Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Kradan
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2021, 16:03

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Kradan »

Cześć. Odkrywamy ze znajomymi Terraformację od paru dni i nasuwa nam się kilka wątpliwości.

1) Znajomi, który pokazali nam grę grali tak, że zarówno lasy jak i miasta trzeba było kłaść zawsze obok swoich (poza pierwszym wyłożeniem). W instrukcji natomiast widzę takie polecenie odnośnie lasów, ale nie miast. Jak to jest?

I wiążące się z tym. Jeżeli pierwszym żetonem, który wyłożę na planszy jest obszar specjalny to następne, które wykładam (np. las) muszę kłaść sąsiadująco z nim?

2) Czy na polu Noctis można coś stawiać czy jest on bezwzględnie zarezerwowany pod to miasto?

3) Karta obszar zurbanizowany. Czy można miasto położyć między miastami na polu oceanu?

4) Jeżeli wszystkie oceany są już wystawione to można na ich polach stawiać inne rzeczy?

Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam : ).
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Rykas »

Kradan pisze: 11 sty 2021, 16:10 Cześć. Odkrywamy ze znajomymi Terraformację od paru dni i nasuwa nam się kilka wątpliwości.

1) Znajomi, który pokazali nam grę grali tak, że zarówno lasy jak i miasta trzeba było kłaść zawsze obok swoich (poza pierwszym wyłożeniem). W instrukcji natomiast widzę takie polecenie odnośnie lasów, ale nie miast. Jak to jest?

I wiążące się z tym. Jeżeli pierwszym żetonem, który wyłożę na planszy jest obszar specjalny to następne, które wykładam (np. las) muszę kłaść sąsiadująco z nim?

2) Czy na polu Noctis można coś stawiać czy jest on bezwzględnie zarezerwowany pod to miasto?

3) Karta obszar zurbanizowany. Czy można miasto położyć między miastami na polu oceanu?

4) Jeżeli wszystkie oceany są już wystawione to można na ich polach stawiać inne rzeczy?

Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam : ).
Ad1. Miast nie trzeba stawiać obok swoich pól i nie można obok jakichkolwiek miast oprócz noctis City.

Tak lasy trzeba kłaść obok swoich jeśli to możliwe.

Ad2. Jest zarezerwowany.

Ad3. Nie obszar oceanu jest zarezerwowany dla oceanów, chyba że karta dokładnie opisuje żeby położyć coś na miejscu oceanów.


Ad4. Nie można
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Rykas pisze: 11 sty 2021, 16:15 Ad1. Miast nie trzeba stawiać obok swoich pól i nie można obok jakichkolwiek miast oprócz noctis City.
Doprecyzujmy - obok Noctis City też nie można postawić miasta - to Noctis jest wyjątkiem, który może być postawiony po sąsiedzku z innym miastem. ;)
Kradan
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2021, 16:03

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Kradan »

Rykas pisze: 11 sty 2021, 16:15
Kradan pisze: 11 sty 2021, 16:10 Cześć. Odkrywamy ze znajomymi Terraformację od paru dni i nasuwa nam się kilka wątpliwości.

1) Znajomi, który pokazali nam grę grali tak, że zarówno lasy jak i miasta trzeba było kłaść zawsze obok swoich (poza pierwszym wyłożeniem). W instrukcji natomiast widzę takie polecenie odnośnie lasów, ale nie miast. Jak to jest?

I wiążące się z tym. Jeżeli pierwszym żetonem, który wyłożę na planszy jest obszar specjalny to następne, które wykładam (np. las) muszę kłaść sąsiadująco z nim?

Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam : ).
Ad1. Miast nie trzeba stawiać obok swoich pól i nie można obok jakichkolwiek miast oprócz noctis City.

Tak lasy trzeba kłaść obok swoich jeśli to możliwe.
Dzięki! Jeszcze dopytam. Czyli jeśli pierwsza rzecz, jaką wyłożę na planszę to np. żeton specjalny np. obszar górniczy, to później jeśli chcę wyłożyć las to już musi z nim sąsiadować, zgadza się?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

Kradan pisze: 12 sty 2021, 12:10 Dzięki! Jeszcze dopytam. Czyli jeśli pierwsza rzecz, jaką wyłożę na planszę to np. żeton specjalny np. obszar górniczy, to później jeśli chcę wyłożyć las to już musi z nim sąsiadować, zgadza się?
Tak jak piszesz. Każdy jeśli ma oznaczenie, że Twój.
piotrekczesc
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2020, 13:00
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: piotrekczesc »

Siemanko, mam pytanie dotyczące karty nr. 128 czyli STREFA EKOLOGICZNA i kilku innych które mają podobne działanie. Czy zagranie karty w tym przypadku oznacza wyłącznie zagranie karty z ręki, czy użycie innej niebieskiej karty już wyłożonej później lub wcześniej np. GRZYBY SYMBIOTYCZNE, która pozwalają na dołożenie mikroba co pokolenie? Poniżej obrazek z grzybami symbiotycznymi, a strefa ekologiczna jest w erracie w linku.


https://www.rebel.pl/repository/files/i ... PL_web.pdf


Obrazek

Pozdrawiam.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: KozaK69 »

Zagranie karty = wyłożenie karty na stół (oczywiście po opłaceniu kosztów)
Aktywacja karty = Użycie akcji z niebieskiej karty

Zatem na Strefie ekologicznej dokładasz zwierzaka tylko wtedy gdy zagrasz jakąś kartę z symbolem zwierzaka lub roślin.
narczynski
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2018, 12:38
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: narczynski »

Cześć, w końcu po 3 latach "chcenia zagrać w terraformacje", kupiłem rozpakowałem przeczytałem instrukcję w między czasie gra przeleżała 6 miesięcy na półce wstydu i tak o to wczoraj poszła rozgrywa. Dosyć wnikliwie przeanalizowałem instrukcję i w sumie w pierwszej partii wszystko było ok ale w drugiej pojawił się problem. I teraz chciał bym zapytać, zagrywam kartę niebieską z stałym efektem, który mówi mi, że mogę traktować tlen, temperaturę i oceany +/- 2 pozycje od wskazanych na wskaźnikach (to wszystko jest ok), ale wczoraj się tak złożyło, że na rękę trafiły mi 2 takie karty(oczywiście różne jeśli chodzi o nazwę karty ale dające ten sam efekt) i czy jeśli zagram teraz obie te karty to one się mi tworzy combo ? i mam +/- 4 pozycje na wskazanych wskaźnikach ?. Zauważyłem również, że podobne combo można tworzyć np. mając kartę z danym symbolem taniej. W instrukcji nie znalazłem zapisu, że tak nie można.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

narczynski pisze: 09 lut 2021, 13:49 I teraz chciał bym zapytać, zagrywam kartę niebieską z stałym efektem, który mówi mi, że mogę traktować tlen, temperaturę i oceany +/- 2 pozycje od wskazanych na wskaźnikach (to wszystko jest ok), ale wczoraj się tak złożyło, że na rękę trafiły mi 2 takie karty(oczywiście różne jeśli chodzi o nazwę karty ale dające ten sam efekt) i czy jeśli zagram teraz obie te karty to one się mi tworzy combo ? i mam +/- 4 pozycje na wskazanych wskaźnikach ?. Zauważyłem również, że podobne combo można tworzyć np. mając kartę z danym symbolem taniej. W instrukcji nie znalazłem zapisu, że tak nie można.
Tak, te efekty się kumulują. ;)
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

My zagraliśmy po raz kolejny dziś w TM i pojawiają się nam przemyślenia dotyczące balansu gry.
Nie uważacie, że np. korporacja ecoline jest zbyt mocna, albo energia/ciepło w late game (późniejszych etapach) stają się bezużyteczne - i np. osoba która zbyt mocno w nie zainwestowała, to później jest stratna?
energia/ciepło są dobre chyba tylko na early game
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Tuminure »

rdbeni0 pisze: 20 mar 2021, 22:30 My zagraliśmy po raz kolejny dziś w TM i pojawiają się nam przemyślenia dotyczące balansu gry.
Nie uważacie, że np. korporacja ecoline jest zbyt mocna, albo energia/ciepło w late game (późniejszych etapach) stają się bezużyteczne - i np. osoba która zbyt mocno w nie zainwestowała, to później jest stratna?
energia/ciepło są dobre chyba tylko na early game
Dużo kart wymaga obniżenia poziomu energii lub użycia energii by dostać jakiś bonus. Jedna z nagród na mapie podstawowej wymaga ciepła/energii. Dodatkowo warto zauważyć, że temperaturę trzeba podnieść więcej razy niż tlen oraz postawić oceany. Można więc tym nabić sobie sporo WT (a co za tym idzie, przychodu).
W tej grze jest trochę kart uniwersalnych, które są dobre przez całą grę ale spora część kart jest warta zagrania tylko w odpowiednim momencie gry (tj. na początku lub na końcu).

Ecoline nie jest zbyt mocne - w obecnie odbywającej się lidze TM na 39 partii dwuosobowych ma 18 wygranych i jest na 7 miejscu z 12. Jest też prawie najrzadziej wybieraną korporacją (UNMI było wybrane jeden raz mniej). Ze swoich doświadczeń (zarówno grając tą korpo jak i przeciwko niej), jest to oczywisty cel wszystkich kart zmniejszających produkcję/jednostki roślinności. Co za tym idzie, zazwyczaj postawi się niewiele więcej lasów niż pozostali gracze, co jest dosyć słabym wynikiem biorąc pod uwagę zaledwie 36 M€ na start i zero jakiegokolwiek innego bonusu nie dotyczącego roślinności/lasów.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

Tuminure pisze: 21 mar 2021, 01:42 Ecoline nie jest zbyt mocne - w obecnie odbywającej się lidze TM na 39 partii dwuosobowych ma 18 wygranych i jest na 7 miejscu z 12. (...)
Fajny jest ten Twój post, masz gdzieś te statystyki? możesz podać linka, np. do jakiś tabelek kto kim gra?
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 211 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

rdbeni0 pisze: 20 mar 2021, 22:30 My zagraliśmy po raz kolejny dziś w TM i pojawiają się nam przemyślenia dotyczące balansu gry.
Nie uważacie, że np. korporacja ecoline jest zbyt mocna, albo energia/ciepło w late game (późniejszych etapach) stają się bezużyteczne - i np. osoba która zbyt mocno w nie zainwestowała, to później jest stratna?
energia/ciepło są dobre chyba tylko na early game
Jeśli się gra z Koloniami to nadmiar energii można wykorzystywać na handel. Ale faktycznie nie ma zbyt wielu opcji na pozbycie się zalegającego ciepła. Chyba, że się gra korpo, która zamienia ciepło na kasę ale to już specyficzny przypadek.
Weź też pod uwagę, że osoba, która zainwestowała dużo w energię zdobędzie więcej punktów za podnoszenie ciepła a tym samym szybciej zwiększy swój dochód. Czy to będzie opłacalne - trudno powiedzieć. Zależy jak się gra toczy. Coś kosztem czegoś - jak zawsze :wink:
Magdor
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2021, 07:01
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Magdor »

Cześć,

Mam 2 pytania. Gramy że wszystkimi oficjalnymi dodatkami i nie wiem skąd ta korporacja ale mamy
Spoiler:
Obrazek
Obrazek
Problem z jej efektem przy Wenus i podnoszeniu wskaźników globalnych przy Rzadzie Światowym. Ktoś na zakończenie swojego ruchu umieszcza ocean to wtedy ta korporacja też daje podwyższenie produkcji?

I drugie pytanie. Kolonie. Gdy można lecieć po np. zwierzęta, mikroby mimo że nie ma kart które to zbierają. Tylko tak żeby przeszkodzić przeciwkowi?

Z góry dzięki za odpowiedź :D
czorbok
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2020, 18:04
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: czorbok »

Magdor pisze: 28 mar 2021, 22:46
Problem z jej efektem przy Wenus i podnoszeniu wskaźników globalnych przy Rzadzie Światowym. Ktoś na zakończenie swojego ruchu umieszcza ocean to wtedy ta korporacja też daje podwyższenie produkcji?
Karta mówi, że "za każdym razem gdy na planszy zostanie umiesczony obszar oceanu", więc odpowiedź brzmi tak. Nawet jeśli to nie gracz umieszcza ocean.
Magdor pisze: 28 mar 2021, 22:46 I drugie pytanie. Kolonie. Gdy można lecieć po np. zwierzęta, mikroby mimo że nie ma kart które to zbierają. Tylko tak żeby przeszkodzić przeciwkowi?
Wydaje mi się, że nie można (tak grałem), ale na 100% nie jestem pewien.
Dodam tylko, że jeśli nikt nie ma kart na których można zbierać zasoby z kolonii to są one nie aktywne (do pierwszego zagrania karty).
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

czorbok pisze: 29 mar 2021, 15:13
Magdor pisze: 28 mar 2021, 22:46 I drugie pytanie. Kolonie. Gdy można lecieć po np. zwierzęta, mikroby mimo że nie ma kart które to zbierają. Tylko tak żeby przeszkodzić przeciwkowi?
Wydaje mi się, że nie można (tak grałem), ale na 100% nie jestem pewien.
Dodam tylko, że jeśli nikt nie ma kart na których można zbierać zasoby z kolonii to są one nie aktywne (do pierwszego zagrania karty).
Można, tak rzecze autor gry. ;)
https://boardgamegeek.com/thread/237423 ... 8#34114388
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Nero »

Pytanie które już się przewijało w tym wątku a także w wielu video instrukcjach na yt widzialem ze wszyscy zaczynają grę z produkcją ustawioną na zero na planszetkach. Tymczasem w instrukcji jak byk jest napisane pole"1"

W załączniku zrzut ekranu instrukcji. Pkt4. Jeśli jest inaczej pokażcie mi proszę gdzie instrukcja mówi o polach "0"?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Nero pisze: 07 kwie 2021, 18:30 Pytanie które już się przewijało w tym wątku a także w wielu video instrukcjach na yt widzialem ze wszyscy zaczynają grę z produkcją ustawioną na zero na planszetkach. Tymczasem w instrukcji jak byk jest napisane pole"1"
A zajrzyj na stronę 13 rzeczonej instrukcji, wariant Era Korporacyjna ;)
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Nero »

Rzeczywiście ale to jednak wariant. W żadnej wideo instrukcji nikt o tym nie wspomina że podstawowa wersja gry startuje od 1. Ani geek factor, trolle ani granie w chmurach ani uwookiego. Wszędzie start od zera. A w pkt 5 wyraźnie jest info ze albo startujemy z kartami początkowymi korporacji albo ze wszystkimi i nadal produkcja jest wówczas na 1.... przeczytałem instrukcję bez wariantów i potem obejrzałem filmiki na yt i to mi nie grało.
Teraz wszystko jasne. Czy od pierwszego wydania tak jest?
Mam grę od niedawna
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: donmakaron »

Pewnie dlatego, że mało kto gra w wariancie podstawowym więcej niż raz gdy uczy się rozgrywki, a wszyscy cisną z Erą Korporacyjną z draftem (no... prawie wszyscy). My osobiście lubimy grać z Erą Korporacyjną i produkcją startową na 1.

Nie każda wersja instrukcji ma ten sam wording. W internecie dostępna jest wersja, która w wariancie podstawowym mówi o umieszczeniu znaczników na "pierwszych polach produkcji", co wydaje się nieco mylące. Wygląda (w mojej opinii) na błąd w tłumaczeniu.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 211 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

donmakaron pisze: 07 kwie 2021, 23:15 Pewnie dlatego, że mało kto gra w wariancie podstawowym więcej niż raz gdy uczy się rozgrywki, a wszyscy cisną z Erą Korporacyjną z draftem (no... prawie wszyscy). My osobiście lubimy grać z Erą Korporacyjną i produkcją startową na 1.

Nie każda wersja instrukcji ma ten sam wording. W internecie dostępna jest wersja, która w wariancie podstawowym mówi o umieszczeniu znaczników na "pierwszych polach produkcji", co wydaje się nieco mylące. Wygląda (w mojej opinii) na błąd w tłumaczeniu.
Ja mam wersję instrukcji o której piszesz. Ale taka była w pudełku. Dlatego zawsze zaczynaliśmy od zera.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: donmakaron »

Darkstorm pisze: 08 kwie 2021, 08:40
Ja mam wersję instrukcji o której piszesz. Ale taka była w pudełku. Dlatego zawsze zaczynaliśmy od zera.
A z pieniędzmi od -5 czy tam jaka wartość jest na pierwszej pozycji? ;)
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 211 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

donmakaron pisze: 08 kwie 2021, 12:18
Darkstorm pisze: 08 kwie 2021, 08:40
Ja mam wersję instrukcji o której piszesz. Ale taka była w pudełku. Dlatego zawsze zaczynaliśmy od zera.
A z pieniędzmi od -5 czy tam jaka wartość jest na pierwszej pozycji? ;)
Doczytałem u siebie: Jest napisane: "Gracze rozpoczynają rozgrywkę ze znacznikami poziomów produkcji zasobów na polu 0"
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Agata82 »

Ja mam pytanie do was - czy w sytuacji kiedy na karcie jest np: obniż produkcję energii o 2....a ja w danym momencie tej energii nie mam, albo mam jeden - to oznacza, że nie mogę tej karty zrealizować wcale ?? bo do tej pory gramy właśnie tak, ale ja mam wątpliwości czy słusznie.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: omas »

Agata82 pisze: 16 maja 2021, 08:40 Ja mam pytanie do was - czy w sytuacji kiedy na karcie jest np: obniż produkcję energii o 2....a ja w danym momencie tej energii nie mam, albo mam jeden - to oznacza, że nie mogę tej karty zrealizować wcale ?? bo do tej pory gramy właśnie tak, ale ja mam wątpliwości czy słusznie.
Dobrze gracie. Nie miej watpliwosci ;)
ODPOWIEDZ