Red7

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Red 7

Post autor: dude2332 »

Mam pytanie, znam wszystkie zasady (gry jeszcze nie mam), tylko nie wiem co trzeba zrobic w momencie (wariant podstawowy gdzie nie dobieramy kart) gdy karty nam sie skonczą i wszyscy zostaną.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Red 7

Post autor: Lothrain »

Czy grając we dwie osoby wariant pełny mogę zagrać "1", jeśli moja paleta jest większa od przeciwnika? Innymi słowy, jeśli nie mogę wykonać akcji specjalnej.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Red 7

Post autor: GrzeL »

Lothrain pisze:Czy grając we dwie osoby wariant pełny mogę zagrać "1", jeśli moja paleta jest większa od przeciwnika? Innymi słowy, jeśli nie mogę wykonać akcji specjalnej.
Możesz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Red 7

Post autor: tomb »

Czy w polskich zasadach przy akcji numer 1 słowa "Po tym zagraniu musisz wygrywać" nie powinny być pominięte?
Nie ma obowiązku wygrywania po zagraniu karty wyłącznie do palety. Inaczej w zasadach zaawansowanych po zagraniu 3 z liczeniem na fart w dociągnięciu odpowiedniej karty do zagrania na tło, ten fart byłby konieczny.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Red 7

Post autor: lesar »

Masz trzy akcje do wyboru: paleta, tło lub paleta i tło. Po wykonaniu jednej z tych akcji musisz wygrywać. Tak więc po dołożeniu karty wyłącznie do swojej palety musisz wygrywać. Jest to obowiązek.
W zaawansowanych po zagraniu 3 do palety dobierasz kartę i w zależności od sytuacji nic nie dokladasz na tło i musisz wygrywać lub dokladasz na tło kartę niekoniecznie tą którą dobrałeś i musisz wygrywać. Opis na początku instrukcji dotyczy zasad podstawowych. W zaawansowanych jest układ karta nr 3 do palety, dobranie i decyzja wygrywać czy zmieniam tło.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Odp: Red 7

Post autor: tomb »

lesar pisze:W zaawansowanych po zagraniu 3 do palety dobierasz kartę i w zależności od sytuacji nic nie dokladasz na tło i musisz wygrywać
Nie zgadzam się. W angielskich zasadach przy dokładaniu karty jedynie do palety nie ma obowiązku wygrywania. Autor gry potwierdza.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Odp: Red 7

Post autor: GrzeL »

tomb pisze:W angielskich zasadach przy dokładaniu karty jedynie do palety nie ma obowiązku wygrywania. Autor gry potwierdza.
Wyjątkami od tego jest zagranie 7 i dodanie karty do tła oraz zagranie 1 i zabranie karty innemu graczowi.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Odp: Red 7

Post autor: rattkin »

tomb pisze:
lesar pisze:W zaawansowanych po zagraniu 3 do palety dobierasz kartę i w zależności od sytuacji nic nie dokladasz na tło i musisz wygrywać
Nie zgadzam się. W angielskich zasadach przy dokładaniu karty jedynie do palety nie ma obowiązku wygrywania. Autor gry potwierdza.
Gdzie? W tym wątku niczego takiego nie potwierdza.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Red 7

Post autor: lesar »

Faktycznie angielskie zasady zmieniają zasady zapisane w polskiej instrukcji... ale jest to przeoczenie w zapisie bo przecież dalej w instrukcji angielskiej jest wyraźnie napisane, że jeżeli nie wygrywasz na końcu swojej rundy to przegrywasz. A dołożenie tylko do palety to koniec rundy.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Red 7

Post autor: rattkin »

Pragnę przypomnieć, że polska wersja zasad to 1.2. Tam, na forum omawiane jest jeszcze 1.1 albo i wcześniej (bo 2014). Pomijając już fakt, że odpowiedź tam jest na zupełnie inne pytanie, niż poruszane tutaj.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Odp: Red 7

Post autor: tomb »

rattkin pisze:Gdzie? W tym wątku niczego takiego nie potwierdza.
Potwierdza, że można zagrać 3 do palety bez konieczności wygrywania, co w zasadach jest opisane pośrednio, a lesar pisał za instrukcją, że trzeba wygrywać po zagraniu tylko do palety. Nie trzeba, można grać 3, liczyć na szczęście i się przeliczyć.
Co zresztą nie ma znaczenia dla rozgrywki, chodziło mi tylko o zapis, którego w wersji angielskiej 1.2 nie ma.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Red 7

Post autor: rattkin »

Nic takiego nie potwierdza. Pytanie jest o wariant zaawansowany. Ponieważ po każdym wariancie zagrania (paleta, tło lub paleta->tło) trzeba wygrywać, pytanie było, czy można zagrać trójkę do palety i zaryzykować, że to co dociągniemy będize można położyć na tło i wygrywać. Zagrywka paleta/tło jest traktowana jako pojedyncze zagranie, nawet jeśli potencjalnie rozbite na 2. Jeśli natomiast mówimy o zagraniu tylko do palety, to po nim oczywiście trzeba wygrywać.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Red 7

Post autor: tomb »

Dziękuję, że mi to wytłumaczyłeś. Teraz rozumiem.

Dla tych, których zainteresowało moje dociekanie, odpowiadam, że nie tylko moim zdaniem nie trzeba wygrywać po zagraniu do palety. Czy ma to wymiar praktyczny? Ja się nie spotkałem z taką sytuacją, ale zakładam, że może do niej dojść w grze 3-4 osobowej na punkty, kiedy chcemy pomóc jednemu z naszych rywali. Możemy wtedy w naszym ostatnim ruchu legalnie wyłożyć kartę na stół, by mu ją pokazać. Oczywiście zaraz po tym odpadamy i całą paletę należy zakryć, ale komuś z dobrą pamięcią przy szczęśliwym układzie można dopomóc.
Polskie zasady zakazują takiego zagrania - ot, różnica.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Red 7

Post autor: GrzeL »

Ostatecznie, jeśli gracz zagrywając 3, nie trafi w odpowiedni kolor karty, a liczył tylko na szczęście i jego karty nie pozwalają mu ostatecznie wygrywać, to wykona tylko akcję dołożenia do palety, po której nie będzie wygrywał. Takie zagranie jest zgodne z zasadami, więc można zagrać kartę do palety i nie wygrywać, dlatego pewnie nie ma takiego nakazu w oryginalnej (angielskiej) instrukcji.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Red 7

Post autor: arracan »

Mam pytanko: czy w momencie, w którym nie mogę zrobić ze swoimi kartami nic, żeby wygrywać (wariant absolutnie podstawowy), to po prostu odpadam, czy i tak jakiś ruch wykonuję? (Np. zagrywam inne tło, żeby mój przeciwnik zdobył mniej punktów)
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Red 7

Post autor: lesar »

Tak, zagrywasz kartę na jeden z trzech sposobów i koniec. Zalecam jednak grać w wariant z dobieraniem kart oraz z symbolami na kartach 3,5,7, oddaje pełnię gry.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Red 7

Post autor: Danielf »

arracan pisze:Mam pytanko: czy w momencie, w którym nie mogę zrobić ze swoimi kartami nic, żeby wygrywać (wariant absolutnie podstawowy), to po prostu odpadam, czy i tak jakiś ruch wykonuję? (Np. zagrywam inne tło, żeby mój przeciwnik zdobył mniej punktów)
Nie, na karcie, opisującej co można zrobić w ruchu, są napisane 4 możliwości. 3 początkowe są w tej sytuacji niewykonalne, więc trzeba wykonać czwartą, czyli spasować i przegrać.
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Red 7

Post autor: kamil018 »

a dodatkowo, osoba przegrywająca zakrywa swoje karty, nawet jakbyś coś dołożył do swojej palety przegrywając i tak to te karty zakrywasz, więc w żaden sposób przeciwnikowi nie zaszkodzisz.
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Red 7

Post autor: mawi »

Początek gry.
1. Przeciwnik ma 5 (kolor dowolny)
2. Ja mam w palecie 6 (kolor dowolny)
3. Przeciwnik zaczyna - zmienia zasadę w której wygrywa i dorzuca np. 2 (kolor dowolny)
4. ja w swojej rundzie chciałbym zmienić zasadę inną niż czerwona czy w tym przypadku mogę tak zrobić?

Chodzi mi o przypadek np. kolejnych kart, albo kart w tym samym kolorze tutaj pod warunkiem ze 5 i 2 sa w innych kolorwach oraz ze 6 moja byla np. w kolorze czerwonym.
Czy mogę zagrać kartę zmiany zasad inną niż czerwoną która zlicza liczbę kart posiadajac tylko 1 karte ? czy sa tutaj jakies ograniczenia ?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Red 7

Post autor: GrzeL »

mawi pisze:Czy mogę zagrać kartę zmiany zasad inną niż czerwoną która zlicza liczbę kart posiadajac tylko 1 karte ? czy sa tutaj jakies ograniczenia ?
Tak. Nie, z wyjątkiem, że musisz po zagraniu karty do tła wygrywać.
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Red 7

Post autor: donPedro »

Reguła "Najwyższa karta". Czy liczy się tylko jedna, najwyższa karta (czyli czerwona 7 zawsze wygrywa tę regułę)?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Red 7

Post autor: Lothrain »

Tak
Qzka
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2012, 07:51
Has thanked: 7 times

Re: Red 7

Post autor: Qzka »

Czy w przypadku remisu dla warunku: "najwięcej kart tego samego koloru" rozpatrujemy w pierwszej kolejności nominały kart dla tego koloru a później hierarchię kolorów, czy też pomijamy nominał i rozpatrujemy jedynie kolor ?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Red 7

Post autor: Danielf »

W przypadku remisu dla każdej zasady decyduje najwyższa karta w zestawie wygrywającym, jeżeli dalej będzie remis, to wtedy decyduje kolor tej karty.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Red 7

Post autor: Karit »

donPedro pisze:Reguła "Najwyższa karta". Czy liczy się tylko jedna, najwyższa karta (czyli czerwona 7 zawsze wygrywa tę regułę)?
Ta reguła dotyczy tylko karty "na wierzchu" palety, czy w całej palecie? Np. jak ktoś na początku gry zagra czerwona 7 to już do końca rozgrywki przy zagrywaniu czerwonych na tło wygrywa?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ