Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Darkstorm pisze: 11 sie 2022, 20:04
Niewodnik pisze: 26 lip 2022, 12:49 Dodam, że jeśli ktoś chce Ci wmówić, że rzucając np. Asteroidę musisz sobie odebrać rośliny jeśli nikt inny nie ma, to nie ma racji, bo usuwanie JEDNOSTEK jest nieobowiązkowe (to w czerwonej ramce), natomiast usuwanie PRZYCHODÓW zawsze jest obowiązkowe (także jeśli nikt inny nie ma danego przychodu, to musisz móc i usunąć go sobie).
A jak wygląda sprawa z kartą mech nitrofilny? Karta każe stracić dwie jednostki roślinności ale nie ma tam czerwonej ramki. Pytanie więc czy:
A) jeśli mam roślinność to muszę ją stracić ale jak nie mam to i tak mogę zagrać tę kartę
B) Nie mając jednostek roślinności nie mogę zagrać tej karty.
Nie możesz zagrać karty. Warunek dotyczący tylko Ciebie musi zostać spełniony. Czerwona ramka dotyczy dowolnego gracza i w przypadku jednostek jest dobrowolne ale w przypadku produkcji jest już wymagane nawet jakbyś miał ją obniżyć sobie.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Przy okazji dopowiem, że wcale nie trzeba mieć roślin w swoich zasobach, by móc zagrać Mech i Mech Nitrofilny, ponieważ posiadanie ich nie jest wymaganiem. Jest to na tyle istotne, że niektóre karty i korporacje (Manutech, Wirusy Wspomagające) pozwolą nam zyskać rośliny przy zagraniu Mchów, które możemy wykorzystać do opłacenia kosztu roślin.

Podobna sytuacja ma się z Miastem Imigrantów, którego zagranie zabiera nam 2 przychody ME i 1 przychód prądu. Normalnie nie możnaby go zagrać posiadając -4 przychodu ME (bo nie można zejść poniżej -5 ME), ale efekt tej karty podnosi nam produkcję ME za każdym razem, gdy na planszy powstaje miasto (wraz z tym) i możemy wziąć ten bonus zanim obniżymy swoją produkcję z efektu natychmiastowego karty.

Bardzo podobnie również wygląda sprawa z Strefą Nuklearną, jeśli podnosimy przez jej zagranie temperaturę na 0 stopni Celsjusza możemy NAJPIERW postawić bonusowy obszar Oceanu, a dopiero potem kafelek Strefy, co często da nam dodatkowe 2 Megakredyty.
czorbok
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2020, 18:04
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: czorbok »

Niewodnik pisze: 12 sie 2022, 07:20 Przy okazji dopowiem, że wcale nie trzeba mieć roślin w swoich zasobach, by móc zagrać Mech i Mech Nitrofilny, ponieważ posiadanie ich nie jest wymaganiem. Jest to na tyle istotne, że niektóre karty i korporacje (Manutech, Wirusy Wspomagające) pozwolą nam zyskać rośliny przy zagraniu Mchów, które możemy wykorzystać do opłacenia kosztu roślin.

Podobna sytuacja ma się z Miastem Imigrantów, którego zagranie zabiera nam 2 przychody ME i 1 przychód prądu. Normalnie nie możnaby go zagrać posiadając -4 przychodu ME (bo nie można zejść poniżej -5 ME), ale efekt tej karty podnosi nam produkcję ME za każdym razem, gdy na planszy powstaje miasto (wraz z tym) i możemy wziąć ten bonus zanim obniżymy swoją produkcję z efektu natychmiastowego karty.

Bardzo podobnie również wygląda sprawa z Strefą Nuklearną, jeśli podnosimy przez jej zagranie temperaturę na 0 stopni Celsjusza możemy NAJPIERW postawić bonusowy obszar Oceanu, a dopiero potem kafelek Strefy, co często da nam dodatkowe 2 Megakredyty.
Wydaje mi się że to wszystko nie prawda i wprowadzasz w błąd.
Najpierw trzeba spełnić warunki karty (zapłacić roślinki jeśli nie mają czerwonej ramki), potem położyć obiekty na planszy, a potem dopiero zgarnąć bonusy z mapy (zasoby z pól i dodatkowe produkcje / oceany).
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Niewodnik pisze: 12 sie 2022, 07:20 Przy okazji dopowiem, że wcale nie trzeba mieć roślin w swoich zasobach, by móc zagrać Mech i Mech Nitrofilny, ponieważ posiadanie ich nie jest wymaganiem. Jest to na tyle istotne, że niektóre karty i korporacje (Manutech, Wirusy Wspomagające) pozwolą nam zyskać rośliny przy zagraniu Mchów, które możemy wykorzystać do opłacenia kosztu roślin.

Podobna sytuacja ma się z Miastem Imigrantów, którego zagranie zabiera nam 2 przychody ME i 1 przychód prądu. Normalnie nie możnaby go zagrać posiadając -4 przychodu ME (bo nie można zejść poniżej -5 ME), ale efekt tej karty podnosi nam produkcję ME za każdym razem, gdy na planszy powstaje miasto (wraz z tym) i możemy wziąć ten bonus zanim obniżymy swoją produkcję z efektu natychmiastowego karty.

Bardzo podobnie również wygląda sprawa z Strefą Nuklearną, jeśli podnosimy przez jej zagranie temperaturę na 0 stopni Celsjusza możemy NAJPIERW postawić bonusowy obszar Oceanu, a dopiero potem kafelek Strefy, co często da nam dodatkowe 2 Megakredyty.
Bzdury. Bonusy z innych efektów można zebrać dopiero po zagraniu karty. Aby zagrać kartę musimy najpierw spełnić wszystkie warunki jej zagrania, w tym koszt np. w jednostkach roślin. Jeśli nie masz roślin to jej nie możesz zagrać i tym samym nie zbierasz innych bonusów. Samo położenie karty z ręki na stole nic nie aktywuje, a jedynie jej skuteczne zagranie.

Ogólnie musisz robić wszystko po kolei co jest napisane na karcie.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

czorbok pisze: 14 sie 2022, 11:20
grzeslaw90 pisze: 14 sie 2022, 14:12
Co do kolejności wykonywania:

https://boardgamegeek.com/thread/170520 ... ons/page/1
Order of triggered effects
If several effects or triggers are to be performed at the same time, the acting player chooses the order. If it is not in the action phase, the first player chooses order.


Co do mchu:

https://boardgamegeek.com/thread/200907 ... hilic-moss

Co do Strefy Nuklearnej, nie udało mi się znaleźć jednoznacznej wypowiedzi autorów potwierdzających działanie akurat tej karty, ale wynika ono wprost z sekcji "Order of triggered effects"

Także, nie. Nie bzdury, tylko kontrowersyjne i nieco nieintuicyjne rozwiązania w grze. Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości :)

@EDIT - Tak jeszcze do głowy przyszła mi sytuacja, gdzie przeciwnik ma Algi Arktyczne (dostaje 2 rośliny za każdym razem, gdy powstaje ocean), oraz 2 rośliny w swoich zasobach. Zagrywamy Gigantyczną Asteroidę Lodową (+2 poziomy ciepła, 2 oceany i usuń do 6 jednostek zieleni dowolnego gracza). Możemy NAJPIERW postawić 2 oceany, tak aby oponent dostał rośliny, a dopiero potem mu zabrać całe 6.

Albo jeszcze lepsza sytuacja - ta sama kombinacja kart, tylko oponent nie ma żadnych roślin, a temperatura jest na -4 (albo -2). Podnosimy temperaturę, dostajemy bonus oceanu, stawiamy sumarycznie 3 oceany, oponent dostaje 6 roślin i PYK, usuwamy mu je wszystkie :)
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

@grzeslaw90, mam niestety nieodparte wrażenie, że Niewodnik ma całkowitą rację.
grzeslaw90 pisze: 14 sie 2022, 14:12 Bonusy z innych efektów można zebrać dopiero po zagraniu karty.
To niestety nie(do końca)prawda. Efekty na kartach zazwyczaj (nie pamiętam w sumie innej sytuacji) jako warunki mają konkretne zdarzenia, w stylu umieszczenie miasta, oceanu itd. To dzieje się w trakcie rozpatrywania efektów zagrywanej aktualnie karty, zanim zostanie ona uznana za zagraną.
grzeslaw90 pisze: 14 sie 2022, 14:12 Aby zagrać kartę musimy najpierw spełnić wszystkie warunki jej zagrania, w tym koszt np. w jednostkach roślin.
Nie ma kart mających koszt w jednostkach roślin.
grzeslaw90 pisze: 14 sie 2022, 14:12 Jeśli nie masz roślin to jej nie możesz zagrać i tym samym nie zbierasz innych bonusów. Samo położenie karty z ręki na stole nic nie aktywuje, a jedynie jej skuteczne zagranie.

Ogólnie musisz robić wszystko po kolei co jest napisane na karcie.
Jak 2 paragrafy wyżej, konkretne zdarzenia aktywują efekty na innych kartach, gracz sam wyznacza kolejność rozpatrywania zdarzeń/efektów z kart(y), zgodnie z instrukcją, jest to tam wyraźnie napisane.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: omas »

Pewien jesteś co do tego kosztu w jednostkach roślin? Nie grałem co prawda w to od dawna ale jednostkami roślin płaciłem aby zwiększyć ich produkcję i to na pewno była karta.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Rośliny, które musimy sobie usunąć przy okazji zagrania kart "Mech" i "Mech Nitrofilny", nie są kosztem karty, tylko jednym z jej efektów (który oczywiście musimy spełnić). To oznacza, że nie musimy płacić tych roślin by móc zagrać kartę, ale musimy je zapłacić, tak by legalnie ją wykonać. Zasadniczo w większości przypadków te dwie rzeczy oznaczają dokładnie to samo, jednak właśnie "Wirusy Wspomagające" oraz "Manutech" pozwalają dzięki tej różnicy zagrać ww. karty pomimo braku/niewystarczającej ilości roślin :)
czorbok
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2020, 18:04
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: czorbok »

Niewodnik pisze: 15 sie 2022, 14:05 Rośliny, które musimy sobie usunąć przy okazji zagrania kart "Mech" i "Mech Nitrofilny", nie są kosztem karty, tylko jednym z jej efektów (który oczywiście musimy spełnić). To oznacza, że nie musimy płacić tych roślin by móc zagrać kartę, ale musimy je zapłacić, tak by legalnie ją wykonać. Zasadniczo w większości przypadków te dwie rzeczy oznaczają dokładnie to samo, jednak właśnie "Wirusy Wspomagające" oraz "Manutech" pozwalają dzięki tej różnicy zagrać ww. karty pomimo braku/niewystarczającej ilości roślin :)
Odnosząc się do podanych linków, rzeczywiście chyba masz rację. Są to jednak dosyć wyjątkowe sytuacje, gdy rozpatrywanie bonusów z karty daje nam dodatkowe bonusy (wynikające z innych kart). Wtedy można je rozpatrzyć w dowolnej kolejności (o ile to nasza akcja).
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Nie bez powodu podaję właśnie te wyjątkowe sytuacje, bo tak jak wcześniej mówiłem w większości przypadków kolejność wykonywanych przez nas efektów nie ma najmniejszego znaczenia, więc naturalnie wykonujemy je zgodnie z ikonografią, bądź tekstem karty. Jednak w kilku przypadkach na sto ta drobna różnica jest istotna i jak widać, nie jest to wiedza powszednia :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Niewodnik pisze: 16 sie 2022, 12:01 Nie bez powodu podaję właśnie te wyjątkowe sytuacje, bo tak jak wcześniej mówiłem w większości przypadków kolejność wykonywanych przez nas efektów nie ma najmniejszego znaczenia, więc naturalnie wykonujemy je zgodnie z ikonografią, bądź tekstem karty. Jednak w kilku przypadkach na sto ta drobna różnica jest istotna i jak widać, nie jest to wiedza powszednia :)
Zwracam honor. Nie byłem świadom istnienia takich niuansów :) Trzeba będzie teraz odkurzyć grę z półki :D
streeter37
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2022, 22:06

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: streeter37 »

Szybkie pytanie:
Czy strefy specjalne np ta z ikonka radioaktywności można stawiać na oceanach jeśli nie jest to zakazane przez kartę pozwalajacana postawienie strefy specjalnej, czy musi być w prost napisane ze można stawiać na oceanach. Są karty przy których napisane jest wprost ze nie można albo ze można
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 855
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

streeter37 pisze: 22 sie 2022, 00:48 Szybkie pytanie:
Czy strefy specjalne np ta z ikonka radioaktywności można stawiać na oceanach jeśli nie jest to zakazane przez kartę pozwalajacana postawienie strefy specjalnej, czy musi być w prost napisane ze można stawiać na oceanach. Są karty przy których napisane jest wprost ze nie można albo ze można
Zgodnie z instrukcją - niebieskie obszary na planszy są zarezerwowane dla oceanów. Chyba że karta powie inaczej. ;)
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Gdybyśmy mogli stawiać tereny nieoceaniczne na tych zarezerwowanych dla oceanów, to bardzo szybko moglibyśmy doprowadzić do sytuacji, gdzie nie można zakończyć gry, ponieważ nie ma na planszy miejsc na ocean. Na każdej mapie mamy 12 takich miejsc, 9 oceanów, oraz 2 karty pozwalające postawić las na hexie oceanicznym (Chroniona Dolina i Namorzyny), oraz 1 kartę kładącą kafelek specjalny (Obszar Mohole). Często pojawia się też pytanie, czy można zarezerwować pole oceaniczne kartą "Roszczenie Terytorialne" (nie można, ze względu na to, że jeden z graczy mógłby kupić sobie prawo decydowania kiedy kończy się rozgrywka).
streeter37
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2022, 22:06

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: streeter37 »

Dzięki!
slavgne
Posty: 22
Rejestracja: 13 paź 2021, 10:19
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: slavgne »

Witam. Dopiero zaczynam przygodę z Terraformacją o mam pytanie odnośnie podstawowej wersji gry. Do niektórych efektów kart potrzeba posiadać np 2 ikonki nauki. I teraz pytanie: czy mogę patrzeć na ikonki z kart które wykupiłem, czy ze wszystkich które mam na ręce a za nie jeszcze nie zapłaciłem? Gram póki co na domyślną wersję korporacji.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

slavgne pisze: 18 wrz 2022, 16:16 Witam. Dopiero zaczynam przygodę z Terraformacją o mam pytanie odnośnie podstawowej wersji gry. Do niektórych efektów kart potrzeba posiadać np 2 ikonki nauki. I teraz pytanie: czy mogę patrzeć na ikonki z kart które wykupiłem, czy ze wszystkich które mam na ręce a za nie jeszcze nie zapłaciłem? Gram póki co na domyślną wersję korporacji.
Wszystkie zagrane przez Ciebie karty (w tym korporacja) poza czerwonymi. Symbol się liczy dopiero jak opłacisz koszt karty.
slavgne
Posty: 22
Rejestracja: 13 paź 2021, 10:19
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: slavgne »

Wielkie dzięki za odpowiedź:)
Pitr3x
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2022, 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Pitr3x »

Siemano!
Gra terraformacja Marsa jest jedną z moich kolejnych planszówek, które mogę określić jako rewelacyjne. Fakt na początku trochę trudna ale po 3 partiach śmiga się jak w warcaby!
Ziomki proszę podpowiedzicie mi jedną kwestię?!
Pykam sobie z laskami i kumplami i nie możemy rozkminic jednego tematu ?.
Sytuacja: osiągnęliśmy max poziom temperaturki, ale tlen mamy tak w około połowie i na swoich planszetkach (swoją drogą są do ****) mamy niekiedy po około 15+/- produkcji na ture ciepła. Brakuje mi już kosteczek aby dawać reszcie załogi w to pole a nie ma co z tym zrobić??? Bo mamy full temperaturki. Coś kminke że źle ciupiemy idąc w temperaturę ale prawie każda partia wychodzi podobnie, że mamy maksa a produkcję nadal powyżej 10?
I co ja mam zrobić? Dawać kosteczki co pokolenie ? Czy mieć wywalone na nich? Z reguły mówię że nie dam wam tego i elo. Ale chyba tak nie można?

Dzięki ziomki za pomoc!
Dobrego Wieczorka ! I weekendu!
Jwill5555
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2021, 02:30
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Jwill5555 »

Pitr3x pisze: 20 paź 2022, 23:11 Siemano!
Gra terraformacja Marsa jest jedną z moich kolejnych planszówek, które mogę określić jako rewelacyjne. Fakt na początku trochę trudna ale po 3 partiach śmiga się jak w warcaby!
Ziomki proszę podpowiedzicie mi jedną kwestię?!
Pykam sobie z laskami i kumplami i nie możemy rozkminic jednego tematu ?.
Sytuacja: osiągnęliśmy max poziom temperaturki, ale tlen mamy tak w około połowie i na swoich planszetkach (swoją drogą są do ****) mamy niekiedy po około 15+/- produkcji na ture ciepła. Brakuje mi już kosteczek aby dawać reszcie załogi w to pole a nie ma co z tym zrobić??? Bo mamy full temperaturki. Coś kminke że źle ciupiemy idąc w temperaturę ale prawie każda partia wychodzi podobnie, że mamy maksa a produkcję nadal powyżej 10?
I co ja mam zrobić? Dawać kosteczki co pokolenie ? Czy mieć wywalone na nich? Z reguły mówię że nie dam wam tego i elo. Ale chyba tak nie można?

Dzięki ziomki za pomoc!
Dobrego Wieczorka ! I weekendu!
Moim zdaniem za bardzo skupiacie się na rozwijaniu temperatury w porównaniu z innymi wskaźnikami globalnymi. Moim zdaniem gra pod tym względem jest super zbalansowana. W przypadku braku kostek do oznaczani produkcji, trzeba je zastąpić czymś innym.
Co do planszetek to się zgodzę, że są do bani i przy niewielkim poruszeniu stołu wszystko z nich spada, dlatego polecam kupić zestaw pięciu planszetek z wycięciami na popularnym portalu aukcyjnym.

Pozdro.
Pitr3x
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2022, 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Pitr3x »

Jwill5555 pisze: 21 paź 2022, 09:25
Pitr3x pisze: 20 paź 2022, 23:11 Siemano!
Gra terraformacja Marsa jest jedną z moich kolejnych planszówek, które mogę określić jako rewelacyjne. Fakt na początku trochę trudna ale po 3 partiach śmiga się jak w warcaby!
Ziomki proszę podpowiedzicie mi jedną kwestię?!
Pykam sobie z laskami i kumplami i nie możemy rozkminic jednego tematu ?.
Sytuacja: osiągnęliśmy max poziom temperaturki, ale tlen mamy tak w około połowie i na swoich planszetkach (swoją drogą są do ****) mamy niekiedy po około 15+/- produkcji na ture ciepła. Brakuje mi już kosteczek aby dawać reszcie załogi w to pole a nie ma co z tym zrobić??? Bo mamy full temperaturki. Coś kminke że źle ciupiemy idąc w temperaturę ale prawie każda partia wychodzi podobnie, że mamy maksa a produkcję nadal powyżej 10?
I co ja mam zrobić? Dawać kosteczki co pokolenie ? Czy mieć wywalone na nich? Z reguły mówię że nie dam wam tego i elo. Ale chyba tak nie można?

Dzięki ziomki za pomoc!
Dobrego Wieczorka ! I weekendu!
Moim zdaniem za bardzo skupiacie się na rozwijaniu temperatury w porównaniu z innymi wskaźnikami globalnymi. Moim zdaniem gra pod tym względem jest super zbalansowana. W przypadku braku kostek do oznaczani produkcji, trzeba je zastąpić czymś innym.
Co do planszetek to się zgodzę, że są do bani i przy niewielkim poruszeniu stołu wszystko z nich spada, dlatego polecam kupić zestaw pięciu planszetek z wycięciami na popularnym portalu aukcyjnym.

Pozdro.
Super!
Dziena za odpowiedź...
Na tym "portalu" jest duży wybór. Polecasz któreś konkretnie ?
A i mam jeszcze jedno pytanko ziomeczki.
O co chodzi z tymi kartami "ery korporacyjnej "? W instrukcji nakazane jest te karty odszukać (taki trójkącik zaznaczony na nich) i je odłożyć. A jakbym chciał nimi grać to jak ? Normalnie dorzucam do talii ???

Dzięki !!!
Jwill5555
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2021, 02:30
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Jwill5555 »

Po wpisaniu w google "terraformacja marsa akcesoria" wyskakuje zestaw 5 planszetek takich kolorowych za około 45-50 PLN. Ja korzystam z nich i jestem zadowolony.
Nie mogę wrzucić zdjęcia bo strony do hostowania zdjęć mam zablokowane w pracy :)

Jeżeli chodzi o warianty gry to masz do wyboru:
1 Korporacje startowe + 10 darmowych kart na rękę + talia zwykła + produkcja ustawiona na 1 (dla świeżaków)
2 Korporacje specjalne + rozdanie 10 kart i kupienie spośród nich na rękę wybranych kart (każda za 3 pieniądze) + talia zwykła + produkcja ustawiona na 1
3 Korporacje specjalne + rozdanie 10 kart i kupienie spośród nich na rękę wybranych kart (każda za 3 pieniądze) + talia zwykła + talia kart korporacyjnych + produkcja ustawiona na 0

Jeżeli chcesz wprowadzić nowe osoby do gry to możesz używać mixu wariantu 1 i 2.
Warto też z czasem wprowadzić draft kart, żeby zwiększyć interakcję między graczami, której w podstawowej wersji jest mało.
Pozdro.
Rakieta12
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2022, 23:11

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Rakieta12 »

Witam
Jaki symbol to mikroby i zwierzęta ? Totalnie nie rozumiem o co z tym chodzi
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Rakieta12 pisze: 27 paź 2022, 18:57 Witam
Jaki symbol to mikroby i zwierzęta ? Totalnie nie rozumiem o co z tym chodzi
Polecam przeczytać instrukcję, bo zadajesz bardzo podstawowe pytanie. Symbole wyjaśnione są na stronie 15.
Jeśli jednak pytasz o pojedynczy symbol oznaczający 'mikroby i zwierzęta' to błąd jest w interpretacji z Twojej strony, bo chodzi o dwa osobne symbole :)
cazador
Posty: 10
Rejestracja: 06 paź 2020, 20:13

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: cazador »

Witam, mam pytanie co do akcji z kart. Mianowicie są one przymusowe czy mogę odstąpić od ich wykonania w połowie lub w całości. Np karta „Badania Nad Ekologią” która zwiększa produkcje roślinności o 1 za każdą posiadaną kolonie, a do tego mówi aby umieścić 1 znacznik zwierząt i 2 znaczniki mikrobów na dowolnej karcie. Z tym ze ja w swojej puli nie posiadam kart gdzie mogę umieścić te znaczniki, a posiada je inny gracz. I pytanie jest czy jest przymus ze muszę te zwierzęta i mikroby umieścić na obcej karcie czy mogę zaniechać tą akcje i wykonać tylko zwiększenie produkcji.
ODPOWIEDZ