Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Zagranie karty i jej aktywacja to dwie różne akcje. Jest to istotne zarówno w przypadku, który podałeś (zagranie karty nie oznacza niemożności aktywacji jej w tym samym pokoleniu), natomiast samo zagranie karty nie aktywuje jej i wymaga to oddzielnej akcji, co czasami może być problematyczne, gdy chcemy szybko wykonać serię ruchów, a ogranicza nas limit 2 akcji na orbitkę.

Przykład - Ostatnio ktoś na FB pytał czy może na początku pokolenia kupić nagrodę, zagrać Drapieżniki i od razu zjeść zwierzę przeciwnika. Zgodnie z zasadami to są 3 oddzielne akcje, więc ze zjedzeniem zwierzaka trzeba poczekać, aż wróci do nas kolejka. W tym przypadku przeciwnik miał okazję zagrania Chronionych Siedlisk, które zapewniają ochronę przed Drapieżnikami.
DJUNGLEBOBO
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2022, 20:15

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: DJUNGLEBOBO »

Mam jeszcze dwa pytania.
1- Zamienianie roślinnosci w obszar zieleni. Czy jesli mam 16 znaczników to moge za jednym razem wymienic wszystkie na dwa obszary w jednym ruchu ? To samo pytanie dotyczy kupowania projektów standardowych. Czy jeśli mam 50 milionow to czy moge kupic w jednym ruchu dwa obszary oceanów ?
2 - Czy płacąc koszt karty, mogę mieszać walute płacąc np złotem i tytanem ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

1. NIE
2. TAK
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

1. Każde postawienie zieleni, oraz podniesienie ciepła za znaczniki z planszetki gracza jest traktowane jako oddzielna akcja. Możesz w swoim ruchu postawić dwa lasy, ale zajmie to dwie akcje (więc w tej orbitce nie wykonasz już innego ruchu). Myślę, że chciałeś zapytać, czy można postawić 2 lasy w jednym pokoleniu, tylko trochę niefortunnie ułożyłeś pytanie. Zarówno akcję zamieniania roślinności w las, jak i jednostek ciepła w temperaturę można wykonywać do woli w jednym pokoleniu, oczywiście tak długo jak masz możliwość opłacenia takiej akcji.
2. Jak najbardziej możesz, zakładając, że tytan używasz do płacenia za karty z symbolem przestrzeni kosmicznej, a stal za karty z symbolem budynku. Za takie karty można płacić w trojaki sposób:
- w całości megakredytami
- częściowo megakredytami i odpowiednim metalem
- w całości odpowiednim metalem, jednak bez wydawania reszty (tak więc jeśli karta z symbolem przestrzeni kosmicznej kosztuje 17 megakredytów, to płacąc samym tytanem zapłacisz 6 tytanu = 18 megakredytów, jednak nadwyżka przepada).
j.joasienka
Posty: 1
Rejestracja: 21 cze 2022, 20:22

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: j.joasienka »

Jestem początkująca, zagrałam dopiero 3 partie podstawowej wersji, bez ery korporacyjnej.

Nurtuje mnie jedno. Jaki jest sens budowania obszarów specjalnych skoro one nie punktują? Czy to tylko dla urozmaicenia? Czy czegoś jeszcze nie wiem?

Jakoś mi się nie chce wierzyć, że jest sens w tworzeniu tak różnorodnych kafelków skoro one: 1) nie różnią się efektem i 2) nie punktują

Proszę o podpowiedź
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

j.joasienka pisze: 21 cze 2022, 20:43 Jestem początkująca, zagrałam dopiero 3 partie podstawowej wersji, bez ery korporacyjnej.

Nurtuje mnie jedno. Jaki jest sens budowania obszarów specjalnych skoro one nie punktują? Czy to tylko dla urozmaicenia? Czy czegoś jeszcze nie wiem?

Jakoś mi się nie chce wierzyć, że jest sens w tworzeniu tak różnorodnych kafelków skoro one: 1) nie różnią się efektem i 2) nie punktują

Proszę o podpowiedź
Obszary specjalne czasami blokują innych graczy swoimi efektami. A dodatkowym plusem takich obszarów jest to, że możesz się rozbudowywać w innej części mapy, co może trochę spowolnić innego gracza od rozprzestrzenienia się.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Dodatkowo niektóre tereny specjalne jednak punktują (Stolica, Dystrykt Handlowy etc.), a każdy kafelek, który kładziesz na mapie daje Ci bonus za przykrycie heksa (dostajesz to co zakrywasz), plus ewentualnie bonus za sąsiedztwo z oceanami (2 ME za każdy ocean, który sąsiaduje z polem, które zajmujesz). Są jeszcze oczywiście nagrody i tytuły, które są zależne od ilości (albo umiejscowienia) Twoich terenów, w co wliczają się kafelki terenów specjalnych.

No i to co mówił kolega wyżej. Często gęsto takie tereny wykorzystuje się jako przeszkadzajki, stawiając je np. między miasta oponenta.
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

Szybkie pytanko do fazy produkcji. Poziom produkcji dla energii i ciepła 2. Mam po 2 jednostki na obu polach.
Czy najpierw należy przesunąć 2 jednostki na pole ciepła i następnie dodać po 2 zgodnie z poziomem produkcji? Czyli na koniec będę miał 2 jednostki energii i 4 ciepła?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Valhalla pisze: 22 lip 2022, 07:16 Szybkie pytanko do fazy produkcji. Poziom produkcji dla energii i ciepła 2. Mam po 2 jednostki na obu polach.
Czy najpierw należy przesunąć 2 jednostki na pole ciepła i następnie dodać po 2 zgodnie z poziomem produkcji? Czyli na koniec będę miał 2 jednostki energii i 4 ciepła?
Zgodnie z instrukcją, najpierw przesuwasz całą zgromadzoną energię w ciepło, później następuje właściwa produkcja.
Masz po 2 jednostki energii i ciepła, tyle samo produkujesz.
Więc najpierw przesuwasz jednostki energii do ciepła - masz 4 jednostki ciepła i brak energii. Następnie produkcja - 2 jednostki energii i 2 ciepła.
Na koniec więc będziesz miał 2 jednostki energii i 6 jednostek ciepła. ;)
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Dodam, że w talii gry podstawowej mamy 8 kart, które wykorzystują jednostki energii do aktywacji swojego efektu i żadnej, która by ją produkowała w trakcie pokolenia, więc na logikę, żeby te osiem kart miało jakikolwiek sens powinniśmy mieć możliwość posiadania znaczników energii po fazie produkcji, więc absolutnie bezsensowną byłaby zasada wymuszająca przenoszenie świeżo wyprodukowanej energii na ciepło.
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

Pytanie o premie z pól na planszy:
Premia za pola. Gdy gracz umieści obszar na polu z premią, otrzyma wskazana premię: zasoby albo karty projektów. (zob.strona 5).
Gdy gracz umieści obszar na planszy, otrzymuje wskazaną na danym polu premię. Gracz otrzymuje również premię za umieszczenie obszaru obok obszarów oceanów (zob. poniżej)
Czy jeśli położę znacznik zieleni na polu gdzie mam 2 "listki" to znaczy, że podnoszę poziom produkcji roślinności o 2?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1037 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

Valhalla pisze: 26 lip 2022, 08:28 Pytanie o premie z pól na planszy:
Premia za pola. Gdy gracz umieści obszar na polu z premią, otrzyma wskazana premię: zasoby albo karty projektów. (zob.strona 5).
Gdy gracz umieści obszar na planszy, otrzymuje wskazaną na danym polu premię. Gracz otrzymuje również premię za umieszczenie obszaru obok obszarów oceanów (zob. poniżej)
Czy jeśli położę znacznik zieleni na polu gdzie mam 2 "listki" to znaczy, że podnoszę poziom produkcji roślinności o 2?
Nie, poziom produkcji podnosisz zawsze wtedy kiedy za symbolem jest brązowe tło (takie jak na planszetce przy produkcji). Jeżeli nie ma takiego tła to oznacza, że doraźnie otrzymujesz ilość konkretnych zasobów.
Za umieszczenie kafla przy oceanie dostajesz 2M$ za każdy obszar oceanu, który w momencie umieszczania sąsiaduje z umieszczanym polem.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

Dzięki!
Gdy posiadam kartę, która mówi "DOWOLNY GRACZ", to czy mogę ją zagrać na samego siebie?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Valhalla pisze: 26 lip 2022, 09:43 Gdy posiadam kartę, która mówi "DOWOLNY GRACZ", to czy mogę ją zagrać na samego siebie?
Tak
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Dodam, że jeśli ktoś chce Ci wmówić, że rzucając np. Asteroidę musisz sobie odebrać rośliny jeśli nikt inny nie ma, to nie ma racji, bo usuwanie JEDNOSTEK jest nieobowiązkowe (to w czerwonej ramce), natomiast usuwanie PRZYCHODÓW zawsze jest obowiązkowe (także jeśli nikt inny nie ma danego przychodu, to musisz móc i usunąć go sobie).
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

Czy jak dołożę drugą jednostkę mikrobów to mogę w tym samym pokoleniu zdjąć dwa?
Czy mogę położyć od razu mikroba po zakupieniu karty?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Valhalla pisze: 04 sie 2022, 22:21 Czy jak dołożę drugą jednostkę mikrobów to mogę w tym samym pokoleniu zdjąć dwa?
Czy mogę położyć od razu mikroba po zakupieniu karty?
Spoiler:
- Nie.
- Tak.

Rozwijając:
- Są tu dwa warianty akcji, ale wciąż dostępnej tylko raz na pokolenie.
- Możesz, jeśli masz jeszcze dostępną akcję.
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

Dzięki!
Jeszcze jedna karta - o ile pkt podnoszę WT?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Valhalla pisze: 04 sie 2022, 23:19 Dzięki!
Jeszcze jedna karta - o ile pkt podnoszę WT?
Spoiler:
Max 3. Po jednym za każde podniesienie temperatury.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

Doprecyzuję i rozwinę odpowiedzi.

Zagranie niebieskiej karty, a jej aktywacja, to są dwie oddzielne akcje. Kartę zagrywamy płacąc jej koszt tylko RAZ. Aktywną kartę (te ze strzałką) możemy aktywować RAZ NA POKOLENIE, niezależnie od tego ile ma strzałek (jeśli ma więcej niż jedną, to przy aktywacji wybieramy, którą strzałkę wybieramy). Na przykładzie Bakterii Regolitożernych, jeśli w tym pokoleniu użyłeś akcji dodania mikroba i masz teraz na niej dwa, to musisz poczekać do kolejnego pokolenia, by móc je ściągnąć i zamienić na tlen (bo wykorzystałeś już tę niebieską kartę). Natomiast są różne karty, które potrafią dokładać mikroby do innych kart i jeśli na przykład użyłbyś takiej inszej karty, by dorzucić drugiego mikroba do Regolitów, to z racji tego, że jeszcze nie użyłeś akcji z nich, to będziesz mógł owe mikroby wymienić już w tym pokoleniu.

Co do Deimosa, to pewnie masz wątpliwość, bo na grafice masz 3x temperaturę, a w tekście jest informacja, żeby podnieść o 6 stopni Celsjusza. Dzieje się to, dlatego że jeden "schodek" ciepła, to dwa stopnie Celsjusza, także za każdym razem, gdy wykonujesz akcję wymiany 8 jednostek ciepła, to podnosisz ją raz, ale o 2 °C. W przypadku rzucenia Deimosa dostaniesz od 0 do 3 WT, w zależności ile razy faktycznie podniesiesz temperaturę.
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Valhalla »

Mam jeszcze jedną wątpliwość :)
Co oznacza „jeśli posiadam”? Karty tylko kupione i zagrane czy również te ręce?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Valhalla pisze: 05 sie 2022, 22:31 Mam jeszcze jedną wątpliwość :)
Co oznacza „jeśli posiadam”? Karty tylko kupione i zagrane czy również te ręce?
Spoiler:
Chodzi o zagrane, odkryte (czyli bez kart wydarzeń, jak ta) karty.
PQ46
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2022, 15:33
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: PQ46 »

Witam, w czasie gry między graczami zaiskrzyło po zagraniu przez jednego z nich karty "mrówki" 035. Generalnie są dwie opcje i nie możemy dojść do porozumienia.
Opcja 1: można na niej zbierać tylko mikroby ukradzione innym zawodnikom.
Opcja 2: można na niej zbierać mikroby ukradzione innym zawodnikom + mikroby z innych kart, które pozwalają dołożyć gdzieś owe mikroby + można "latać" po owe mikroby do kolonii.
Proszę o pomoc doświadczonych graczy, z góry dzięki :))

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

PQ46 pisze: 07 sie 2022, 20:28 Witam, w czasie gry między graczami zaiskrzyło po zagraniu przez jednego z nich karty "mrówki" 035. Generalnie są dwie opcje i nie możemy dojść do porozumienia.
Opcja 1: można na niej zbierać tylko mikroby ukradzione innym zawodnikom.
Opcja 2: można na niej zbierać mikroby ukradzione innym zawodnikom + mikroby z innych kart, które pozwalają dołożyć gdzieś owe mikroby + można "latać" po owe mikroby do kolonii.
Proszę o pomoc doświadczonych graczy, z góry dzięki :))
Spoiler:
Jeśli karta zbiera mikroby to jest magazynem na mikroby. Każdy efekt, który daje mikroby 'na inną kartę' może je wrzucić i na tę.
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

Niewodnik pisze: 26 lip 2022, 12:49 Dodam, że jeśli ktoś chce Ci wmówić, że rzucając np. Asteroidę musisz sobie odebrać rośliny jeśli nikt inny nie ma, to nie ma racji, bo usuwanie JEDNOSTEK jest nieobowiązkowe (to w czerwonej ramce), natomiast usuwanie PRZYCHODÓW zawsze jest obowiązkowe (także jeśli nikt inny nie ma danego przychodu, to musisz móc i usunąć go sobie).
A jak wygląda sprawa z kartą mech nitrofilny? Karta każe stracić dwie jednostki roślinności ale nie ma tam czerwonej ramki. Pytanie więc czy:
A) jeśli mam roślinność to muszę ją stracić ale jak nie mam to i tak mogę zagrać tę kartę
B) Nie mając jednostek roślinności nie mogę zagrać tej karty.
ODPOWIEDZ