Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
czorbok
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2020, 18:04
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: czorbok »

Fajne te preludium, ale losowe. Zależy czy trafisz dobre korpo pod wybrane już karty.
Ostatnio to miałem w grze i nie dało mi zbytniej przewagi. Mało które korpo jest tego warte. I nadal rezygnujemy z innego preludium...

Już bardziej mi się wydaje przegietę preludium, które pozwala zagrać natychmiast kartę ignorując jej wymagania dotyczące wskaźników globalnych. Ale jeszcze nigdy nie miałem tego preludium jednocześnie z dobrą kartą typu: pingwiny czy ryby.
Hubertoom
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2019, 17:34
Has thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Hubertoom »

czorbok pisze: 15 sty 2024, 11:01 Fajne te preludium, ale losowe. Zależy czy trafisz dobre korpo pod wybrane już karty.
Ale przecież wybierasz preludium razem z korpo. Bierzesz to co najlepiej się komponuje, a nie, że najpierw korpo, a później preludium.
Zawsze możecie też home-rules wprowadzić, że wybierasz spośród większej liczby preludiów albo korpo, albo jedno i drugie.
Hubertoom
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2019, 17:34
Has thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Hubertoom »

Mała wątpliwość do wyjaśnienia. Kiedy kładę coś w sąsiedztwie oceanu dostaję 2 megakredyty, jeśli kładę kafelek, który łączy się z dwoma kafelkami ocenów, bonus się łączy i dostaje 4 megakredyty?
Kolejna, kiedy kładę ocean obok oceanu, także otrzymuję bonus?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Hubertoom pisze: 22 lut 2024, 15:37 Mała wątpliwość do wyjaśnienia. Kiedy kładę coś w sąsiedztwie oceanu dostaję 2 megakredyty, jeśli kładę kafelek, który łączy się z dwoma kafelkami ocenów, bonus się łączy i dostaje 4 megakredyty?
Kolejna, kiedy kładę ocean obok oceanu, także otrzymuję bonus?
Po położeniu obojętnie jakiego kafelka, który sąsiaduje z oceanem, dostajesz 2 kredyty. Nawet za inny kafelek oceanu. Jak położysz np miasto między dwa oceany, dostajesz 2x2=4 kredyty.
Hubertoom
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2019, 17:34
Has thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Hubertoom »

Dzięki, elegancko. Tak właśnie graliśmy i po setkach rozgrywek zacząłem się zastanawiać czy dobrze robimy 😁
czorbok
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2020, 18:04
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: czorbok »

Hubertoom pisze: 22 lut 2024, 15:35
czorbok pisze: 15 sty 2024, 11:01 Fajne te preludium, ale losowe. Zależy czy trafisz dobre korpo pod wybrane już karty.
Ale przecież wybierasz preludium razem z korpo. Bierzesz to co najlepiej się komponuje, a nie, że najpierw korpo, a później preludium.
Zawsze możecie też home-rules wprowadzić, że wybierasz spośród większej liczby preludiów albo korpo, albo jedno i drugie.
Chyba sie nie rozumiemy. Opisze kolejnosc z tym preludium:
1. Dostajesz 2 korpo, 4 preludium i 10 projektow.
Wybierasz 1 korpo, 2 preludium (w tym "inkorporacja" o ktorym mowa) i ileś tam projektow.
2. Zagrywasz 1 korpo
3. Zagrywasz preludium "inkorporacja". Dobierasz 3 nowe losowe korpo i wybierasz 1 z nich. Bierzesz z niej kase i płacisz 42 kasy za preludium.
itd.

Efekt jest taki, ze wybierasz drugie korpo juz po wybranych kartach projektow... I w sumie to masz dodatkowe korpo zamiast preludium.

Ciekawsza sytuacja by była z wybranym tym preludium i drugim, ktore kopiuje jego efekty. Skonczyloby sie to 3 korporacjami u jednego gracza :)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Nidhogg »

czorbok pisze: 26 lut 2024, 13:18 Ciekawsza sytuacja by była z wybranym tym preludium i drugim, ktore kopiuje jego efekty. Skonczyloby sie to 3 korporacjami u jednego gracza :)
A jest jeszcze korporacja co pozwala zagrać preludium.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
kubas10
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2024, 19:46

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: kubas10 »

Dzień dobry, zaczynamy grę ze znajomymi i podczas zliczania punktów z planszy powstały pewne teorie, jak to jest ostatecznie ?

-Każdy zielony obszar to 1pz dla danego gracza;
-Każde miasto dostaje po 1pz za każdy zielony obszar (bez względu do kogo należy);
-Czy to koniec punktów za obszary ?, bo w instrukcji jest napisane że "obszar zieleni zapewnia też 1 PZ wszystkim sąsiadującym obszarom miast (zob. strona 5)." (ale moich miast ?)

Czy to oznacza że mój obszar zieleni dostanie po 1pz za sąsiedztwo z moim miastem ?
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Void »

kubas10 pisze: 02 kwie 2024, 19:58 Dzień dobry, zaczynamy grę ze znajomymi i podczas zliczania punktów z planszy powstały pewne teorie, jak to jest ostatecznie ?

-Każdy zielony obszar to 1pz dla danego gracza;
-Każde miasto dostaje po 1pz za każdy zielony obszar (bez względu do kogo należy);
-Czy to koniec punktów za obszary ?, bo w instrukcji jest napisane że "obszar zieleni zapewnia też 1 PZ wszystkim sąsiadującym obszarom miast (zob. strona 5)." (ale moich miast ?)

Czy to oznacza że mój obszar zieleni dostanie po 1pz za sąsiedztwo z moim miastem ?
Stricte z planszy to te dwie rzeczy. Przecież punkt drugi to jest właśnie punktowanie za obszary zieleni wokół miast, to miasta dają punkty za obszary zieleni wokół nich (de facto obszar zieleni zapewnia miastu ów punkt a miasto graczowi xD ).
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

kubas10 pisze: 02 kwie 2024, 19:58 Dzień dobry, zaczynamy grę ze znajomymi i podczas zliczania punktów z planszy powstały pewne teorie, jak to jest ostatecznie ?

-Każdy zielony obszar to 1pz dla danego gracza;
-Każde miasto dostaje po 1pz za każdy zielony obszar (bez względu do kogo należy);
-Czy to koniec punktów za obszary ?, bo w instrukcji jest napisane że "obszar zieleni zapewnia też 1 PZ wszystkim sąsiadującym obszarom miast (zob. strona 5)." (ale moich miast ?)

Czy to oznacza że mój obszar zieleni dostanie po 1pz za sąsiedztwo z moim miastem ?
Zliczasz swoje lasy - za każdy hex 1pkt.
Potem patrzysz na swoje miasta i liczysz ile do niego przylega lasów - za każdy dostajesz punkt, niezależnie czyj ten las jest. Jak masz dwa miasta przylegające do tego samego lasu, to ten liczy się do obu miast.
rubenpura
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2021, 22:56
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: rubenpura »

Karta "Asteroida bogata w azot"
Treść "podnieś swoją produkcję roślinności o 1 poziom albo, jeśli posiadasz 3 symbole roślinności, o 4 poziomy"
Co w sytuacji, gdy mam 4 lub więcej symboli? Z jednej strony treść nie mówi "posiadasz co najmniej 3", a z drugiej nie mówi "posiadasz dokładnie 3". Czy muszę mieć dokładnie 3 symbole, czy mogę mieć więcej?
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Void »

Możesz mieć więcej niż 3.
ODPOWIEDZ