Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mczlonka
Posty: 212
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: mczlonka »

Witam,

w celu zorganizowania wśród znajomych (większość z nich są nowicjuszami jeśli chodzi o gry planszowe) turniejów w gry planszowe, poszukuję gier:

- przeznaczonych na dużą liczbę osób (najlepiej 6 i w górę),
- w których celem zwycięstwa jest zdobycia jak największej ilości punktów,
- przy których gracze (przy tym samym poziomie zaawansowania) mają zbliżoną ilość punktów (chodzi mi o to, że gra nie jest zbyt losowa przez co gracze mają w miarę równe szanse na zwycięstwo),
- dla których w wyposażeniu jest notes punktacji lub plansza jest wyposażona w tor punktacji (ten warunek nie jest niezbędny do spełnienia, choć w dużej mierze ułatwiłby liczenie punktów),

Dopiero poznaję świat planszówek i na początek przychodzi mi na myśl 7 Cudów Świata (gra na 7 lub 8 osób (z dodatkami), szybka, łatwe zasady).
Co proponujecie?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry na punkty zwycięstwa

Post autor: misioooo »

Zaginione Dziedzictwo. Kup dwie talie (różne) i możesz grać do 8 osób. Gra jest sympatyczna i szybka. Wygranie = 1 punkt dla zwycięzcy. Możecie grać do X punktów czy je sobie notować.
Gra jest na tyle losowa, że wprawiony gracz nadal może przegrać, a jednocześnie jest w tym tytule miejsce na trochę kombinowania, myślenia i dedukowania.

Koszt 2 talii to... 40zł?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: Legun »

6.Bierze (10 graczy), Fasolki z rozszerzeniem (7), Dixit Odyseja (12)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: bukimi »

Z lżejszych:
Wysokie Napięcie (max 6 graczy)

Z średnich:
Keyflower (max 6 graczy)
Kawerna (max 7 graczy)

Ze znacznie trudniejszych:
Dominant Species (max 6 graczy)

W każdej brak losowości i tylko w Dominant Species widać będzie przewagę doświadczonego gracza nad nowicjuszami.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: BartP »

Jeśli ludzie są nowicjuszami, to proponowanie tytułów pokroju Keyflower, Kawerna czy Dominant Species to jakiś ponury żart ;].
Przy 6+ to raczej imprezówki właśnie pokroju Dixit, Resistance: Avalon, Tajniacy, Sabotażysta, Time's Up
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: bukimi »

BartP pisze:Jeśli ludzie są nowicjuszami, to proponowanie tytułów pokroju Keyflower, Kawerna czy Dominant Species to jakiś ponury żart ;].
Przy 6+ to raczej imprezówki właśnie pokroju Dixit, Resistance: Avalon, Tajniacy, Sabotażysta, Time's Up
Masz rację.
Sugerowałem się jednak głównie kryterium "na punkty zwycięstwa" oraz liczbą graczy.
W Tajniakach i Sabotażyście próżno szukać podliczania punktów (jeszcze Sabotażysta od biedy przejdzie jeśli rozegra się odpowiednio wiele partii). Tajniacy w ogóle średnio nadają się do celów turniejowych ponieważ gracze dzielą się na 2 drużyny...
W Resistance: Avalon też ciężko o rywalizację punktową.

Oczywiście, że gracze początkujący będą się przy nich bawić lepiej, ale nie widzę w nich potencjału do wyłaniania zwycięzcy spośród X osób.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: BartP »

Racja, ja to kryterium akurat olałem, bo nie podobało mi się :P.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: Danielf »

W Sabotażyście złoto pełni rolę punktów, więc ta gra świetnie pasuje i jest do 10 graczy (z dodatkiem do 12). Polecam jeszcze Cytadelę (do 8 osób) i Przebiegłe wielbłądy (też do 8, z dodatkiem do 10). 7 Cudów świata to bardzo dobry pomysł.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: genek »

no to w takim razie wychodzi, ze z tych wymienionych tytułów najlepiej sprawdzi się time's up na nieparzystą liczbę osób, bo sa punkty i można wyłonić 1 zwyciężcę
Pan QnshT
Posty: 102
Rejestracja: 18 paź 2015, 14:55
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 2 times

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: Pan QnshT »

To ja polecam Cytadela, nowa edycja pozwala grać nawet w 7-8 osób, jest kombinowanie jest blefowanie,negatywana interakcja i punkty na koniec nie bardzo się różnią od siebie...
Hex Map Generator
Zaufani z forum:
Spoiler:
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: Planszman »

7 Wonders
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: wok »

A ja bym dorzucił jeszcze Korsar - do 8 graczy, zdobyte statki to punkty zwycięstwa, świetnie nadaje się na turnieje. Losowość umiarkowana zwłaszcza, przy większej liczbie partii.

7 cudów też jest fajna, zwłaszcza dla troszkę bardziej zaawansowanych graczy
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Gry na punkty zwycięstwa- jakie?

Post autor: genek »

wok pisze: 7 cudów też jest fajna, zwłaszcza dla troszkę bardziej zaawansowanych graczy
zaawansowanych? :lol: to była pierwsza gra w jaką grałem
ODPOWIEDZ