Lisboa (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: gafik »

W pudle z grą znalazłem malutki woreczek z 4 domkami (po 1 w kolorze graczy) i 3 kostkami gruzu (po 1 z każdego rodzaju). Do czegoś one służą?
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 486
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 927 times
Been thanked: 204 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

gafik pisze: 02 kwie 2021, 02:51 W pudle z grą znalazłem malutki woreczek z 4 domkami (po 1 w kolorze graczy) i 3 kostkami gruzu (po 1 z każdego rodzaju). Do czegoś one służą?
Zapas?
Kozio89
Posty: 50
Rejestracja: 23 sie 2019, 06:55
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Kozio89 »

gafik pisze: 02 kwie 2021, 02:51 W pudle z grą znalazłem malutki woreczek z 4 domkami (po 1 w kolorze graczy) i 3 kostkami gruzu (po 1 z każdego rodzaju). Do czegoś one służą?
Potwierdzam - są to zapasowe elementy
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: skiba »

Wczoraj pierwszy raz grałem z Wariantem Królowej - gorąco polecam.

Królowa działa tak, że wskakuje w miejsce Markiza w momencie, gdy na wystawce kart pojawi się karta nr 57 (brązowa z Markizem). I cyk - od teraz nie można brać dekretów, a główna akcja Markiza/Królowej to otworzenie sklepu LUB budynku publicznego.

Królowa pokazała się na samym początku drugiej części gry. Ja dekretów nie miałem, mój przeciwnik miał tylko 2. Gra zmieniła się nie do poznania, bo zaczęliśmy szukać zwycięstwa poza dekretami, których naturalnie nie mogliśmy mieć. I tak udało się nastukać ponad 150 peruk :D

Następne podejście trzeba już chyba zbalansować i w pierwszej części gry do tego Markiza po dekrety z raz albo 2 razy się przejść, bo szkoda, żeby się marnowały :D

Póki co Lisboa to moja topka gier Lacardy, zobaczymy co będzie dalej :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: gafik »

Można gdzieś pobrać plik do wydrukowania sobie tych 2 elementów do Królowej?
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

gafik pisze: 09 cze 2021, 16:35 Można gdzieś pobrać plik do wydrukowania sobie tych 2 elementów do Królowej?
Również nie zagram już więcej bez trybu z Królową.
Spoiler:
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: trixon »

gafik pisze: 09 cze 2021, 16:35 Można gdzieś pobrać plik do wydrukowania sobie tych 2 elementów do Królowej?

U mnie był dodatek Queen variant spakowany jako gratis w Mercado de Lisboa. Więc jeżeli myślałeś o tej pozycji, to masz kolejny argument, żeby kupić. Jeżeli nie, to jest szansa, że ktoś na forum odstąpi za symboliczną cenę.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

trixon pisze: 09 cze 2021, 18:18 U mnie był dodatek Queen variant spakowany jako gratis w Mercado de Lisboa. Więc jeżeli myślałeś o tej pozycji, to masz kolejny argument, żeby kupić. Jeżeli nie, to jest szansa, że ktoś na forum odstąpi za symboliczną cenę.
Lub po prostu nabyć w sklepie :) https://planszostrefa.pl/pl/p/Lisboa-Qu ... iant/11274
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: skiba »

gafik pisze: 09 cze 2021, 16:35 Można gdzieś pobrać plik do wydrukowania sobie tych 2 elementów do Królowej?
https://boardgamegeek.com/boardgame/301 ... iant/files

To Ci powinno wystarczyć :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
sebol89
Posty: 94
Rejestracja: 22 mar 2020, 09:58
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: sebol89 »

Pierwsze wrażenia po dwóch rozgrywkach (solo i na 2 os) mam mocno neutralne z lekkim odchyłem w stronę rozczarowania. Wiem, że po dwóch partiach ciężko ocenić tytuł, szczególnie tak złożony, ale nie zmienia to faktu, że po grze było zero emocji, zero przemyśleń co można następnym razem zrobić itp. To mój pierwszy Lacerda, sporo dobrego słyszałem na temat jego gier dlatego postanowiłem spróbować, po obejrzeniu paru rozgrywek i recenzji wybór padł właśnie na Lisboa.

Ale po kolei. Wykonanie i powiązanie tematu z mechaniką to majstersztyk, mimo, że nie jestem klimaciarzem, to trzeba przyznać, że akurat ten element to top. Wykorzystanie kart na różne sposoby, zmienne ceny surowców czy wartość skarbca, milion kart dekretów czy żetonów kleru(?) daje mnóstwo strategii, możliwości i re-grywalności, ale... no jednak czegoś mi tu brakuje. Czuje się "przyduszony" przez produkcje dóbr i sprzedaż ich. Tzn wiem, że bez tego będzie zaraz ciężko. Więc najbardziej optymalnie chyba iść od razu na starcie w sklepy - wybudować 3 różne, używając domków z prawej kolumny i wykonać akcję produkcji co da nam 6 towarów (po 1 ekstra dzięki odblokowanej zdolności prawej kolumny domków). Po zbudowaniu takiej bazy mamy jako taki spokój jeżeli chodzi o towary i ewentualny hajs ze sprzedaży więc można zacząć układać strategię.

Jeżeli chodzi o kwestię "przyduszenia" - bez surowców ciężko cokolwiek zrobić, nie mogę handlować z ziomeczkami, nie mogę ich sprzedać żeby zdobyć hajs, bez hajsu nie wybuduje sklepów a sklepy to chyba główny sposób punktowania, przynajmniej pośrednio. Jasne, rozumiem, że to jest tematycznym celem gry - odbudowa Lizbony, ale nie zmienia to faktu, że odczuwam przymus robienia czegoś już na starcie bo później będzie źle. Porównam to do Cywilizacji Poprzez Wieki, wiem, że to inne gry ale tam również musimy zadbać o surowce a do tego dochodzi jeszcze wojsko, nauka czy kultura. Jednak tam nie mam poczucia takiego przymusu, przeciwnik zabrał mi kartę z laboratorium - postaram się wziąć kartę, która da mi parę punktów nauki i uda mi się to nadrobić. Przeciwnik zbroi się mocno i czuję, że zaraz będzie mnie atakował? Wezmę kartę, która daje surowce do wykorzystania na wojsko plus użyje jakiejś taktyki żeby zmniejszyć różnice w sile a może jeszcze jakieś kombo z liderem i już w ogóle będę ustawiony. Jasne, w Lisboa mogę zagrać kartę na portfolio, która da mi surowiec i go sprzedam, ale w ten sposób tracę cały ruch żeby zarobić 4-6 hajsu (jeżeli nie poszczęściło się i nie mamy żadnych modyfikatorów sprzedaży), co na starcie raczej nie wystarczy na wybudowanie sklepu albo starczy na jeden.

Przede wszystkim brakuje mi tutaj elementu, który daje satysfakcję, żebym mógł powiedzieć "uuuaaa, ale siadło!"
- tak jak np w zakazanych gwiazdach wygrana bitwy mając słabszą armię (zagranie odpowiednich kart i trochę szczęścia w kościach), czy też przechytrzenie rozkazami przeciwnika
- tak jak w hero/star realms kiedy wjedzie kombo na milion kart
- tak jak w zamkach burgundii wykorzystam kości w mega optymalny sposób
- tak jak w 51 stanie / terraformacji marsa zbuduje sobie kozacki silniczek i wszystko się idealnie zazębia
- tak jak w cywilizacji dobiorę sobie lidera, który napędza moją strategię i odskakuje przeciwnikowi
- tak jak w GWT postawie sobie budynki, które dają mi dodatkowy ruch przez co w jednej turze siada dobre kombo a przeciwnicy przechodząc przez te pola muszą jeszcze mi zapłacić
- czy chociażby jak w Everdell uda mi się wybudować coś za darmo, co pozwoli mi postawić stwora za darmo, co odpali coś innego a przy zmianie pory da mi to sporo surowców ekstra.

Jasne, zdaję sobie sprawę, że po dwóch grach nie widać poszczególnych zależności i kombinacji, które mogą dać taką satysfakcję, szczególnie przy grze o ciężarze 4.6 - także proszę nie brać na poważnie moich wypocin. Jednak mam obawy, że nie będę tego widział nawet po 5ciu czy 10ciu rozgrywkach. Nie wykluczam opcji, że ta gra jest dla mnie za ciężka albo najzwyczajniej w świece po prostu nie dla mnie, ale mimo wszystko póki co delikatne rozczarowanie, może za bardzo się napaliłem po pozytywnych recenzjach :P Kolega, z którym grałem, podsumował ją tak - "były lepsze, były gorsze" i na ten moment, jest to najlepsze podsumowanie jakie mi przychodzi do głowy, oczywiście subiektywne :P
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

Mi się Lisboa nie spodobała przez moim odczuciem sandboxowość. Niby odbudowa kolejnych dystryktów jest ważna itd., ale można tak wiele innych rzeczy robić, że ja czułem się po prostu przytłoczony. Tutaj walka o wpływy trzech ważniaków, tam tor kapłana(?), z prawej wykopaliska a jeszcze dochodzą nasze planszetki do rozwoju. Masa kart do punktowania(wystawka jak dla mnie za duża).

W przeciwieństwie do Sebola89 to jak widać mam całkowicie odmienne zdanie co nie zagrało dla mnie. Lisboa obecnie jest jedyną grą Lacerdy, którą sprzedałem i żałuję wyłacznie z powodu jej wspaniałego wyglądu. Rozłożyć i patrzeć, ale grać... wiele innych gier jest lepszych według mnie oczywiście :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Uwielbiam Lisboa właśnie ze względu na sandboksowosc, mnogość opcji i poczucie fajnego nabierania rozpędu wraz z upływem czasu. Nie zgodzę się ze brakuje tu spektakularnych akcji. Czasem człowiek wyciska dodatkowe soki z akcji że powstaje kozacka akcja która się pamieta długo. Budowanie sklepów, gruz, tor wartości surowców, kilka możliwości użycia karty, strategiczne rozmieszczanie wpływów, draft kart.. Te rzeczy bardzo mi się podobają i aż mam ochotę zagrać :-) z Lacerdy lepszy tylko Kanban.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Nilis »

Ja również jestem po dwóch grach w Lisboe i dla mnie ta gra jest po prostu zjawiskowa wśród wszystkich euro w jakie grałem.
Bardzo mi się podoba że:
- nie ma wygrywającej strategii bądź strategii, która jest wyraźnie słabsza. Wszystkie aspekty rozgrywki są ważne: budowa, handel, produkcja
- karty są świetne, nie możesz w swojej turze powiedzieć: "nie mam co zagrać bo mam same dno" zawsze masz kilka dobrych motywów.
- nie jest to pasjans gdzie nie obchodzi mnie co robi przeciwnik, stale patrzę co zagrywa i jest to istotne dla moich przyszłych peruk:)
- wykonanie kozak
- dużo dróg zdobywania punktów
- w dwie osoby działa bardzo dobrze
- duża regrywalnosć

Na minus:
- cena

Grałem na razie w Gallerist u Lisboa. Gallerist to taka lekka krótka gra z trudnością 3/5 przy zawansowanej Lisbonie - 4,5/5. Obydwie gry lubię ale Lisboa na ten moment mój No.1 wśród Euro
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: eveni »

Nilis pisze: 20 lip 2021, 22:36
Spoiler:
Tak podsumowałeś grę, że jutro ściągam z około rocznej półki wstydu i zaczynam czytać instrukcję :)
Umiesz grę zachwalić, nie ma co :)
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: SoloGram »

Lisboa jest świetnym tytułem Lacerdy. Urzeka mnie wkomponowanie w czystej postaci euro tematyki związanej z autentycznymi wydarzeniami z XVIII wiecznej Lizbony. Każda akcja jest w nich świetnie osadzona, co wyjaśnione jest w instrukcji. Rozgrywka to po prostu przyjemność z móżdżenia w obecności świetnych grafik O'Toola. Skaluje się fajnie, a i kontrowersyjne w wielu dyskusjach solo moim zdaniem daje radę. Niektórzy narzekają na przewidywalność ruchów Automy, a ja uważam, że to dodaje rozgrywce dodatkową konieczność kontrolowania tego co się dzieje u tego wirtualnego gracza. Dodatkowe cele, jakie trzeba/można w rozgrywce solo osiągnąć dodają kolejnego smaczku (choć czasem łatwo o nich zapomnieć, co można zobaczyć na moim materiale z pełną rozgrywką solo, poprzedzoną wyjaśnieniem zasad).
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Siersciu »

SoloGram pisze: 16 sie 2021, 09:59 Lisboa jest świetnym tytułem Lacerdy. Urzeka mnie wkomponowanie w czystej postaci euro tematyki związanej z autentycznymi wydarzeniami z XVIII wiecznej Lizbony. Każda akcja jest w nich świetnie osadzona, co wyjaśnione jest w instrukcji. Rozgrywka to po prostu przyjemność z móżdżenia w obecności świetnych grafik O'Toola. Skaluje się fajnie, a i kontrowersyjne w wielu dyskusjach solo moim zdaniem daje radę. Niektórzy narzekają na przewidywalność ruchów Automy, a ja uważam, że to dodaje rozgrywce dodatkową konieczność kontrolowania tego co się dzieje u tego wirtualnego gracza. Dodatkowe cele, jakie trzeba/można w rozgrywce solo osiągnąć dodają kolejnego smaczku (choć czasem łatwo o nich zapomnieć, co można zobaczyć na moim materiale z pełną rozgrywką solo, poprzedzoną wyjaśnieniem zasad).
Świetny materiał. Już dawno obejrzany :)
patrykvel
Posty: 21
Rejestracja: 01 lis 2017, 19:04
Has thanked: 1 time

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: patrykvel »

ma ktos z was plik PDF albo skany pomocy gracza?
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Aras »

Czy gra jest niezależna językowo? Czy jest dostępna polska instrukcja?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: melusina »

Gra jest niezależna językowo.
Instrukcję znajdziesz tutaj:
https://www.hobbity.eu/repository/Lisboa_PL.pdf

...a na samym dole strony
https://www.hobbity.eu/ekspert/143-lisboa.html
jest errata do tej instrukcji.
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: AnlAir »

Dorzucam jeszcze do zestawu skrót zasad PL 'lekko' przerobiony, własnej produkcji.
Spoiler:
Link do pliku:

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: crazygandalf »

Nagraliśmy 2-osobowy gameplay z Lisboa. Może kogoś zainteresuje, o co tyle hałasu z tym Lacerdą i jego grami. :D
Pokazujemy rozgrywkę, zasady tłumaczymy w trakcie.
https://youtu.be/gXPo23kcm6U
Copercore
Posty: 39
Rejestracja: 15 mar 2020, 10:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 28 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Copercore »

Czy ktoś wie kiedy można spodziewać się dodruku Lisboa i innych gier Lacerdy?
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Nilis »

Copercore pisze: 24 lip 2022, 17:30 Czy ktoś wie kiedy można spodziewać się dodruku Lisboa i innych gier Lacerdy?
Na stronie Hobbitów jest LIPIEC 2022
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Garvv
Posty: 55
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Garvv »

Hej,

W jakich cenach można było dostać ten tytuł przy pierwszych drukach? Aktualnie widzę w przedsprzedażach za 600 PLN. Uważacie że to dobra cena czy raczej przegięcie?
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: SetkiofRaptors »

Normalna cena, bywało taniej, ale to juz przy obecnych cenach produkcji raczej nie wróci.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
ODPOWIEDZ