Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Bjorn »

Szukam powiewu świeżości do kolekcji - jakiejś nowej mechaniki, czegoś, czego jeszcze dotąd nie poznałem.

Mam:
- Colt Express
- Wsiąść do pociągu
- Tzolkin + dodatek
- Simurgh
- Carson City
- Caylus
- Magnum Sal
- K2
- Blue Moon Legends
- Marco Polo
- Nowy York 1901
- Thurn und Taxis
- 7 Cudów świata
- 7 Cudów: pojedynek
- Tikal
- Hawana
- Dungeon Lords

a takze (zapomnialem dopisac wczesniej):
- Zamki Burgundii
- Istanbul

Nie wiem, w jakim kierunku szukać. Szukam czegoś na średnim poziomie trudności, taki Tzolkin mniej więcej. Żeby było to coś całkiem nowego w kolekcji, nowa mechanika albo jakiś twist fajny. Takie "coś innego".
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2016, 14:38 przez Bjorn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: romeck »

Zainteresuj się tytułami Stefana Felda.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
PanOddjob
Posty: 182
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: PanOddjob »

Brak też porządnej gry licytacyjnej, spójrz na Keyflower lub Goa.
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Bjorn »

romeck pisze:Zainteresuj się tytułami Stefana Felda.
O rany, mam Zamki Burgundii :) nie wiem jak moglem zapomniec!
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: genek »

Hansa Teutonica, Bora Bora, Luna, Poprzez wieki, Dogs of war
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Pixa »

Listy z Whitechapel, Neuroshima Hex, Summoner Wars.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: louiscyphre »

Może coś od CGE:
Alchemicy,
Ciężarówką przez Galaktykę,
Space Alert.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: rattkin »

Jeśli szukasz czegoś nowego, przestań grać tylko w eurasy - sięgnij do innych kategorii. Party game, bitewniak, karcianka LCG, adventure dice chucker, dungeon crawler, itd.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Planszman »

Roll for the galaxy
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Rafalm »

Całkiem fajna kolekcja gier, z brakujących mechanik zastanów się jeszcze nad:

1. klasycznym deckbuildingiem - tutaj zerknij na tytuły takie jak Star Realms, Eminent Domain, Dominion, Kamień Gromu, Dolinę Kupców. W trochę mniej klasycznym wydaniu możesz obadać serię Legendary (tu w połączeniu z kooperacją) czy Battalię (tu w połączeniu z przygodówką).
2. Większość eurogier, które posiadasz to tytuły symetryczne. Może spróbuj czegoś asymetrycznego jak Pan Lodowego Ogrodu, Osadnicy: Narodziny Imperium bądź 51 Stan (w zależności od preferencji klimatyczych).
3. Brak tytułów kooperacyjnych. Jeśli chciałbyś spróbować jakiś z nich, to myślę że będzie Ci odpowiadać Robinson Cruzoe (patrząc po zamiłowaniu do eurosów). Warto też rozważyć Pandemic: Legacy z uwagi na ciekawą kampanię.
4. Nie masz też w kolekcji tytułów z ukrytymi tożsamościami. Zerknij na Battlestar Galactica lub Martwą Zimę, a zanim wydasz sporo kasy na te gry, możesz spróbować czy taki klimat w ogóle Ci odpowiada grając w Resistance lub Avalona, a z trochę lżejszych tytułów w Sabotażystę.
5. Myślę, że warto też spróbować zmierzyć się z grami 'real-time'. Nie każdemu pasują, ale sporo w nich akcji związanej z presją czasu. Tutaj polecam: Ucieczkę: Świątynię Zagłady i Ciężarówką przez Galaktykę
6. Może jakiś ameritrash do sprawdzenia: Descent, Posiadłośc Szaleństwa, Gears of War czy Rycerze Pustkowi?
7. Z mniejszych gier z ciekawym twistem zobacz także na: Hanabi, Hack trick, Red7.

Tyle na razie przychodzi mi do głowy. Jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy to dopiszę.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Koshiash »

Zamiast wymyślać konkretne tytuły (choć jeżeli interesują Cię tytuły dwuosobowe, to obowiązkowa jest Zimna Wojna), podrzucam link do wyniku wyszukiwania na bgg wg dwóch kryteriów: (a) trudność 3-4 w skali 1-5 i (b) bez mechaniki worker placement.

https://boardgamegeek.com/search/boardg ... &B1=Submit
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Rocy7 »

rattkin pisze:Jeśli szukasz czegoś nowego, przestań grać tylko w eurasy - sięgnij do innych kategorii. Party game, bitewniak, karcianka LCG, adventure dice chucker, dungeon crawler, itd.
Popieram, w kwestii bitewniakow polece Halo Fleet Battles, a w kwestii dungeon crawlerow ciekawie zapowiada się The Others 7 Sins (Portal wyda wersje PL w tym roku).
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: genek »

Rafalm pisze: 4. Nie masz też w kolekcji tytułów z ukrytymi tożsamościami. Zerknij na Battlestar Galactica lub Martwą Zimę, a zanim wydasz sporo kasy na te gry, możesz spróbować czy taki klimat w ogóle Ci odpowiada grając w Resistance lub Avalona, a z trochę lżejszych tytułów w Sabotażystę.
Ale to są totalnei różne tytuły. BSG i Avalon są nijak do siebie niepodobne, poza tym, ze są ukryte role. Żeby jednak zobaczyć czy ci podejdzie bsg przydało by sie z kimś zagrać kto juz tę grę ma. No i niewątpliwie na pewno powinno się lubić serial, bo inaczej to ta gra to po prostu rzucanie kart z ręki.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Rafalm »

genek pisze:
Rafalm pisze: 4. Nie masz też w kolekcji tytułów z ukrytymi tożsamościami. Zerknij na Battlestar Galactica lub Martwą Zimę, a zanim wydasz sporo kasy na te gry, możesz spróbować czy taki klimat w ogóle Ci odpowiada grając w Resistance lub Avalona, a z trochę lżejszych tytułów w Sabotażystę.
Ale to są totalnei różne tytuły. BSG i Avalon są nijak do siebie niepodobne, poza tym, ze są ukryte role.
O to mi właśnie chodziło. Zamiast kupować od razu duże tytuły, można sprawdzić na tańszych pozycjach czy gry z ukrytymi tożsamościami się podobają.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: genek »

Rafalm pisze:O to mi właśnie chodziło. Zamiast kupować od razu duże tytuły, można sprawdzić na tańszych pozycjach czy gry z ukrytymi tożsamościami się podobają.
No, ale przecież napsiałem, że on tego na tym nie sprawdzi, bo to są zupełnie inne gry, które generalnie nie maja ze sobą nic wspólnego. To trochę tak jakby ktoś stwierdził, ze mu się imprezówki spodobają, bo w jedną grał i mu się podobała.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Wontzki »

A może nowiutki Cry Havoc? Nas ta gra zachwyca i jest inaczej skonstruowana niż inne bitewniaki. Cena zwala z nóg, ale zawartość jest tego warta, my nie żałujemy zakupu. Ewentualnie Jenga :D takiej gry nie masz w kolekcji :D
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: TV3 »

Ja co prawda wszystkich wymienionych w pierwszym poście tytułów nie znam, ale zaryzykuję (najwyżej ktoś mnie poprawi):

- Mr jack - wspólne postacie / pionki na planszy, gracze na zmianę wybierają, którymi wykonają ruch
- Pandemia - reakcje łańcuchowe, intensyfikacje... to chyba dość oryginalne
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: konrad.rymczak »

Podepnę się - może ktoś i mi doradzi coś zupełnie innego (nowego) niż mam w kolekcji
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: veljarek »

Keyflower
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: warlock »

"Interaktywna mankala" w Five Tribes jest bardzo oryginalna imo.

Ciekawą mechaniką jest również wybór ról w Puerto Rico / Race for the Galaxy (akcja, którą wybierasz jest również wykonywana przez przeciwnika, przy czym ty robisz ją z bonusem).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Powiew świeżości - szukam nowej mechaniki

Post autor: Rocy7 »

Wontzki pisze:A może nowiutki Cry Havoc? Nas ta gra zachwyca i jest inaczej skonstruowana niż inne bitewniaki.
Cry Havoc to gra strategiczna a nie żaden bitewniak. Obecność uproszczonej (z punktu widzenia bitewniaków) walki i figurek nie czyni z gry bitewniaka.

Figurkowa gra bitewna, inaczej bitewniak wygląda tak
Spoiler:
ODPOWIEDZ