Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
jarnuszkiewiczm
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2023, 12:20
Has thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: jarnuszkiewiczm »

akurczak pisze: 09 sie 2023, 12:35 Kluczowe jest "wszyscy". Jak pozostali gracze już spasowali, ale Ty jeszcze nie, to nie wszyscy spasowali :wink: Zatem nadal rozgrywasz swoje tury - technicznie rzecz biorąc po maksymalnie dwie akcje na turę, ale że inni już swoich tur nie mają, to po Twojej turze następuje kolejna Twoja tura, więc w praktyce zarywasz tyle akcji ile chcesz ciągiem.
A no tak, bo przecież koniec tury nie oznacza końca pokolenia tylko wszyscy grają w kółko póki się kasa i możliwości nie skończą i dopiero się pokolenie zamyka. Dobra, widzisz jaki tępy jestem XD
jarnuszkiewiczm
Posty: 11
Rejestracja: 09 sty 2023, 12:20
Has thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: jarnuszkiewiczm »

Mam pytanie odnośnie zasobów niestandardowych: czy jeżeli zagram na przykład kartę Małe zwierzęta, która każe umieścić 1 jednostkę zwierząt na tej karcie to czy co turę jako jedną akcję mogę kłaść 1 jednostkę zwierząt?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

jarnuszkiewiczm pisze: 20 sie 2023, 10:06 Mam pytanie odnośnie zasobów niestandardowych: czy jeżeli zagram na przykład kartę Małe zwierzęta, która każe umieścić 1 jednostkę zwierząt na tej karcie to czy co turę jako jedną akcję mogę kłaść 1 jednostkę zwierząt?
Ta karta niczego nie każe. :)
Ona udostępnia akcję (na co wskazuje czerwona strzałka), którą możesz wykonać raz na pokolenie.
Polecam zapoznać się jeszcze raz z instrukcją w części o akcjach, zagrywaniu kart, szczególnie niebieskich (aktywnych), bo to istotna dla wyniku gry sprawa.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Akcję z karty aktywnej niebieskiej z czerwoną strzałką mogę wykorzystać raz na pokolenie i to jest jasne. A jak mam kilka takich kart to mogę z każdej z nich skorzystać w jednym pokoleniu czy tylko z jednej?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

bdm pisze: 03 paź 2023, 11:53 Akcję z karty aktywnej niebieskiej z czerwoną strzałką mogę wykorzystać raz na pokolenie i to jest jasne. A jak mam kilka takich kart to mogę z każdej z nich skorzystać w jednym pokoleniu czy tylko z jednej?
Z każdej. Z każdej tylko raz na pokolenie. Każdą po użyciu oznaczasz znacznikiem (kosteczką) w swoim kolorze. :)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

To wiem, że oznaczam. :wink:
Tylko nie wiem dlaczego do tej pory nie wiedziałem, że mogę z kilku tych kart korzystać. :? :roll:
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Karta KARTEL. Efekt natychmiastowy. Podnieś swoją produkcję M€ o 1 poziom za każdy posiadamy symbol Ziemi (w tym ten).

Czy liczą się symbole Ziemi z zagranych kart wydarzeń?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

bdm pisze: 04 paź 2023, 10:21 Karta KARTEL. Efekt natychmiastowy. Podnieś swoją produkcję M€ o 1 poziom za każdy posiadamy symbol Ziemi (w tym ten).

Czy liczą się symbole Ziemi z zagranych kart wydarzeń?
Nie.

Za instrukcją:
Zagrane karty wydarzeń (czerwone, np. karta C) gracz odkłada na własny zakryty stos kart odrzuconych. Znajdujące się na takich kartach symbole kategorii bierze się pod uwagę jedynie w momencie ich zagrania
Awatar użytkownika
dertaz
Posty: 97
Rejestracja: 16 cze 2019, 23:43
Has thanked: 131 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: dertaz »

bdm pisze: 04 paź 2023, 10:21 Karta KARTEL. Efekt natychmiastowy. Podnieś swoją produkcję M€ o 1 poziom za każdy posiadamy symbol Ziemi (w tym ten).

Czy liczą się symbole Ziemi z zagranych kart wydarzeń?
W zasadzie Qrzy ma rację, ale jest przynajmniej jeden wyjątek od tej sytuacji:
Gdy grasz korporacją ODYSSEY, wtedy znaczniki z wydarzeń liczą się tak samo jak na zielonych kartach.
część opisu korporacji:
"Effect: Your event cards stay face up, and their tags are in use as if those were automated (green) cards."

Trzeba jednak zaznaczyć że korporacja jest dodana przez fanów i jest cześcią dodatku fanowskiego Pathfinders. (dodatek dostępny w wersji do druku oraz w wersji do grania w formie elektronicznej).
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

I sytuacja z dziś: miałem dwie niebieskie karty. Jedna pozwalała mi albo dołożyć jednego mikroba albo usunąć dwa i podnieść poziom tlenu. Druga karta pozwalała na dodanie jednego mikroba na inną kartę. Toteż dokładałem co turę mikroba na tą pierwszą a z tej pierwszej jak miałem dwa to ściągałem i podnosiłem sobie poziom tlenu. Obie karty trafiły mi się na sam początek gry więc nawet nie musiałem specjalnie sadzić lasów żeby mieć osiągnięty cały tlen.
Pytanie czy to legalne bo zbyt łatwo mi poszło i bez trudu wygrałem grę.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

bdm pisze: 05 paź 2023, 16:27 Toteż dokładałem co turę
Jeżeli tak robiłeś, to nielegalnie. Możesz raz na pokolenie, nie turę. ;)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Co pokolenie robiłem oczywiście. :)
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

No to tylko upewnijmy się co do jednego:
bdm pisze: 05 paź 2023, 16:27 Jedna pozwalała mi albo dołożyć jednego mikroba albo usunąć dwa i podnieść poziom tlenu.
Pamiętaj, że mimo dwóch strzałek na karcie, mamy tu jedną akcję na pokolenie - dołożenie mikroba ALBO usunięcie dwóch i podniesienie poziomu tlenu. Nie da się więc z combo tych dwóch kart co pokolenie podnosić poziomu tlenu. ;)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

No nie da się co pokolenie. Da się co drugie pokolenie i tak też robiłem. :D W międzyczasie trafiła się jeszcze inna karta, dzięki której dołożyłem kolejne trzy mikroby... :shock: :P

Pierwszy raz trafiło mi się coś takiego. Zawsze był problem z podnoszeniem tego tlenu. Lasy drogie a z kart też trzeba było poświęcać np jednostki energii, które były potrzebne do czegoś innego.
czorbok
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2020, 18:04
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: czorbok »

W zasadzie przy takim polaczeniu kart mikrobow to wychodzi tlen srednio co półtorej pokolenia :)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Zgadza się a to już bardzo znaczące wzmocnienie tego wskaźnika.
I co ważne - cykliczne.
mk_1984
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2020, 05:05
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: mk_1984 »

Witam mam pytanie. Jest jakaś karta która nakazuje umieścić obszar miasta w przestrzeni kosmicznej nie sąsiadujące z innymi miastami. Ja na to patrzeć? To są te pola poza Marsem? Np. Umieszczę je na wolnym polu Baza Maxwela. Później może trafić się karta... Umieść obszar miasta na polu Maxwela... Rozumiem, że zagrać już jej nie można? Mimo, że ma np punkty na koniec gry? Chyba, że można ją zagrać... Nie ustawiając miasta, ale zdobywając punkty na koniec gry. Kolejne pytanie. Tutaj jestem chyba pewny odpowiedzi ale potrzebuje tyło potwierdzenia :) czy można ustawiać np miasta na polach wulkaniczny h? Tych wytłumaczonych? I czy tutaj jest taka sama zasada jak powyżej... Tzn jak postawię co na terenie wulkanicznym i trafię później kartę, że mam tam coś postawić... A pole jest już zajęte... To czy mogę zagrać kartę bez umieszczania obszaru?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

mk_1984 pisze: 16 paź 2023, 07:48 Jest jakaś karta która nakazuje umieścić obszar miasta w przestrzeni kosmicznej nie sąsiadujące z innymi miastami.
Możesz konkretnie wskazać tę kartę, proszę? Dawno nie grałem i nie kojarzę takiej. :)
mk_1984 pisze: 16 paź 2023, 07:48 Ja na to patrzeć? To są te pola poza Marsem? Np. Umieszczę je na wolnym polu Baza Maxwela. Później może trafić się karta... Umieść obszar miasta na polu Maxwela...
Znowu, jako że nie kojarzę takiej karty, posiłkuję się wyłącznie z instrukcją - a ta mówi, że na polach zarezerwowanych dla miast nie można umieścić żadnych innych obszarów. Oczywiście, jeśli taka karta istnieje (jakaś fanowska..?), to jej zasada jest nadrzędna względem instrukcji, ale też w zasadach dodatku, z którego pochodzi karta, powinien być opis, jak rozstrzygnąć sytuację, o której piszesz.
mk_1984 pisze: 16 paź 2023, 07:48 Chyba, że można ją zagrać... Nie ustawiając miasta, ale zdobywając punkty na koniec gry.
Krótko - nie można zagrać karty, jeśli nie da się wprowadzić jej efektów w życie (pomijając wyjątki w postaci wskaźników globalnych czy redukcji produkcji / zasobów, ale na to jest paragraf ;) ).
mk_1984 pisze: 16 paź 2023, 07:48 czy można ustawiać np miasta na polach wulkaniczny h? Tych wytłumaczonych?
Czy chodzi o wytłuszczone? ;)
Tak, można. Na Marsie zarezerwowane są wyłącznie pola na oceany (niebieskie) i na Noctis City (Białe), reszta jest w pełni dostępna.
Jest chyba tylko jedna karta stawiająca obszar na tych polech, jest ich 3, więc przez jakiś czas jest szansa, że któreś będzie wolne. Gdy zostaną zajęte, cóż - karta staje się bezużyteczna.
mk_1984 pisze: 16 paź 2023, 07:48 I czy tutaj jest taka sama zasada jak powyżej... Tzn jak postawię co na terenie wulkanicznym i trafię później kartę, że mam tam coś postawić... A pole jest już zajęte... To czy mogę zagrać kartę bez umieszczania obszaru?
Jak już wyżej wspomniałem, nie można. ;)
czorbok
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2020, 18:04
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: czorbok »

mk_1984 pisze: 16 paź 2023, 07:48 Witam mam pytanie. Jest jakaś karta która nakazuje umieścić obszar miasta w przestrzeni kosmicznej nie sąsiadujące z innymi miastami. Ja na to patrzeć? To są te pola poza Marsem?
Przypuszczam, że chodzi o kartę "Torus Stanforda", która każe umieścić miasto poza planetą (precyzyjnie to chyba na orbicie słońca).
Na planszy podstawowej jest to nieokreślone miejsce w kosmosie. Na późniejszych mapach powstało specjalne miejsce na miasto z tej karty.
Tak więc to miasto nie zajmuje miejsca innym kartom.
Nie pamiętam polskiego tłumaczenia, ale znalazłem opis tej karty po angielsku:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

Karta promocyjna ,"Bogate zasoby": Musisz posiadać przynajmniej 9 różnych rodzajów zasobów żeby zagrać.
Skąd wziąć 9 skoro w grze jest 6 rodzajów zasobów?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Irka »

Są jeszcze niestandardowe zasoby, zbierane na kartach, takie jak zwierzęta, mikroby, dryfowce i inne.
Tutaj chyba pełna lista po angielsku (str. 17): https://tesera.ru/images/items/2078855/FAQ_v1.7.pdf
Voda
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2021, 18:55

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Voda »

Karta Preludium z najnowszego dodatkowego zestawu kart, Inkorporacja:
Dobierz 4 karty korporacji i zagraj jedna z nich, pozostałe 3 odrzuć. Następnie zapłać 42m

Pytanie: rozumiem że obowiązują w czasie gry wszystkie efekty i możliwe akcje zarówno z korporacji która wybrałem na początku jak i z tej którą dobrałem dzięki tej karcie, czyli na przykład wszystkie efekty Heliona i wszystkie efekty z PhobosLab?
Czy tylko mi się wydaje, czy strasznje mocna ta karta Preludium?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: tomb »

Wątek na bgg z odpowiedzią autora - https://boardgamegeek.com/thread/288640 ... orporation

W skrócie - korzystasz z umiejek obu korporacji, ale żeby móc skorzystać z tej karty preludium musisz najpierw z pieniędzy z pierwszej korporacji opłacić wszystkie karty projektów, jakie chcesz zostawić na startowej ręce, dopiero potem (!!!) można przejrzeć cztery karty korporacji i wybrać dodatkową, za którą trzeba zapłacić 42E.

Czy ta karta jest aż tak mocna? W zasadzie wydajesz całą kasę i na akcje w pierwszym pokoleniu nie zostanie za dużo. Dużo będzie zależeć od współdziałania obu korporacji.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Voda
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2021, 18:55

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Voda »

Dzięki.

Czy w takim razie dostaje na start kredyty określone w drugiej korporacji, tej którą dobrałem? Bo jeśli tak to zapłata 42 aż tak nie zaboli
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: tomb »

A faktycznie, dostajesz. Mało tego, pieniądze otrzymane z drugiej korporacji można wykorzystać do pokrycia 42E opłaty za wyłożenie tejże korporacji. No, może to być mocna karta...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ