? Pytam ponieważ (znowu) inne niebieskie karty co dają trwały efekt za każdy symbol mają napisane z "tym włącznie"
Ogólnie zagrywanie karty można podzielić na kilka etapów:
1. Sprawdzasz czy spełniasz warunki z górnej belki karty o ile takie istnieją
2. Płacisz koszt z lewego górnego rogu karty w ME
W tym momencie karta jest zagrana, jest ona przed Tobą i czeka na rozpatrzenie efektów. Wszystkie jej symbole z górnej belki są już aktywne.
3. W przypadku wszystkich rodzajów kart rozpatrujemy dolną część opisu karty. Jeśli efekt składa się z kilku mniejszych efektów, np. podnieś produkcję ME o 3, usuń 2 energii, postaw miasto, to wtedy możemy te efekty wykonać w dowolnej kolejności
4. Jeśli efekt karty zakłada zliczanie symboli danego rodzaju to symbole z zagrywanej karty również się liczą. Jeśli efekt karty zakłada "gdy zagrywana jest karta z symbolem X" to symbole na zagrywanej karcie również się liczą (zapisek "z tą włącznie" lub nawet jego brak)
Dopiero od tego momentu karta jest aktywna i w przypadku niebieskiej karty, jeśli ma efekt pasywny to działa on dopiero od teraz. Czyli nie, zniżka na karcie nie działa na tę samą kartę.

Dodatkowo jedna ważna rzecz, którą trzeba mieć na uwadze. Efekt karty może Ci kazać coś sobie usunąć, np. powyższe 2 energii. Ponieważ jest to efekt karty to nie stanowi jej kosztu i nie musimy mieć wystarczającej liczby energii żeby taką kartę zagrać. Jednakże efekty kart należy rozpatrywać w pełni i te jednostki będziemy musieli tak czy tak usunąć. Niezbędne jednostki energii, jeśli tylko mamy możliwość, możemy zdobyć podczas zagrywania tej karty, np. z innych efektów pasywnych (za każdym razem jak zagrywasz kartę z symbolem X dostań jednostkę energii). Jeśli jednak wiemy, że po zagraniu karty nie pozyskamy jednostek energii potrzebnych do pełnego rozpatrzenia efektu tej karty to wtedy tej karty zagrać już nie możemy.
Grepar
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2021, 11:28

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Grepar »

Wielkie dzięki! Jeszcze jedno pytanko, jak karta przy zagraniu każe położyć na innej karcie jednostkę (zwierząt/mikrobów) a żaden z graczy nie posiada kart zbierających takich jednostek to czy taka karta może być zagrana?
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: adeks9 »

grzeslaw90 pisze: 01 gru 2022, 16:05 Efekt karty może Ci kazać coś sobie usunąć, np. powyższe 2 energii. Ponieważ jest to efekt karty to nie stanowi jej kosztu i nie musimy mieć wystarczającej liczby energii żeby taką kartę zagrać.
Jak to się ma do tej karty kiedy musisz zmniejszyć produkcję energii po jej zagraniu? Zawsze grałem w przeświadczeniu, że nie możesz jej zagrać jeśli nie masz produkcji energii. Nie mam polskiej wersji pod ręką, ale chyba jasne:

Obrazek

Grepar pisze: 01 gru 2022, 18:48 (...) jak karta przy zagraniu każe położyć na innej karcie jednostkę (zwierząt/mikrobów) a żaden z graczy nie posiada kart zbierających takich jednostek to czy taka karta może być zagrana?
Może być zagrana. Po prostu nic nie kładziesz.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

adeks9 pisze: 02 gru 2022, 00:18
grzeslaw90 pisze: 01 gru 2022, 16:05 Efekt karty może Ci kazać coś sobie usunąć, np. powyższe 2 energii. Ponieważ jest to efekt karty to nie stanowi jej kosztu i nie musimy mieć wystarczającej liczby energii żeby taką kartę zagrać.
Jak to się ma do tej karty kiedy musisz zmniejszyć produkcję energii po jej zagraniu? Zawsze grałem w przeświadczeniu, że nie możesz jej zagrać jeśli nie masz produkcji energii. Nie mam polskiej wersji pod ręką, ale chyba jasne:
Spoiler:
Jest możliwość, że za samo zagrane karty przed rozpatrzeniem efektu produkcję energii dostajesz z jakiegoś efektu pasywnego. Wtedy po zagraniu karty podczas rozpatrywania jej efektu już masz co usunąć. Jeśli nie ma możliwości żebyś zdobył w taki sposób produkcję energii to wtedy nie możesz takiej karty zagrać. Po prostu gra dopuszcza, że możesz uzyskać ją z delikatnym opóźnieniem.
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: adeks9 »

grzeslaw90 pisze: 02 gru 2022, 00:30 Jest możliwość, że za samo zagrane karty przed rozpatrzeniem efektu produkcję energii dostajesz z jakiegoś efektu pasywnego.
Oczywiście, jeśli możesz w międzyczasie zdobyć produkcję energii to tak, ale generalnie nie można tej karty zagrać nie mając możliwości zrealizowania obniżenia produkcji energii. Chciałem tyko doprecyzować, żeby Grepar miał jasność :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

adeks9 pisze: 02 gru 2022, 00:47
grzeslaw90 pisze: 02 gru 2022, 00:30 Jest możliwość, że za samo zagrane karty przed rozpatrzeniem efektu produkcję energii dostajesz z jakiegoś efektu pasywnego.
Oczywiście, jeśli możesz w międzyczasie zdobyć produkcję energii to tak, ale generalnie nie można tej karty zagrać nie mając możliwości zrealizowania obniżenia produkcji energii. Chciałem tyko doprecyzować, żeby Grepar miał jasność :)
Ale przecież cały czas tak piszę :D
Grepar
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2021, 11:28

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Grepar »

Grepar pisze: 01 gru 2022, 18:48 (...) jak karta przy zagraniu każe położyć na innej karcie jednostkę (zwierząt/mikrobów) a żaden z graczy nie posiada kart zbierających takich jednostek to czy taka karta może być zagrana?
Może być zagrana. Po prostu nic nie kładziesz.
Rozumiem, że jak karty zbierające jednostki w tym przypadku posiada tylko przeciwnik, to mogę zdecydować, że mu nie dokładam mikroba/zwierzaka, i efekt po prostu przepada?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Grepar pisze: 02 gru 2022, 09:40
Grepar pisze: 01 gru 2022, 18:48 (...) jak karta przy zagraniu każe położyć na innej karcie jednostkę (zwierząt/mikrobów) a żaden z graczy nie posiada kart zbierających takich jednostek to czy taka karta może być zagrana?
Może być zagrana. Po prostu nic nie kładziesz.
Rozumiem, że jak karty zbierające jednostki w tym przypadku posiada tylko przeciwnik, to mogę zdecydować, że mu nie dokładam mikroba/zwierzaka, i efekt po prostu przepada?
Jest to opcjonalne. Tak naprawdę Jednostki z efektów swoich kart możesz kłaść tylko u siebie.
Awatar użytkownika
Requiem123
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:51
Has thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Requiem123 »

Hej mam pytanie o fazę akcji. Co jest liczone jako jedna akcja?
w instrukcji jest to podzielone na podpunkty A-G
w którym przypadku wykonałam dwie akcje?:
a) wykorzystanie projektu standardowego 2x
b)wykorzystanie projektu standardowego 2x (dowolna ilość) i zagranie 3x kart (dowolna ilość)
czy mój podpunkt a) w tym przypadku to 2 akcje, czy 1 akcja? Podpunkt b) to 5 akcji, czy jedna akcja?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Do limitu dwóch akcji zaliczają się:
1. Skorzystanie z akcji standardowych
2. Zagranie karty z ręki
3. Wykorzystanie karty niebieskiej leżącej wcześniej na stole
4. Zamiana roślinności na las
5. Zamiana ciepła na temperaturę.
Więc a) to są dwie akcje, a b) to jest 5 akcji.

Mam nadzieję, że nic nie pominąłem - leciałem z pamięci
ODPOWIEDZ