Viticulture EE - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Viticulture EE

Post autor: aeiou871 »

Koziełło pisze: 11 lis 2020, 10:35 IMHO ostatni rząd na torze pobudki daje PRAWO a nie obowiązek zajęcia pierwszego rzędu w następnym roku.
hmmm... nie widzę wyjaśnienia tej kwestii w instrukcji, ale w angielskiej karcie pomocy widnieje:

"Choose Wake-Up Position: Pick a wake-up position for next year. If in row 7 last year, you must pick row 1. Otherwise, you may not pick row 1."
niwlak
Posty: 54
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 35 times
Been thanked: 24 times

Re: Viticulture EE

Post autor: niwlak »

Cvvenu pisze: 11 lis 2020, 10:15 toskania i ustalanie kto kiedy wstaje:

w pierwszym roku dzieje się to losowo a potem po kolei? Mając na uwadze to że jak ktoś obudzi się o 7 to nie ma wyboru i leci na pobudkę o 1.
Bo położenie tego znacznika pierwszego gracza na torze pobudki zimowej wprowadziło u mnie trochę zamieszania
Jeżeli ktoś spasuje w zimie to wykonuje od razu wszystkie kroki wymienione pod torem pobudki. Jednym z kroków jest postawienie kogucika na dowolnym nie zajętym polu. Nie ma tutaj znaczenia, że znacznik któregokolwiek gracza znajduje się w tym rzędzie, ważne, aby cyfra na którym stawiamy kogucika był pusty. Wyjątkiem tutaj jest pole 1(wytłumaczenie poniżej). Jak wszyscy spasują to kończymy zimę i na wiosnę powinniśmy już mieć ustalono kolejność w jakich gracze wykonują ruch w nadchodzącym roku.
Koziełło pisze: 11 lis 2020, 10:35 IMHO ostatni rząd na torze pobudki daje PRAWO a nie obowiązek zajęcia pierwszego rzędu w następnym roku.
Osoba ostatnia na torze pobudki, tam gdzie można zgarnąć darmowego pracownika i dostaje się żeton winogrona, MUSI zająć pierwszy rząd i nie jest to opcjonalne. Tylko osoba mająca żeton winogrona może zająć pierwszy rząd. Inni gracze nie mają do niego dostępu.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Viticulture EE

Post autor: emka »

1. Czy karty na stosie odrzuconych powinny być odkryte? I jeżeli karta gościa pozwala dobrać kartę z tej/tych talii to możemy je przejrzeć i wybrać czy zawsze bierzemy wierzchnią?

2. Jeżeli karta gościa pozwala postarzeć wino ORAZ zrealizować kontrakt, a ja w wyniku tego postarzam wino do wartości 6 to czy mogę zrealizować od razu zamówienie na wino 6? Czy może muszę spełniać warunki jeszcze zanim wykonam jakiekolwiek czynności z karty?
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 260 times
Been thanked: 274 times

Re: Viticulture EE

Post autor: roadrunner »

1. Tak, powinny być odkryte.
Zawsze bierzesz wierzchnią, nie możesz przeglądać odrzuconych.

2. Tak, możesz w ten sposób zrealizować kontrakt.
Kolejność akcji z tego typu kart zależy od gracza, więc przy zagraniu tego typu karty możesz najpierw podbić wartość wina, a następnie wykonać kontrakt na otrzymaną w ten sposób wartość.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Viticulture EE

Post autor: aaxxee »

Witam. Oznaczenia na polach akcji na kartach konstrukcji z dodatku to rozumiem bonusy, nie dodatkowy koszt? Niektóre karty są bardzo mocne moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Viticulture EE

Post autor: Tomzaq »

Bonusy
Who is John Galt?
Posiadam
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Viticulture EE

Post autor: jrz8888 »

Mam pytanie dot. Toskanii.
Jeżeli na Torze Pobudki żaden z graczy nie znajdował się na pozycji 7 i nie przechodzi w następnym roku automatycznie na pozycję 1, to który z graczy rozpoczyna kolejny rok od ustawiania kogucika?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Viticulture EE

Post autor: bogas »

jrz8888 pisze: 11 lut 2021, 07:28 Mam pytanie dot. Toskanii.
Jeżeli na Torze Pobudki żaden z graczy nie znajdował się na pozycji 7 i nie przechodzi w następnym roku automatycznie na pozycję 1, to który z graczy rozpoczyna kolejny rok od ustawiania kogucika?
Ten, który pierwszy spasował. Zbiera wszystkich swoich pracowników z planszy (czasem robiąc miejsce dla graczy, którzy jeszcze mają pracowników do wysłania), odrzuca karty do 7 na ręce, postarza wino, dostaje kasę i ustawia się na torze pobudki. Potem kolejny pasujący itd.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Viticulture EE

Post autor: HUBertPL »

Taka sytuacja:
Wykonuję ostatnią możliwą akcję przy użyciu ostatniego z dostępnych mi robotników - czy:
A) pasuję automatycznie natychmiast po wykonaniu akcji,
B) pasuję dopiero w przyszłym ruchu (zamiast akcji robię pas)
Ma to spore znaczenie, bo pasujący m.in. zbiera swoich robotników i zwalnia miejsce na planszy dla graczy którzy nadal mają pracowników.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: Koziełło »

Pas jest akcją jak każda inna. Czyli jeśli w turze wykonałeś ruch, to nie pasujesz. Spasujesz dopiero w następnej kolejce.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: HUBertPL »

Koziełło pisze: 05 sty 2022, 10:30 Pas jest akcją jak każda inna. Czyli jeśli w turze wykonałeś ruch, to nie pasujesz. Spasujesz dopiero w następnej kolejce.
Dzięki wielkie, też mi siętak wydawało.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1488 times
Been thanked: 1141 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: Bruno »

HUBertPL pisze: 05 sty 2022, 10:49
Koziełło pisze: 05 sty 2022, 10:30 Pas jest akcją jak każda inna. Czyli jeśli w turze wykonałeś ruch, to nie pasujesz. Spasujesz dopiero w następnej kolejce.
Dzięki wielkie, też mi siętak wydawało.
Można to sobie zapamiętać/uzmysłowić w ten sposób:
- "pas" musi być osobną akcją, żeby Twój ostatni mepel miał szansę jeszcze zablokować innym pole (choćby na tę jedną kolejkę); gdybyś miał zwijać swoje meple od razu po wystawieniu ostatniego, to jego wystawienie nie miałoby większego sensu (de facto nie blokoeałbyś nim pola).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Bymir
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2021, 17:22

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: Bymir »

Witam. Mam pytanie odnośnie gry viticulture, a konkretniej o zagrywanie kart gości. Jeśli na takiej karcie występują dwa efekty oddzielone słowem 'albo' to wybieram tylko jeden z nich czy też mogę wydać punkt zwycięstwa i użyć obu efektów (taką informację znalazłem w wideo instrukcji na kanale planszą po kostkach, jednak w instrukcji nie widzę nic o możliwości wydawania punktów żeby skorzystać z obu efektów). Instrukcja raczej jasno mówi że należy wybrać tylko jeden efekt, ale chciałbym się upewnić.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: bogas »

Bymir pisze: 03 sie 2022, 02:02 Witam. Mam pytanie odnośnie gry viticulture, a konkretniej o zagrywanie kart gości. Jeśli na takiej karcie występują dwa efekty oddzielone słowem 'albo' to wybieram tylko jeden z nich czy też mogę wydać punkt zwycięstwa i użyć obu efektów (taką informację znalazłem w wideo instrukcji na kanale planszą po kostkach, jednak w instrukcji nie widzę nic o możliwości wydawania punktów żeby skorzystać z obu efektów). Instrukcja raczej jasno mówi że należy wybrać tylko jeden efekt, ale chciałbym się upewnić.
Wybierasz jedną z opcji. Sytuacja, o której piszesz (z tą wideo instrukcją) dotyczyła karty, która taką możliwość dawała. Jest kilka kart, na których wyraźnie napisano, że można wydać ileś tam punktów zwycięstwa żeby użyć większej liczby efektów.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: Lomax1983 »

Mam pytanie do dodatku Goście z Doliny Renu.
Spoiler:
Czy przez słowo tworzysz mam rozumieć, że zabieram grona z tłoczni i tworzę wina, czy tworzę wina biorąc znaczniki z zasobów ogólnych???
robert84
Posty: 60
Rejestracja: 24 mar 2015, 09:12

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: robert84 »

Czy jeśli dzięki karcie gościa stworzymy/dostaniemy wino/szampana o wartości przekraczającej poziom piwnicy (i jest napisane że tak może być) - to czy po spasowaniu wino które dostaliśmy a przekracza ono poziom piwnicy starzeję się i zwiększa swój poziom?
ppeter
Posty: 526
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 146 times
Been thanked: 59 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: ppeter »

robert84 pisze: 11 paź 2022, 08:48 Czy jeśli dzięki karcie gościa stworzymy/dostaniemy wino/szampana o wartości przekraczającej poziom piwnicy (i jest napisane że tak może być) - to czy po spasowaniu wino które dostaliśmy a przekracza ono poziom piwnicy starzeję się i zwiększa swój poziom?
Zgodnie z FAQ nie będzie się starzeć:
" A wine created by the Zymologist that exceeds the current max cellar quality will continue to improve with age each year until it maxes out the cellar band it's in?

If you make a white wine token worth 4 and a blush wine token worth 6 (for example), the white wine token will be able to age as if you have a medium cellar (it'll stop at 6 until you build BOTH a medium and large cellar). The blush wine token is already at 6, so it will not."
FranekXVI
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2021, 18:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: FranekXVI »

Starzeje się tylko do maksymalnego poziomu piwnicy w której aktualnie się znajduje.
robert84
Posty: 60
Rejestracja: 24 mar 2015, 09:12

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: robert84 »

czyli dostałem dwie sprzeczne odpowiedzi :)

ppeter - widziałem to co zacytowałeś ale ten przykład jest słaby bo wino które otrzymujemy w tym przykładzie jest już na maksymalnym poziomie piwnicy do którego musimy je włożyć (czyli 6). ale jeśli dostałbyś wino o poziomie 4 a masz tylko małą piwnicę to nadal są dwa potencjalne poziomy do starzenia.

My graliśmy że to wino starzeje się do maksymalnego poziomu dla danej piwnicy (czyli jak dostaliśmy 4 to starzeje się max do 6).
ppeter
Posty: 526
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 146 times
Been thanked: 59 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: ppeter »

robert84 pisze: 24 paź 2022, 16:44 My graliśmy że to wino starzeje się do maksymalnego poziomu dla danej piwnicy (czyli jak dostaliśmy 4 to starzeje się max do 6).
Mój błąd, faktycznie starzeje się do maksymalnego poziomu danej piwnicy, dla której zostało wyprodukowane.
magrat
Posty: 7
Rejestracja: 17 lut 2021, 14:59

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: magrat »

Mam pytanie dotyczące wariantu kooperacyjnego. Czy akcja wozu jest dostępna w dowolnej porze roku?
Pandora_
Posty: 21
Rejestracja: 14 lip 2022, 19:18
Has thanked: 2 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: Pandora_ »

Posiadam Viticulture EE
słyszałam że posiada pewne zmiany zaczerpnięte z dodatku toskania .. co jakbym chciała kupić dodatek toskania? czy to się "zazębia" sensownie, na co powinnam zwrócić uwagę? czy pewne elementy odrzucić?
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: Shodan »

Będący obecnie w sprzedaży dodatek Toskania jest już dostosowany do edycji Viticulture EE
Pandora_
Posty: 21
Rejestracja: 14 lip 2022, 19:18
Has thanked: 2 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: Pandora_ »

jak go rozpoznać od poprzedniego?:) możliwe ze będę kupowac uzywkę :)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Viticulture EE - pytania o zasady

Post autor: Shodan »

polska edycja od początku była wydawana jako EE, więc Toskania w wersji PL jest już dostosowana i nie można się pomylić :-)
ODPOWIEDZ